اجاره سوئیت در مشکین شهر

ساختار کشور با مشکل تمرکزگرایی روبروست

زندان مشکین شهر دیگر جوابگو نیست

۱۰ کیلوگرم مواد مخدر در مشگین‌شهر کشف و ضبط شد

تعرفه‌های نامتعارف و داد اهالی مشگین‌شهر

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

کد خبر: 2254 | تاریخ انتشار: 20:50:14 - سه‌شنبه 4 آذر 1393 | بدون نظر | |

حضرت زینب (س) با منش خود پیام عاشورا را ماندگار کرد

ایلقار نیوز:حجت‌الاسلام غلامرضا باوقار صبح امروز در همایش منشور عزت در امامزاده سیدسلیمان مشگین‌شهر اظهار کرد: حضرت زینب (س) به عنوان پرچمدار پیام نهضت عاشورا بعد از این واقعه تاریخی جاودانه سعی کرد تا با حرکت‌ها و زمینه‌سازی‌های خود اجازه ندهد پیام نهضت امام حسین را به انحراف کشیده و یا زمینه برخی حرکت‌های غیرمنطقی فراهم آید.

وی با اشاره به چهار ویژگی شاخص علم و عقل، عبودیت و بندگی، صبر و پایداری و شجاعت حضرت زینب (س) افزود: هدف از سخنرانی حضرت زینب (س) نشان دادن باطن دین است که با ظاهر این مسئله بسیار متفاوت بود زیرا برای رسیدن به باطن دین باید از ظاهر عبور کرد.

امام جمعه شهرستان مشگین‌شهر با اشاره به اینکه سراسر عمر حضرت زینب (س) اطاعت و عبادت خالصانه حضرت حق بوده است، گفت: نقطه بارز و اساسی زندگی حضرت زینب (س) تسلیم محض در درگاه خداوند است، از همین‌‌رو با وجود مصائب و مشکلاتی که بر ایشان وارد شد مانند یک انسان کامل و صبور در برابر اراده خداوند عمل کردند.

باوقار با بیان اینکه انسان کامل دارای ویژگی‌های خاصی است، عنوان کرد: اوج انسان کامل بر اساس ایمان، تقوا، رضا و تسلیم در برابر خداوند سنجیده می‌شود از همین‌رو حضرت زینب (س) اوج یک انسان کامل بود زیرا عبادت و بندگی ایشان با رضایت‌مندی و تقوا همراه بود.

وی عبارت «مَا رَأَیْتُ إِلَّا جَمِیلا» را که از حضرت زینب (س) بیان شده است را اوج عبودیت و کمال حضرت زینب(س) دانست و بیان کرد: آنچه سبب بینش زیبای حضرت زینب (س) شده است یقین کامل به خداوند و ایستادگی در برابر مشکلات است.

امام جمعه شهرستان مشگین‌شهر با تاکید بر ویژگی‌های عصر حضرت زینب (س) ادامه داد: بیدار کردن مردم خفته پس از واقعه عاشورا به دلیل ظاهرنمایی برخی از مردم کوفه که با گریه و شیون سعی بر مخفی نگه داشتن باطن عاشورا داشتند، مهم‌ترین ویژگی عصر حضرت زینب (س) محسوب می‌شود این بزرگوار با کمک امام سجاد (ع) واقعه عاشورا را برای تمامی اعصار آشکار کردند.

باوقار تصریح کرد: حضرت زینب (س) اسارت را اسیر خود کرد و نهضت امام حسین (ع) را پس از واقعه عاشورا ادامه داد و با سخنرانی خویش در هنگام ورود به کوفه راه روشن دین را برای جهانیان ترسیم کردند.

وی با اشاره به قدرت بیان معارف و تبیین حقایق در هنگام اسارت حضرت زینب (س) ادامه داد: نشان دادن حقیقت کربلا و عمق دین در زمان اسارت کار ساده‌ای نیست از همین‌رو حضرت زینب (س) پس از ورود به کوفه که با هجوم دشمن و شیون ظاهری برخی از افراد همراه بود، روبه‌رو شدند و برای مقابله با این مسئله ابتدا سکوت و صبر پیشه کرده سپس به بیان خطبه تاثیر‌گذار خویش پرداخت.

امام جمعه شهرستان مشگین‌شهر افزود: هر چند نهضت امام حسین (ع) به ظاهر احساسی و شورانگیز است اما این نهضت از عقل جدا نبوده و نشان‌دهنده همراهی عقل در وادی عشق است به همین دلیل حضرت زینب (س) که عقیله بنی‌هاشم (ع) است، توانست پرچمدار مکتب اهل بیت (ع) باشد.

باوقار با بیان اینکه عقیله به معنای صاحب عقل است، گفت: علم و عمل نشان‌دهنده عقل است که حضرت زینب (س) هم از جهت درک معارف و هم از نگاه عاقلانه و تدبر نمونه یک انسان کامل و الگویی مناسب برای زنان جامعه محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به صبر حضرت زینب (س) تاکید کرد: نشان دادن باطن اعمال و ترسیم صراط مستقیم برای مردمی که به انحراف کشیده شده‌اند نیازمند صبر و شکیبایی است که حضرت زینب (س) بانوی شکیبای تاریخ اسلام با بردباری و سخنرانی به موقع خویش، خط اسلام را برای تمام تاریخ ترسیم کرده‌اند.

امام جمعه شهرستان مشگین‌شهر با اشاره به جمله امام حسین (ع) در خطاب به حضرت زینب (س) که فرمودند: «من را در نماز شبت فراموش نکن»، افزود: این مسئله اوج عظمت بانوی بزرگوار اسلام حضرت زینب (س) و ارادت امام حسین (ع) نسبت به ایشان را نشان می‌دهد.

باوقار بیان کرد: واقعه عاشورا و حقیقت این قیام بزرگ با سخنرانی حضرت زینب (س) که یک انسان کامل و معبود پروردگار است به دست ما رسیده که باید برای ترویج این راه روشن زندگی و سعادت انسان تلاش شود.

در ادامه این مراسم سه نفر از شعرا و مداحان شهرستان مشگین‌شهر به خواندن شعر و مداحی با هدف تبیین قیام حضرت امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) در کاخ استکبار پرداختند.

انتهای پیام/ فارس

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار