اجاره سوئیت در مشکین شهر

ساختار کشور با مشکل تمرکزگرایی روبروست

زندان مشکین شهر دیگر جوابگو نیست

۱۰ کیلوگرم مواد مخدر در مشگین‌شهر کشف و ضبط شد

تعرفه‌های نامتعارف و داد اهالی مشگین‌شهر

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

کد خبر: 2390 | تاریخ انتشار: 15:57:33 - جمعه 7 آذر 1393 | بدون نظر | |

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی:

همه در دولت یازدهم بیمه شدند/ داروهای کمیاب از 300 قلم به 30 قلم رسید

ایلقار نیوز:«سیدحسن هاشمی» در سخنان پیش از خطبه های نمازجمعه این هفته تهران با گرامیداشت یاد امام خمینی (ره)، شهدا و هفته بسیج اظهار داشت: در وزیر بهداشتابتدای کار دولت یازدهم با اختصاص 2 هزار میلیارد تومان، مشکل دارو در کشور تقریبا رفع شد.

وی افزود: همانطور که رییس جمهوری پیش از انتخابات وعده داده بود، در دولت یازدهم برای نخستین بار 7 میلیون 200 هزار نفر زیر پوشش بیمه سلامت ایرانیان قرار گرفتند؛ موضوعی که آرزوی همه دولت ها بود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: وحدت، همدلی و اتحاد رمز موفقیت کشورمان است و تعظیم شعایر و در راس آن احترام به شهدا و خانواده شهدا و تکریم آنها از ارکانی است که ضامن بقا و ادامه نظام اسلامی محسوب می شود.

هاشمی افزود: امیدواریم همه سیاستمداران و ارکان انقلاب در کنار همدلی، اتحاد، وفاق و توجه به آرمان های شهدای انقلاب و رعایت اخلاق بتوانند در راستای تحقق اهداف انقلاب اسلامی موثر و موفق باشند.

وی با ابراز خرسندی از اینکه سلامت جزو اولویت های اصلی دولت یازدهم است، اضافه کرد: مجلس شورای اسلامی هم در این خصوص کمک کرد، چرا که بهداشت و درمان یکی از حوزه هایی است که مردم در آن مشکلات زیادی دارند.

وزیر بهداشت با اشاره به تلاش زیاد صورت گرفته در حوزه بهداشت و درمان گفت: در حوزه های بهداشتی و درمانی پیشرفت های زیادی نسبت به سال های دور در روستاها، شهرها، کلان شهرها، آموزش عالی ، تربیت متخصصان و کاهش وابستگی به دارو صورت گرفته است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تلاش زیاد دولت یازدهم در حوزه بهداشت و درمان گفت: پیشرفت های زیادی نسبت به سال های دور در روستاها، شهرها، کلان شهرها، آموزش عالی، تربیت متخصصان و نیروهای کارآمد و کاهش وابستگی به دارو و تجهیزات پزشکی صورت گرفته است، اما همچنان گرفتاری های زیادی باقی مانده که به تدریج باید رفع شود.

هاشمی افزود: در دولت یازدهم در شروع کار با مشکلاتی مواجه بودیم، به طوری که قیمت و کمبود دارو به خصوص برای بیماران صعب العلاج به بحران تبدیل شده بود.

وی خاطر نشان کرد: در ابتدای کار دولت یازدهم، مشکل پوشش بیمه ای و در دسترس بودن داور با اختصاص 2 هزار میلیارد تومان رفع شد، به طوری که داورهای کمیاب از 300 قلم اکنون به کمتر از 30 قلم رسیده است.

وزیر بهداشت، با دروغ دانستن این ادعا که ایران در حوزه داور و تجهیزات پزشکی تحریم نشده است، گفت: این اظهارات دروغ واضحی بود، چرا که از طریق مبادی و مجراهایی که باید پول منتقل می شد مشکلاتی ایجاد می کردند که دولت قبلی هم با این مشکلات مواجه بود.

هاشمی خاطر نشان کرد: با این وجود، اکنون در همه نقاط کشور دارو موجود است، کمیابی به شدت کاهش یاقته و پوشش بیمه ای افزایش پیدا کرده است؛ البته حمایت دولت و مجلس باید بیشتر شود تا برنامه های مربوط به برخی بیماران خاص و صعب العلاج افزایش یابد.

**95 درصد داروی کشور تولید داخلی است

وی با تاکید بر اینکه توجه به تولیدات داخلی از محورهای اصلی دولت است، گفت: بیش از 95 درصد تولیدات دارو در کشورمان داخلی است که باید بیش از گذشته به کیفیت آن توجه کنیم.

وی خاطر نشان کرد: همانطور که رییس جمهوری پیش از انتخابات وعده داده بود، در دولت یازدهم همه ایرانیان برای نخستین بار در طول تاریخ بیمه شدند؛ موضوعی که آرزوی همه دولت ها و مجلس های کشورمان بود.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اقدامات دولت یازدهم در حوزه بهداشت روستا گفت: برای نخستین بار بعد از سال ها، مکمل های غذایی، ویتامین های و انواع مکمل ها برای مادران باردار، شیرخواران وکودکان در اختیار گذاشته و استفاده از واکسن جدید در بسته ایمن سازی کودکان و ایرانیان آغاز شد.

** بهره برداری و تجهیز 2 هزار خانه بهداشت در دهه فجر

هاشمی با بیان اینکه نزدیک به 2 هزار خانه بهداشت در دهه فجر آماده بهره برداری و تجهیز می شود، افزود: 5 هزار پزشک به روستاها و نقاط محروم اعزام شده اند و در تمامی 575 بیمارستان سراسر کشور نوسازی آغاز شده و 65 درصد پیشرفت کاری داشته است.

وی اظهار امیدواری کرد: تا پایان سال جاری بازسازی و نوسازی همه بیمارستان های کشور بیشتر شود.

وزیر بهداشت از کمبود تخت های بیمارستانی و بیمارستان به خصوص برای سوانح سوختگی و بیماران روانی به عنوان یکی از مشکلات پیش رو یاد کرد و گفت: انتظار است با توجه به شرایط کشور و مشکلات اعتباری که مجلس و دولت با آن مواجه هستند، خیرین و بخش خصوصی کمک کنند تا در آینده شاهد تاسیس و بهره برداری از بیمارستان های زنجیره ای در کشور باشیم.

وی افزود: اگر چه بیمارستان های دولتی دارای بهترین متخصصین، امکانات و ره آوردهای علمی هستند اما جمعیت زیادی به آنها مراجه کرده، پذیرش ها تجهیزشده نیست و کمبود نیروی انسانی وجود دارد که امیداریم با حمایت همه دلسوران و از جمله کمک خیرین، بخشی از این مشکلات را رفع کنیم.

** فعالیت 790 متخصص در 300 شهر

وی ادامه داد: در موضوع ارتقای ویزیت بیماران در سراسر کشور، اکنون 7 هزار پزشک متخصص فعالیت می کنند و در ساعات تعطیل، 790 متخصص در 300 شهر کشور حضور دارد.

وزیر بهداشت با اشاره مشکلات اورژانس ها گفت: حدود 150 هزار کیلومتر فضای بین شهری فاقد امکانات انتقال بیماران به مراکز درمانی بود که با کمک هوانیروز 15 پایگاه آمبولانس هوایی دایر شد، امیدواریم در آینده به 45 پایگاه ارتقا یابد.

هاشمی با اشاره موضوع حمایت از زایمان طبیعی اظهار داشت: تاکنون 190 هزار زایمان طبیعی بدون هیچگونه هزینه انجام شده و تقویت مراکز زایمانی نیز در حال گسترش است. همچنین سزارین که یکی از اعمال جراجی شایع کشور است و نسبت آن در دهه های اخیر به زایمان طبیعی افزایش پیدا کرده بود در حال کاهش است.

وی همچنین با اشاره به مساله کاهش جمعیت که مورد تاکید مقام معظم رهبری است، ادامه داد: این موضوع از جمله سیاست هایی است که باید به طور عملی توسط مجلس شورای اسلامی و دولت تقویت شود؛ چرا که موضوع جمعیت و سالمندی یکی از مشکلات جدی حوزه درمان است.

** 9 میلیون نفر سکنه حاشیه شهرها فاقد خدمات بهداشتی

هاشمی با بیان اینکه در حوزه بهداشت، اقدامات دیگری از جمله در اختیارگذاشتن مکمل های غذایی و داوریی در حاشیه شهرها صورت گرفته است، گفت: حدود 9 میلیون نفر ساکن در حاشیه شهرها فاقد خدمات بهداشتی هستند.

وزیر بهداشت افزود: در یکی از طرح های این وزارتخانه که در بخشی از استان های کشور آغاز شده است، تمامی این 9 میلیون نفر زیر پوشش بهداشتی قرار می گیرند و امیدواریم به زودی سیمای سلامت ایرانیان در شهرهای زیر 50 هزار نفر و در حاشیه شهرها ترسیم کنیم.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد: تا پایان دولت یازدهم، شبکه بهداشتی و درمانی کشور که در روستاها مستقر است و از افتخارات جمهوری اسلامی محسوب می شود در سراسر کشور به ویژه در کلان شهرها گسترش یابد.

وزیر بهداشت با قدردانی از توجه ائمه جمعه سراسر کشور به فعالیت ها و خدمات وزارت بهداشت افزود: طبق نظرخواهی از ائمه جمعه 67 درصد مراجعات کاهش پیدا کرده است که نشان می دهد این طرح در روستاها و مناطق محروم به مراتب موفق تر از کلان شهرها است.

هاشمی ادامه داد: جامعه پزشکی افتخارآفرین و در صف مقدم خدمت در حوزه سلامت است، اما همکاران ما برخی مواقع از تریبون های عمومی مورد خطاب قرار می گیرند.

** توصیه هاشمی به صداوسیما

وی با بیان اینکه گام سوم طرح تحول سلامت اجرای عدالت نسبی بین رشته های پزشکی و تعیین تعرفه و نظارت بر آن است، اضافه کرد: ضمن اینکه از صدا و سیما به خاطر حمایت های یکساله از طرح تحول سلامت قدردانی می کنم، امیدوارم از بخش هایی که مورد کم لطفی و بی مهری قرار می گیرد مراقبت کند، چرا که بخشی از درمان، اعتماد بین پزشک و بیمار است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به فرمایشان رهبر معظم انقلاب هنگام ترخیص از بیمارستان اشاره کرد و گفت: اینکه مجموعه پزشکی کشور ذخیره ارزشمند است، باور قلبی است و ایشان فرمودند که به عین الیقین تبدیل شده است.

هاشمی افزود: اینکه از تریبون ها، اشکال چند نفر را فریاد بزنیم و اتهام وارد کنیم، به مصلحت سلامت مردم نیست و در عین حال نافی وظیفه ما نیز نیست و ما نظارت می کنیم.

وی ادامه داد: در قشرهای مختلف دادگاه ها و کانون هایی برای نظارات و رسیدکی وجود دارد و از همه دلسوازان به خصوص در مرحله تحول سلامت که فشار سنگینی به گروه پزشکی وارد می کنیم درخواست کمک و رعایت مسایل دارم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: هر چند این وزارتخانه در حوزه سلامت مردم تلاش می کند اما بخش مهمی از کار بر عهده مردم است و باید به سلامت خود توجه کنند.

** نقش موثر مردم در وضعیت بهداشت

هاشمی افزود: در هیچ نقطه از دنیا نظام سلامت جامعی وجود ندارد و کار در این حوزه دشوار است. 20 درصد سلامت مردم بر عهده وزارت بهداشت و بقیه بر عهده مردم و سایر بخش ها است.

وی ادامه داد: اکنون بیماری های قلبی و عروقی بیشترین آمار مرگ را بر ایرانیان تحمیل می کند که 80 درصد آن قابل پیشگیری است. انواع سرطان ها، دیایت، فشار خون و بهداشت دهان و دندان، کم تحرکی و مشکلات روان نیز از جمله موارد قابل پیشگیری است که مردم باید به آن توجه داشته باشند.

وزیر بهداشت تصریح کرد: اگر دولت همه خلیچ فارس را به پول تبدیل کند، باز هم برای درمان کم است، از این رو مردم باید به موضوع پیشگیری در حوزه سلامت بیش از پیش توجه کنند.

انتهای پیام/ایرنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار