تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

ارشق را باید منطقه آزاد اعلام کرد

مردم با بصیرت کشورمان با رهبری داهیانه رهبر حکیم؛ صف خود را از اغتشاگران جدا کردند

ساخت بیمارستان جدید مشگین‌شهر از سرگرفته شد

کد خبر: 2554 | تاریخ انتشار: 14:37:12 - سه‌شنبه 11 آذر 1393 | 11 نظر | |

بخش دوم: ولی ملکی

تحلیلی بر انتخابات آینده مجلس و واکاوی شرایط حال و گذشته کاندیداهای احتمالی

ایلقار نیوز: مشکین سلام برای واکاوی و تحلیل  انتخابات پیش رو اقدام به ارایه سری مطالبی تحت عنوان “تحلیلی بر انتخابات آینده مجلس و واکاوی شرایط حال و گذشته کاندیداهای احتمالی” نمود. در بخش اول به یونس اسدی نماینده ی فعلی پرداخته شد.

در بخش  دوم  به علل عدم راه يابي ولي ملكي به مجلس نهم پرداخته و نگاهی به وضعيت فعلي وی در چيدمان انتخاباتي سال آینده صورت خواهد گرفت.

واکاوی وضعیت ولی ملکی در انتخابات گذشته

در انتخابات گذشته ولي ملكي با اينكه از نامزدهايي بود كه شانس بسيار بالايي براي راه يابي به مجلس را داشت ، ليكن با اختلاف بسار كم از يونس اسدي از جلوس12 بر صندلي هاي سبز بهارستان باز ماند.

در زیر به علل و عوامل برجسته ای كه در شكست تلخ وی  نقش پررنگی   داشت اشاره مي شود.

۱- بنا به نظر اكثر كارشناسان و صاحب نظران عرصه انتخابات حضور محمود عباس زاده بيشترين تاثير را در ريزش آراء ملكي داشت ، طوری که امكان انتخاب شدن را از ملكي گرفته و عرصه را برای اسدی مهیا نمود. به جرات می توان گفت در صورت عدم حضور عباسزاده  ، ملكي با اختلاف چند هزار رای از رقيب اصلی خود ، اسدی پيشي مي گرفت.

۲- از نكات ضعف ستاد انتخاباتي ملکی که تاثیر زیادی در افت  آراء وی داشت وجود مشاورین سنتی و اشخاصی که نگاهی بیشتر نافعانه داشتند بود  که این افراد  بیشتر از روش های  سنتی جمع آوری آراء که در دوره های انتخاباتی گذشته مرسوم بود استفاده می کردند. غافل از این که نسل ها و به تبع  آن سلایق و خواسته ها و نگرش ها  تغییر کرده و این نوع سازماندهی آنچنان که باید منتج به نتیجه نمی شود و حتی بار تبلیغاتی منفی نیز به همراه داشت. در حالی که رقبای جدی او از روش های متعدد و به روز از جمله شناسایی نکات مورد خواست قشر جوان خصوصا جوانان تحصیل کرده و بیکار و تحریک آحساسات آن ها و یا نیاز سنجی و تطمیع در راستای نیاز هایی که دغدغه اصلی آنان بود استفاده کردند. این روش ها با هدف گذاری دقیق به کار گرفته شد و در نتیجه بسیاری از آراء جوانان فعال را از سبد نامزدها ، خصوصا ملکی خارج کرد.

۳- از آن جا که در اکثر انتخابات حمایت نهادها و ارگان های دولتی و یا شرکت ها و  گروههای خاص از طرف مردم با بازخوردی منفی مواجه می شود لیکن حمایت برخی نهادها از ملکی موجبات ریزش بخشی از آراء وی را فراهم کرد. خصوصا این ریزش  شامل حال اشخاص معتدل و میانه رو با گرایش اصلاح طلبی را می شد  که به خاطر شخصیت منطقی، آرام و مردم دار ملکی وی را برای مجلس شایسته تر می دانستند .

۴- از مهمترین عوامل که بیشتر از طرف رقبای ایشان در تخریب وی استفاده شد طرح و برجسته سازی نکات ضعف دوران نمایندگی ایشان از جمله پروژه های ناکام  و نیمه تمام مطرح شده در دوران نمایندگی وی، همچنین کلنگ زنی چند باره و بی حاصل بود که به عنوان آسانترین و مخربترین حربه در مقابل ملکی به کار بسته شد و تاثیر بسزایی در کاهش آراء وی داشت.

۵- از مشکلات اساسی ولی ملکی عدم توان پاسخگویی ستاد وی به شایعات و  جنگ های روانی بود که تحت عناوینی همچون هزینه های میلیونی برای خرید رای ، تطمیع برخی افراد صاحب نفوذ و حتی شائبه هایی همچون اهدا ماشین و غیره  که در بسیاری از موارد افرادی از حلقه  های نزدیکبه ایشان به این  مسئله دامن می زدند .


با گذر از انتخابات دوره نهم و مسائل آن به طور اجمالی وضعیت ولی ملکی در انتخابات پیش رو می پردازیم.

نگاهی به وضعیت فعلی ولی ملکی در انتخابات آینده
۱- همین نکته که اسدی می خواهد برای سومین بار بر کرسی نمایندگی شهرستان تکیه زند، خود بزرگ ترین مشکل برای اسدی و بهترین امتیاز برای ملکی و دیگر نامزدها می باشد زیرا به صورت تجربی و منطقی تکرار این انتخاب بسیار مشکل می نماید. این مسأله ملکی را یک گام به انتخاب شدن نزدیکتر می کند.

۲-دیگر  رقیب ملکی محمود عباسزاده است که با توجه به  حضور پر رنگش  در مقایسه با اولین حضورش در  انتخابات خوب عمل کرده بود. اما عباسزاده اکنون از موقعیت قوی و تاثیر گذار که عمدتا متاثر از حضور وی در دولت محمود احمدی نژاد بود برخوردار نیست. این امر در تقویت موقعیت ولی ملکی و دیگر نامزدها حاضر در انتخابات نقش مهمی را ایفا خواهد کرد.

۳- از نقاط ضعف همیشگی ملکی، فقدان فعالیت رسانه ای قوی و  تاثیر گذار می باشد و همین امر یکی از  عناصر مؤثر در پیروزی نماینده فعلی در دوره قبل بود.

۴- از آن جا که از پایان دوران نمایندگی ولی ملکی نزدیک به ۷ سال می گذرد آسیب ها و ضعف عملکرد وی و دخالت در انتصابات در ادارات و حتی پروژه های شکست خورده کم رنگ و حتی در بسیاری موارد مستهلک و خاصیت تخریبی خود را از دست داده و مهم تر از آن در مقابل، نکات ضعف زیادی در رقیبان شاخص  وی پدیدار گشته است . و این مسأله از شدت اثر تخریبی که در دوره گذشته بر ستاد ملکی حاکم بود می کاهد.

۵- با توجه به سوابق ، ارتباط  مناسب نماینده با دولت نقش بسزایی در رونق ، پیشرفت و توسعه شهرستان دارد .بنابراین اگر ملکی بتواند در لیست احتمالی اعتدال قرار گیرد نقطه قوتی برای شهرستان خواهد بود .

۶- از مهمترین مسائل پیش روی ملکی که می تواند تأثیر مثبت یا منفی در انتخابات بر موقعیت وی داشته باشد اخبار و شنیده هایی مبنی بر احتمال قرار گرفتن وی در لیست انتحاباتی گارگزاران است که در پی دیدار  جمعی از نمایندگان ادوار با هاشمی رفسنجانی به واقعیت نزدیک شده است. همچنین  گمانه زنی هایی مبنی بر امکان قرار گرفتن نام وی در لیست اعتدال مجلس آینده شنیده می شود . این امر که در صورت رد صلاحیت احتمالی نامزدهای متمایل به اصلاحات علی الخصوص علی زین العابدین محتمل تر می نماید، می تواند در اجماع آراء اصلاح طلبان و اصولگرایان میانه رو شهرستان بسیار مؤثر باشد و مخالفت اصولگرایان تندور  را با وی تشدید کند . نمونه بارز آن واکنش انتقاد آمیز رسانه های متمایل به یکی از رقیب های انتخاباتی وی بود که پس از دیدار مورد نظر تشدید یافت. البته ناگفته نماند گرایش به گروههای سیاسی مذکور در حالت کلی به نفع ملکی خواهد بود.

در خاتمه، مسلم است که تحلیل مسایل انتخاباتی بیشتر بر اساس وضعیت فعلی افراد صورت می گیرد و چنان چه در بخش اول به آن اشاره شد شهرستان مشگین شهر هر چند وقت یک بار شاهد تغییرات در رفتار و آرایش های سیاسی می شود که بسیاری از تحلیل ها را با چالش مواجه می کند. بنابراین از نکته نظرات مخاطبین  در نقد و تصحیح این تحلیل استقبال می شود .

احمد رضائی/مشکین سلام

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


11 ديدگاه مطلب براي " تحلیلی بر انتخابات آینده مجلس و واکاوی شرایط حال و گذشته کاندیداهای احتمالی " ارسال شده است.

 1. قریشی گفت:

  ازجناب آقای رضایی به خاطر اینکه به سرنوشت شهر و منطقه احساس وظیفه میکند تشکر میکنم. نخبگان و تحصیلکردگان شهر نباید در هیچ یک از تصمیمات منطقه بی تفاوت باشند

 2. فرج الهی گفت:

  این تحلیل بیشتر از آنکه واقع گرایانه باشد یک تحلیل زیرکانه است ، ظاهر تحلیل حاکی از آن است که آقای ملکی برنده انتخابات آتی است ولی حقیقت این تحلیل به نفع آقای اسدی است و فی الواقع به نفع آقای اسدی نوشته شده است چون این تحلیل یک نوع در باغ سبز نشان دادن به آقای ملکی است که او را تشویق می کند حتما در انتخابات حضور پیدا کند که در صورت حضور عباسزاده دقیقا همان آرایش دوره قبلی تکرار شود و بنده پیش بینی می کنم اگر تحلیل شرایط عباس زلده هم با قلم همین تحلیل گر طراحی شود قطعا هندسه و ادبیات تحلیل تقلیل گرایانه خواهد بود به عبارت دیگر تاکتیک آقای اسدی و اعضای اطاق فکرش این خواهد بود که با کوچک نمایی تاثیر عباس زاده آقای ملکی را برای حضور مجدد در عرصه انتخابات آتی تطمیع و تشویق کنند.

  • هادی برومند گفت:

   تحلیل انتخابات اینده مشگین توسط اقای رضایی صرفا برای تبلیغ اقای ملکی هست.اگه اقای رضایی انتخابات اینده رو تحلیل میکردند تنها از اقایان اسدی وملکی سخن به میان نمیاوردن.تحلیل با تبلیغ تفاوت زیادی داره

 3. farshid گفت:

  بخدا از عباسزاده بهتر کسی نیست

  • ا.ع گفت:

   دوست عزیز، شما از چه نظر میگید بهتره؟؟؟؟ به استناد کدوم خدمتی که کرده می فرمایید؟فقط بلدین بگین معاون سیاسیه پاک دست ترین دولت جمهوری اسلامی ایران بوده؟؟؟؟؟درست بوده،تو این مدت 8سال کجا بود؟؟؟؟اگر واقعا قدرت داشت چرا کاری برای شهرستان نکرد؟یا فقط قدرتشان در حد شهر کردن قصابه بود؟؟؟؟اگه هم من اشتباه میکنم بفرمایید چه خدماتی عرضه کرده ماهم بدونیم
   اصلا تخصص ایشان چیست؟؟؟علوم سیاسی؟؟؟؟شهرستان به رجال سیاسی نیاز ندارد دوست عزیز

   • ف-ع گفت:

    با سلام خدمت مديريت سايت
    بنده از شما درخواست كردم كه اسم اينجانب را بجاي ا.ع با ف-ع منتشر كنيد، تا دوستان در مقام تشخيص با آقاي ا-ع دچار اشتباه نشوند،لطفا همين كامنت را عينا منتشر كنيد
    سپاس

    • ف-ع گفت:

     در چند مورد كه برخورد كردم ا-ع را ف-ع كرده ايد.
     در صورت امكان تصحيح كنيد
     سپاس

 4. قدیمی گفت:

  خدا رحمت کند مرحوم آقای عشقی را ، وقتی این تحلیل را خواندم با شناختی که از مواضع دست اندر کاران محترم سایت مشگین سلام (نزدیک به آقای …) دارم یک جمله تاریخی آن مرحوم یادم افتاد (البته در مثل مناقشه نیست و دور از ساحت همه کاربران و فعالان سیاسی شهرمان و کاندیدا ها و نمایندگان طول تاریخ ) بالاخره ظاهرا از ایشان در باره علت حمایتش از یک نامزد پرسیده بودند گویا ایشان هم گفته بود “قوردون قورخوسوننان ایتی دالما گوتوموشم” یعنی از ترس گرگ ، سگ را کول کرده ام

  • توحيدي گفت:

   من هم با نظر اقاي قديمي موافقم به قول مرحوم حاج اقا عشقي ، جريان نماينده از ترس گرگ سگ را كول مي كنند .

 5. ا -ع گفت:

  مردم از عملکرد آقای ملکی چه چیزی را سراغ دارند و ایشان چه گلی در آن چهارسال به سرمردم زده اند که اکنون مشتاق رای دادن به ایشان باشند آقای اسدی با وجود برخی کاستی ها خدمت ماندگاری انجام می دهند که به نفع فرد خاص نیست اتوبان مشگین -اردبیل جزو خدمات ماندگار او خواهد بود .خدمات ارائه شده به روستا ئیان در قالب پایلوت کشاورزی از دیگر خدمات ایشان اورا دربین طبقات محروم جاودانه خواهد ساخت

 6. علی امامعلیزاده میرک گفت:

  خدا قادره قسمت هرچه باشد اونه .به امید موفقیت

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار