اجاره سوئیت در مشکین شهر

ساختار کشور با مشکل تمرکزگرایی روبروست

زندان مشکین شهر دیگر جوابگو نیست

۱۰ کیلوگرم مواد مخدر در مشگین‌شهر کشف و ضبط شد

تعرفه‌های نامتعارف و داد اهالی مشگین‌شهر

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

کد خبر: 3400 | تاریخ انتشار: 20:10:07 - پنج‌شنبه 4 دی 1393 | بدون نظر | |

حمیدرضا ترقی:

رغبتی میان اصولگرایان برای همکاری با احمدی‌نژاد وجود ندارد

ایلقار نیوز: انتخابات مجلس راه زیادی ‌مانده، ولی ظاهرا همه از همین روز‌ها به فکر افتاده‌اند تا20141122184305-1 طرح‌های خودشان را برای انتخابات مجلس عملی کنند. انتخابات مجلس دهم هر چقدر هم که دور باشد، ‌صندلی‌های سبز بهارستان، همه را به تلاش انداخته ‌تا بتوانند در انتخابات آینده پیروز نهایی باشند.

به گزارش «تابناک»، اسفند ۹۴ انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود؛ بنابراین، هنوز چندین ماه تا آن انتخابات ‌مانده، ولی اخبار این انتخابات داغ داغ است. درباره رویکرد اصلاح‌طلبان و اصولگرایان در صحنه انتخابات، پرس‌‌ها و گمانه‌زنی‌های زیادی به وجود آمده است؛ اصلاح‌طلبان چه می‌کنند؟ اصولگرایان‌ یا مستقل‌ها چه می‌کنند؟ ناطق نوری برای انتخابات خواهد آمد؟ آیا او محوریت اصولگرایان را بر عهده می‌گیرد یا در لیست اصلاح‌طلبان و اعتدالیون قرار می‌گیرد؟ آیا اصولگرایان به اجماع می‌رسند؟ آیا عارف سر‌لیست اصلاح‌طلبان خواهد شد؟ و… این‌ها سؤالاتی است که بسیاری از فعالان سیاسی و تحلیلگران در تلاش برای پاسخ‌ به آن هستند.

در همین زمینه، حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی و از تحلیلگران مسائل سیاسی در گفت‌و‌گو با تابناک به بررسی مسائل انتخابات آینده مجلس و همچنین رویکرد انتخاباتی اصولگرا‌ها پرداخته است.

عده‌ای از تحلیلگران مسائل سیاسی بر این باورند که دولت، فعالیت‌های انتخاباتی خود را برای مجلس آینده از کانال‌های مختلف آغاز کرده است. نظر شما در این باره چیست؟

بله. حزب اعتدال و توسعه در حال حاضر اقدامات انتخاباتی انجام می‌دهد. براساس اطلاعاتی که ما داریم حزب اعتدال و توسعه برای سازمان دهی نیروهای طرفدار دولت فعال شده است. این حزب در استان‌ها با نیروهای اصلاح طلب و نیروهای طرفدار دولت مشغول به هماهنگی است، برای اینکه بتواند ساز و کار انتخاباتی آینده را سامان دهد. بعضی از خبر‌ها هم حاکی از این است که بعضی از افراد دولت هم مثل آقای یونسی مأموریت پیدا کرده‌اند این موضوع را دنبال کنند. مجموعه این اقدامات، نشان‌دهنده این است که دولت بعضی از عناصرش را برای تأثیرگذاری در انتخابات و نتیجه انتخابات سازماندهی کرده و پیگیری را انجام می‌دهند.

آیا از فعالیت انتخاباتی اصلاح‌طلبان نیز اطلاعاتی‌ دارید؟

با توجه به نشانه‌های موجود، به نظر می‌رسد جریان اصلاح طلب ـ که چندین سال در انتخابات مختلف شکست خورده بود ـ با روی کار آمدن دولت اعتدال، امید جدیدی پیدا کرده که بتواند به صحنه رقابت سیاسی برگردد. مجموعه گزارش‌ها، حاکی از فعالیت جدی اصلاح‌طلبان در سطح کشور برای سامان‌دهی نیروهای خودشان است که بتوانند هم در انتخابات خبرگان و هم در انتخابات مجلس ـ در صورت امکان ـ نیروهایی را که سفید و کمتر به تندروی و ساختارشکنی معروف هستند، وارد عرصه رقابت انتخاباتی ‌کنند و در این راستا دو سناریو دارند که آن را دنبال می‌کنند.

۱ـ سناریو ائتلاف با اعتدالیون دولت

۲ ـ سناریو فعالیت مستقل از اعتدالیون

استفاده از این دو سناریو بستگی به شرایط هر منطقه و حوزه انتخابیه دارد که در این راستا یکی را دنبال خواهند کرد.

اصولگرایان در برهه فعلی زمانی چه فعالیت‌های انتخاباتی انجام می‌دهند؟

البته اصولگرایان هنوز کار خاصی انجام ندادند و بیشتر دنبال انسجام درونی خود هستند و بحث انتخابات برای آن‌ها ‌به صورت جدی کلید نخورده است. برخی تشکل‌های اصولگرا، کارهای مطالعاتی خود را در این زمینه شروع کردند، ولی هنوز عملیات اجرایی برای انتخابات شکل نگرفته است. طبیعتا اصولگرایان باید به اجماع برسند و با توجه به تجربه انتخابات مجلس نهم و به خصوص انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم که مشخص شد تفرق میان اصولگرایان ضربه سختی به آن‌ها وارد می‌کند، باید به سمت اجماع حرکت کنند.

در درجه اول اعتقاد اصولگرایان بر این است که ورود زود هنگام به عرصه رقابت انتخاباتی به ضرر جامعه است و می‌تواند موجب خستگی سیاسی مردم شود؛ لذا تا آنجا که می‌شود، باید ورود به انتخابات بر اساس یک زمان‌بندی منطبق بر قانون شکل بگیرد.

با توجه به شرایط و اوضاع حوزه‌های انتخابیه، به نظر می‌رسد حدوداً ۵۰ درصد ‌نمایندگان در هر مرحله از انتخابات از رده خارج ‌شوند و نمایندگان جدیدی جای آن‌ها را بگیرند. به طور طبیعی، تعدادی از نامزدهای انتخاباتی در این نوع از حوزه‌های انتخابیه اگر بتوانند آرای لازم و حد نصاب را به دست بیاورند، فعالیت خودشان را خیلی زود‌تر شروع می‌کنند. شروع فعالیت آن‌ها موجب می‌شود ‌متقابلا نمایندگان فعلی نیز برای حفظ موقعیت خود، زود‌تر دست به کار شوند و همه این‌ها عاملی برای فعالیت زود هنگام انتخاباتی می‌شود.

اما در این برهه زمانی، شیوه و مکانیزم ائتلاف اصولگرایان چگونه است؟

در حال حاضر مکانیزم ائتلاف اصولگرایان فقط در جهت همگرایی فکری و مواضع در حال شکل‌گیری است، ولی مکانیزم عملیاتی برای ائتلاف هنوز‌ کامل تدوین نشده است. البته محور ائتلاف‌‌ همان طور که اعلام کردند جامعتین هستند. شیخوخیت گذشته به حالت جمع‌گرایی و شورایی که بتواند نظر همه اصولگرایان را تأمین کند، تبدیل ‌‌و از محوریت اشخاص خارج شده است؛ لذا به نظر می‌رسد ‌در آینده مرکز ثقلی که در انتخابات بتواند هم فصل الخطاب باشد و هم رفع اختلاف بکند، در آینده مشخص خواهد شد و بر آن اساس مجموعه اصولگرایان طبیعتا به لیست انتخاباتی خواهند رسید.

عده‌ای از طرفداران محمود احمدی‌نژاد سخن از بازگشت وی به عالم سیاست و احتمال ائتلاف با اصولگرایان را مطرح می‌کنند. نظر شما چیست؟

در رابطه با ورود ایشان، هیچ بحثی در بین اصولگرایان صورت نگرفته است و تاکنون رغبتی برای همکاری با ایشان به وجود نیامده است؛ مضافا ‌اینکه خود ایشان نیز قصدی برای ورود به این عرصه نداشته است.

بعضی از اصلاح‌طلبان معتقدند که بزرگ‌ترین دغدغه آنان رد صلاحیت است؟ شما این دغدغه آن‌ها را قبول دارید؟

دغدغه اصلاح‌طلبان به هر حال واقعیتی است. آن‌ها باید بپذیرند ‌کسانی که در اتفاقات بعد از انتخابات ۸۸ نقش داشتند و به شکل حامی فتنه بودند و موضع شفاف‌ و روشنی ‌در مقابل فتنه‌گران ابراز نکردند، احتمال اینکه شورای نگهبان نتواند صلاحیت آن‌ها را احراز نماید، وجود دارد. این هم بر‌می‌گردد به متن قانون و ‌بنا بر قانونی است ‌که از قبل مجلس تصویب کرده ‌و کسانی که دست به چنین اقدامات علیه امنیت کشور می‌زنند، به طور طبیعی صلاحیتشان ‌تأیید ‌نخواهد شد.

آیا گفتمان سازی جدیدی در بین اصولگرا‌ها شکل خواهد گرفت؛ این گفتمان سازی تا به چه اندازه می‌تواند اصولگرا‌ها را بیشتر به هم نزدیک کند؟

طبیعی است که گفتمان سازی متناسب با شرایط و نیازهای روز از جمله اقداماتی است که اصولگرایان باید انجام دهند و در حال انجام است.

اصولگرایان در انتخابات‌ مجلس از مجلس هفتم تاکنون، هر دوره تقریباً موفق بوده‌اند و فقط در انتخابات ریاست جمهوری دچار به اصطلاح ناهماهنگی شده‌اند. در واقع پیروزی متعلق به اصولگرایان است. به این دلیل که آرای را در مجلس داشته‌اند. من فکر می‌کنم ‌شرایط در این دروه، تفاوتی با ‌دوره‌های قبل نکرده، بلکه اصولگرایان مصمم‌تر هستند برای اینکه ائتلاف را سامان جدی‌تری بدهند و اجازه ندهند آنچه‌ در انتخابات ریاست جمهوری‌ به وجود آمد، ‌تکرار شود. لذا بعد گفتمان‌سازی در سطح کشور و در حوزه‌های انتخابی مطرح است. این‌ها همه دقیقا ‌بررسی شده است. ‌ما به مجلسی نیاز داریم که بتواند ضمن کلان نگری و سیاست‌های برنامه ۶ را به نحو مطلوبی دنبال کند و کشور مسیر اقتصاد مقاومتی را پی بگیرد تا بتوانیم کشور را در برابر تلاش‌های توطئه‌های اقتصادی دشمن آسیب پذیر کنیم. فکر می‌کنم توفیق اصولگرایان در بعد گفتمان‌سازی و انسجام در این دوره کمتر از گذشته نباشد و خیلی هم بیشتر باشد.

متن کامل گفت وگو با تابناک  را اینجا بخوانید

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار