افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

کد خبر: 2573 | تاریخ انتشار: 17:45:26 - سه‌شنبه 11 آذر 1393 | بدون نظر | |

قطع درختان تعقیب کیفری دارد

ایلقار نیوز:فضای سبز در شهرها نه تنها به عنوان ریه تنفسی شهر و امکانی برای تلطیف و تصفیه  IMG_1041هوای شهر همواره مورد توجه قرار دارد بلکه به عنوان یکی از مهم ترین عوامل در زیبایی فضای شهری محسوب می شود. ضمن آنکه فضاهای سبز عمومی به عنوان محلی برای تفریح و گذران اوقات فراغت خانوارهای شهری مورد استفاده قرار می گیرد.

 اگرچه ایجاد و نگهداری فضاهای سبز عمومی از قبیل بوستان های شهری و جنگل های مصنوعی و فضای سبز میادین و معابر عمومی خصوصاً بزرگراه های شهری از وظایف شهرداری ها ست لیکن ساکنان شهرها نیز با کاشت و نگهداری درختان در اراضی و املاک خصوصی نقش و سهم ویژه ای در حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها دارند. اهمیت ایجاد و حفظ فضای سبز در شهرها تا حدی است که مقررات خاصی برای حفظ و گسترش باغات و فضای سبز و جلوگیری از قطع درختان در شهرها برقرار شده که به موجب آن نه تنها درختان موجود در معابر، میادین و بوستان های عمومی بلکه درختان موجود در باغات خصوصی و مکان هایی که به حکم قانون باغ شناخته می شوند تحت حمایت قانون قرار گرفته و قطع آنها بر اساس ماده ۱ قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها ممنوع شده است.
 یک: قطع کردن یا ایراد هر نوع صدمه که موجب از بین رفتن درختان حاشیه یا رفوژ میانی کوچه ها، خیابان ها، بلوارها و بزرگراه ها و همچنین باغات و محل هایی که باغ شناخته می شوند در محدوده شهرها شود ممنوع بوده و متخلف علاوه بر الزام به پرداخت خسارت قطع درخت به مجازات کیفری نیز محکوم خواهد شد. اقداماتی که موجب خشکاندن درخت می شود از قبیل ریختن مواد شیمیایی در پای درخت، آب رسانی و آب دهی نکردن به درختان باغات و اماکن خصوصی نیز مانند قطع درخت تخلف محسوب و موجب تعقیب کیفری و همچنین خسارت قطع درخت خواهد بود. در مواردی که در اثر اقدامات مذکور با قطع و خشکانیدن درخت های باغات خصوصی، محل مذکور از حالت باغ خارج شود با حکم دادگاه مالکیت مالک سلب و ملک در اختیار شهرداری قرار می گیرد.
 دو: هرگاه برای عملیات ساختمانی و احداث بنا در اراضی و املاک واقع در محدوده و حریم شهر، نیاز به قطع درختان موجود در اراضی و املاک باشد مالک موظف به اخذ مجوز قطع درخت از شهرداری است در این موارد مقدار و محل درختان موردنظر مالک از طرف شهرداری بررسی و درصورت تأیید، مجوز قطع درخت با تصریح به تعداد، نوع و سن درختان موردنظر صادر می شود. در مواردی که شهرداری مجوز قطع درخت را صادر می کند مالک مکلف است به میزان دو برابر بُن (قطر پایین ترین قسمت تنه درخت) درختان قطع شده در ملک خود یا در محلی که شهرداری تعیین می کند درخت با حداقل بن ۱۰ سانتیمتر بکارد به عنوان مثال اگر بن درختی که قطع شده ۵۰ سانتیمتر باشد مالک باید حداقل ۶ نهال با بن ۱۵ سانتیمتر یا ۱۰ نهال با بن حداقل ۱۰ سانتیمتر بکارد. ضمناً در مواردی که بنا به دلایلی امکان کاشت درخت توسط مالک وجود ندارد شهرداری هزینه کاشت و نگهداری درخت به تعداد مورد تعهد مالک را محاسبه و از مالک وصول می کند تا صرف کاشت و نگهداری درخت در فضاهای سبز عمومی شهر کند.
 سوم: سرزنی و جابه جایی درختان باغات و محل هایی که باغ شناخته شوند نیز نیاز به اخذ مجوز از شهرداری دارد و مالکان موظفند که پس از اخذ مجوز، عملیات سرزنی و جابه جایی درختان را با شرایط اعلام شده از طرف شهرداری انجام دهند. ضمن آنکه شهرداری می تواند امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای جابه جایی، سرزنی و هرس درختان را در اختیار متقاضی قرار داده و هزینه های آن را از مالک دریافت کند.
 چهارم: شهرداری مکلف است که با تهیه شناسنامه برای درختان موجود در معابر، میادین، پارک ها، باغات و محل هایی که در شهرها باغ شناخته می شوند نسبت به پلاک کوبی درختان اقدام کند.
 پنجم: کاشت، حفاظت و آبیاری درختان و فضاهای سبز معابر، میادین، بزرگراه ها و بوستان های عمومی واقع در محدوده شهرها از وظایف شهرداری است و در سایر محل ها به عهده مالکان یا متصرفان است. درصورت اهمال مالکان و متصرفان در نگهداری درختان موجود در ملک خود، شهرداری با اخذ مجوز از دادستان رأساً نسبت به آبیاری و نگهداری آنها اقدام می کند و هزینه های انجام شده را به علاوه ۱۵درصد اضافی به عنوان کارمزد از مالک دریافت می کند ولی درصورت اعلام مالک مبنی بر نداشتن توانایی در نگهداری درختان، شهرداری می تواند به مالک مساعدت کرده و تنها هزینه های انجام شده را بدون دریافت کارمزد از مالک دریافت کند.
نویسنده:  رستم حسن نژاد – حقوقدان
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار