۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

کد خبر: 2783 | تاریخ انتشار: 17:29:39 - دوشنبه 17 آذر 1393 | بدون نظر | |

فرماندار نمین:

منطقه ویژه اقتصادی نمین در 6 هزار هکتار ایجاد می‌شود

ایلقار نیوز:سید مهدی جوادی صبح امروز در پاسخ به سئوالات خبرنگاران در نشست 13930828000571_PhotoAمطبوعاتی اظهار کرد: بر اساس اولویت‌هایی که تعیین کردیم تلاش و جدیت ما بر این است تا در سه حوزه صنایع، معادن و گردشگری فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌های خوب و مثبتی را انجام دهیم تا این شهرستان در مسیر توسعه و پیشرفت قرار بگیرد.

وی با اشاره به نهایی شدن راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی نمین با سفر رئیس جمهور و در فضایی به مساحت 6 هزار هکتار گفت: در مرحله اول واگذاری 2 هزار هکتار با توافق مسئولان اراضی کشور و استان تکمیل شده و قرار است به سرعت شرکت بازرگانی شاهد با نصب تابلو و اقدامات زیربنایی فعالیت‌ها به انجام رسیده و امر واردات و صادرات و تاسیس انبارهای مختلف به انجام برسد.

فرماندار شهرستان نمین نزدیکی این منطقه را به فرودگاه و شهرک صنعتی و همچنین فاصله 60 کیلومتری با دریا را یادآور شد و عنوان کرد: تلاش و جدیت بر این است تا استعدادها و توانمندی‌های این شهرستان در قالب این مجموعه‌ها به انجام رسیده و ثمربخش باشد.

جوادی با اشاره به هویت تاریخی نمین و بیان این ویژگی‌ها و برجستگی‌های تاریخی و فرهنگی ادامه داد: آثار برجای مانده تاریخی نشان‌دهنده آن است که سکونت در این منطقه از 12 هزار سال قبل از میلاد بوده و غارهای برجا مانده نشان‌دهنده وجود سکونت‌گاه‌های اولیه‌ای است که کاوش‌های باستان‌شناسی این مسئله را به اثبات می‌رسانند.

این مسئول تصریح کرد: حتی از دوره اشکانیان و ساسانیان قبل از اسلام آثار سکونت در این منطقه نمایان شده و در دوره سلجوقی حکام مستقلی در این منطقه مستقر بودند.

فرماندار شهرستان نمین وجود هفت بنای تاریخی را در عنبران علیا نشان و نمودی از این گذشته تاریخی پرافتخار بیان کرد و گفت: قبل از قاجار و در دوره‌های افشاریه نیز در این منطقه شاهد حاکمیت حکمرانان مشهوری بودیم که به عنوان بخشی از کاوش قدیم در این منطقه حاکم شدند.

جوادی، اشتهار نمین را به مسائل فرهنگی یادآور شد و بیان کرد: اولین مدرسه به سبک قدیم در سال 1285 و به سبک جدید در 1299 بنا شده و در این زمینه نمین سرآمد بوده است.

وی به تاریخ نمایندگان پارلمان از این منطقه اشاره کرد و گفت: 5 دوره مجلس شورای ملی نمین با همراهی آستارا و جدا از اردبیل نماینده مستقل در پارلمان داشته و بعد از پیروزی انقلاب نیز شخصیت‌هایی بزرگی همچون موسوی ننه‌کران ‌برای شهرستان توانسته‌‌اند خدمات ماندگاری را انجام دهند.

گردشگری مرزی باید در نمین تقویت شود

فرماندار شهرستان نمین در بخش دیگری از سخنان خود استعداد نمین را در بخش کشاورزی و دامداری یادآور شد و افزود: در این شهرستان شاهد تولید محصولات متنوع از جمله زعفران در سال‌های اخیر و تولید کلزا و همچنین دامداری در پوشش گیاهی و جنگلی منطقه بودیم به طوری در این شهرستان 73 مرغداری در حال حاضر به شکل صنعتی و نیمه صنعتی فعال است.

جوادی ادامه داد: منطقه عنبران که در آن آثار و ابنیه‌های تاریخی است از بخش‌های مهم نمین به شمار می‌رود که تاکنون کاوش‌های باستان‌شناسی خوبی انجام نشده به طوری که در عنبران هفت بنای تاریخی همچنان در غربت مطالعات تاریخی به سر می‌برد.

این مسئول به ظرفیت‌های گردشگری مرزی نمین اشاره کرد و یادآور شد: صنعت گردشگری مرزی نمین باید در کنار آثار تاریخی و باستانی رونق پیدا کند تا در این بخش زمینه حرکتی خوب فراهم آید.

فرماندار شهرستان نمین به پوشش گیاهی مناسب در این شهرستان به عنوان یک نعمت الهی به ویژه در منطقه فندقلو اشاره کرد و ادامه داد: مناطقی همچون آبی‌بیگلو و برخی تاسیسات واقع در روستاهای این شهرستان سد سوها و سقزچی و هم‌مرز بودن با تالش و وجود دشت‌‌های تاریخی فضایی را فراهم کرده تا بتوانیم بیش از گذشته در جذب گردشگر موفق عمل کنیم.

صنایع‌دستی نمین مغفول مانده است

جوادی با اشاره به ظرفیت‌های فرهنگی، گردشگری و آموزشی تصریح کرد: شهرت جهانی این شهرستان به صنایع‌دستی است که متاسفانه مغفول مانده و ما نتوانستیم زیبایی‌های این صنعت پردرآمد را معرفی کنیم.

وی از وجود این صنایع به عنوان مکمل ظرفیت‌های گردشگری نمین یاد کرد و گفت: در کنار این ظرفیت‌ها وجود مراکز صنعتی و تولیدی متعدد به ویژه فعال بودن 327 مرکز تولیدی و صنعتی در قالب شهرک صنعتی شماره دو و وجود کارخانه‌های سیمان و آرتا پلاست فضایی را فراهم کرده تا بتوانیم در بخش صنعت نیز با پیشتازی و توانمندی بیشتر حرکت کنیم.

فرماندار شهرستان اردبیل در پایان سخنان خود وجود توانمندی‌های معدنی همچون آهک و عقیق را یادآور شد و گفت: این شهرستان از چهره‌های برجسته علمی، سیاسی و فرهنگی همچون شیخ محمد مغانی نمینی و شیخ محمد باقر نمینی و محمد سعید نقش‌بندی بهره می‌برد و ما در سایه این چهره‌های فرهنگی می‌توانیم شایستگی‌های این منطقه را معرفی کنیم.

انتهای پیام/فارس

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار