به گزارش ایلقار نیوز به نقل از ساوالان خبر :از دیدگاه بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی و حتی سیاسی مجید خدابخش استاندار فعال در حوزه اقتصادی است و نگرش او به مسائل اقتصادی استان اردبیل نگرش منطقی همراه با توسعه و جذب سرمایه گذاری است.

مجیدخدابخش تنها راه توسعه و حل بیکاری استان اردبیل را حضور سرمایه گذاران در استان اردبیل می داند بر همین اساس وی در ابتدا سعی کرد زمینه حضور سرمایه گذاران را در استان فراهم کند.

وی در این راه  ابتدا سعی کرد با سفر به شهرستانهای استان زمینه پتانسیل های استان را شناسایی و در جلسات مختلف این زمینه های گردشگری و اقتصادی شهرستانها را به سرمایه گذاران معرفی کند.

کمتر شده که وی در یک مراسم سخنرانی داشته باشد ولی به حضور سرمایه گذاران و کارآفرینی اشاره نکرده باشد. در این گزارش سعی شده به فعالیت و عملکرد افتصادی استاندار اردبیل از زبانش خودش اشاره شود.

مجید خدابخش

۵هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در حال هزینه شدن است
استاندار اردبیل گفت: بیشترین وقت کاری اش صرف پیگیری طرح های نیمه تمام و مذاکره برای جذب سرمایه گذار شده است.

استاندار اردبیل جذب بیش از ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه به استان را شاخص ترین بخش کارنامه کاری خود در یکسال گذشته اعلام کرد.

مجید خدابخش در نشست با جمعی از خبرنگاران در تشریح کارنامه یکساله خود گفت: از ابتدای عهده داری مسئولیت استانداری اردبیل برنامه های مختلفی را در زمینه توسعه سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی استان طرح ریزی کرده ام اما تمرکز اصلی معطوف به توسعه اقتصادی استان بوده است.

وی تصریح کرد: از آنجا که در زمان تحویل مسئولیت به بنده بسیاری از طرح های عمرانی نیمه تمام بودند، اغلب واحدهای تولیدی با رکود مواجه بودند و حدود ۵۰ هزار نفر بیکار در استان وجود داشت، در نتیجه تمرکز بر حل این مشکلات در اولویت قرار گرفت.

وی با خاطرنشان کردن اینکه سرمایه گذاری تنها راه ایجاد اشتغال است ادامه داد: در یکسال گذشته بیشترین انرژی بنده و همکارانم صرف ارتباط و مذاکره با سرمایه گذاران استانی و خارج از استان شده است.

وی با ابراز رضایت از اینکه موفق شده است تا حدودی گفتمان حمایت از سرمایه گذاری در استان را به گفتمان غالب تبدیل کند اضافه کرد: تمامی دستگاههای اجرایی موظف به فراهم کردن فضای مناسب برای جذب سرمایه گذاری شده اند که ماحصل این تلاشها توافق قطعی برای جذب ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه دولتی و بخش خصوصی در اقصی نقاط استان بوده است و عملا جذب و هزینه کرد این سرمایه ها آغاز شده است.

خروج طرح های عمرانی از رکود

استاندار اردبیل تحول ایجاد شده در پروژه های عمرانی را یادآور شد گفت: در دو سال گذشته به دلیل مشکلات اقتصادی، سالانه حداکثر ۴۰ میلیارد تومان بودجه برای کار عمرانی در استان هزینه شده بود اما امسال این رقم با ۱۰ برابر افزایش به بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است.
خدابخش با بیان اینکه کل اعتبارات عمرانی سالجاری بصورت صدرصدی تخصیص یافته است افزود: تزریق این اعتبارات باعث افزایش مشاغل فصلی مربوط به این بخش شده است و عملیات تکمیل پروژه های بزرگی مثل سد گیوی ، شبکه آبرسانی دشت فتحعلی یا ساختمان بیمارستان ترومای اردبیل از سر گرفته شده است.
خدابخش با یادآوری اینکه شورای برنامه ریزی استان سهم بودجه عمرانی تمامی شهرستانهای استان را تخصیص داده است بیان کرد: تشخیص الویت های هزینه ای هر شهرستان بر عهده مدیران آن شهرستان قرار داده شده است.

مجید خدابخشاقدامات راهبردی برای توسعه

استاندار اردبیل با خاطرنشان کردن اینکه ایجاد زیرساخت های لازم مانند توسعه فرودگاه و بهسازی جاده ها ، جذب اعتبارات برای راه آهن اردبیل و به ویژه اتخاذ تدابیر لازم برای تامین انرژی برق مورد نیاز استان تا ۲۰ سال آینده از زیربنایی ترین فعالیت های دولت در استان بوده است اضافه کرد: کلنگ زنی نیروگاه سیکل ترکیبی سبلان با اعتبار ۴۸۰ میلیون دلار و با هدف افزایش ۴۸۰ مگاواتی به ظرفیت تولید برق در همین راستا بود.
وی الحاق بخشی از شمال استان به منطقه آزاد ارس ، آغاز اجرایی شدن طرح منطقه ویژه اقتصادی نمین و پیگیری پیشنهاد منطقه آزاد گردشگری سرعین و طرح کمربند گردشگری سبلان را از فعالیت های زیربنایی انجام شده در استان اعلام کرد.

سد سازی و راهسازی در جنوب استان

خدابخش استاندار اردبیل در ادامه گزارش خود شاخص ترین تلاشهای یکساله خود برای توسعه شهرستانهای مختلف را برشمرد و گفت: در شهرستان خلخال اعتبار اجرای سد بفراجرد تامین شده است و برنامه هایی برای توسعه راهها و گردشگری این شهرستان داریم.
وی با بیان اینکه امسال ۱۶ میلیارد تومان بودجه به سد گیوی اختصاص یافته است تصریح کرد: در حالی که پیمانکار سد گیوی از سالهای گذشته ۱۵ میلیارد تومان طلب داشت، در مذاکره با معاون رئیس جمهور قرار شد بدهی پیمانکار از محل دیگری تامین شود و ۱۶ میلیارد تومان تخصیص یافته برای تکمیل طرح هزینه شود.

صنعت و گردشگری ، محور توسعه شهرستانهای مرکزی

استاندار در مورد پتروشیمی اردبیل گفت: تا کنون ۲۵ میلیارد تومان پول برای این پروژه هزینه شده است اما برای واردات دستگاهها و تجهیزات خارجی مورد نیاز ۵۴۰ میلیون دلار نیاز بود که با پیگیری نمایندگان استان کنسرسیومی متشکل از سه بانک توسعه صادرات ، رفاه کارگران و بانک صادرات تشکیل شد تا هزینه ارزی طرح را تامین کنند.

وی ادامه داد: صندوق توسعه ارزی پرداخت این تسهیلات را تصویب کرده است و البته برای تخصیص ارز مورد نیاز باید پتروشیمی شازند اراک به عنوان مجری طرح اردبیل، ۱۵ درصد سهم آورده خود که مبلغی حول و حوش ۲۰۰ میلیارد تومان می شود را تخصیص دهد تا تسهیلات ارزی واریز شود که امیدوارم با پیگیری های مستمر پتروشیمی اراک به این تعهد خود عمل کند.

استاندار اردبیل یادآوری اینکه اکثر هتلهای موجود در سرعین دو یا سه ستاره هستند گفت: خوشبختانه کلنگ احداث هتل پنج ستاره در سرعین بر زمین زده شده است و به دنبال احداث یک هتل پنج ستاره در اردبیل نیز هستیم تا جوابگوی اسکان مهمانان و برگزاری همایشهای بین المللی در استان باشیم.

خدابخش با بیان اینکه ایجاد منطقه ویژه اقتصادی نمین در سال ۸۹ تصویب رسیده بود اما هیچ سرمایه گذاری برای اجرای طرح معرفی نشده بود گفت: ما با شرکت سرمایه گذاری شاهد برای قبول مسئولیت این طرح به توافق رسیدیم و در گام اول طی هفته جاری دو هزار هکتار از اراضی ملی بلامعارض منطقه به صورت اجاره به منطقه ویژه اقتصادی نمین واگذار شد و هم اکنون شرکت سرمایه گذاری شاهد به دنبال مطالعه جهت تهیه طرح تفضیلی منطقه ویژه است.

وی راه اندازی چندین کارخانه در شهرک تخصصی آب نیر و اجرای طرح منطقه نمونه گردشگری نیر در جوار آبدرمانی بوشلی را از مهمترین برنامه های دولت در این شهرستان اعلام کرد و توضیح داد: در حالی که سرمایه گذار منطقه نمونه گردشگری نیر در گذشته یک میلیارد تومان هزینه کرده بود اما به دلیل همکاری نکردن ادارات از ادامه اجرای طرح منصرف شده بود ولی به دنبال مذاکراتی که داشتیم، وی با تزریق چهار میلیارد تومان آورده جدید دوباره پروژه فعال کرده است.

خدابخش افزود: چندی پیش آبدرمانی بخش زنان این مجموعه افتتاح شد و آبدرمانی بخش آقایان هم در حال اجراست و با توجه به اینکه پروژه مذکور در زمینی به مساحت ۱۱۰ هکتار از بخشهای متنوعی چون زمین اسب دوانی ، هتل و مجموعه تجاری غیره تشکیل شده است ، سرمایه گذار فعلی به دنبال شرکای قابل اطمینان برای تکمیل کل طرح است.

راهسازی و استقرار صنعت مادر در مشگین شهر

استاندار در مورد جاده اصلی مشگین شهر به اردبیل هم گفت: امسال طرح چهار بانده کردن جاده اردبیل- مشگین شهر با ۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار ادامه یافته است که امیدواریم این طرح نهایتا تا دو سال آینده تکمیل شود.

در این نشست استاندار اردبیل از احداث کارخانه نورد فولاد در شهرستان مشگین شهر به عنوان بزرگ ترین پروژه سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان یاد کرد و گفت: این سرمایه گذاری با بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی با ۳۵۰۰ نفر اشتغالزایی و بدون استفاده از وام بانکی کلنگ زنی شده است.

تحول زیربنایی تجارت و کشاورزی شمال استان

استاندار اردبیل با یادآوری الحاق بخشهایی از شمال استان به منطقه آزاد تجاری و نقش ارزنده این رویداد در توسعه شمال استان ، در مورد تکمیل پایاب سد بزرگ خداآفرین در منطقه مغان نیز گفت: یکی از بزرگترین برکات سفر تابستان امسال دولت به استان تصویب اجرای طرح آبرسانی مدرن به ۸۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی دشت مغان بود و بیش از سه هزار میلیارد تومان اعتبار صرف این طرح خواهد بود.

خدابخش تصریح کرد: در حال حاضر دو ماه است که عملیات اجرایی این پروژه بزرگ آغاز شده است و قرار است سالانه با اختصاص حدود ۷۵۰ میلیارد تومان این طرح در عرض چهار سال به اتمام برسد.

وی در مورد تامین اعتبار اجرای سد عمارت گرمی گفت: این سد ۱۵ هزار هکتار از اراضی دیم شهرستان گرمی را آبیاری خواهد کرد اما هم اکنون ۳۶۰ میلیارد تومان اعتبار برای تکمیل آن نیاز است. در قانون بودجه پارسال تنها یک میلیارد تومان اعتبار برای این طرح تخصیص داده شد که این میزان در سالجاری با اخذ وام از صندوق ارزی به یکصد میلیارد تومان افزایش یافته است.

وی ادامه داد: تکمیل کارخانه بزرگ شیرآلات قهرمان گرمی هم منوط به آبرسانی ، گارسانی و برق رسانی به محل پروژه بود که در حال حاضر عملیات گازرسانی انجام شده است و مشکل اعطای تسهیلات بانکی طرح یاد شده هم در شرف حل شدن است و این پروژه پس از اتمام برای یکهزار نفر اشتغال ایجاد خواهد کرد.

جذب سرمایه های بنیاد برکت

استاندار اردبیل در پایان گفت: به دنبال رای زنی های اخیر انجام یافته با مسوولان بنیاد برکت، این بنیاد تا ۶۳ میلیارد تومان در طرح های سرمایه گذاری استان اردبیل مشارکت می کند.

گزارش/ یاشار پورمجید