۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

هنرمندان اردبیلی جوایز جشنواره تئاتر فجر را درو کردند

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

واریز ۱۶۵ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها برای توسعه عمرانی شهر

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

«امیر رجبی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل معرفی شد

آغاز فعالیت کمیته‌های ستاد خدمات سفر در اردبیل

تحقق ۷۵ درصدی اشتغال در اردبیل/۵ هزار نفر صاحب شغل شدند

دولت اجرای رتبه‌بندی معلمان را با توان مضاعف پیگیری می‌کند

کد خبر: 4586 | تاریخ انتشار: 21:00:09 - سه‌شنبه 7 بهمن 1393 | 3 نظر | |

توضیحات مستند و مکتوب سازمان آب استان به منظور

رفع نگرانی در مورد ابهامات ایجاد شده در خصوص حقابه کشاورزان از خیاوچایی

ایلقار نیوز:

۱۳۹۳/۱۰/۲۴

۴۳۲۹۷/۹۰۰

فرماندار محترم شهرستان مشگین شهر

موضوع: حقابه بران خیاوچایی

سلام علیکم

احتراماً پیرو توضیحات ارائه شده در جلسه باغداران و زارعین محترم حقابه بر خیاوچای و ابهامات و نگرانی این عزیزان در خصوص کاهش حقابه زراعی خیاوچای ، بدینوسیله نتیجه مطالعات ، اقدامات و طرحهای این شرکت جهت تامین آب شرب آن شهرستان بشرح زیر به استحضار می رسد .

1-  تصفیه خانه آب شرب مشگین شهر با ظرفیت 675 لیتر بر ثانیه احداث گردیده و طبیعتاً با افزایش مصرف آب شرب نسبت به مصرف فعلی ، امکان تامین آب خام از نهر خاتون و خیاو چای میسر نخواهد بود .

2- بدون شک شناسایی و تامین منابع آب سالم و مطمئن (به غیر از خیاو چای) ، از دغدغه ها و اولویت های شرکت آب منطقه ای بوده است .

3- بنا به مهندسی ارزش انجام شده بر روی کیفیت آب سد سبلان ، تخصیص آب شرب از این سد حذف و با مطالعات انجام شده مقرر گردید با احداث سدی در منطقه سامانلو، تخصیص آب شرب مشگین شهر از سد سامانلو تامین گردد ؛ لیکن بنا بر هزینه و زمان بر بودن احداث سد سامانلو و نیز عدم وجود ردیف اجرایی بودجه برای احداث سد جدید ، مقرر گردید تخصیص آب شرب سامانلو به سد احمد بیگلو منتقل و در فصول مورد نیاز بوسیله خط انتقال و پمپاژ به تصفیه خانه مشگین شهر انتقال یابد . بدیهی است این عمل ، موجب کاهش حقابه زراعی سد احمد بیگلو و شبکه آبیاری آن نخواهد شد .

4- میزان تخصیص آب شرب از سد احمد بیگلو ، 75/5 میلیون متر مکعب بوده که دبی آن با انتقال در چهار ماهه پیک آبیاری 555 لیتر بر ثانیه و حتی با انتقال در شش ماهه 370 لیتر بر ثانیه خواهد بود . این در حالی است که میزان آب شرب مورد نیاز و نیز طراحی انجام شده ، حداکثر آب شرب مورد نیاز روستاهای هدف طرح و توسعه آتی آن حتی برای افق سال 1415 ، 120 لیتر بر ثانیه خواهد بود .

5-  مفاد بند 4 متضمن این موضوع است که علاوه بر تامین آب روستاهای هدف طرح ، قسمت عمده ای از دبی اشاره شده به تامین آب شرب شهر مشگین شهر اختصاص خواهد یافت . این بدان معناست که نه تنها هیچ آب اضافه ای از خیاوچای برداشت نخواهد شد بلکه با تامین قسمت بسیار عمده ای از آب شرب شهر مشگین شهر از تخصیص سامانلو ، استفاده آب کشاورزی خیاوچای نسبت به زمان حال افزایش خواهد یافت .

6-  شایان ذکر است سه گروه مهندسین مشاور آبران ، فرازآب و پویاب بترتیب مطالعات جامع آب شرب شهرستان مشگین شهر ، طراحی انتقال آب از تصفیه خانه به منبع فخرآباد و نیز طراحی خط انتقال و پمپاژ از احمد بیگلو به تصفیه خانه را انجام می دهند . طراحی های فوق بصورت همزمان انجام می گردد .

7-  بدیهی است قبل از اتمام پروژه خط انتقال از سد احمد بیگلو به تصفیه خانه و تامین آب از آن محل ، خط لوله احداثی به مخزن فخرآباد آبگیری نخواهد گردید .

8-  سد اینچه نو که در دهه شصت اجرا گردیده دارای فرارآب بوده و مطالعات علاج بخشی آن از تابستان سالجاری بوسیله مهندسین مشاور پویاب و پارس پی آزما آغاز گردیده و بدیهی است در صورت اتمام مراحل آن و ذخیره سازی آب در فصول غیر زراعی ، در چهار ماهه پیک آبیاری با رها سازی آب آن ، قسمتی از آب شرب و یا جایگزین شرب تامین خواهد شد . سد اینچه نو پتانسیلی مجزا بر موارد فوق بوده و یک ارزش افزوده تلقی می شود که در هر نوع حالت استفاده ، باعث افزایش آب کشاورزی خیاوچای نسبت به زمان عدم آبگیری آن خواهد بود .

9- پروژه تعویض خط لوله انتقال آب از آبگیر ایلاندو تا روستای آقبلاغ نه تنها احداث خط لوله دوم نبوده ؛ بلکه بعلت تداخل فقط قسمتی از خط لوله قبلی با پروژه تعریض جاده قینرجه ، قسمتی از لوله ها جایگزین خواهد گردید . بدیهی است بعد از آب اندازی به قسمت های تمام شده لوله جدید ، آن قسمت از لوله های موازی قبلی از زیر خاک خارج خواهند گردید و هزینه خارج کردن لوله قدیمی نیز در قرارداد پیمانکار لحاظ شده است .

10- شایان ذکر است نمایندگان محترم باغداران و زارعین و نیز تشکل هایی همچون اتحادیه باغداران و خانه کشاورز ، ناظر بر مراحل مختلف موارد فوق خواهند بود .

 

خواهشمند است دستور فرمایید مراتب به نحو مقتضی به استحضار ذینفعان محترم نیز رسانده شود .

                                                          داود نجفیان

رئیس هیئت مدیره و مدیر عامل

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


3 ديدگاه مطلب براي " رفع نگرانی در مورد ابهامات ایجاد شده در خصوص حقابه کشاورزان از خیاوچایی " ارسال شده است.

  1. گلین الانمیاخ گفت:

    با سلام :اهالی فهیم مشگی هیچ وقت فریب این چنین حرفهاییرا نخواهند خورد الان عصری است که دران باید از داشته های خودت خوب مراقبت کنی .دیگر زمان وعده های سر خرمن دادن گذشته نماینده ما یک قافی داد ان هم عملا حالا میخواهن با این حرفها نمک به زخم مرد بپاشند مرد مشکین خوب بلدند از حقشون دفاع کنند و این مسولان باید هر موقع که از سد احمد بیگلو اب به تصفیه خانه پمپاژ شد این رساله ها را ارائه کنند واز استادشون نمره بگیرند به قول معروف سیل گلممیش چرمانماسنار . زیاد شنیدم که در سال 95 سد افتتاح میشود ولی به ضرس قاطع میگویم این سد تا98 هم افتتاح نخواهد شد با این کسری بودجه که عملا شاهدش هستیم بعید است این کار به سرانجام برسد بودجه ای که با نفت 100دلاری بسته شده الا ن در هر بشکه به طور میانگین 55 دلار افت کرده حالا شما قضاوت کنید در یک سال با این فروشی که ماداریم چه قدر کسری میاریم در ضمن در موقع کسری بودجه فشار را به بودجه های عمرانی میاورند حالا ما دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت عباس را

    • حیدر گفت:

      آقای گلین … گیرم شما درست بگید و سد در سال98 تمام شود در همان سال آب به تصفیه خانه می آید و سپس به روستا میرود و آب شرب مشگین نیز از آنجا تامین میشود .و آب کشاورزان زیاد میشود. تازه اگر سد افتتاح نشود چه به حال شما فرق می کند. بدت نیاید یا سواد نداری یا خوب نامه را نخوانده ای و یا عقده ای هستی .

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار