افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

کد خبر: 4141 | تاریخ انتشار: 17:47:24 - پنج‌شنبه 25 دی 1393 | 35 نظر | |

با هدف هم اندیشی:

نهمین نشست اصلاح طلبان مشکین شهر برگزار شد

ایلقار نیوز: جلسه شورای اصلاح طلبان مشکین شهر چهارشنبه شب با حضور فعالان سیاسی و اصلاح طلبان مشگین شهر برگزار گردید

به گزارش خبرنگار ایلقار نیوز: در این جلسه پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله قرآن مجید آقای محمد بدری به عنوان میزبان جلسه ضمن خوش آمد گویی به میهمانان به تشریح اهداف و فلسفه جلسات اصلاح طلبان پرداخت .

محمد بدری از رسانه ها و سایت خبری که از زوایای مختلف این جلسات را منعکس می کنند تشکر untitledکرد و وجود سایت های خبری را برای توسعه و پیشرفت شهر وا نعکاس مشکلات ضروری دانست ایشان همچنین از نیروهای سیاسی ، امنیتی و انتظامی شهرستان که دید مثبت به این جلسات دارند تشکر و قدردانی نمود .

ایشان در تشریح اهداف و فلسفه تشکیل چنین جلساتی گفت : عده ای این سوال را مطرح می کنند که هدف و مسیر این جلسات چیست ومی خواهد کدام مشکلات جامعه را حل کند و پیام این جلسات چیست و آیا صرفا مسائل انتخاباتی و یا رسیدن به پست و مقام دولتیمد نظر است که باید بگویم اینگونه نیست ما بخشی از اصلاح طلبان شهر هستیم و نه تمام آن و دوستان متعددی به وسعت جغرافیایی مشکین شهر دارای تفکرات اصلاح طلبی هستند که در این مجمع حضور ندارند . محمد بدری از مزایای این جلسه به ارائه دیدگاه های مختلف در رابطه با یک موضوع اشاره و آن را آموزشگاهی برای تقویت شهروندان و بالابردن صبر و بردباری و مدارا و نیز تولید فضای شادابی و نشاط در شهر دانست که حتی جریان اصولگرایی نیز از این جلسات الگو برداری نموده و جلسات مختلفی را برگزار کرده اند .

میزبان جلسه از رسانه های خبری شهرستان درخواست نمودند تا فلسفه وجودی جلسات را تقویت کنند و نقاط ضعف و قوت آنان را یادآوری کنند چرا که اگر چندین سال قبل هم این رسانه ها وجود داشتند و مشکلات را بازتاب می نمودند الان شاهد برخی نواقصات در پروژه های موجود نبودیم .

ایشان افزودند ما به خطوط قرمزی که از طرف حاکمیت متمرکز و نیز جامعه است پایبندیم علاوه بر خطوط حاکمیت ،در جامعه نیز محصوراتی وجود دارد که باید رعایت کنیم . ما به تمامی ارزشها پایبندیم ولی سوال اینجاست که چرا برخی باید پشت ارزشها پنهان شوند و آن را سپری برای سوء تدبیری ها و ناکارآمدی ها قرار دهند . بدری به اختلاس های میلیاردی در دولت گذشته اشاره کرد که ظاهری ارزشی داشتند و در اثر این سوء مدیریت ها در چند سال اخیر بیکاری و فقرو تورم افزایش یافته و درجه ریسک پذیری سرمایه گذاری نیز بالارفته که به تبع آن کاهش سرمایه گذاری را شاهد بودیم .

محمد بدری در رابطه با رویکرد و جهت گیری اصلاح طلبان در مقابل دولت گفت ما متحد توجیه گردولت و یا منتقد طغیانگر دولت نیستیم بلکه رویکرد ما در سطح کلان، متحد منتقد کمک کننده دولت می باشد و سعی داریم قدم ها را کوتاه ولی محکم برداریم.

در ادامه این جلسه اکبر مردانی عضو شورای سیاستگذاری و دبیر این مجمع گزارشی از جلسات تشکیل شده در چند ماه گذشته داد وگفت در IMG_2285مورد اینکه شورای سیاست گزاری هیچ شانیتی برای خود و رسمیتی برای این موضوع قائل نیست که به عنوان سیاست گزار جمع باشد بلکه فقظ در مورد اجرائیات و سرو سامان دادن به مجموعه به صورت موقت انتخاب شده اند .

وی گفت باید روند مسیر به گونه ای باشد که هم در سطح شهر و هم روستا علاقمندانی که افکار نزدیک به اصلاح طلبان دارند جذب کنیم .

مردانی گفت برای سرو سامان دادن به جلسات و جلوگیری از ناهمانگی ها فرمی تهیه شده است که با وجود اینکه رسمیت ندارد و فرم عضویت نیست می تواند برای شناسایی و تشکیل کارگروه ها موثر باشد .وی خواستار تشکیل کارگروه های تخصصی شد و یادآور شد که این کارگروهها باید عملکرد خود را در هرجلسه گزارش دهند . همچنین در میان این گزارش اکبر مردانی یکی از اعضای شورای سیاستگذاری اعلام نمود که در جلسه اخیر شورای سیاستگذاری تصمیماتی در خصوص معرفی دبیر،سخنگو و روابط عمومی اصلاح طلبان مشگین شهر به شرح ذیل اتخاذ گردید: حاج علی زین العابدین رابط استانی و ملی ،اکبر مردانی دبیر، سعید محمد نژادسخنگو، و محبوب اسکندر زاده  بعنوان روابط عمومی معرفی گردیدند.

ایشان هدف این جلسات را تاثیر تاثیرگذاری مثبت در توسعه شهرستان و منطقه دانسته و گفت در زمینه توسعه شهر ، توسعه سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی باید مد نظر قرارگیرد .

ایشان دستور جلسه بعدی را شاخص ها، نحوه ورود فردی یا گروهی برای انتخابات اعلام کرد.

در ادامه این نشست حجت داکری دبیر خانه کشاورز به موضوع حقه آبه کشاورزان پرداخت ودر ادامهذاکر از مهندس رضوانی خواستار پاسخگویی به شبهات و نگرانی های ایجاد شده در منطقه را در مورد آب شهرستان مشگین شهر شدند.ذاکری در مورد 17 نهر بزرگ و کوچک از ایام القدیم در شهرستان مشگین شهر اشاره نمودند من جمله قره سو،آب خیاو چایی،اهر چایی،مشکین چایی،انار چایی،لاری چایی و… چون مدیریت ضعیف و احساس مسئولیت ضعیف بوده است و تصمیمات اتخاذ شده در منطقه مقطعی وناقص بوده شعاع دید برای مسئولان هم کم شده است که حداقل 50 سال اینده را هم مد نظر قرار نداده اند که آیا بعد از گذشت 50 سال طرح اجرایی برای مشکلات منطقه پاسخگو خواهد بود یا نه. مردم ومسئولین در قبل انقلاب کم کاری کردند و در بخش آب که بعد انقلاب مشکلات زیادی در مورد آب بوجود امد.بعد از گزارش مفصل ذاکری در مورد حق آبه کشاورزان مشکین شهر که از حق مسلم آنها که نهر خیاو چایی می باشد که در آب شرب شهر ابراز نگرانی کرد و به لوله های ریخته شده در مسیر تصفیه خانه شهرستان مشگین شهر در حوالی روستای آقلاغ و پرورش ماهی جهانگیر زاده اشاره کرد که در میان کلام عباس رضوانی در پاسخ به این موضوع چنین گفت که لوله های ریخته شده تنها برای تعویض لوله های قدیمی به طول 5 کیلوتر که تداخل در مسیر تعریض جاده مشگین شهر تا قینرجه قرار دارد که تعویض خواهد شد و خط دوم لوله کشی به هیچ عنوان وجود ندارد. ذاکر در آخر به انتقال اب خیاو چایی به بخش مشگین شرقی و رضی که یکی دیگر از دغدغه های مردم شهر می باشد که از مهندس رضوانی خواست در این مورد هم برای شفاف سازی توضیحاتی را ارائه نماید که مهندس رضوانی گفتند  برای جذب اعتبار خط لوله به طول 28 کیلومتر در این مسیر قرار گرفته شده است که این امر در حال اجرا می باشدو در آینده نزدیک انتقال آب از تصفیه خانه مشگین شهر  اجرایی خواهدشد اما  تا زمانی که از سد احمد بیگلو آب به تصفیه خانه مشگین شهر انقال و پمپاژ نشود به هیچ عنوان انقال آب از تصفیه خانه  به رضی امکان پذیر نخواهد بود.

 عباس رضوانی: در ادامه سخنان آقای ذاکری در رابطه با سوالات ونگرانی ها در رابطه با انتقال آب از تصفیه خانه مشگین شهر به روستاهای بخش رضی و لاهرود و کاهش حقه آبه کشاورزان و احداث خط لوله دوم از محل پرورش ماهی به تصفیه خانه و نگرانی از انتقال آب خیاو چایی  آب منطقه IMG_3341مشگین شهر گفت:  انتقال آب از خیاو چایی به روستاهای دیگر شایعه ای بیش نیست و کشاورزان عزیز در این رابطه هیچگونه نگرانی نداشته باشند چرا که این حق طبیعی کشاورزان و باغداران مشکین شهر که از آب خیاوچایی برای مصارف کشاورزی استفاده کنند .

ایشان در ادامه افزودند احداث تصفیه خانه مشگین شهر قسمتی از طرح آبرسانی مشگین شهر بود که با ظرفیت امکان تصفیه ۶۷۵ لیتر بر ثانیه احداث شده است و از نظر ظرفیت این قابلیت را دارد که حتی تا افق سال ۱۴۲۵ نیز آب شرب مشگین شهر و نیز روستاهای هدف طرح را تامین کند مشروط بر اینکه منابع آب دیگری بغیر از خیاوچای نیز مورد استفاده قرار گیرد چرا که قسمت بسیار عمده ای از آب خیاوجایی حقابه باغداران و زارعین محترم شهر و چندین روستای اطراف می باشد و برداشت اضافه موجب کاهش آب کشاورزی می شود که این موضوع اصلا پسندیده نیست .
اصلا جهت اطمینان بیشتر نیز بهتر است آب شهر بزرگی مثل مشگین شهر از منبع مطمئنی همچون یک سد تامین گردد نه اینکه از یک نهر یا رودخانه . در ادامه طرح آبرسانی مشگین شهر مقرر شده است سدی در منطقه سامانلو مشگین شهر احداث شود و آب آن به تصفیه خانه منتقل شود لیکن بعد از بررسی های فنی و علمی و نیز بخاطر صرفه جویی در زمان و هزینه و حل سریع مشکل آب شهر و روستاهای هدف مقرر شد آب تخصیص یافته سامانلو به سد احمد بیگلو منتقل و از آنجا به تصفیه خانه پمپاژ شود و این کار به هیچ عنوان حقابه احمدبیگلو و نیز اهداف شبکه آبیاری آن را کاهش نخواهد داد . آب منتقل شده به تصفیه خانه آنهم در ماههای آبیاری کشاورزی ، نه تنها آب شرب روستاهای هدف را تامین خواهد کرد بلکه قسمت عمده این آب انتقالی آب شرب شهر مشگین شهر را نیز تامین می نماید و این بدان معناست که آب بسیار کمتری از خیاوچای جهت شرب برداشت خواهد شد که به احنمال قوی می تواند به صفر نیز برسد .این یعنی اینکه آب کشاورزی خیاوچایی حتی بسار بیشتر نیز خواهد شد . اصلا یکی از اهداف طرح نیز همین می باشد که مورد تاکید مسئولین و نماینده محترم شهر نیز بوده است.
وی خاطر نشان ساخت در این طرح دو پروژه انتقال آب از احمد بیگلو و نیز انتقال از تصفیه خانه به مخزن روستایی فخرآباد بطور همزمان افتتاح خواهند شد و همزمان با این افتتاح آب زراعی کشاورزان نیز قابل افزایش می باشد .
وی گفت مطالعات علاج بخشی سد اینچه نیز در حال انجام است که در صورت جوابدهی و آبگیری ، آب آن در ماههای گرم سال بصورت مستقیم یا جایگزین به شرب اختصاص خواهد یافت که در هر دو حالت موجب افزایش آب زراعی خیاوچای خواهد شد .
رضوانی در مورد ابهام ایجاد شده در مورد احداث خط لوله جدید از مجل آبگیر خیاوچای (ایلاندو) به آقبلاغ توضیح داد که این خط لوله دوم نیست بلکه تعویض قسمتهایی از لوله قبلی می باشد که در تداخل با پروژه تعریض جاده قینرجه قرار گرفته است و بعد از آب گیری لوله جدید ، آن قسمت از لوله موازی حذف و از زیر خاک خارج خواهند شد .
در خاتمه وی گفت سازمان آب جهت رفع نگرانی باغداران محترم نه تنها سند مکتوب ارائه می دهد بلکه نمایندگان مجترم اتحادیه باغداران ، خانه کشاورز و بخشداری ها و … می توانند نظارت بر مراحل مختلف عملیات داشته باشند .

 IMG_2262

IMG_2269

IMG_2279

IMG_2283

IMG_2307

توضیح سایت ایلقار نیوز : با توجه به  احترام به شرکت کنندگان و میهمانان این نشست، سایت خبری ایلقار نیوز از درج حاشیه های این جلسه خودداری نمود و از کسانی که گفته هایشان در این خبر درج نشده است عذرخواهی می نماید

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


35 ديدگاه مطلب براي " نهمین نشست اصلاح طلبان مشکین شهر برگزار شد " ارسال شده است.

 1. علی امامعلیزاده میرک گفت:

  با سلام به امید موفقیت و نتیجه دهی خوب و مثمر جلسه اصلاح طلبان مشگین شهر

 2. منجنيق گفت:

  اين جلسات تان خوب است اما بايد در خصوص معرفي كانديدا براي نمايندكى در مجلس دقت به خرج دهيد، همين رابط استاني و ملي تان شماها را به خاك سياه خواهد نشاند…. مواظب باشيد، من يكي كه اصلاح طلبان جلسه شما را كلجين ميكنم و منفعت طلب ها را اصلا دوست ندارم.

 3. منجنيق گفت:

  اقاي مرداني عزيز، و برخي از دوستانتان مثل اقايان زحمت دوست و غيور خوب و قابل قبولند،تنها جيزي كه از درس ادبيات از استاد زحمت دوست به ياد دارم اين بود: علي امد، علي فاعل و امد فعل ، كه اون هم در كنكور نيامد و بعد رفتيم دانشكاه ديدم همه اون رو مامانشون يادشون داده و معلم ها جيزهاي ديكه اي كفتند.

 4. منجنيق گفت:

  اقاي مرداني، اكر روزي خداي ناكرده اين جمع اصلاح طلبي تان به هم خورد، اونوقت جيكار خواهيد كرد، فرار به باكو يا برداختن به تجارت اب و خاك يا تجارت خودكار و دفتر و يا كلاس كنكور يا تدريس دو واحد در دانشكاه ازاد مشكين و بعدش استاد اخراجي حق التريسي ، و يا ماكاروني و لودر و نمي دونم جند كار دىكر…….

 5. منجنيق گفت:

  اقاي مرداني اين اقاي علي امامعليزاده ميرك را هم به جمع تان دعوت كنيد.

 6. منجنيق گفت:

  اقاي مرداني عزيز با شما شوخي ميكنم ولي با جمع تان جدي حرف مي زنم

 7. منجنيق گفت:

  اقاي مرداني عزيز، عقده ي كامنت كذاري دارم جرا كه كامنت هاي من فقط در ايلقار تاييد ميشه، ببخشيد استاد ارجمند و كرانقدر.

 8. منجنيق گفت:

  برخی از شما به اصطلاح اصلاح طلبان از یاران نماینده کنونی است، اقای مردانی عزیز برخی هم که خیلی ادعای مدیر بودنشان میشه و کنارتون نشستن یه دبستان هم نمی توانند مدیریت کنند، اخر سر دسته ی شما را به نماینده کنونی وصل خواهند کرد که اونوقت باید باسخکوی مردم باشید. جمع تان از نظر استعداد فردی بر بار نیست و همه کلی کویی می کنند که این کلی کویی را همه بلدند، برخی هم فقط به دنبال منافع شخصی خودشان از قبیل خاک قرمز یا اب شور و تلخ اند که باید مواظب باشید. اقای مردانی خودتان ادم خوبی هستید و لی دوستان تان باید کزینش شوند

 9. منجنيق گفت:

  ايلقار بابا سلام، از حاج اقا سودي خبر بكذاريد تا نظر بدهيم، اقاي سودي مي خواهد براي نمايندكي مجلس كانديدا شود.

 10. منجنيق گفت:

  اقاي مرداني،اكر حاج اقا سودي اصلاح طلب هست به جمع تان دعوت كنيد و اكر نيست …، ايشان قصد نماينده شدن دارند

  • تارا گفت:

   انگارسوپ منجنیق خورده ای سایت متعلق به همه مردم منطقه است لطفا برو قهوه خانه زلیم خان عقده گشائی کن آقایان مردانی ,غیور,زحمت دوست ازجنس اصولگرایان هستنداگه میگی نه بروکارنامه فعالیت انتخاباتیشان رامرورکن ,گرچه بنده هم به نماینده فعلی انتقاددارم امامعمولاازکاندیداهای اصلاح طلب حمایت کرده است.

 11. رضا گفت:

  آقای منجلیق یا به عبارت خودمانی سوپانت خواهش میکنم عقده کامنت گذاری خودتان را با سخنان بی سر وته به اثبات نرسانید . شما کی هستید گه در مورد دیگران الحاق حق میکنید وبه خوبی وبدی آنها، سوادشان وشخصیتشان به قضاوت برخاسته اید. پیشنهادمیکنم به جای این کار بیهوده قلم کاغذی برداشته وعقده بی معنی خودتان را شبانه روز بر روی آن خالی وجاری نمایید

 12. محمدی گفت:

  اقای منجنیق به نظر من یکی از پر بار ترین جلسات اصلاح طلبان می باشد که اتفا قآکلی گویی نکردند بلکه به مسایل امور اب وکشاورزی از نظر کارشناسی ورود کردند که خواندن ان برای هر کس ضروری میباشد به نظر می رسد شما بدون خواندن عقده گشایی می کنی

 13. محمدرضا گفت:

  با تشکر از سایت ایلقار نیوز که پوشش بی طرفانه و واقع بینانه ای به جلسه داده است و امیدوارم که این جلسات در نهایت منجر به عمران و توسعه شهرمان بشود

 14. منجنيق گفت:

  سلام بر محمدي عزيز، مسائل مطرح شده در خصوص اب فقط روي زمين بوده و در صورت لحاظ كردن مزايا و بهره برداري از ابهاي زيرزميني معادله دجار تغييرات اساسي خواهد شد، ضمنا اقايان عملكرد نماينده كنوني را تلويحا مورد تاييد قرار دادند كه اين مورد بسنديده نمي باشد، ان شاء الله كه اين جلسات دست ساخته ي نماينده محترم و برخي دوستان ايشان كه مديريت شان را در ساخت و تخريب بل هفت تير مردم ديده اند، نباشد. ضمنا جاي خيلي از كارشناسان زبده ي شهر اونجا خالي است و اين مردمي بودن جلسه را زير سوال مي برد.

 15. منجنيق گفت:

  محمد رضاي عزيز، ايلقار جند تا جواب بنده را نكذاشته ،من منظورم را از تك تك وازه هاي كامنتم توضيح دادم، به نظر نرسد كه ايلقار هم مثل سايت خ ن كلجين ميكند ان شاء الله

 16. منجنيق گفت:

  انتقاد بنده موجب شد تا در عكس هاي جلسه تجديد نظر بشود و اين خوب است.

 17. محمدی گفت:

  به نظر بنده ایلقار نیوز با متانت و وقار بحثهای مطرح شده را جمع اوری کرده ودر سایت درج کرده است واز اصلاح طلبان جای تشکر دارد به یک مسئله ا ساسی ومهم شهرمان پر داخته اند ان مسئله اب.وضمنآ سایتی را که فقط در نقش منفی بازی می کند ان هم جای تاسف دارد.

 18. شهریار جمهری گفت:

  با سلام

  دست شما درد نکند و ارزوی موفقیت برایتان دارم

 19. farshid گفت:

  اقای رضوانی یه کم هم دروغ بگویی شما رو فرمانبر میکنند؟

 20. علی امامعلیزاده میرک گفت:

  با سلام منجنیق جان من اگر در اون جلسات نیستم ولی قلبم در اون جلسات هست و استادانی در اون جلسات هستند که نیازی به حضور امثال من نیست.

 21. اکبری گفت:

  به نظر من یکی از کارهای زیبای اصلاح طلبان نسبت به اصولگرایان ادامه نشستهای آنان واز آن مهمتر استفاده از رسا نهای خبری در شهرستان حتی مخالفان خود در جلسات خود می باشند در عین که خود میدانند یکی از رسانهای محلی فقط در نقش ابزار مدیران ایفای نقش میکند

  • تارا گفت:

   اکبری عزیز نشست های اصلاح طلبان احتمالا به نظربنده غیرقانونی است نبایدرسانه ای کنند وضمنادرآینده اصولگرایان پنبه شان رارشته خواهندکرد

 22. مريم گفت:

  سلام به نظر بنده جدا از سياست,افرادي که تو اين جلسا ت هستند افرادي هستتد که به اتفاقات شهرشون بي تفاوت نيستند..بعضي ها هم ازروي لج با شخصي کامنت مي گذارند که جاي تاسف دارد.

 23. ع گفت:

  چرااکبرتقی زاده که قصدنامزدی هم داره دراین جلسات نیست

  • چایپاره گفت:

   تقی زاده شایدنسبت به آنها به اصلاح طلبان نزدیکترند مگر م یاغ….اصلاح طلب هستندآنهامنفعت طلب هستند

 24. راز دارَ گفت:

  به نظر من یکی از اتفاقات مدنی وزیبا است که اقایون بدو ن خستگی وبا برنامه ادامه می دهند دست مریزاد می گویم

 25. رضا گفت:

  من اعتقاد دارم تمام فعالان اجتماعی وسیاسی شهر باید این کار جمعی ومدنی را تشویق کننددر این صورت جامعه قدرتمند می شود وتحمل وصبوری کار جمعی بیشتر می شود

 26. خسته گفت:

  خانه از بست خراب است . خواجه در بند نقش ایوان است!! من تا حالا این مسئله را نتوانسته ام حل کنم و هضم کنم : . تا انجا که من خبر دارم ( مدرک و سند ندارم تنها شنیده ام ) حقوق نمایندگان محترم مجلس 4/5 میلیون تومان است و با احتساب اضافه کاری و ماموریت دریافتی نماینده معزز و محترم که من وشما برای فرستادن کاندیدای مورد نظر مان به سروکله هم می پریم ! حدودا 6 میلیون تومان میرسد ( بنده شخصا باور ندارم و دریافتی شان حتما کمتر از این رقم هست ) با یک حساب سر انگشتی سالانه میشود 72 میلیون تومان و در 4 سال 288 میلیون تومان . چطور این نماینده محترم چند صد میلیون تومان مخارج تبلیغات را هزینه می کنند ؟ و در شهرهای بزرگ بالای میلیا رد . !!!!!!! چطور همچین چیزی ممکن هست؟ بیاییم به فکر خود خانواده مان باشیم .فکر نان کنیم که خربزه اب است !؟ چون کسی را پیدا نخواهیم کرد که دهان نداشته باشد !!!! و این را هم همه میدانند که کار نماینده محترم در مجلس این هست که هر از چند گاه چند نماینده دیگر را دور خود جمع کند و به یکی از قرار داد های نفتی ایراد بگیرد که باقی مسایل خود بخود حل شود !!!!!!؟؟

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار