هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

ارشق را باید منطقه آزاد اعلام کرد

مردم با بصیرت کشورمان با رهبری داهیانه رهبر حکیم؛ صف خود را از اغتشاگران جدا کردند

ساخت بیمارستان جدید مشگین‌شهر از سرگرفته شد

برترین‌های جشنواره تئاتر منطقه‌ای مشگین‌شهر معرفی شدند

کد خبر: 4912 | تاریخ انتشار: 22:08:16 - پنج‌شنبه 16 بهمن 1393 | 5 نظر | |

اختصاصي ايلقار نيوز:

تخفیف های غیرعقلایی/به نام محروم، به کام مرفهان/شهردار متضرر و افراد خاص منتفع

ايلقار نيوز: توحيد مهدوي:چند سالی است که شهرداری اردبیل با مجوز شورای اسلامی این شهر، 2 بار در سال تخفیف 20 درصدی به معوقات شهرداری می دهد و این مهدويدر حالی است که این تخفیف نه تنها موجب افزایش نقدینگی شهرداری این شهر نمی شود بلکه موجود فرار فعالان پروژه های عمرانی و بساز و بفروش ها می شود و مردم محروم کمترین سهم را در این تخفیف ها به خود اختصاص می دهند.

تخفیف های شهرداری اردبیل به بهانه ترغیب مردم برای پرداخت معوقات خود به شهرداری و افزایش نقدینگی این نهاد برای شتاب بخشی به پروژه های و درآمدزایی انجام می شود اما باید به این مقوله هم اندیشیده شود که اهداف این طرح محقق می شود یا انحراف از اهداف از پیش تعیین شده سبب شده، این طرح از مسیر اصلی خارج شود و مناسبات سواستفاده عده ای را فراهم کند؟

در نگاه اول این طرح به نوعی کمک به عموم مردم است اما با واکاوی طرح، عکس این مساله محتمل به نظر می رسد یعنی مردم عادی آن نفعی که باید از این طرح ببرند را نمی برند بلکه افرادی از طرح تخفیف 20 درصدی شهرداری به معوقات منتفع می شوند که معوقاتشان به دلیل ساخت سایه سار بالای سر نیست بلکه شغلشان با پروژه های عمرانی گره خورده است و از نظر مالی نیاز چندانی هم به این تخفیف ها ندارند.

توده مردم بیشتر برای ساخت خانه ها و مغازه های خود یا جرائم کمیسیون ماده 100 به شهرداری بدهکار می شوند که برای فرار از دردسرهای احتمالی، به اتمام رساندن سرپناه خود و سکنی گزیدن در آن بدون فوت وقت، به طرق مختلف مبالغ مورد نیاز برای تسویه بدهی خود را تامین می کنند و بدهی خود به شهرداری را صاف می کنند. برای آنها صبر کردن و منتظر ماه های شهریور یا بهمن ماندن معنایی ندارد بلکه برای انها زمان مهم است تا در ملک خود مستقر شوند.

روی دیگه سکه در مورد تخفیف های 20 درصدی مربوط به انبوه سازان و سرمایه گذاران در بخش عمران شهری است که در واقع می توان ادعا کرد اصلی ترین بخشی هستند که از تخفیف های منتفع شده و به سودآوری می رسند.

این گروه برای اینکه بتوانند از تخفیف 20 درصدی برخوردار باشند و هم بتوانند از تسهیلات دیگری مانند قسط بندی معوقات نهایت استفاده را ببرند یا خواسته و به صورت عمدی منتظر ماه های شهریور و بهمن ماه می شوند یا ناخواسته و به صورت سهوی به دلیل طولانی شدن پروسه ساخت و ساز، تسویه حساب خود را در ماه های شهریور و بهمن ماه انجام می دهند.

به نام محروم، به کام مرفهان

از انجایی که عمده بدهکاران شهرداری را گروه دوم یعنی انبوه سازان، پیمان کاران و سرمایه گذاران در بخش های عمران شهری تشکیل می دهند بنابراین می توان ادعا کرد که این طرح سنتی تخفیف 20 درصدی به مناسبت دهه فجر و هفته دفاع مقدس از اهدافش منحرف شده است یعنی نه تنها تخفیف های سنتی موجود برای افزایش نقدینگی، درآمدزایی و ترغیب مردم به تسویه بدهی هایشان نشده است بلکه سبب هدایت کارفرمایان و انبوه سازان به ماه های خاص سال شده است که این کار به ضرر شهرداری و از 2 طریق به سود افراد بدهکار( انبوه سازان، کارفرمایان و فعالان بخش عمران شهری ) است.

یکی از این طریق بهره مندی از تخفیف 20 درصدی و تسهیلاتی مانند قسط بندی معوقات است و راه دوم اینکه ارزش پول به دلیل بیشتر بودن نرخ تورم از نرخ بهره کاهش پیدا می کند که در هر 2 روش شهرداری متضرر و بدهکاران منتفع می شوند یعنی اگر فردی 500 میلیون تومان به شهرداری بدهی داشته باشد و آن را بعد از 5 ماه و همزمان با اجرای طرح های تخفیفی پرداخت کند هم 100 میلیون تومان کمتر به شهرداری پرداخت می کند و هم اینکه 500 میلیون تومان فعلی نسبت به 500 میلیون تومان 5 ماه پیش ارزش واقعی کمتری دارد هر چند که ارزش اسمی آن لامتغیر بوده است.

بنابراین اجرای این طرح نهادینه شده برای تخفیف 20 درصدی به نفع عموم مردم نیست بلکه به نفع افراد خاص است تا از این طریق سود بیشتری عاید آنها شود بنابراین اعضای شورای اسلامی شهر اردبیل باید شجاعت لازم را برای ساختار شکنی و لغو این تخفیف ها را بدون ترس از ریزش آرا و با تکیه بر علم مدیریت و صرفه اقتصادی شهرداری در دستور کار خود قرار بدهند.

شهردار متضرر و افراد خاص منتفع

بهترین روش برای پی بردن به صحت و سقم مطالب ارائه شده از طرف راقم این سطور ورود علمی، منطقی و عقلایی برای بررسی نقش این تخفیف های نهادینه شده است که در این مورد مرکز پژوهش های شهرداری اردبیل می تواند بهترین مرجع در شرایط فعلی باشد.

این مرکز می تواند با بررسی مقایسه ای پرداخت معوقات توسط مردم در ماه های عادی و ماه های اجرای طرح تخفیفی را مورد بررسی و پژوهش قرار دهد تا به پاسخ سوالی مبنی بر اینکه «آیا اجرای طرح تخفیف 20 درصدی 2 بار در سال موجب ترغیب مردم به پرداخت بدهی هایشان می شود یا اینکه سبب هدایت فعالان اقتصاد شهری به سمت تسویه در زمان اجرای طرح می شود؟» برسد.

سوالاتی از قبیل «چرا مرفهان و فعالان بخش عمران شهری تمایلی برای پرداخت بدهی در زمان مقرر ندارند؟ اگر طرح تخفیفی اجرا نشود، مردم بدهی های خود را پرداخت نمی کنند؟ چرا شهرداری به دنبال دریافت معوقات خود از دستگاه های دولتی، شبه دولتی و نهادهای غیردولتی نیست؟» می توانند جزیی از این پژوهش باشند تا در مورد اجرای طرح تخفیفی و نقش آن در توسعه شهری بتوان دقیق تر و مستند تر به اظهار نظر پرداخت.

 انتهاي پيام/ توحيد مهدوي

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


5 ديدگاه مطلب براي " تخفیف های غیرعقلایی/به نام محروم، به کام مرفهان/شهردار متضرر و افراد خاص منتفع " ارسال شده است.

 1. 1 گفت:

  مقاله خوبی بود. خیلی خوب به قضیه پرداخت کرده و کاملا آگاهانه و همه جانبه مساله را تحلیل کرده است. منم با این مقاله موافقم. دست دست اندکاران ایلقار نیوز و توحید مهدوی درد نکند. استان اردبیل نیازمند چنین خبرنگاران با سواد و متبحر و بی طرف و شجاع است

 2. جواب یه 1 گفت:

  آقا یا خانم 1 برای همدیگر نوشابه باز نکنید. این تخفیف ها به نفع افراد کم درآمد است

 3. زحمت دوست گفت:

  یادداشتی بسیار متین و قابل قبول است. کسانی که اطلاعاتی از تخفیفهای شهرداری دارند، می دانند که حد اقل 70 درصد تخفیفها شامل حال بساز بفروشها می شود

 4. ندایی گفت:

  توحید مهدوی را هیچ وقت ندیده ام. اما حدود 10 سال است که با قلم و اندیشه او آشنا هستم. از وقتی که به عنوان یکی از برترین و تاثیرگذارترین وبلاگ های استان و کشور را می نوشت و حالا چند سالی است که گزارش های او را در خبرگزاری مهر و روزنامه همشهری می خوانم. روزنامه نگاری با دغدغه های قابل احترام است و بر خلاف برخی از مدعیان خبرنگاری روی موضوعات دست می گذارد که کمتر کسی جرات پرداخت آن را دارد و شنیدم که هزینه های زیادی برای گزارش ها و مقالات خود داده است.
  با توجه به اینکه اکثر نشریات استان را شهرداری اردبیل به نوعی خنثی کرده و به همه آنها آگهی می دهد تا به نقاط ضعف نپردازند، وجود روزنامه نگاران همچون توحید مهدوی غنیمتی برای استان اردبیل است.این مقاله هم از آن موضوعاتی است که هیچ کس تا به حال به آن نپرداخته است

 5. محمد گفت:

  حالا که یکبار مسئولان به فکر مردم هستند، شماها نگذارید به مردم خدمت کنند! واقعا که

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار