اجاره سوئیت در مشکین شهر

ساختار کشور با مشکل تمرکزگرایی روبروست

زندان مشکین شهر دیگر جوابگو نیست

۱۰ کیلوگرم مواد مخدر در مشگین‌شهر کشف و ضبط شد

تعرفه‌های نامتعارف و داد اهالی مشگین‌شهر

۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

کد خبر: 4894 | تاریخ انتشار: 12:42:51 - پنج‌شنبه 16 بهمن 1393 | بدون نظر | |

آرش بیک‌پور:

مدیران تدبیر و امیدی جزو شایسته ترین ها هستند

ایلقار نیوز:روزنامه همشهری گفتگویی با آرش بیک پور مشاور جوان استاندار اردبیل انجام داده که در ادامه می‌خوانید:

جوانان چه نقشی در توسعه استان اردبیل دارند؟

جوانان موتور محرک جامعه هستند. هر توسعه ­ای اعم از اقتصادی، فرهنگی و سیاسی بدون حضور ippقشر جوان ممکن نیست. معمولا جوانان شروع کننده و پیش برنده ­ی فعالیت های مدنی بوده اند که این مهم نقش اساسی در کلیه ­ی محور های توسعه را برعهده دارد. علاوه بر این، فکرهای خلاق و نو را بیشتر باید در بین قشر جوان جستجو نمود. اصلی ترین موتور محرک اقتصاد و صنعت است که در استان از این حیث به دلیل کمبود های سخت افزاری، تا به حال شاهد حمایت و حرکت در خوری نبوده­ ایم. امروزه در دنیا، محوری ترین نقش در اقتصاد و صنعت را شرکت­های دانش بنیان و پارک­های علم و فناوری بر عهده دارند که متأسفانه استان اردبیل با وجود 33 پارک علم و فناوری در کشور، جزو چند استانی بود که پارک علم و فناوری نداشت که در دولت جدید به عنوان اولویت­های اصلی، در دستور کار قرار گرفت و انشاالله طی روزها ی آتی شاهد افتتاح آن خواهیم بود.

یکی از انتقاداتی که به سیاست های استاندار اردبیل مطرح می شود، عدم استفاده از نیروهای جوان است. شما این انتقاد را قبول دارید؟ تحلیل شما در این مورد چیست؟

مدیران تدبیر و امیدی جزو شایسته ترین ها هستند. دولت تدبیر و امید نمود شایسته سالاری تمام کمال و با استفاده کلیه­ی ظرفیت هاست. منتهی مسائلی هم هست که نباید از آن­ها غافل بود که استان نیز طبعا به موازات کشور از آن مثتسنی نیست. جوان گرایی خوب است، منتهی نه به شیوه­ ای که گاها در دولت قبل شاهد بودیم. افرادی که جوان بودند و توان مدیریتی نداشتند با توجه به اقتضاء سیاسی یک شبه مدیرانی در سطوح عالی می شدند که بعضا شاید عملکرد خوبی داشتند و گاها عملکردشان برای کشور و استان فاجعه بار بود که امروزه نتایج آن را شاهدیم. اگر امروز به این مسأله معتقد باشید که به جوان گرایی کمتر پرداخت شده است؛ دلیلش نه عدم تمایل، بلکه عدم تربیت مدیران شایسته در گذشته است. شرایط حزبی در کشور باید به گونه ای باشد که تربیت مدیر و اداره ی کشور از این سازوکار بهره جوید. در این صورت هم مدیر جوان توانمند خواهیم داشت و هم از پارتی بازی هایی که در گذشته شاهد بوده ایم، خبری نخواهد بود. ساختاری که در آن از فعالین جوان سیاسی، مدیران سیاسی؛ از افراد فعال در حوزه ی فرهنگی مدیران فرهنگی و بالطبع در حوزه ی اقتصاد به همین منوال، شاهد تربیت مدیران جوان توانمند و آرمانگرا باشیم که پیشرفت کشور را جزو اصلی ترین اهداف خود داشته باشند و نه صرفا پیشرفت شخصی را.

انتظارات جوانان از مسئولان استانی مبنی بر استفاده از نظرات و ظرفیت های آنها در پیشبرد اهداف توسعه محور تا چه اندازه ای در سطح استان محقق شده است؟

برای این بحث، ما ساختاری با عنوان شورای مشورتی جوانان طراحی نموده­ ایم که به جز بخش تشکلهای اسلامی دانشجویی(به دلیل امتحانات دانشجویان) سایر کارگروه های آن چند ماهی است که به صورت مرتب تشکیل جلسه می دهند و برآیند این جلسات به صورت پیشنهاد و راهکار به سمع و نظر شخص استاندار و همچنین سایر مسئولین مرتبط می رسد. به جز این، هر چند ماه یکبار جلسات هم اندیشی با عنوان ریل توسعه و با حضور دکتر خدابخش برگزار شده است که در این جلسات هم با توجه محوریت موضوع جلسه، پیشنهادات توسط حاضرین خدمت استاندار محترم ارائه گردیده است و این جلسات ادامه خواهد داشت و انشاالله در اسفند ماه ریل توسعه با محوریت فرهنگی برگزار خواهد شد. علاوه بر این ها شاهد دو بار حضور استاندار محترم در نشستهای پرسش و پاسخ دانشجویی طی چند ماه اخیر بوده ­ایم که با توجه به توصیه های مکرر مقام معظم رهبری هم پاسخی به پرسش گری قشر دانشجو در خصوص عملکردها و مطالبات است و هم ظرفیتی برای ارائه ی پیشنهادات و راهکارها می باشد.

چگونه می توان از پتانسیل های جوانان استان استفاده کرد یا آنها را به مسیر رشد استان سوق داد؟

تا حدودی به پاسخ این سوأل در پرسش قبل پرداختم. همین که احزاب ما فعال باشند. فکرهای خلاق صنعتی به سمت شرکت های دانش بنیان و پارک های علم و فناوری هدایت شوند. فعالیت های فرهنگی و اجتماعی در قالب گروه های هنری، سمن ها و هیئت های مذهبی مورد حمایت و تشویق قرار گیرند. چنین ساختاری می تواند خلاء موجود منابع انسانی را در کشور خاتمه دهد و شایسته سالاری را تا حد زیادی در کشور حاکم نماید. مشکل اصلی ما دولتها و افراد نیستند، مشکل کشور ما ساختار هایی است که باید در جهت تقویت آن کوشید. هر چند همین دولت ها هستند که باید در راستای همین اهداف حرکت کنند.

چرا سمن های مردم نهاد جوانان هنوز بعد از 1.5 سال از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید نتوانسته اند احیا شوند؟

بخش عظیمی از مشکل به این برمی گردد که اقدام آنچنانی از سوی جوانان در این بخش انجام نگرفته است؛ که ریشه ی آن را می توان در بی مهری های گذشته جستجو نمود. بخش دیگر قضیه به ساز و کارها و بوروکراسی های اداری تشکیل سمن معطوف دانست که تا جایی که بنده خبر دارم، این سازوکارها در آینده ای نه چندان دور تسریع خواهد شد. البته باید در بین مدیران و مخصوصا مدیران میانی در جهت القا این تفکر که پویایی سمن ها می تواند اصلیترین نقش را در توسعه ی همه جانبه کشور ایفا نماید، کوشید.

حدود یک سال از انتصاب شما به عنوان مشاور استاندار در امور جوانان می گذرد. اگر قرار باشد تنها به 3 مورد از عملکرد قابل دفاع خود اشاره کنید، به کدام موارد اشاره می کنید؟ چرا؟

با توجه به سمت بنده که نمی توان آن را سمت اجرایی دانست؛ نباید در آن به دنبال عملکردهای اجرایی بود. همیشه وظیفه ی خود دانسته ام که خواست قشر جوان را همان طور که هست، انتقال دهم. بنده در دوره ی انتخابات مسئول ستاد دانشجویی دکتر روحانی در استان بودم و همیشه تلاش کرده ام استان در راستای خواست جوانانی که حماسه 24 خرداد 92 را رقم زدند به پیش رود تا خدای نکرده شرمنده رأی ملت بزرگ ایران به نظام و دولت تدبیر و امید نباشیم.

انتهای پیام/مصاحبه از توحید مهدودی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار