کهنه قلعهایلقار نیوز:  مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: الگوهای معماری تاریخی و هویتی در مشگین‌شهر احیا شده و به زیباسازی این مجموعه کمک می‌کند.

کریم حاجی‌زاده در جلسه مشترک با مسئولان شهرستان مشگین‌شهر اظهار کرد:‌ باید سیمای تاریخی مشگین‌شهر با مؤلفه‌ها و شاخصه‌هایی که وجود دارد مورد توجه قرار گرفته و نسبت به احیا و توانمندسازی آن اقدامات جدی انجام شود.

وی به برگزاری جلساتی با شوراهای شهر و شهرداران شهرهای استان اردبیل در راستای طراحی الگوهای معماری متناسب با بافت تاریخی هر شهر و پذیرش این طرح توسط شورای شهر و شهرداری شهرستان مشگین‌شهر اشاره کرد و گفت: در راستای این جلسات الگوی طراحی معماری تاریخی شهرستان مشگین‌شهر به شورای شهر و شهرداری این شهرستان ارائه می‌شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: در این الگو بازسازی بدنه شهرستان مشگین‌شهر به طول ۱۰۰ متر بر مبنای هویت باقی مانده از معماری تاریخی این شهر پیش‌بینی شده است.

حاجی‌‌زاده با اشاره به تأمین هزینه طراحی این الگوهای معماری توسط اداره‌کل میراث فرهنگی استان، خواستار جلب مشارکت مردمی توسط شهرداری‌های استان در پیشبرد این طرح شد.

وی صلابت معماری دوران اسلامی را نشانه عقلانیت جامعه ایرانی دانست و تصریح کرد: معماری تاریخ گذشته ایران کاملاً منطبق بر اقلیم بوده است.

حاجی‌‌زاده بر ضرورت بازشناسی دانش فنی مستقر در پیکره بناهای تاریخی و استفاده از این تکنیک و سبک معماری تاریخی در معماری مدرن تاکید کرد و ادامه داد: براساس بازشناسی این تکنیک‌ها می‌توان عمر مفید ساختمان‌های کشور را بالا برد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل معماری را بیان هندسی اندیشه توصیف کرد و گفت: با تجمیع توانمندی‌های موجود در استان باید به هویت تاریخ معماری شهری خود که به طور کامل منطبق با اقلیم این استان است، بازگشت.

انتهای پیام / ساوالان خبر