۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

119 حفار غیرمجاز آثار باستانی در استان اردبیل بازداشت شدند

پیله های پرواز ، نسلی که پوست انداخت

درخشش دختران گلف‌باز اردبیلی در المپیاد استعدادهای برتر

اجتماع بزرگ امت رسول الله(ص) در اردبیل

استان اردبیل نیاز به دو برابر تخت بیمارستانی دارد

امام جمعه اردبیل: گره‌های ذهنی جوانان در فتنه اخیر را رفع کنیم

عملکرد مدیران و کارکنان به‌صورت عملیاتی ارزیابی می‌شود

کد خبر: 8394 | تاریخ انتشار: 20:35:30 - جمعه 8 خرداد 1394 | 2 نظر | |

دانشگاه آزاد ، بنگاه اقتصادی یا توسعه شرکتهای دانش بنیان

ایلقار نیوز : مدتی است دانشگاه آزاد در قالب برنامه های توسعه شرکتهای دانش بنیان اقدام به عقد قرار داد با ادارات وشرکتها می نماید .این اقدام تحت هر عنوانی که باشد این واقعیت را نشان می دهد که این دانشگاه جهت تامین بخشی ازهزینه های خود به جهت کاهش شدید تعداد دانشجو، به این فعالیت ها روی آورده است.

هرچند نفس فعالیت های اقتصادی به جهت افزایش تولید ملی واقتصاد مقاومتی قابل احترام است اما با فلسفه وجودی دانشگاه واهداف آن مغایراست .بخصوص که درچند ماه گذشته واحد دانشگاهی پارس آباد ، با استفاده ازکارمندان خود اقدام به فعالیتهای خدماتی ازجمله پخش گوشت ،توزیع فراورده های نفتی ، توزیع شیر مدارس ! و… که هیچ سنخیتی با توسعه شرکتهای دانش بنیان ندارد جایگاه علمی خود را دربین افکارعمومی و دانشجویان به خطر انداخته است .آورند

تشویق اساتید و هیات علمی دانشگاه برای ورود به این گونه فعالیتهای مالی ،عملا انگیزه آنها را برای ادامه مسیر پیشرفت علمی کاهش می دهد این درحالیست که بسیاری از شرکت های خصوصی ویا افراد جویای کارمنطقه به خاطر نا توانی درسرمایه گذاری دربنگاههای کوچک،ازادامه فعالیت های اقتصادی منصرف شده ویا توانائی رقابت با همچون نهادها را نخواهند داشت .

با اینکه دانشگاه می تواند با تعدیل نیرو ، افزایش شهریه ، صرفه جوئی درهزینه ها و یا سایراقدامات ،عدم توازن در درآمد وهزینه های خود را جبران نماید لیکن با ورود به اینگونه فعالیتهای به ظاهر مثبت ، وجهه علمی خود را بیش ازپیش تخریب وصدمات جبران ناپذیری را به آینده علمی کشور وارد می آورد .با ادامه روند کنونی احتمال تبدیل دانشگاه ازاد به بنگاه اقتصادی وتحت الشعاع قرار گرفتن اهداف عالیه آن وافت کیفیت آموزشی دور از ذهن نخواهد بود.
غلامرضا آورند – دبیر اقتصاد

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


2 ديدگاه مطلب براي " دانشگاه آزاد ، بنگاه اقتصادی یا توسعه شرکتهای دانش بنیان " ارسال شده است.

  1. بابک میرک گفت:

    با احترام استاد محترم در کل کشور جایگاه دانشگاه آزاد نزول کرده و دانشگاه آزاد بدون توجه به جایگاه و وظیفه اصلی خودش که تعلیم و تربیت است به علت رابطه مافیایی در سطح بالاتر و مدیران ارشد ممکنه روزی مرغداری هم اجاره کنه و تولید قارچ هم بکنه؟

  2. علی امامعلیزاده میرک گفت:

    با سلام و احترام استادمحترم مدیریت استیجار ه ای در ایران که هر مدیری مدتی مثل اجاره نشین بر موسسات و مراکز ی مدیریت می کند مشکل حل نشدنی می باشد و همچناکه در مراکز دولتی و غیردولتی این مشکل به عینه دیده می شود.

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار