معرفی روستای «موئیل» مشگین‌شهر برای ثبت جهانی در یونسکو

تجلیل از ۲۴ اثر برتر در هنرواره «عباس زمان» در مشگین شهر

مرکز هوشمند ترافیک مشگین‌شهر با اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال راه اندازی می شود

بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

چرای زودهنگام ویرانگر مراتع استان اردبیل

موزه خصوصی نگارخانه اسناد تاریخی در مشگین‌شهر افتتاح شد

دستگاه‌های اجرایی اردبیل در تبیین موازین حجاب کوشا باشند

نسخه الکترونیکی شماره 107 دوهفته نامه ایلقار

احتمال جیره‌بندی آب مشگین‌شهر در تابستان امسال

طرح آبرسانی مشگین شهر نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است

سدهای نیمه‌خالی شهرستان مشگین‌شهر؛ تنش آبی در کمین است

«پویش همدلی» همزمان با عید فطر در اردبیل اجرا می‌شود

کد خبر: 7618 | تاریخ انتشار: 17:39:07 - سه‌شنبه 22 اردیبهشت 1394 | 18 نظر | |

یادداشتی از واحد محرم زاده:

پیوند کشاورزی و صنعت با مهندس ملکی

ایلقار نیوز : شهرستان مشکین شهر به لحاظ توسعه صنعتی نسبت به بسیاری از شهرها ی کشور پیشرفت قابل ملاحظه ای در بخش صنعت نداشته است و این شاید به خاطر نگاه صرفا کشاورزی اکثر مسئولان و برنامه ریزان شهرستان باشد که به خاطر شناخته شدن در بخش کشاورزی اکثر بودجه به بخش کشاورزی تخصیص داده می شود و آن هم به لحاظ وضعیت نامناسب آب و هوایی منطقه سالهاست که سفره کشاوران را خالی گذاشته است .

یکی از بحث هایی که در توسعه مطرح می شود این است که آیا در توسعه اولویت با کشاورزی است یا با صنعت و کدام یک در اولویت باید قرار بگیرند .هرکدام از این تفکر در حوزه صنعت و کشاورزی طرفدارانی دارد که بر اساس آن اولویت های اقتصادی را جهت می بخشد .

این دیدگا ها از سوی صاحبنظران در دوره های مختلف متفاوت بوده و در برخی زمان از دید برنامه ریزان ، صنعت در اولویت بوده و در دوره ای دیگر کشاورزی به عنوان محور توسعه قلمداد گردید ه است .

در یک اقتصاد پیشرفته وتوسعه یافته ، توسعه صنعتی بعنوان نیروی محرکه بخش کشاورزی قلمداد می شودو گسترش صنایع بعنوان محل جذب نیروی مآزاد كشاورزي بسیار در خور توجه است دیدگاه غالب در افرادی که تمایل به صنعت دارند این است که صنعت می تواند کشاورزی را برای تامین مواد تحریک نموده و از سویی دیگر با نیروی مازاد کار و روستاییانی که دارای زمین نیستند را جذب نماید . و می توان گفت مهمترین خدمت تاریخی صنعت به کشاورزی در جذب مداوم و پایدار نیروی مازاد کشاورزی است و در نبود صنعت توسعه یافته،کشاورزی صنعتی نیز امکان تحقق نخواهد داشت .

بدلیل کمبود محصولات کشاورزی و یا بصرفه نبودن آن به لحاظ هزینه گذاری و عدم سود دهیvalimaleki مناسب بسیاری از روستائیان برای تامین معیشت خانواده خود اکثرا راه مهاجرت را در پیش گرفته اند و در استان ها ی همجوار و یا پایتخت با هزاران زحمت در شغل های کاذب و یا درکارگری مشغول هستند .

البته باید در نظر داشته باشیم که نگاه تک بعدی و صرف به مقوله صنعت و کشاورزی به هیچ عنوان مورد قبول نیست بلکه باید بین کشاورزی و صنعت توازن و تعامل ایجاد گردد تا بازدهی مناسب خود را جهت توسعه همه جانبه شهر فراهم نماید .

با توجه به اینکه اکثرساکنان روستا ها علاوه بر کشاورزی و زراعت به شغل دامپروری نیز مشغول هستند باید با ایجاد صنایع تبدیلی کشاورزی پیوند و ارتباط این دو را برقرار نمود . هر ساله شاهد هستیم که بسیاری از محصولات کشاورزی به خاطر عدم برنامه ریزی صحیح فاسد می شود و یا توسط دلالان با قیمت های پاییین خریداری و در بازارهای داخلی و خارجی به قیمت گزاف فروخته می شود که در صورت ایجاد صنایع تبدیلی از جمله کارخانجات لبنی ، صنایع بسته بندی محصولات کشاورزی و خشکبار و همچنین استفاده از ظرفیت کشاوزی موجود بخصوص صنعتی سازی تولید و بسته بندی گیاهان دارویی که در منطقه ما به وفور یافت می شود می توان توازن و توسعه صنعت و کشاورزی را فراهم نمود.

از شرایط عمده و مهم توسعه کشاورزی، یکپارچگی و بهم تنيدگي آن با صنعت است. یکی از مصادیق یکپارچگی توسعه کشاورزی پیوند درونی واحدهای تولیدی است. زراعت از یک سو با دامداری پیوند می خورد و از سوی دیگر با صنعت . وظیفه مهم همپیوندی ، تلفیق كشاورزی- صنعت در کلیه سطوح است. تلفیق کشاورزی و صنعت از فاصله و تفاوت بین شهر و روستا خواهد کاست. از طرفی به رشد بیشتر مواد خام کشاورزی مدد می رساند .

با توجه به نزدیکی انتخابات مجلس شورای اسلامی و تعیین سرنوشت شهرستان و انتخاب برنامه ای که بتواند جوابگوی عقب ماندگی ها و خلاء های موجود باشد . به نظر می رسد در زمینه توسعه متوازن کشاورزی با صنعت تنها شخصی که می تواند این دو مقوله را در مشکین شهر پیوند بزند مهندس ملکی می باشد .

ایشان با توجه به علم و آگاهی هایی که در زمینه های اقتصادی دارند توانایی جذب سرمایه گذار را در حوزه صنعت و کشاورزی دارا می باشند . این قابلیت ها و قدرت در تفکر و اندیشه ایشان در جذب سرمایه گذار در بخش صنایع بویژه صنعت گردشگری دردوره نمایندگی وی کاملا مشهود بود چنانچه اکثر پروژه هایی که در آن دوره با تفکر ایشان ایجاد شده است همچون پل معلق و مکان شهر به بهره برداری می رسید و در کنار آن برخی کارشکنی ها و سیاسی کاری هایی که موجب عدم جذب سرمایه گذار در بخش صنعتی گردید نبوداینک شاهد رشد صنعت و کشاورزی و ایجاد اشتغال برای جوانان بودیم .

هرچند در یک دوره نمایندگی نباید انتظار داشت ره صدساله را پیمود ولی ایشان با تدبیر راه صدساله ای را در بخش گردشگری پیمودند که مردم هم اکنون شاهد به ثمر نشستن دور اندیشی ایشان می باشد .

به هر حال شهر ما به کشاورزی و صنعت به صورت همزمان نیاز دارد و هر کدام از این دو می تواند زمینه ای برای توسعه شهر باشد چرا که مشکین شهر به لحاظ کشاورزی و صنعتی در هردو زمینه دارای پتانسیل های عظیمی می باشد که در صورت بهره مندی از آنها می توان شاهد رشد و ترقی همه جانبه و متوازن شهرستان بود .

واحد محرم زاده دوکش / دکتری مهندسی هسته ای

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


18 ديدگاه مطلب براي " پیوند کشاورزی و صنعت با مهندس ملکی " ارسال شده است.

 1. سامان نظری گفت:

  درود بر مغز اقتصاد مشگین مهندس ملکی

 2. علي گفت:

  درود بر دكتر ملكي عزيز.به اميد موفقيت روز افزون دكتر ملكي در تمام مراحل زندگيشون

 3. مهدي محمديان گفت:

  واقعا تنها راه نجات مشگين انتخاب مهندس ملكي هست

 4. محسن جعفری گفت:

  مشکین شهر به وجودت افتخار میکند مهندس ملکی عزیز

 5. وحيد گفت:

  بي صبرانه منتظر حضور درخشان شما هستيم
  به اميد مشكين شهري بهتر و زيباتر آنگونه كه بايد باشد

 6. من گفت:

  خودتون مطلب چاپ کنید خودتونم همش زیرش کامنت بزارید.خخخخخخخخ

 7. a_b گفت:

  مردم مشگین منتظر حضور جناب مهندس ملکی در مجلس دهم هستند

 8. همشهری11 گفت:

  مردم شریف مشکین شهر لیاقت بهترین ها را دارند .مهندس ملکی با آرزوی موفقیت و پیروزی .یک یا علی تا آبادی

 9. انتخاب 94 گفت:

  یک بار شدنند نماینده چه کاری انجام دادنند

  • منجنيق گفت:

   ايشان بهترين سيستم مديريتي ادارات را جيدند،با مخالفان بهترين برخورد را داشتند،به ايشان راي خواهيم داد تا نفس ديكتاتوري ي ا بريده شود،ضمنا اين ي ا است كه تمام اخبار را يك طرفه در خ ن درج ميكند و مردم را فريب مي دهد،باور نداريد برويد و امتحان كنيد،سه جهار نفر عكاس و … دور خودش جمع كرده تا با عكس ها شايد مردم را فريب دهد،ابروي دانشكاه مشكين را ي ا برده است،ان شا الله مردم جواب دندان شكن خواهند داد…

 10. ﻋﻠﻲ گفت:

  ﺩﻳﺪﻳﻢ ﭼﻪ ﻛﺎﺭاﻳﻲ ﻛﺮﺩﻥ.ﻣﺜﻼ اﺗﻮﺑﻮﺱ ﺳﺎﺯﻱ.ﻛﺎﺭﺧﺎﻧﻪ ﺳﻴﻤﺎن و. …..

  • عباس گفت:

   همه مواردی که شما گفتید اقدامات اولیه را ایشان انجام دادند ولی سنگ اندازی ها وترس از ادامه دوره نمایندگی ملکی باعث گردید در این زمینه کارشکنی های زیادی انجام گیرد

 11. میرکی گفت:

  زنده باد مهندس ملکی .

 12. انتخاب دهم گفت:

  به نظرم ملکی فردی منطقی و دارای فکر اقتصادی است و می تواند جهت توسعه شهر مفید باشد و در بخش صنعت و کشاورزی از فکر او باید استفاده کرد

 13. saeed گفت:

  ملکی در روستا زاده شده و در صنعت بزرگ شده و شناخت خوبی از کشاورزی و صنعت دارد امیدواریم در این راه موفق باشد

 14. رضایی گفت:

  حداقل ملکی چیزی داره که در موردش مطلب بنویسیم و حرف بزنیم . شما مثلا چی دارین که در موردش حرف بزنین .. خخخخخخخخ

 15. محسن گفت:

  يك يا علي تا آبادي

 16. س.م گفت:

  یاشاسین یوردومون آییق جاوانلاری

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار