تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

کد خبر: 9372 | تاریخ انتشار: 18:08:07 - چهارشنبه 17 تیر 1394 | بدون نظر | |

بهمن پژوهی:

نقش بنگاه های کوچک در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی

ایلقار نیوز:ایجاد و حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط یکی از برنامه های اقتصادی کشورها محسوب می شود. چرا که این بنگاه ها با توجه به اینکه سرمایه کمتری نیاز دارند ولی بازدهی بیشتری داشته و در ایجاد اشتغال و بستر مناسب برای نوآوری، سهم بزرگی را به خود اختصاص می دهند. در تعریف واحد وبنگاه های کوچک معمولا به تعداد کارکنان ومیزان سرمایه وگردش مالی تکیه می گردد که در ایران واحدبهمن پژوهیهای کمتر از 10 نفر بنگاه های خرد و 10 الی 49 نفر بنگاه های کوچک واز 50 الی 99 نفر را بنگاه های متوسط به حساب می آورند در حالیکه بطور مثال در کشور آمریکا بنگاه های کمتر از 500 نفر کارمند داشته باشند بنگاه های کوچک محسوب می شوند.در کشور های پیشرفته معمولا برای هر 200 الی 700 نفر یک واحد صنفی وجود دارد ولی این آمار در کشور خودمان تاسف بار بوده و برای هر 27 الی 30 نفر یک واحد صنفی ایجاد گردیده است واین افزایش افسار گسیخته تعداد واحدهای صنفی دلیلی بر عدم برنامه ریزی ومدیریت کلان اقتصادی وکنترل واحدهای صنفی است. در ایران ساختار اصناف از نمودهای عینی جامعه مدنی است که در فرآیند رشد وتوسعه اقتصادی واجتماعی نفش بسزایی ایفا می کند و هیچ هزینه ای برای دولت ندارد بلکه بعنوان یکی از ارکان اساسی اقتصاد نقش مهمی را در توسعه تجاری وایجاد اشتغال در کشور دارند وبا ایجاد واحدها صنفی که هزینه راه اندازی کمتری دارند می توان از طریق هدایت سرمایه های کوچک وزمینه ساز توسعه اقتصادی مناطق مختلف کشور را فراهم ساخت به شرطی که استانداردهای لازم را رعایت نماییم

در کشورمان بیش از 2.5 میلیون واحد صنفی وجود دارد که پیش از 5 میلیون شاغل در آن به فعالیت مشغول هستند که آزادانه در تعاملات اقتصادی سهیم شده اندواین واحدهای کوچک از انعطاف پذیری خوبی برخوردار بوده وکار آفرینی، خلاقیت ونوآوری بیشتری دارند وبه راحتی با تغییرات محیطی تطابق می یابند وعامل جذب و اشتغال بخش عظیمی از جمعیت کشور وتربیت نیروی کار هستند. معمولا در کشورهای دیگر تامین نیروی انسانی متخصص برای شرکتهای بزرگ، توسط بنگاه های کوچک صورت می گیرد.

در حوزه کسب وکار و تولید و توزیع، اگر مسئولیت ها به حوزه اصناف سپرده شود دیگر نیازی به حضور دولت نیست واصناف به راحتی می توانند بخشی از اقتصاد کشور را مدیریت و سامان دهند و بعضی مواقع حضور دولت باعث سردرگمی بوده وزمینه استفاده ابزاری از اصناف وبنگاه های کوچک اقتصادی را فراهم می آورد. باید قبول نمائیم که در بخش بازرگانی وتجارت اصناف از تاثیر گذارترین عوامل آن حوزه داخلی کشور بوده و مکمل زنجیره بزرگتر از خود بنام رنجیره تامین می باشند که باعث کاهش هزینه مبادله کالا نهایتاً تامین منافع تولید کننده ومصرف کننده را بدنبال خواهد داشت.

درحمایت از تولید داخلی باید گفت که عامل ماندگاری صاحبان در بازار، ایجاد احساس رضایت در مشتری است واصل مشتری مداری رمز بقای

صنایع کشور می باشد.

یک مصرف کننده راضی، مشتریان جدیدی را برای مصرف همان کالا سوق می دهد و بالعکس مشتری ناراضی دهها نفر را از خرید همان کالا منصرف می نماید. پس رضایت مشتری از کیفیت کالای تولیدی حاصل می شود.متاسفانه در کشور ما اهمیتی به خدمات پس از فروش و رعایت استانداردهای تعریف شده داده نمی شود واین حاصل نمی شود مگر با اصرار و پافشاری مصرف کنندگان وفرهنگ سازی وهمکاری توزیع کنندگان کالا.

پس برای حمایت از تولید داخلی باید مراکز تحقیقاتی وپژوهشی بهبود کیفیت کالای تولیدی وکار گروه حمایت از تولیدو توسعه صادرات و کارگروه مبارزه با قاچاق کالا ایجاد شود تا چرخه معیوب تولید و توزیع کالا و خدمات اصلاح گردد. در این زمینه همکاری واراده تمامی نهادها و سازمانها مربوطه ضامن این راهبرد خواهد بود تا شاید اعتماد از دست رفته مصرف کننده کالای تولید داخل دوباره احیا شود وحرفی برای گفتن داشته باشیم.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار