۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

سارق تحت تعقیب در مشگین‌شهر به دام افتاد

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

کد خبر: 11198 | تاریخ انتشار: 16:37:31 - چهارشنبه 4 شهریور 1394 | 2 نظر | |

دکتر محمد محمدی ارباطی:

آنچه در مورد کیسه صفری باید بدانید

ایلقار خبر: کیسه صفری یک کیسه گلابی شکل که طولی حدود 10-7 سانتیمتر و ظرفیتی معادل 50-30 میلی گرم در سطح تحتانی کبد قرار دارد IMG_20150731_215521که توسط مجرایی به مجرای اصلی کبد وصل شده و ترشحات کبد را به روده جهت هضم غذا می ریزد. کار کیسه صفرا بیشتر ذخیره ای وجذبی هست. بیماری اصلی کیسه صفرا سنگ های کیسه صفرا می باشد که بصورت مختصر اگر بخواهیم بیان کنیم در زنان 40 ساله بور چاق ( معروف به 4f) ایجاد می شود ولی در تمام سنین و در مردان نیز می تواند ایجاد شود.شیوع سنگ های کیسه صفرا در حدود 36-11 درصد کل جمعیت کشور هست. وکلاً در زنان 3 برابر مردان می باشد ودر خویشان درجه اول بیماران با سنگ صفراوی، شیوع 2برابر می باشد.کلاً 2 نوع سنگ کیسه صفرا داریم: 1- کلسترولی 80 درصد موارد و سنگ های پیگمانته که شامل سنگ قهوه ای وسیاه ، و 30 درصد ،بقیه سنگ ها می باشد.علامت های وجود سنگ کیسه صفرا با وجود درد در ناحیه فوقانی شکم یا درد پشت در زیر دنده ای راست می باشد.درد دائمی که در نیم ساعت اول شدت آن افزایش و 5-1 ساعت طول می کشد.درد شدید وناگهانی می باشد که مخصوصاً در طول شب یا بعد از یک غذای چرب مثل آبگوشت ایجاد می شود درد اغلب همراه با تهوع وبعضی وقت ها استفراغ می باشد.در فواصل بین حمله ها بیمار راحت می باشد.غیر از درد،سنگ کیسه صفرا ممکن است علایم دیگری هم ایجاد کند مثل نفخ شکم، وآروغ زدن یا سوزش سر دل.

تشخیص سنگ های کیسه صفرا با سونوگرافی کیسه صفرا مقدور می باشد.غیر از سنگ در کیسه صفرا لجن های کیسه صفرا یا یولیپ کیسه صفرا هم می تواند همین علائم سنگ را ایجاد که اصولاً باید جراحی شوند. درد ها با جراحی خوب می شوند ولی علائم نفخ وآروغ و… 50 درصد موارد بهبودی دارند.

عوارض سنگ صفرا : 1- عفونت کیسه صفرا: با همان علائم سنگ صفرا خودش را نشان می دهد منتها شدیدتر؛ در اینگونه موارد بیمار باید بستری و درمان آنتی بیوتیک بگیرد بعداً جراحی شود.

2- سنگ مجرای کبدی: ناشی از عبور سنگ از کیسه صفرا به داخل مجرای اصلی کبد می باشد که اصولاً با همان علائم سنگ کیسه صفرا خود را نشان می دهد وامروزه با اندوسکوپی خارج می شوند.

3- عفونت لوزالمعده: ناشی از عبور سنگ از مجرای کبدی و بسته شدن راه لوزالمعده می باشددراین حالت درد شدیدتر و استفراغ شدید ایجاد می کند. درمان داروئی وسپس جراحی کیسه صفرا باید انجام شود

درمان سنگ های کیسه صفرا:1-درمان دارویی: درمان دارویی موثری برای سنگ کیسه صفرا وجود ندارد2- درمان جراحی: تمام سنگ های کیسه صفرا علامت دار مثل درد معده، درد پشت وتهوع بعد غذا،آروغ…) باید جراحی شوند. تمام سنگ های کیسه صفرا که عارضه دار شده اند مثل عفونت لوز المعذه یا … باید جراحی شوند. در سنگ های بدون علامت کیسه صفرا که اتفاقی در سونوگرافی مشخص می شود در موارد زیر حتماً باید جراحی شوند: الف) بیماران دیابتی وضعف ایمتپنی- ب) افرادی که خطر سرطان کیسه صفرا در آنها بالا می باشد مثل سنگ های بزرگ کیسه صفرا یا یولیپ کیسه صفرا.

IMG_20150731_215141

جراحی به دو روش انجام می شود که در هردو روش کل کیسه صفرا خارج می شود باید توجه داشت که برداشتن کیسه صفرا عوارضی در دراز مدت برای بیمار ابجاد نمی کند. 1- روش باز که در آن با برش بزرگ زیر دنده ای راست که با توجه به عوارض آن امروزه به ندرت انجام می شود.2- روش لاپاراسکوپی که روش انتخابی می باشد که در آن با چند برش کوچک وبا دستگاه کل کیسه صفرا برداشته می شود وبهترین روش جراحی می باشداین روش هم اکنون در بیمارستان ولی عصر (عج) مشگین شهر انجام می شود واینجانب حدود 800-700 مورد از این جراحی را در طی2 سال انجام داده ام که آمار این مرکز قابل مقایسه با بقیه شهرها نمی باشد.دستگاه لاپاراسکوپی بیمارستان ولی عصر (عج) دستگاه ولف آلمان هست که از بهترین دستگاههای دنیا می باشد.طبق آمار ما حدود 30% بیماران خارج از مشگین شهر از شهر های اردبیل، پارس آباد، اهر،تبریز، تهران، میانه و… جهت جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا به این بیمارستان مراجعه کرده اند که همه بیماران بدون عارضه ای مرخص شده اند.جا دارد از کمک جراح های مجرب اتاق عمل بیمارستان ولی عصر(عج) و نیز پرستاران مجرب بخش های جراحی واورژانس و در نهایت از مدیریت محترم بیمارستان که در تهیه لوازم لاپاراسکوپی که وسایل گران قیمت می باشد همکاری لازم را دارند تشکره ویژه شود.

انتهای پیام/ دکتر محمد محمدی ارباطی متخصص جراحی عمومی  دو هفته نامه ایلقار

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


2 ديدگاه مطلب براي " آنچه در مورد کیسه صفری باید بدانید " ارسال شده است.

  1. نادر خان محمدی گفت:

    جناب دکتر محمدی از جمله انسانهای بزرگی است که بخاطر عشق به مردم خدمت میکند. او نه تنها یک دکتر متخصص است بلکه نویسنده توانا و معلم ارجمندی است.با تشکر و سپاس فراوان از زحمات شبانه رویتان.

  2. سعيد نگهبان گفت:

    مردم مشگين هميشه قدردان زحمات جناب دكتر محمدي خواهند بود . اي كاش همه ي دكتر هاي ما از اخلاق و منش دكتر محمدي ياد بگيرند

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار