۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

سارق تحت تعقیب در مشگین‌شهر به دام افتاد

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

کد خبر: 11013 | تاریخ انتشار: 10:24:25 - یکشنبه 1 شهریور 1394 | 4 نظر | |

عباس رضوانی:

همه چیز درباره طرح جامع آبرسانی مشگین شهر

 

ایلقار خبر: عباس رضوانی ؛ شکی نیست که آبرسانی به شهرها و مراکز جمعیتی بمنظور استفاده شرب و بهداشت در همه جای دنیا از اهمیت ویژه ای برخوردار است ؛ چرا که مستقیماً با تغذیه و بهداشت مردم در ارتباط است . وجود آب کافی ، مطمئن و سالم مبانی اولیه در طرحهای آبرسانی می باشد . علی الخصوص در مورد شهرها و روستاهای نسبتاً بزرگ . چرا در بدترین حالت میتوان حتی با تانکر برای مراکز کم جمعیت آبرسانی نمود ولی آیا این روش برای شهرهای بزرگ امکان پذیر است ؟رضوانی

شهرستان مشگین شهر هرچند در دامنه سبلان پرآب واقع شده است ولی بسیاری از روستاهای آن بویژه در بخش های ارشق و مرادلو از بابت آب شرب بهداشتی در مضیقه می باشند.

شهر مشگین شهر نیز علی رغم اینکه بیش از ده سال از افتتاح تصفیه خانه آن می گذرد و آب شرب آن از خیاو چایی تامین می گردد ؛ کم و بیش با مشکل تامین آب گریبانگیر است چرا که اصولاً و اولاً جهت امنیت بیشتر ، تامین آب شرب شهر بزرگی مثل مشگین شهر می بایست با یک سد بزرگ و آب ذخیره شده مرتبط باشد نه یک رودخانه که دبی آب آن بنا به عوامل متعدد از جمله خشکسالی و … می تواند دستخوش تغییر شود . ثانیاً  مصرف آب شرب شهر مشگین شهر بنا به افزایش جمعیت و فعالیت های عمرانی نسبت به سالهای گذشته افزایش یافته است و با روند فعلی توسعه ، بدون شک مصرف آب شرب و بهداشت در سالهای آتی نیز افزایش خواهد یافت . یعنی با فرض ثابت بودن دبی آب رودخانه خیاوچایی ، با افزایش مصرف آب شرب مشگین شهر ، باقیمانده آب کشاورزی (در ماههای برداشت آب توسط باغداران) کاهش خواهد یافت و با روند فعلی توسعه شهری این کاهش همچنان ادامه داشته و تهدیدی برای آینده باغداران خواهد بود .

تصفیه خانه :

 تصفیه خانه مشگین شهر ، تصفیه خانه ای مدرن است که با ظرفیت 675 لیتر بر ثانیه طراحی و ساخته شده است (شامل 3 مدول 225 لیتری) . طراحی و ساخت این تصفیه خانه بگونه ای است که قابلیت تصفیه آب شهر مشگین شهر و کل روستاها و قشلاقات کم آب را تا افق 1425 داشته باشد ؛ لیکن در زمان افتتاح تنها محل تامین آب خام آن خیاو چایی بود که به دلایل فوق امکان تامین کل ظرفیت تصفیه خانه از آن مقدور نمی باشد . البته نهر خاتون نیز یکی از تامین کننده های آب خام تصفیه خانه می باشد که در واقع آن نیز یکی از سرشاخه های خیاو چایی می باشد رودخانه خیاو چای :

این رودخانه دارای دبی پایه 40 میلیون متر مکعبی در سال می باشد که مصرف فعلی 12 ماهه آب شرب شهر مشگین شهر و نیز آب کشاورزی باغداران مشگین شهری و چندین روستای اطراف را در فصل آبیاری تامین می کند . لیکن کل مصرف فوق در طول سال حدود 15 میلیون متر مکعب است و حدود 25 میلیون متر مکعب آن از شهرستان خارج می شود و بدلیل شرایط نامناسب زمین شناسی و ژئوتکنیکی امکان ایجاد سد بر روی آن مقدور نمی باشد . در چنین مواقعی بهترین روش ، انتقال آب در فصول غیر زراعی به یک سد دیگرکه خارج از بستر خیاوچای است ؛ می باشد .

شایان ذکر است برداشت بیشتر آب در فصول پاییز و زمستان جهت آب شرب هیچگونه تلاقی با حقابه باغداران ندارد .

سد سبلان :

 هر چند افتتاح تصفیه خانه مشگین شهر با بهره گیری از آب خیاو چای انجام شد ولی با توجه به ظرفیت تصفیه خانه ، افزایش نیاز آب شرب و بهداشت و از همه مهمتر امنیت آب شهرهای بزرگ (پدافند غیر عامل) ، در ابتدا مقرر شده بود قسمت مهمی از آب شرب مشگین شهر از طریق پمپاژ از سد سبلان تامین شود . لیکن بدلایل مختلف از جمله تغییر اقلیم و خشکسالی ، احداث سدهای کوچک و بزرگ در حوزه های شهرهای اردبیل ، نیر و نمین ، و از همه مهمتر کیفیت نامطلوب آب سد سبلان ، توسط مهندسی ارزش مجدد بر روی این سد ، تامین آب شرب از این سد مردود اعلام گردید .

شایان ذکر است با وجود اجرای شبکه فاضلاب شهر اردبیل ، پساب فاضلاب اردبیل هرچند در بهار و تابستان مصروف کشاورزی می شود ولی در فصول غیر زراعی مستقیماً به مخزن سد سبلان وارد می شود که قطعاً در زمان بهره برداری از شبکه آبیاری سد سبلان و کاهش آب دریاچه آن ، درصد آلودگی بیشتر خواهد شد .

سد احمد بیگلو(و سامانلو) :

 سد سامانلو از موارد دیگر تامین آب خام تصفیه خانه بشمار می رفت که تخصیص آب آن نیز از سوی وزارت نیرو جدا از تخصیص آب احمد بیگلو بود . لیکن اجرای مراحل مختلف مطالعاتی آن ، اخذ ردیف اجرایی جدید (ماده 215 ) ، تخصیص اعتبار و بودجه ، ایجاد جاده سازی به محل اجرای سد ، محدودیت فصل کاری در منطقه سامانلو ، زمان اجرای سد و … از جمله مواردی بود که علاوه بر صرف هزینه بسیار بالا ، شاید بهره برداری از سد را به بیشتر از ده سال بعد موکول می کرد .

این در حالی است که سد احمد بیگلو در پایین دست آن واقع شده است و می تواند ذخیره کننده آب سامانلو نیز باشد . از طرفی سد احمد بیگلو با پیشرفت پنجاه درصدی از طرحهای مرزی و دارای اعتبار کشور بوده و حداکثر تا 1/5 سال آینده به بهره برداری خواهد رسید . و همزمان با اجرای سد ، ایجاد خط انتقال و پمپاژ به تصفیه خانه انجام خواهد شد .

شکی نیست که این روش بسیار سریعتر و کم هزینه تر از احداث سد سامانلو و خط انتقال آن خواهد بود .

ضمن اینکه سد احمد بیگلو با حجم کل 27/5 ، حجم مفید 24/5 و حجم آب قابل تنظیم 18/5 میلیون متر مکعب و از طرفی کاهش تخصیص کل سدهای کشور از طرف وزارت نیرو (با توجه به خشکسالی ها و بحران آب) ، قابلیت ذخیره آب سامانلو را نیز دارد .

مقایسه دو سد سبلان و احمد بیگلو در جهت تامین آب تصفیه خانه :

 • سد احمد بیگلو : اختلاف ارتفاع با تصفیه خانه 550 متر – طول خط انتقال 15 کیلومتر – اعتبار مورد نیاز 224 میلیارد ریال – قیمت تمام شده هر متر مکعب آب در صورت تامین آب کل مجموعه طرح از سد احمد بیگلو برابر 9973 ریال( با نرخ بهره 12 درصد ) – در فصول غیر زراعی ، امکان برداشت کل نیاز آب شرب از رودخانه خیاو چای امکان پذیر است وفقط در فصول زراعی (حداکثر 5 ماه در سال) کسری آب مورد نیاز از سد احمد بیگلو تامین خواهد گردید – کاهش چشمگیر هزینه برق مصرفی ، 8667 میلیون ریال برای آبرسانی به مجموعه طرح – کیفیت آب مطلوب برای آب شرب – انتقال آب از تصفیه خانه مشگین شهر به کل روستاهای هدف بصورت ثقلی- سریع بودن زمان اجرا
 • سد سبلان : اختلاف ارتفاع 550 متر – طول خط انتقال 30 کیلومتر – علاوه بر نیاز به احداث تصفیه خانه  روستایی که موجب تطویل قابل توجه زمان می گردد ؛ اعتباری بالغ بر 360 میلیارد ریال نیز برای پمپاز و خط انتقال مورد نیاز خواهد بود –  قیمت تمام شده هر متر مکعب آب از سد سبلان برابر 14185 ریال (با همان نرخ بهره)- هزینه برق مصرفی طرح انتقال آب از سد سبلان برای کل مجموعه طرح 16872 میلیون ریال (تصفیه خانه روستایی و تصفیه خانه مشگین شهر ) خواهد بود- کیفیت نا مطلوب آب سد سبلان – نیاز همزمان به دو تصفیه خانه و هزینه جاری بیشتر (بعلاوه هزینه اجرای تصفیه خانه روستایی و مدت زمان اجرای آن ) – پمپاژ آب به هر دو تصفیه خانه – پمپاژ آب از تصفیه خانه روستایی به درصد قابل توجهی از روستاها – طولانی بودن زمان اجرا – از طرفی با توجه به اینکه در پایاب سد سبلان بر اساس تخصیص کشاورزی حدود 8 هزار هکتار اراضی کشاورزی پیش بینی گردیده که از این مقدار برای 3200 هکتار سرمایه گذاری با مشارکت مردمی انجام و شبکه اصلی و فرعی اجرا گردیده و بایستی زارعین نسبت به بازپرداخت وام های مشارکتی اقدام نمایند ؛ بنابراین تامین آب کشاورزی برای اراضی اجرا شده اهمیت بسزائی داشته و مهمتر اینکه با توجه به هیدرولوژی منطقه و حوزه آبریز و آب ذخیره شده در سد سبلان تامین آب شرب از طریق سد سبلان از درصد اطمینان پذیری پایینی برخوردار خواهد بود .

گزینه تامین آب شرب کل شهرستان از طریق تصفیه خانه موجود و منابع آب احمد بیگلو ، سامانلو و خیاوچای(در فصول غیر زراعی خیاوچای) در کمیته فنی وزارت نیرو مورد تصویب قرار گرفته است .

طرح جامع آبرسانی مشگین شهر :

طرح آبرسانی به مشگین شهر از سال 1369 آغاز شده و تا سال گذشته با پیشرفت فیزیکی 99%  اجرا گردید . عملیات آن شامل احداث تصفیه خانه آب به ظرفیت 450 لیتر بر ثانیه و قابل توسعه ، اصلاح سازه آبگیر و خط انتقال آن ، اجرای سیستم تله مترینگ و اجرای مخازن 1000 ،2000 و 10000 متر مکعبی بود . لیکن دارای نواقصاتی بود که از جمله می توان به عدم ارتباط تامین آب خام آن با یک سد ، عدم تکمیل تصفیه خانه مشگین شهر ، عدم استفاده بهینه از ظرفیت تصفیه خانه و سایر منابع آبی موجود و لاینحل ماندن مشکل آبرسانی به روستاها ، و از همه مهمتر تلاقی افزایش تامین آب تصفیه خانه با حقابه باغداران از خیاوچای می باشد .

لیکن در سال گذشته (1393) با تخصیص دو اعتبار 42250 و 14800 میلیون ریالی  و در سال جاری (1394) با اعتبار 210000 میلیون ریالی و احتمالاً بهره گیری از اعتبارات سد احمد بیگلو (جهت اجرای تاسیسات مشترک) طرح جامع و تکمیلی آبرسانی مشگین شهر با پروژه های زیر اجرا می شود :

تعویض قسمتی از خط انتقال 600 میلی متری از آبگیر خیاو چای (ایلاندو) به تصفیه خانه : این خط انتقال بصورت کامل در سنوات گذشته اجرا شده بود و هم اکنون درصد قابل توجهی از آن بعلت تعریض جاده قینرجه (توسط اداره راه و شهرسازی) و تلاقی با خط لوله قبلی ، با همان سایز قبلی مجدداً اجرا می گردد . در طرح جامع جدید، این خط انتقال بیشتر در فصول غیر زراعی آب خام را از خیاو چای به تصفیه خانه منتقل خواهد کرد .

 • ارتقای ظرفیت تصفیه خانه مشگین شهر به 675 لیتر بر ثانیه : این تصفیه خانه شامل سه مدول 225 لیتر بر ثانیه ای می باشد که ابنیه و ساختمان هر سه مدول به اتمام رسیده است ولی تجهیزات هیدرو مکانیکال دو مدول آن نصب گردیده (450 لیتر بر ثانیه) که تجهیزات هیدرو مکانیکال مدول سوم نیز با انتخاب پیمانکار در حال تهیه و نصب می باشد .
 • اجرای خط انتقال 350 و 300 میلی متری از تصفیه خانه مشگین شهر به فخرآباد : طراحی و تصویب این خط 28 کیلومتری به اتمام رسیده است ، حدود 14 کیلو متر از لوله های آن تهیه شده است ، به دو پروژه 14 کیلومتر اول و 14 کیلومتر دوم تقسیم گردیده ، پیمانکار پروژه اول انتخاب گردیده و پیمانکار دوم در حال طی مراحل انتخاب می باشد . این خط لوله تا 120 لیتر بر ثانیه آب تصفیه شده و سالم را از تصفیه خانه مشگین شهر بصورت کاملاً ثقلی به مخزن فخرآباد (که توسط آبفای روستایی احداث خواهد شد) انتقال خواهد داد . البته جهت مشروب ساختن روستاهای مسیر (قبل از مخزن فخرآباد) سه الی چهار انشعاب در طول مسیر طراحی شده است .
 • ایجاد سامانه خط انتقال و پمپاژ از سد احمد بیگلو به تصفیه خانه مشگین شهر : مطالعات مرحله اول این خط انتقال به اتمام رسیده و مرحله نهایی در حال انجام می باشد . اجرای آن به احتمال قوی از مهر ماه سال جاری آغاز خواهد شد . این خط انتقال علاوه بر اینکه می تواند در فصول زراعی (کم آبی خیاو چایی) آب را از سد احمد بیگلو به تصفیه خانه پمپاژ نماید ؛ در فصول غیر زراعی نیز می تواند آب مازاد خیاو چای را بصورت کاملاً ثقلی به سد احمد بیگلو انتقال دهد . در واقع سد احمد بیگلو ماموریت یک سد خارج از بستر را برای رودخانه خیاو چای ایفاء خواهد نمود .

 اهداف و چشم انداز طرح جامع آبرسانی به مشگین شهر :

 افزایش حجم آب قابل استفاده باغداران در خیاو چای و رفع نگرانی از آینده

 • ارتقا و تکمیل ظرفیت تصفیه خانه مشگین شهر
 • ارتباط تامین آب شهرستان با یک سد بزرگ و نیز کیفیت مطلوب آن
 • تامین آب شرب تصفیه شده و سالم برای روستاهای هدف طرح با کمترین هزینه و در سریع ترین زمان
 • امکان ذخیره قسمتی از آب مازاد خیاو چای در یک سد خارج از بستر و جلوگیری از خروج آن از شهرستان

سد اینچه نو :

 این سد در مسیر نهر خاتون واقع شده است . با آبگیری آن در فصول پاییز و زمستان و اوایل بهار که آب نهر خاتون به هدر می رود و رها سازی در فصل تابستان ، بعنوان یک ارزش افزوده می تواند جهت آب شرب و یا خیاو چای استفاده شود که هر دو حالت به نفع باغداران خواهد بود .

شایان ذکر است این سد از حدود سه دهه پیش اجرا و به علت آبدهی ، بلا استفاده رها شده است . و اخیراً شرکت آب منطقه ای اردبیل در حال مطالعات علاج بخشی و نیز افزایش ارتفاع آن می باشد که آبگیری در پاییز و زمستان 1393 نیز در جهت مطالعات و رفتار سنجی نفوذ آب می باشد .

در بدترین حالت (حتی بدون علاج بخشی و افزایش ارتفاع) آبگیری در پاییز و زمستان می تواند موجب تغذیه آبهای زیرزمینی و چشمه ها گردد . حداقل  استفاده ای که می شد در سی سال گذشته انجام داد .

سد اهل ایمان :

محل احداث این سد در نزدیکی سد احمد بیگلو و در غرب آن می باشد . مطالعات مرحله اول و دوم آن به انجام رسیده و تخصیص آب آن نیز از سوی وزارت نیرو مشخص شده است . قسمتی از تخصیص آب این سد جهت تامین آب شرب شهرستان مشگین شهر در افق های دور می باشد (در صورت توسعه و نیاز شهرستان) در صورت اخذ ردیف اجرایی و اعتبار در سالهای آینده ، اجرای آن آغاز خواهد شد . موقعیت این سد بگونه ای است که آب آن می تواند با کمترین طول خط لوله و با کمترین هزینه به سامانه پمپاژ و خط انتقال آب از احمد بیگلو به تصفیه خانه مرتبط شود . که در صورت استفاده از سد سبلان تامین و تکمیل آب خام تصفیه خانه نیازمند دو سامانه پمپاژ و خط انتقال در شرق و غرب شهرستان و صرف هزینه های بسیار زیاد یود .آب آب از احمد بیگلو به تصفیه خانه مرتبط شود .

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


4 ديدگاه مطلب براي " همه چیز درباره طرح جامع آبرسانی مشگین شهر " ارسال شده است.

 1. اشکان انصاری گفت:

  آقای مهندس رضوانی انصافاً با درایت و توضیحات فنی خود در مورد این پروژه عظیم که به نفع کل شهرستان بخصوص کشاورزان مشکین شهر هست ابهامات موجود که بعضاً با مسموم کردن فضا توسط عده ای به وجود آمده بود را خاتمه داد.
  ایشان همواره در طول زمان خدمت خود تعصب ویژه ای به مشکین شهر نشان داده اند و تلاش وصف ناپذیری برای پیشرفت شهرستان و محرومیت زدایی این دیار داشته اند.
  و من ا… التوفیق

 2. علی قربانی گفت:

  با توجه به اینکه آب شرب و کشاورزی منطقه و شرب خود مشکین شهر همواره با معضل روبرو بود و هیچ پشتوانهء مطمئنی نداشت بایستی یک برنامه ریزی دقیق و بلند مدت صورت میگرفت تا این مشکلات حل و فصل شوند.
  لذا با اقدامات مناسب شرکت آب منطقه ای استان اردبیل و همچنین تلاشهای مهندس رضوانی خوشبختانه در آینده ای نزدیک شاهد تحول عظیمی در زمینه آبرسانی به شهرستان خواهیم بود.

 3. علی گفت:

  انهایی که به ناحق اقای اسدی را متهم به جلوگیری از ابرسانی به مردم ارشق متهم می کردند بخوانند وببینند ایشان چقدراینده نگری کردند و اینده شهرراتضمین می کنند و باغداران خیو خداوکیلی درست فکرکنند ودردام سیاسیون نیفتند اسدی بااین طرح به مشکین خدمتی می کند که ایندگان خواهید فهگید

 4. س معتمدی گفت:

  با سلام
  آقای مهندس رضوانی توضیحات شما در مورد طرح ابرسانی بسیار جامع و علمی بود.امیدوارم این عمر به درستی محقق شود البته با درایت جنابعالی

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار