افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

کد خبر: 13412 | تاریخ انتشار: 16:39:13 - دوشنبه 27 مهر 1394 | بدون نظر | |

توحید مهدوی:

اعتدالگرایی؛ فصلی یا دائمی/ حال و هوای انتخابات اردبیل

ایلقار نیوز:با نزدیک شدن ایام انتخابات، بازار باند بازی سیاسی در استان اردبیل گرم گرفته و افراد مختلفی برای همراستا جلوه دادن خود با دولت، «نقاب اعتدال» به رخ زده اند.توحید مهدوی

اصول سیاسی، چارچوب های ارزشی یک جریان سیاسی است که افراد با تنظیم رفتارهای خود در آن چارچوب مشخص جریان فکری خود را به منصه ظهور رسانده و مشی سیاسی خود را به صورت عملی نشان می دهند اما این اصول گاهی توسط افراد مختلف زیرپا گذاشته شده و برای پیش بردن اهداف نامیمون و منافع شخصی گاهی نقاب های دیگری به چهره می زنند.

تغییر جهت دادن در زمان های مختلف به متدی برای نزدیک شدن به مرکز قدرت بدل شده است، فرقی هم ندارد که این متد را یک فرد مدعی اصلاحات به کار بگیرد یا فردی که زمانی خود را اصولگرا می نامید. برای آنها امتیاز گرفتن و رسیدن به منافع شخصی مهمترین خواسته و تنها دغدغه است که برای رسیدن به این هدف روش های مختلفی را به کار می گیرند که یکی از این روش ها تغییر جهت سیاسی است.

در شرایط فعلی اصول فروشی سیاسی دو گروه بیش از پیش به چشم می خورد و جالب آنکه هر دو گروه تنها برای منافع شخصی دست به این ناهنجاری سیاسی زده اند.

گروه اول افراد مدعی حضور در انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان کاندیدا هستند. این گروه به نوعی دچار اشتباه تحلیلی شده و راه رسیدن به خانه ملت را نزدیکی به دولت دانسته و مدعی می شوند با همراهی دولت، شعاع خدمت به مردم گسترده می شود غافل از اینکه همراهی با دولت نماد خدمت نمی تواند باشد.

در هر دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب هم چنین افرادی با هویت جعلی سیاسی وجود دارند. دولت که تغییر می کند، جناح سیاسی آنها هم تغییر می کند. روزی متولد سوم تیر ماه می شوند و روز دیگر دم از دوم خرداد می زنند و در زمانش ابایی هم از ۲۴ خردادی جلوه دادن خود ندارند.

این ناهنجاری سیاسی زمانی به اوج خود می رسد که فرد قبل از انتخابات ریاست جمهوری از یک کاندیدایی طرفداری کرده و بعد از پیروزی کاندیدای دیگر از جناح مقابل، طرفدار او می شود طوری که عقربه های ساعت هم برای تغییر جهت از این چنین فردی عقب می ماند و این متد منسوخ شده در عالم سیاست امروز، در اردبیل مسبوق به سابقه است.

کاندیداهای احتمالی مجلس شورای اسلامی که خود را در حد یکی از ۲۹۰ نفر تشکیل دهنده قوه مقننه در کشور می دانند، باید در ابتدای راه مسیر خود را مشخص کنند. مردم نماینده ای برای پیگیری مطالبات خود می خواهند و این مطالبات عمدتا باید توسط دولت (فارغ از گرایش ها) تامین شود در نتیجه نماینده باید وکیل المله باشد نه وکیل الدوله.

ارتباط حسنه با بدنه دولت هم باید برای دفاع از حقوق مردم باشد و دفاع از حقوق مردم نه از راه به مدیریت رساندن پوستر چسبان های ستاد انتخابات فرد، بلکه تلاش برای نظارت بهتر به عملکرد مدیران دولتی برای انجام بهتر وظائف و خدمت رسانی واقعی به مردم است.

افرادی که راه رسیدن خود به مجلس شورای اسلامی را در نزدیکی به دولت دانسته و برای قرار گرفتن در دایره دولتی ها، پا روی اصول سیاسی قبلی خود می گذارند، قابل اعتماد نخواهند بود چرا که هر لحظه ممکن است منافع خود و اطرافیان را در تغییر جهت سیاسی ببینند و از طرف دیگر تضمینی هم برای ثابت ماندن بر اصول مورد انتخاب خود ندارند.

تغییر جهت برای رویای مدیریت

گروه دوم که در اردبیل به اصول فروشی سیاسی روی می آورند؛ افرادی هستند که خواب «مدیر شدن» را برای خود تعبیر شدنی می دانند اما چون از طیف دولت نبوده و گاهی از نیروی ستادهای رقبای دولت حاکم بوده اند، تعبیر شدن این خوابشان را در نزدیکی به دولت و تغییر نقاب خود برآورد می کنند.

این افراد وقتی همراستا نبودن با سیاست های دولت وقت را سد راه مدیریت خود دیده و از طرف دیگر، میز دوستی آنها به اندازه ای است که تنها به دنبال رسیدن به میز مدیریتی بدون توجه به گرایش های سیاسی دولت مستقر، هستند که همین میز دولتی و قدرت پرستی انها را به سمت طیف سیاسی حاکم سوق می دهد و این افراد در زمین طیف مقابل که قدرت اجرایی را در دست دارند، بازی کرده و آن را قاعده بازی سیاسی بیان می کنند تا به زعم خودشان شانس مدیریت را از دست ندهند.

این افراد در گام نخست به شناسایی افراد ذی نفوذ در دولت محلی پرداخته و به طرق متعدد و بسته به نوع شگردهایشان خود را به این افراد نزدیک می کنند و با آنها به نوعی وارد مذاکره می شوند. این مذاکره می تواند به عنوان یک معامله سیاسی تلقی شده و طرفین به یکدیگر امتیازهایی بدهند یا در مذاکره به طرف وانمود می کنند که در صورت رسیدن به مدیریت، به نوعی مهره دست تیم آن فرد شده و مقدمات ارتقای سمت افراد منتسب به آنها را فراهم خواهند کرد که این روش ها بیشتر در زمانی به کار گرفته می شود که شایسته سالاری جای خود را به رابطه سالاری بدهد اما اگر شایسته سالاری به معنای واقعی کلمه محقق شود دیگر نه نیازی به اصول فروشی سیاسی خواهد بود و نه میدانی به دلالان سیاسی داده خواهد شد بلکه فرد بر اساس لیاقت های خود و با حفظ تفکر سیاسیش به مدیریت می رسد.

لابیگری حق هر فردی برای رسیدن به قدرت است اما این لابیگری باید با رعایت تمام اصول اخلاقی و سیاسی باشد تا فرد مجبور به تغییر جهت سیاسی یا نقش بازی کردن نباشد، بلکه ­در کنار شایستگی، شاخصه های مدیریت را هم ارتقا دهد.

مشترکات اصول فروشان سیاسی

در کشورهایی که تحزب گرایی به صورت حقیقی عملیاتی شده و احزاب در به دست گرفتن قدرت با یکدیگر رقابت کرده و افراد خارج از احزاب وارد گود رقابت نمی شوند، رقابت بین برنامه ای احزاب سرنوشت انتخابات و به دست گرفتن قدرت را مشخص می کند و افراد خارج از حزب نه برنامه ای برای کاندیداتوری دارند و نه شانسی برای رقابت در خود می بینند، اصول فروشی سیاسی به معنای «مرگ سیاسی» است اما در جایی که هنوز احزاب با جایگاه واقعی خود فاصله دارند، اصول فروشی سیاسی روشی برای بالا بردن شانس انتخاب محسوب می شود.

اصول فروشان سیاسی در اردبیل، مشترکاتی دارند اما در شرایط فعلی که فضای سیاسی تبدیل به فضای انتخاباتی می شود، دو گروه مورد ذکر، دو اشتراک جالبی دارند: یکی قدرت طلبی و دیگری دست به دامن اعتدال شدن.

قدرت طلبی در ذات هر انسان است و هر فردی در هر جایگاه و با هر شانی دنبال افزایش قدرت خود بوده و دنبال ارتقای درجه و جایگاه خود است اما این قدرت طلبی نباید به حدی برسد که فرد تمامی اصول را پیش پای قدرت ذبح کند و عملا نشان دهد که برای او «هدف وسیله را توجیه می کند.»

اعتدال هم این روزها به معضلی برای فضای سیاسی اردبیل شده است. اعتدال هنوز در کشور به گفتمان تبدیل نشده است و شاید هم هیچ وقت این اتفاق نیفتد اما عده ای به نام اعتدال، فضای سیاسی استان را به نوعی متشنج کرده اند.

طیفی از این افراد که زمانی در اردوگاه اصولگرایان سیر می کردند، نقاب اعتدال به رخ زده اند تا به نام نزدیکی به دولت، به کام خود بهره ببرند. این افراد یا خود را به احزاب اصلاح طلب نزدیک می کنند یا اینکه با انکار گذشته خود، نقاب اعتدال را به چهره زده و مدعی همراهی و همراستا با دولت شوند.

اما عده ای دیگر که زمانی اصلاح طلب بوده و البته در شرایط فعلی اصلاح طلب تلقی می شوند، به جای دنبال کردن آرمان های اصلاح طلبان و تلاش برای رسیدن به آنها، راه دیگری در پیش گرفته اند.

این افراد که برخی از آنها در انتخابات مجلس نهم در ستاد نامزد مورد حمایت جبهه پایداری هم رفت و آمد داشتند، امروز به جای آنکه اصلاح طلبان مورد غضب ۸ سال گذشته را مورد تفقد قرار دهند، با نگاه حذفی دایره خودی ها را تنگ تر کرده و حتی گاهی برای حذف فردی از جناح خویش، از تیم مقابل رقیب تراشی کردند تا نحوه دیگری از اصول فروشی سیاسی در اردبیل رخ عیان کند.

اصول فروشی سیاسی در شرایط فعلی به پدیده ای شوم در فضای سیاسی – انتخاباتی اردبیل تبدیل شده است که جزو آگاه سازی نمی توان با این پدیده مبارزه کرد بنابراین در شرایط فعلی شفاف سازی و آگاه سازی ضرورتی غیر قابل کتمان برای انتخاب بهتر است.

انتهای پیام/توحید مهدوی سرپرست روزنامه فرهیختگان در استان اردبیل

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار