افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

کد خبر: 12414 | تاریخ انتشار: 14:31:46 - شنبه 11 مهر 1394 | بدون نظر | |

گزارشی از نارضایتی باغداران:

مسئولان مشگین‌شهری باغداران انگور را حمایت کنند

ایلقار نیوز:با توجه به شرایط جغرافیایی و اقلیمی شهرستان مشگین‌شهر و قرار گرفتن تاکستان‌های این شهرستان در ارتفاع یک هزار و پانصد متری از سطح دریا، اختلاف محسوس دمای شب و روز و سیلیس‌دار بودن نوع خاک، انگور تولیدی در این منطقه از رنگ، طعم و تردی ویژه‌ای برخوردار است.

انگور شهرستان مشگین‌شهر به لحاظ برخورداری از طعم و کیفیت ممتاز در سراسر کشور شناخته شده و مهمترین منبع درآمد تاکستان‌داران است و از این رو باغداران خواستار حمایت‌های جدی مسئولان و نظارت بر بازار انگور هستند تا باغداران بتوانند با تکیه بر درآمد این میوه امرار معاش کنند و تاکستان‌ها توجیه اقتصادی برای مردم این شهرستان داشته باشد.

برداشت انگور از تاکستان‌های این شهرستان از اوایل تیرماه شروع شده و در حالی ادامه دارد که هنوز باغداران این شهرستان از قیمت پایین این محصول ناراضی هستند طوری که از آغار برداشت انگور، قیمت این میوه به ۳ هزار تومان نرسیده و تا سقف ۲ هزار تومان به فروش رفته و نارضایتی انگورداران را به همراه دارد.

شهرستان مشگین‌شهر به عنوان مهمترین قطب تولید میوه در استان اردبیل به شمار می‌رود و انگور یکی از میوه‌های مهم تولیدی این شهرستان محسوب می‌شود که مشتریان زیادی هم از سراسر کشور دارد اما به خاطر مشکلات مالی تاکستان‌داران و حاکم شدن روش سنتی کشت انگور، با مشکلات عدیده‌ای رو به رو هست که سبب شده این میوه توجیه اقتصادی مناسبی برای انگورداران نداشته باشد.

۲۰۰۰ هکتار از اراضی باغی شهرستان مشگین‌شهر زیر کشت انگور رفته است

مدیر جهاد کشاورزی مشگین‌شهر گفت: ۲۰۰۰ هکتار تاکستان در شهرستان مشگین‌شهر با تولید ۱۶ رقم انگور محلی فعال است که مهمترین نوع انگور تولیدی، انگور کشمشی سفید بی‌دانه یا سلطانی است که در کشور زبانزد خاص و عام است.

احمد شهریار با اشاره به انواع انگور تولیدی در این شهرستان افزود: مهمترین ارقام دیگر انگور تولیدی در این شهرستان عبارتند از انگور شاهانی، صاحبی، خلیلی، یاقوتی، نورس، آلدرق، گلین بارماقی، رسمی و سلطانی یا انگور سفید بی‌دانه که  انگور سلطانی بازار مصرف گسترده‌ای دارد و ۹۰ درصد تاکستان‌ها زیر کشت این نوع انگور رفته است.

مدیر جهاد کشاورزی مشگین‌شهر تصریح کرد: به لحاظ اهمیت انگور شهرستان مشگین‌شهر و شهرت آن در سراسر کشور، اخیرا مجمع جهاد کشاورزی اقدامات آموزشی و ترویجی در باغات انگور انجام داده و در آن به ارائه راهکارهای تغذیه و پروش انگور، سیستم‌های نوین پرورش و کشت انگور توسط کارشناسان به بهره‌برداران انجام شده تا با اشاعه روش‌های مدرن آبیاری و کاشت اصولی انگور در بین باغداران از خسارت‌های وارده در مواقع خاص را به حداقل ممکن برسانند.

میوه- فرآوری- انگور- باغداروی با اشاره به روش‌های سنتی کشت انگور در شهرستان مشگین‌شهر گفت: متأسفانه با توجه به شرایط اقتصادی پایین در شهرستان، انگورکاران به روش‌های روسیمی روی نمی‌آورند در صورتی که در روش روسیمی مزایای عملکرد به شکل قابل توجهی رو به افزایش است و اگر در روش سنتی ۱۳ تن محصول داشته باشیم با همان شرایط در روش روسیمی برآورد محصول ۴۰ تن خواهد بود و تا سه برابر در واحد سطح افزایش تولید روی می‌دهد.

مدیر جهاد کشاورزی مشگین‌شهر افزود: عملیات نگهداری و مدیریت تاکستان از جمله هرس کردن، شخم با تراکتور و عملیات برداشت محصول در روش‌های سنتی با سختی زیادی همراه است و در موقع بارش باران در اواخر فصل و به هنگام رسیدن انگور خسارات زیادی متوجه باغدار می‌شود.

شهریار تصریح کرد: به هنگام بارندگی در تاکستان‌های سنتی به دلیل تماس انگور با خاک، میزان ضایعات این محصول افزایش یافته و سبب ترکیدگی، له شدن و افت کیفیت و قیمت محصول می‌شود در حالیکه در روش روسیمی  این خسارات به حداقل میزان می‌رسد و توجیه اقتصادی بالایی برای باغداران دارد.

مدیر جهاد کشاورزی با اشاره به خسارات وارده به باغداران این شهرستان که در اثر بارندگی به هنگام برداشت انگور بود افزود: باغداران در صورت بیمه بودن باغ‌ها باید در اسرع وقت به صندوق‌های کشاورزی شهرستان مراجعه کرده و در خواست غرامت کنند که پرداخت غرامت توسط بیمه بستگی به مساحت و بازدهی تاکستان دارد.

شهریار تصریح کرد: در حال حال حاضر ۱۶ درصد از تاکستان‌ها به روش رو سیمی و ۸۴ درصد بقیه به روش سنتی اداره می‌شوند و انگور تولیدی این شهرستان به استان‌هایی نظیر گیلان، مازندران، تبریز، تهران و اردبیل صادر می‌شود و درآمد ناشی از فروش انگور جزو شاخص‌ترین منبع درآمد در شهرلاهرود این شهرستان است.

تعامل صندوق بیمه محصولات کشاورزی با باغداران انگور افزایش یابد

فرماندار شهرستان مشگین‌شهر گفت: در سال جاری به لحاظ شرایط خوب جوی محصولات باغی قابل توجه بود، اما در مورد میوه انگور به لحاظ گرمای هوا در تابستان، شاهد زود رسیدن این محصول هستیم که متاسفانه بارش‌های همزمان با برداشت، خسارات قابل توجهی به باغداران وارد کرد.

ابراهیم امامی افزود: بارندگی‌های اواخر تیر ماه سبب ایجاد بیش از ۴۰ درصد خسارات به باغداران انگور شهرستان مشگین‌شهر شد که در این راستا و در جهت مقابله با بحران‌های فصلی کشاورزان باید مزارع خود را بیمه کنند تا از طریق بیمه، بخشی از خسارات وارده به باغداران پرداخت شود.

وی با اشاره به اجرایی شدن شبکه سد سبلان تصریح کرد: با توجه به این که درخت تاک جزو درختان مقاوم به خشکی و کم نیاز به آب است و با یک بار آبیاری در فصل بهار محصول‌دهی مناسبی دارد امید می‌رود با اجرایی شدن شبکه سد سبلان، باغداران نسبت به توسعه تاکستان‌های خود رغبت کنند و با پیروی از کشت اصولی و نوین این محصول، بهره‌برداری اقتصادی مناسبی از بازار فروش انگور داشته باشند.

فرماندار مشگین شهر افزود: با توجه به خشکسالی‌های اخیر و بحران کمبود آب در کشور و میزان مصرف آب در بخش کشاورزی، کاشت میوه‌ها و محصولات زراعی و باغی مقاوم به آب باید در اولویت کشت و کار کشاورزان قرار گیرد که با در نظر گرفتن این شرایط، توسعه تاکستان‌ها از نظر میزان مصرف آب و مشتری پسند بودن انگور شهرستان، توجیه اقتصادی بالایی برای باغداران دارد.

امامی گفت: با معرفی روش روسیمی به باغداران و مزایای این روش، باید تلاش کنیم تا باغداران به این روش روی بیاورند تا در شرایط بارندگی، کاشت، برداشت محصول و هرس درختان تاک، و آبیاری و نگهداری باغات خود با سختی مواجه نشده و از مزایای این روش بهره‌مند شوند.

انگور

پیش‌بینی برداشت ۲۴ هزار تن انگور از تاکستان‌های مشگین‌شهر

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: ۲ هزار هکتار از زمین‌های باغی شهرستان مشگین‌شهر زیر کشت انگور قرار دارد که پیش‌بینی می‌شود تا پایان مهر ماه سال جاری، ۲۴ هزار تن انگور از تاکستان‌های شهرستان مشگین‌شهر برداشت شود و میانگین برداشت انگور در هر هکتار در شهرستان مشگین‌شهر ۱۴ تن می‌باشد.

محرم عدلی با اشاره به اینکه شهرستان مشگین‌شهر از نظر سطح کاشت انگور در کشور جزو هجدمین استان کشور محسوب می‌شود بیان کرد: این شهرستان با تولید انگور ترد و خوش‌طعم علاوه بر نیاز استان اردبیل، مازاد تولید انگور خود را به استان‌های هم‌جوار صادر می‌کند و بیشتر تولیدات انگور این شهرستان در داخل مصرف می‌شود.

وی افزود: کشاورزان مشگین‌شهری در تحقق منویات مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد مقاومتی، با تلاش و همت خود، بسیار موثر بودند و با اتکا بر توان داخلی، تولیدات زراعی و باغی خود را افزایش دادند که امیدواریم با ادامه همین روند شاهد توسعه چشمگیر کشاورزی و باغداری در سطح استان باشیم.

عدلی با اشاره به اینکه انگور در اکثر استان‌های کشور تولید می‌شود گفت: مناطق شهرستان مشگین‌شهر با برخورداری از جغرافیا و ظرفیت‌های مطلوب، آب و هوای مناسب بهترین منطقه برای تولید انگور ممتاز به شمار می‌رود و هم اکنون انگور این شهرستان دارای شهرت کشوری است.

مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل تصریح کرد: با توجه به اینکه انگور مشگین‌شهر به صورت تازه مصرف می‌شود و به سبب داشتن مشتریان زیاد، در صورت مواجه نشدن با شرایط جوی ناپایدار و حفظ کیفیت انگور، مشکلی برای فروش این محصول وجود ندارد.

عدلی تصریح کرد: مصرف تازه انگور و فروش آن سبب شده تا نیازی برای ایجاد صتایع تبدیلی انگور در مشگین‌شهر نباشد و فروش انگور در باغ‌ها، مقرون به صرفه‌تر از ایجاد صنایع تبدیلی برای باغداران است.

وی افزود: اکثر باغداران این منطقه به سبب نبود صنایع تبدیلی، انگور را به روش سنتی تبدیل به کشمش می‌کنند که در صورت گسترش تاکستان‌ها و افزایش سطح زیر کشت انگور در این شهرستان، ایحاد صتایع تبدلی انگور ضروری است.

روش‌های روسیمی در تاکستان‌های مشگین‌شهر افزایش یابد

کارشناس جهاد کشاورزی شهرستان مشگین‌شهر گفت: با توجه به میزان خسارت وارده به تاکستان‌های سنتی در شهرستان مشگین‌شهر، روش‌های روسیمی در بین باغداران انگور ترویح می‌شود تا سطح زیر کشت انگور با استفاده ار روش روسیمی افزایش یابد.

حسن اصغری مهمترین دلیل عدم استقبال مردم از روش‌های رو سیمی را ضعف اقتصادی عنوان کرد و گفت: باتوجه به اینکه روش روسیمی مستلزم صرف هزینه از سوی باغداران است، لذا به جهت عدم تأمین هزینه باغداران همچنان از روش سنتی تبعیت می‌کنند که در این روش میزان تولید کاهش و میزان خسارات تا چند برابر نسبت به روش سیمی افزایش می‌یابد.

اصغری بیان کرد: بارش باران در سال جاری که با فصل برداشت همزمان شد سبب جذب رطوبت و ترکیدن حبه‌های انگور  و ایجاد خسارت به باغداران بوده که ترکیدگی حبه‌های انگور در مراحل بعدی سبب رشد کپک‌ها، قارچ‌ها و پوسیدگی خوشه‌های انگور و در نتیجه تحمیل خسارت ثانویه به باغداران شد که این خسارات در روش سنتی بیشتر مشاهده می‌شود.

وی با اشاره به تسهیلات بانکی گفت: برای استفاده از تسهیلات بانکی باغداران باید وثیقه و سند برای گرفتن تسهیلات بانکی داشته باشند که به جهت نبود این شرایط از گرفتن تسهیلات نیز بی‌بهره هستند.

کارشناس جهاد کشاورزی مشگین‌شهر با اشاره به مزایای روش رو سیمی بیان کرد: این روش نسبت به سرما و تغییرات ناگهانی جوی مقاوم بوده و دارای تناژ و عملکرد بالایی در فصل برداشت است و صرفه اقتصادی بالایی برای بهره‌برداران دارد که در صورت ترویج این روش کشت، شاهد توسعه تاکستان‌های این شهرستان می‌شویم که در این راستا مسئولان با حمایت‌ها و رفع موانع از تسهیلات بانکی می‌توانند نقش مهمی در توسعه تاکستان‌ها و افزایش تولید انگور داشته باشند.

اصغری انگور مشگین شهر را یک امتیاز ویژه برای این شهرستان بیان کرد و گفت: در صدد هستیم با ارائه اطلاعات روش روسیمی و همچنین نگهداری و هرس اصولی درختان تاک، باغداران را در جهت افزایش تولید انگور با کیفیت و توسعه تاکستان‌ها ترغیب کنیم.

انگور- میوه- فرآوری-

مسئولان مشگین‌شهری باغداران انگور را حمایت کنند

جمعی از باغداران انگور شهرستان مشگین‌شهر انتظارات و گلایه‌های خود را اینگونه بیان کردند: با توجه به اینکه شاخص‌ترین درآمد باغداران این منطقه از فروش انگور حاصل می‌شود اما در سال جاری به لحاظ بارش باران و افت کیفی انگور در برخی باغ‌ها سبب افت قیمت در کل محصول باغی انگور بوده و ما متحمل خسارت سنگینی شده‌ایم.

متأسفانه به دلیل نبود صنایع تبدیلی در شهرستان مشگین‌شهر میزان قابل توجهی از انگور تولیدی به لحاظ ترکیدگی و له شدگی دور ریز شد در حالیکه در صورت وجود صنایع تبدیلی انگور، می‌توانستیم انگورهای ترکیده و باران خورده را با فناوری روز تبدیل به سرکه و انواع صنایع تبدیلی انگور بکنیم.

مسئولان مشگین‌شهر با توجه به اینکه شغل اکثر مردم این منطقه کشاورزی و باغداری است باید نسبت به دادن تسهیلات بانکی با شرایط مناسب و روند اداری آسان و همچنین بیمه کردن باغ‌ها و مزارع اهتمام داشته باشند و نسبت به دایر کردن صنایع تبدیلی در این شهرستان اقدام کنند.

با توجه به گرمای هوا در سال جاری، موعد برداشت انگور امسال زودتر شروع شد که با خسارت‌های سنگینی بر باغداران همراه بود و ما انتظار داریم همکاری‌های لازم جهت رو سیمی کردن باغات انگور از سوی مسئولان انجام شود و بازار تضمینی با قیمت عادلانه برای این میوه لحاظ شود چرا که مردم این منطقه تمام تلاش خود را در طول سال معطوف باغات خود می‌کنند تا با نگهداری و پرورش تاکستان‌های خود از نظر معیشتی متکی به درآمد انگور باشند.

گزارش از :مرضیه گرانمایه پریخان/خبرنگار خبرگزاری تسنیم

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار