۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

درخشش دختران گلف‌باز اردبیلی در المپیاد استعدادهای برتر

اجتماع بزرگ امت رسول الله(ص) در اردبیل

استان اردبیل نیاز به دو برابر تخت بیمارستانی دارد

امام جمعه اردبیل: گره‌های ذهنی جوانان در فتنه اخیر را رفع کنیم

عملکرد مدیران و کارکنان به‌صورت عملیاتی ارزیابی می‌شود

کشاورزان و تولیدکنندگان، جهادگران عرصه جنگ اقتصادی هستند

17هزار و 500 خودروی سنگین و نیمه‌سنگین در اردبیل معاینه فنی شدند

پیدا شدن جسد غرق شده یک زن جوان در کانال آب پارس آبادمغان

کد خبر: 15259 | تاریخ انتشار: 16:01:33 - پنج‌شنبه 5 آذر 1394 | بدون نظر | |

آزادسازی حریم بقعه شیخ‌ صفی‌الدین از توان مالی شهرداری خارج است

ایلقارنیوز، حسین افسانه صبح امروز در حاشیه بازدید از طرح‌های توسعه‌ای حریم بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی اظهار کرد: با توجه به اینکه بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی و کل آثار تاریخی این منطقه هویت تاریخی و تمدنی اردبیل است بنابراین شایسته است در ارتباط با توسعه، مرمت، بازسازی و احیای تاریخی ارزشمند با تدبیر درست و سرمایه‌گذاری مناسب اقدامات در خور توجهی انجام شود.

وی حساسیت اجرای این پروژه را با توجه به قرار گرفتن در هسته مرکزی شهر و اثر جهانی بقعه شیخ صفی‌الدین را دارای حساسیت ویژه و خطیر توصیف کرد و گفت: ضرورت دارد همه دست‌اندرکاران از میراث فرهنگی گرفته تا شورای شهر و شهرداری و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این وادی قدم گذاشته و با احساس مسئولیت سعی کنند ضعف‌ها و کاستی‌ها و نارسایی‌های احتمالی را برطرف کنند.

عضو شورای شهر اردبیل یادآور شد: در این حوزه به یک حرکت ملی با در نظر گرفتن هویت معماری و شهرسازی متناسب با حریم بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی اقدام کنیم و در حمایت و جذب سرمایه‌گذاران تلاشی را انجام دهیم تا حرکت‌ها، برنامه‌ریزی‌ها و هدف‌گذاری‌ها درست و صحیح اتفاق بیفتد.

افسانه تصریح کرد: با توجه به اینکه حریم بقعه شیخ ‌صفی‌الدین به عنوان مرکزیت شهر دارای حساسیت بالا در حضور گردشگران، مسافران و توریسم داخلی و خارجی است باید کلیه تاسیسات اجرایی با در نظر گرفتن پلان مشخص و منسجم با بافت فرسوده و تاریخی این منطقه انجام شود و در تزریق منابع اعتباری کلان به احیا و بازسازی حریم بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی به عنوان یک پروژه ملی نمایندگان مجلس و دیگر دست‌اندرکاران ورود جدی داشته باشند.

وی ادامه داد: با توجه به وضعیت درآمدی شهرداری اجرای این پروژه خارج از توان مالی شهرداری است اما با بهره‌گیری از توان مالی سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به راحتی می‌توان اجرای این طرح را با یک طراحی و نقشه مناسب اجرایی کرده و به سرانجام رساند.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر اردبیل افزود: باید در ابتدا از طریق مشاوران صلاحیت‌دار مطالعه و طراحی این پروژه با برآورد دقیق اطلاعات انجام شود که در این زمینه شرکت تخصصی اعلام آمادگی کرده تا این کار را به سرعت انجام داده و زمینه‌های اجرای این پروژه که قطعا متناسب با وضعیت موضوع حریم بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی که در مرکزیت شهر است به وجود آید.

افسانه بیان کرد: با توجه به اینکه در همه کشورها و شهرهای تاریخی میادینی به عنوان مرکزیت شهرها در نظر گرفته شده است ما از پیشنهاد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل در احیای میدان بزرگی در مرکز شهر اردبیل و اطراف بقعه شیخ صفی‌الدین به عنوان عالی‌قاپو استقبال می‌کنیم و قطعا در طراحی این پروژه‌ها باید راه‌اندازی چنین میدان بزرگ تجمع مردمی دیده شود تا در مناسبت‌های مختلف ملی و مذهبی تجمعات مردم به شکل گسترده در این میدان انجام شود.

وی گفت: امیدواریم در طراحی این پروژه موجودیت تاریخی و هویتی شهر، ارتفاع استاندارد متناسب با بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی که به ثبت جهانی رسیده مورد توجه قرار گیرد و اعضای شورای شهر اردبیل نیز آمادگی دارند تا با بررسی دقیق طرح‌ها ارائه شده در حیطه و وظایف و اختیارات خود اجرای طرح‌ها را انجام دهند.

عضو شورای شهر اردبیل یادآؤر شد: ما معتقدیم بعد از مطالعات و طراحی دقیق استارت این کار به سرعت زده شود که البته می‌توان در این زمینه با فراخوان کشوری حتی از ظرفیت معماران، مهندسان و طراحان نمونه کشوری نیز در این حوزه بیشتر و بهتر استفاده کرد.

انتهای پیام/فارس

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار