۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

مردم با بصیرت کشورمان با رهبری داهیانه رهبر حکیم؛ صف خود را از اغتشاگران جدا کردند

مسیر صدور پروانه بیمارستان جدید مشگین شهر هموار شد

آگهی مناقصه شرکت غله وخدمات بازرگانی شهرستان مشگین شهر

کد خبر: 14278 | تاریخ انتشار: 11:52:16 - شنبه 16 آبان 1394 | بدون نظر | |

بخش بزرگی از یخ‌های سبلان در حال نابودی‌ست

کوهنورد- سبلانایلقارنیوز: پروفسور علی اکبر رسولی در نخستین کنگره بین المللی زمین، فضا و انرژی پاک  در سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل گفت: زمین آخرین فرصت بشر و آخرین شانس وی برای ادامه بقاست. اما بشریت در طول ۵۰۰۰ سالی که از تمدن مدونش می‌گذرد، رفتار خوبی نداشته و آلودگی خاک، انباشت زباله، و انباشتن فضا از گازهای گلخانه‌ای همگی تاثیراتی است که بشر بر کره خاکی گذاشته است.

این استاد برجسته جغرافیای طبیعی تصریح کرد: خوشبختانه کشور ما از نظر منابع طبیعی بسیار غنی اما متاسفانه درباره حفظ این منابع کاملا ضعیف است، نمونه‌های فراوانی همانند دریاچه ارومیه، جنگل‌های ارس باران و یا در خود همین اردبیل که قسمت بزرگی از یخچال‌های کوهستان سبلان در حال نابودی است.

استاد دانشگاه‌های ایران و استرالیا در تائید وجود مشکلات بسیار در زمینه منابع طبیعی افزود: این چنین کنگره‌ها و محافل علمی می‌توانند بسیار روشنگر عمل کرده و بلکه راهکارهای قابل قبولی ارائه بشود.

پروفسور رسولی با بیان این مطلب که تجهیزات نسبتا مناسبی در زمینه جغرافیای طبیعی در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: مشکل اساسی در ارتباط سازمان‌های مدیریتی، اجرایی و دانشگاهی با یکدیگر است.

وی اظهار کرد: براین اساس کنفرانس فضا، زمین و انرژی پاک به نظر با ارائه راهکارهای علمی و عملی در استفاده از انرژی فضا و زمین، فرصت‌های بهتر و بیشتری برای هر ایرانی در سال‌های متمادی فراهم شود.

رئیس کنگره بین المللی زمین، فضا و انرژی پاک در این همایش گفت: با توجه به اینکه استان زرخیز اردبیل در زمینه انرژی پاک، زمین حاصل خیز و اقلیم مناسب دارای امتیازات ویژه‌ای است، بر آن شدیم که یک گردهمایی علمی برگزار کنیم تا پاسخگوی دغدغه‌هایی باشیم که در این زمینه مطرح شده است.

دکتر «فریبا اسفندیاری درآباد» با بیان اینکه چندین سال است که انرژی زمین گرمایی در منطقه مشکین شهر استحصال می‌شود، خاطرنشان کرد: با توجه به وزیدن باد غالب شرقی در بیش از ۳۰۰ روز از ۳۶۵ روز سال می‌شود به این نتیجه رسیده‌ایم که می‌توان از باد نیز در اردبیل تولید انرژی کرد و طرح آزمایشی توربین بادی در سرعین نیز به همین منظور است.

وی اظهار کرد: علی رغم تلاش فراوان در ۶ ماه گذشته برای برپایی کنگره، یکی از مشکلاتی که تا به امروز با آن دست به گریبان بودیم، اسکان میهمانان بود که می‌توان جزو دلایل عدم حضور میهمانان خارجی نیز برشمرد.

دکتر اسفندیاری در پایان سخنان در خصوص معرفی نفرات بر‌تر گفت: «بهناز واعظ» با عنوان مقاله «تجزیه و تحلیل هزینه‌های سیستم جمع آوری و حمل زباله شهری» و همچنین «نازیلا یعقوبی» با عنوان مقاله «ارزیابی خطر فرسایش خاک» ۲ نفر برگزیده نخستین کنگره بین المللی زمین، فضا و انرژی پاک انتخاب شدند.

انتهای پیام/ساوالان خبر/ مهدی مرادی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار