درخشش دختران گلف‌باز اردبیلی در المپیاد استعدادهای برتر

اجتماع بزرگ امت رسول الله(ص) در اردبیل

استان اردبیل نیاز به دو برابر تخت بیمارستانی دارد

امام جمعه اردبیل: گره‌های ذهنی جوانان در فتنه اخیر را رفع کنیم

عملکرد مدیران و کارکنان به‌صورت عملیاتی ارزیابی می‌شود

کشاورزان و تولیدکنندگان، جهادگران عرصه جنگ اقتصادی هستند

17هزار و 500 خودروی سنگین و نیمه‌سنگین در اردبیل معاینه فنی شدند

پیدا شدن جسد غرق شده یک زن جوان در کانال آب پارس آبادمغان

حوادث رانندگی در روزعید قربان در استان اردبیل چهار فوتی و یک مصدوم برجای گذاشت

«ولی اسماعیلی» گزینه تصدی وزارت کار و رفاه اجتماعی

موسوی وزیر نیرو را مجاب به تخصیص اعتبار کرد

راه عاشقی در وادی گمنامی

کد خبر: 14950 | تاریخ انتشار: 11:47:13 - جمعه 29 آبان 1394 | بدون نظر | |

بزرگترین پروژه آب و خاک استان کلنگ‌ زنی شد

صبح دیروز و با حضور آقایی قائم مقام وزیر و معاون پارلمانی این وزارتخانه به همراه مجری پروژه‌های مرزی و استاندار اردبیل، نماینده پارس‌آباد و بیله‌سوار در مجلس و جمعی از مسئولان برگزار شد فاز اول عملیات اجرایی پایاب سد خداآفرین آغاز شد.

این طرح، تحول آفرین است

مجید خدابخش استاندار اردبیل در آیین کلنگ زنی این طرح گفت: اجرای طرح آبرسانی به ۶۲ هزار هکتار از اراضی دیم استان در سفر سال گذشته رییس جمهوری به اردبیل به مردم استان وعده داده شده بود و این طرح تحول آفرین با یک میلیارد دلار بودجه با همکاری وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی، ظرف چهار سال اجرا خواهد شد.

وی افزود: عملیات اجرایی آن قسمت از این طرح که به وزارت نیرو مربوط است از چند ماه قبل آغاز شده و امروز اجرای آبرسانی به ۱۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی دیم بیله سوار مغان با دو هزارو ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار توسط وزارت جهادکشاورزی شروع می شود.

وی اظهار کرد: پیمانکار این طرح انتخاب شده و اجرای آن بدون وقفه پیگیری خواهد شد و امید می رود عشایر و مردم منطقه مغان ظرف چهار سال آینده، شاهد دستاوردهای مهم و مثبت این طرح باشند.

این طرح، رویدادی بسیار مهم در تاریخ منطقه مغان است

خلیل آقایی قایم مقام و معاون پارلمانی وزیر جهاد کشاورزی نیز در این آیین گفت: با اهمیت دادن به آب، نباید از نعمت خاک مرغوب غافل شد و خاک مناطق مغان از نظر کشاورزی بسیار ویژه و حاصلخیز است.

وی افزود: شاید بتوان برحسب نیاز، به کشور آب وارد کرد اما واردات خاک امکان ندارد و مراقبت از خاک باید مدنظر قرار گیرد.

وی اظهار کرد: وضعیت زندگی عشایر برازنده نظام اسلامی نیست، از این رو مسوولان با اجرای این طرح مهم در منطقه عشایر نشین بیله سوار، برای ارتقای رفاه این قشر تلاش می کنند.

آقایی ادامه داد: اعتبار طرح پایاب خدآفرین با موافقت مقام معظم رهبری از صندوق توسعه ملی تامین شده است و از همین صندوق برای اجرای ۴۶ هزار هکتار در سیستان و بلوچستان، ۵۰۰ هکتار در خوزستان و برای آبیاری ۲۰۶ هزار هکتار از اراضی مرزی هزینه می شود.

او گفت: بر خلاف سال های گذشته، امسال نزدیک به ۷۰۰ هزار تن کود برای ارائه به کشاورزان فراهم شده است و از این نظر محدودیتی وجود ندارد.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی طرح شبکه فرعی آبیاری تحت فشار ناحیه دوم خدآفرین را با ۶۲ هزار هکتار وسعت اراضی، دو برابر کشت و صنعت مغان و رویدادی بسیار مهم دانست و از عشایر و اهالی منطقه خواست در اجرا و مدیریت این طرح مشارکت نمایند.

مسوولان حق اشتباه و خطا ندارند

آقایی افزود: عشایر نگران نباشند و بدانند که دولت به فکر معیشت آنهاست و از آنجائیکه در شرایط اقتصادی دشوار دولت، چنین اعتباری برای اجرای این طرح بزرگ تامین شده است، ما مسوولان نیز حق اشتباه و خطا نداریم و باید وظیفه شناس باشیم.

وی افزود: با توجه به ممنوعیت واردات محصولات کشاورزی در کشور سعی بر خودکفایی و استقلال تولید است که از گام‌های اساسی و جدی در تحقق اقتصاد مقاومتی به شمار می‌رود.

قائم مقام وزیر جهادکشاورزی یادآور شد: وزارت جهادکشاورزی در زمینه اجرای سیستم آبیاری تحت فشار و طرح‌های مناسب در تغییر الگوی کشت هیچ محدودیتی ندارد و حتی به متقاضیان تسهیلات یارانه‌دار نیز پرداخت می‌شود.

آقایی با بیان اینکه در همه استان‌های کشور طرح‌های توسعه‌ای آب و خاک با جدیت دنبال شده و از توان و ظرفیت نیروهای متخصص و مهندسان کشاورزی نیز استفاده می‌شود، بیان کرد: ما با جلب ۸ هزار نفر از مهندسان کشاورزی و بکارگیری این نیروها در مناطق روستایی و دهستان‌ها درصدد راه‌اندازی یک جهاد مقدس در حوزه تولید هستیم.

وی افزود: دولت تدبیر و امید بیش از ۲ هزار میلیارد تومان برای توسعه آبیاری تحت فشار در کشور سرمایه‌گذاری می‌کند که کشاورزان می‌توانند با شرایط ویژه از این تسهیلات استفاده کنند.

این مسئول ادامه داد: در این دولت بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان نیز برای خرید ماشین‌آلات زراعی کشاورزی به استان‌ها اختصاص یافته که ۲ هزار میلیارد تومان آن جذب شده است.

معاون پارلمانی وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه در شرایط کنونی تولید با کیفیت و توجه به منابع انسانی ارزشمند می‌تواند زمینه تغییر و تحول اساسی را در حوزه کشاورزی فراهم آورد، گفت: تلاش ما بر این است تا بتوانیم در همه استان‌ها به ویژه استان‌های مستعدی همچون اردبیل اقدامات موثرتری را انجام دهیم تا روند رو به رشد توسعه بخش کشاورزی اتفاق بیفتد.

آقایی در پایان سخنان خود گفت: در استان اردبیل به ویژه مناطق شمالی استان کشاورزی محور اصلی توسعه است ولی باید به سمتی حرکت کنیم تا این تولیدات روند کیفی‌ تر با هزینه کمتر و رونق بیشتری را پیدا کند تا حرکت رو به ‌جلویی را در این حوزه شاهد باشیم.

امینی پوری: ۷٫۲ میلیارد متر مکعب از آب های کشور از مرزها خارج می شود

بهرام امینی پوری مجری شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی آب های مرزی کشور نیز در این مراسم گفت: نزدیک به ۷٫۲ میلیارد متر مکعب از آب های کشور از مرزها خارج می شود و هرچند موضوع مهار آب های مرزی قدمتی ۸۰ ساله دارد اما امروز با همت دولت تدبیر و امید شاهد عملی شدن مهار آب های مرزی در منطقه مغان هستیم.

وی افزود: موضوع مهار آب های مرزی کشور در ۱۱ استان پیگیری می شود و این طرح در استان اردبیل با ۶۲ هزار هکتار وسعت به جهت مرغوبیت خاک و امکان تولید بهتر محصولات، به عنوان نگین طرح های مهار آب های مرزی کشور محسوب می شود.

مجری شبکه های آبیاری مرزی اظهار کرد: خشکسالی پدیده ای قابل پیش بینی و مدیریت است اما ما مسوولان همواره، سوء مدیریت خود را به گردن خشکسالی انداخته و از مهار و مدیریت این پدیده شانه خالی کرده ایم.

امینی پوری با اشاره به اینکه هدف از اجرای این طرح بزرگ فقط اجرای خط انتقال و لوله گذاری نیست بلکه باید به تولید بیانجامد و همگان در تحقق آن، رسالت بزرگی بر عهده داریم، گفت: تولید محصولات کشاورزی در دنیای امروز برحسب مصرف قطره آب محاسبه می شود و باید با آموزش کشاورزان، تعریف الگوی کشت مناسب و مدیریت منابع آب در این راستا حرکت کنیم.

سروی: در شصت سال گذشته بعد از کشت و صنعت مغان شاهد اجرای چنین طرح بزرگ ونبوده ایم

عدیل سروی رییس سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل نیز در این آیین گفت: ایران به خاطر داشتن یک سوم بارندگی سایر کشورهای دنیا به مدیریت منابع آب نیاز دارد و ضرورت این امر در استان اردبیل و منطقه مغان بیشتر احساس می شود.

رئیس جهادکشاورزی استان اردبیل اظهار کرد: امروز در دشت مغان عملیات اجرایی شبکه آبیاری فرعی ناحیه دوم عمرانی پایاب سد خدا آفرین عملا آغاز شد.

عدیل سروی رقم سرمایه‌‌گذاری انجام شده برای عملیاتی کردن این پروژه را بیش از ۲۷۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از محل دستور ویژه مقام معظم رهبری در مهار آب‌های مرزی این پروژه اجرایی و عملیاتی خواهد شد.

عدیل سروی افزود: برای اجرای این طرح‌ها یعنی مهار آب‌های مرزی از سوی مقام معظم رهبری در سطح کشور ۸٫۵ میلیارد دلار از محل اعتبارات آب‌های مرزی و صندوق ذخیره ارزی اختصاص یافته و سهم این استان یک میلیارد دلار است .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل افزود: طول مدت زمان اجرای این پروژه دو سال خواهد بود و در فازهای بعدی نیز شاهد عملیاتی شدن این پروژه در سال‌های آینده خواهیم بود تا شبکه بزرگ پایاب سد خداآفرین عملیاتی و اجرایی شود.

سروی اشتغال مستقیم از محل اجرای این پروژه را ۴ هزار نفر اعلام کرد و یادآور شد: ثمره اجرای این پروژه علاوه بر افزایش سطح اراضی آبی توسعه بیش از هزار هکتار شهرک‌های گلخانه‌ای خواهد بود که با اهداف صادرات محصولاتشان را تولید و روانه بازار مصرف خواهند کرد.

این مسئول بیان کرد: انتظار می‌رود با سرعت گرفتن اجرای این پروژه از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی بتوانیم رونق اقتصادی شمال استان را که ثمرات آن برای همه مناطق خواهد بود بیشتر شاهد و ناظر باشیم.

وی افزود: مهار و مدیریت آب از برنامه های الویت دار بخش کشاورزی دولت است و در استان اردبیل هشت طرح با ۱۰۷ هزار هکتار وسعت در جهت استفاده بهینه از منابع آب در حال پیگیری و اجراست.

وی همچنین در راستای توجه دولت به توسعه سیستم های آبیاری نوین از به بهره برداری رسیدن طرح شبکه های آبیاری فرعی در منطقه مغان با هشت هزار و ۵۰۰ هکتار وسعت در دهه فجر امسال خبر داد.

سروی اظهار کرد: از سال گذشته اجرای ۷۳ طرح کشاورزی با تکیه بر استفاده بهینه از منابع آب با ۱۵۰میلیارد ریال اعتبار با تخصیص کامل در استان شروع شده است.

این مسئول زمانبندی اجرای طرح آبیاری ناحیه دوم پایاب خدآفرین را ۳۰ ماه دانست و شش هزار و ۷۰۰ کیلومتر لوله گذاری و پیش بینی اجرای ۲۵۰ کیلومتر جاده بین مزارع را از ویژگی های این طرح برشمرد

رییس سازمان جهادکشاورزی استان اردبیل با اشاره به اینکه  نظام  بهره برداری از این طرح به شیوه کشت مکانیزه با فناوری نوین تولید و به منظور صادرات به کشورهای هدف تعریف شده است، ادامه داد: با بهره برداری از این طرح، تولید محصولات کشاورزی استان به میزان یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن، که یک سوم میزان تولید فعلی است ارتقا خواهد یافت.

وی اضافه کرد: در شصت سال گذشته بعد از کشت و صنعت مغان شاهد اجرای چنین طرح بزرگ و فرا استانی در استان اردبیل نبوده ایم و با عجین شدن این طرح با منطقه آزاد تجاری استان، فرصت شکوفایی دیگری برای بخش کشاورزی و صادرات استان فراهم خواهد شد.

آرام حلیم فرماندار بیله سوار مغان نیز در این مراسم گفت: در سال های اخیرطرح آبیاری پایاب خدآفرین مورد بی مهری قرار گرفته بود که در سفر دولت تدبیر و امید به استان با تامین یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی به اجرای آن اهمیت داده شد.

وی افزود: از کل ۶۲ هزار هکتار وسعت طرح آبیاری ناحیه دوم پایاب خدآفرین، ۴۲ هزار هکتار در حوزه استحفاظی بیله سوار مغان قرار دارد که یک هزار هکتار آن برای توسعه شهرک های گلخانه ای اختصاص خواهد یافت.

۹۰ هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی بیله سوار به سرمایه گذاران منظور شده است

فرماندار بیله سوار اظهار کرد: ۴۰۰ هکتار از اراضی بیله سوار برای توسعه کشاورزی گاخانه ای به سرمایه گذار هلندی و ۱۰۰ هکتار نیز به فارغ التحصیلان کشاورزی واگذار خواهد شد .

حلیم ادامه داد: طرح کشت گلخانه ای دیگری در بیله سوار مغان با ۳۱۰ میلیارد ریال اعتبار به صورت مکانیزه با هدف صدور محصول به کشور روسیه شروع شده است و بیله سوار مغان از سرمایه گذاران بخش کشاورزی کشور در این راستا استقبال می کند.

فرماندار بیله سوار گفت: ۹۰ هزار هکتار از اراضی منابع طبیعی این شهرستان نیز برای واگذاری به سرمایه گذاران در دوران پساتحریم منظور شده است و شهرستان بیله سوار از این به بعد به عنوان شهرستان گلخانه ای استان اردبیل شناخته خواهد شد.

از نظر مختصات جغرافیایی، ناحیه عمرانی دوم پایاب سد خدآفرین در محدوده شهرهای پارس اباد و بیله سوار قرار دارد.

انتهای پیام/ساوالان خبر

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار