افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

کد خبر: 15309 | تاریخ انتشار: 18:08:32 - جمعه 6 آذر 1394 | 1 نظر | |

هاشم افشار:

نگاهی به مشکلات ورزش مشگین شهر

ایلقار نیوز:شهرستان مشکین شهرکه بعد ازشهرستان اردبیل دومین شهر پرجمعیت استان به شمار می آید در طول سالیان متمادی با مشکلات و کمبود های بسیاری در امر ورزش مواجه بوده و این مهم فرصت های بسیار خوبی را از جوانان مستعد این شهرستان گرفت است.هاشم افشار

این شهرستان با جمعیتی بیشتر در طول سالیان گذشته نقشی موثر و تعیین کننده ای در استان و منطقه داشته و همیشه مردم این شهرستان در تمام صحنه های انقلاب اسلامی به ویژه صحنه های ورزشی نقش مهمی را ایفا کرده است.

مردمی با پیشینه بسیار غنی علمی‌، فرهنگی‌، ورزشی‌، سیاسی و غیره ؛مردمی ولایت‌مدار‌، با ایمان و مهمان‌پذیری بی‌نظیر و مثال زدنی‌ که هر گاه مهمان و مسافری وارد این شهرستان شده است به عینه آن را لمس کرده است .

سالهای متمادی است که شهرستان مشکین شهر به عنوان  یکی از قطب های ورزشی استان شناخته می شود و در هر مسابقه ورزشی که در سطح استان برگزار می شود نام ورزشکاران مشکین شهر نیز به گوش می رسد ولی متاسفانه امروزه این شهرستان  که به عنوان یکی از جوان‌ترین شهرستان‌های استان در زمینه‌ی نیروی انسانی به شمار می آید، به جرات می‌توان گفت یکی ازمحروم‌ترین شهرستان ها استان به لحاظ  ورزشی و تفریحی است.

بخش خصوصی و تعرفه های غیر کارشناسی درورزش مشکین شهر

تا چند سال پیش شهرستان مشکین شهر با دارا بودن چنین جمعیتی جوانی از نبود سالن ها و میادین ورزشی به شدت رنج می برد و در سطح شهرستان تنها یک سالن و یک زمین فوتبال وجود داشت که البته هنوز هم تنها زمین چمن شهرستان همین زمین چمن است که در روی آن جز بازی فوتبال هر کاری میتوان کرد ولی به مرور زمان  تعداد سالن های ورزشی در شهرستان رو به افزایش گذاشت .

با این افزایش سالن ها در مناطق مختلف نور امیدی در دل جوانان این سامان شروع به تابیدن کرد ولی متاسفانه این نور با واگذاری سالن ها به بخش خصوصی کم‌سو شد زیرا تعرفه استفاده از اماکن ورزشی مشکین شهر که در اجاره بخش خصوصی هستندبالا می باشد .

برای برون رفت ازاین مشکل می بایست  باید طوری کارشناسی و نرخ گذاری شود که حتی قشر کم درآمد برخی محلات نیز بتوانند از اماکن ورزشی بصورت مطلوب بهره ببرند و مردم با توجه به مبلغی که پرداخت می کنند سرویس بگیرند که متاسفانه این مهم تا الان محقق نشده است. چون رقابت در گرفتن اجاره سالن های ورزشی خیلی بیشتر هست و کسانیکه سالن ها را اجاره میکنند با قیمت خیلی بالا اجاره میکنند مجبور هستند بخاطر ضرر نکردن از امکانات سالن ها نظیر گرمایی و نور کم کنند که ورزشکاران مجبور هستند با این شرایط خود را وفق دهندپس از تصویب قانون واگذاری اماکن ورزشی به بخش خصوصی هر سال با شروع سال جدید و واگذاری سالن ها هیئت های ورزشی و ورزشکاران تا مدت ها با دغدغه اجاره سالن در زمان و مکان مناسب دست و پنجه نرم می کنند.بعضی هیئت ها در ۳ماه اول سال هیچ عملکردی ارائه نمی دهند و نبود سالن با وقت مناسب را بهانه ای برای آن عنوان می کنند.هیئت ها، اداره ورزش و جوانان را به دلیل واگذاری سالن ها به بخش خصوصی و اولویت ندادن مدیران سالن ها به هیئت های ورزشی مقصر اصلی این کم کاری معرفی می کنند و از سوی دیگر مسئولان اداره کل، بعضی هیئت ها را به نداشتن برنامه و نبود پی گیری برای استفاده از سالن ها متهم می کنند، اما واقعیت چیست

واگذاری سالن ها به بخش خصوصی در مناطق محروم . گفته می شود این کار برای درآمدزایی و نظم دهی بیشتر به امور است. باید دید درآمدزایی و سامان دهی به چه قیمتی صورت گیرد و آیا فشار مضاعف این مسئله بر مردم و ورزشکاران عادی تحمیل می شود؟ چرا که هیئت ها در مواقع لزوم از سالن ها رایگان استفاده می کنند، اداره ها هم که بهترین ساعت های سالن ها را در اختیار دارند از یک درصد بودجه ورزشی آن بهره می برند بنابراین در این میان قشر عادی جامعه است که باید برای استفاده از سالن هزینه های زیادی متقبل شود، چون به نظر می رسد مسئولان به فکر درآمدزایی هستند. اگر نظارتی بر واگذاری سالن ها به بخش خصوصی صورت گیرد شاهد چنین مشکلاتی نخواهیم بود هیئت ها فعالیتی نمی کنند چون نبود سالن را بهانه می کنند و اداره کل هم هیئت ها را مسئول پی گیری می داند. وضعیت سالن ها هم چندان رضایت بخش نبود و هیچ توسعه ای در بخش تجهیزاتی و سخت افزاری سالن ها پدید نیامد. وظیفه یک مدیر سالن که فقط اجاره دادن سالن ها نیست.  بیشتر سالن های مشکین شهربا مشکلات گرمایشی و سرمایشی مواجه هستند  اما هیچ اقدامی برای رفع مشکل از سوی مدیر سالن ها صورت نمی گیرد.نباید اولویت اداره کل ورزش و جوانان در واگذاری اماکن فقط قیمت پیشنهادی باشد بلکه باید به تخصص، تجربه و میزان دلسوزی افراد برای توسعه ورزش هم بها داده شود هر چند که این ها مواردی است که در آیین نامه واگذاری اماکن لحاظ شده است.

نبود اسپانسر مشکل لاینحل ورزش مشکین شهر

یکی دیگر از مشکلات جوانان این شهرستان در امر ورزش نبود اسپانسر برای تیم های ورزشی مختلف مشکین شهری  در رشته های گوناگون است تا جای که بسیاری از تیم ها و ورزشکاران این شهرستان  مجبور هستند به علت نداشتن هزینه شرکت در مسابقات ورزشی از حضوردر این مسابقات انصراف دهند و یا شخص و یا ارگانی به تنهایی بار مسئولیت را بر عهده گیرد که در این راه به مشکلات اساسی بر خواهد خورد.حتی عمده مشکل تیم ها جهت اعزام به مسابقات ورزشی خودرو می باشد که اداره ورزش و جوانان یک مینی بوس هم ندارد تا در اختیار تیم های ورزشی بگذارد.

ورزش محلات دارای بیشترین سهم در ورزش قهرمانی

یکی دیگر از مشکلات ورزش در شهرستان مشکین شهردر واقع ورزش محلات است که بیشترین سهم را در توسعه و گسترش ورزش قهرمانی را دارد.

ورزش محلات در مشکین شهر دیگر رنگ و بوی سابق را در ندارد تا جایی که عبارتهایی نظیر« ورزش محلات و زمینهای خاکی» در قاموس نسل جوان اصلا جایگاهی ندارد.

در گذشته ورزشکاران حرفهای از همین زمینهای خاکی حاشیه شهرها شروع میکردند و تا مراحل بالای قهرمانی میرسیدند، از آنجایی که تعداد زمینهای خاکی و ورزشکاران محلات زیاد بود، انتخاب و گزینش ورزشکاران نیز برای مربیان راحت بود.

 جامهای متعددی که ورزشکاران محل با هزینه شخصی و ورودی تیمها برگزار میکردند، امروزه تقریباً به خاطرهها پیوسته است و مسابقات ورزشی اکثرا دولتی شدهاند و بیشتر در ماه رمضان و مسابقات بین آموزشگاهی خلاصه میشوند.

خصوصی شدن مکان های ورزشی، نبود اسپانسر و به کما رفتن ورزش محلات را می توان از مهم ترین مشکلات ورزشی شهرستان دانست هر چند  اداره ورزش و جوانان این شهرستان تلاش های فراوانی برای گذر از این مشکلات داشته است ولی رفع این مشکلات به تنهایی از عهده اداره ورزش و جوانان خارج است و برای برون رفت از این مشکلات تمام مسئولان شهری می بایست هم رنگ و هم دل باشند زیرا آینده فرزندان این شهر در گرو همین رفع مشکلات است.

اگر به سالن های ورزشی  شهرستان نگاهی بیندازیم، ‌خواهیم دید که تمام سانس‌های این سالن ها  از قبل رزرو شده و این نشان از شور و اشتیاق این جوانان دارد.

این درحالی است که چندین سال است شهرستان مشکین شهر آنطور که باید و شاید نتوانسته در مسابقات استانی در رشته های مختلف بدرخشد هر چند با این وضعیت موجود نیز جوانان این شهرستان در فوتبال، بوکس ، ورزش های رزمی و دیگر ورزش ها با استفاده از توانایی های خود موفق به کسب افتخار می شوند و باوجود قهرمانی های متعدد از جمله ورزشکاران رزمی ، نبود سالن مجهز تمرین ، کمبود وسایل حمل ونقل و کمبود اعتبارات از مشکلات عدیدیه این ورزشکاران می باشد

عدم اعتبارات مالی هیئت‌ها را از دیگر مشکلات ورزش مشکین شهرمی توان نام برد، کمبود منابع مالی انجام فعالیت‌های حرفه‌ای و تخصصی را از هیئت‌های ورزشی شهرستان سلب کرده است،که این مشکل را بیشتر شهرستان ها دارند اما مسولان برای رهایی از این موضوع چه تدابیری را اندیشیده اند؟

یکی ازکارهای دیگر که ادارات و وزارت خانه می توانند در امر پیشبرد اهداف ورزشی انجام دهند،عمل به “بند ب تبصره دو”قانون بودجه ۹۳ که وزارت خانه ها و ادارات مکلف شده اند در بحث ورزش می توانند بودجه هزینه کنند و از این بایت هیچ منع قانونی وجود ندارد.

نبود اماکن ورزشی برای معلولین مشکین شهر

طبق یکی از آمار های   درصد زیادی از جمعیت شهرستان تحت پوشش بهزیستی هستند و معلولین نیز جامعه هدف ما هستند و باید خواستار توجه ویژه به تخصیص اعتبار در جهت ایجاد اماکن مناسب ورزشی و برگزاری مسابقات ورزشی بین آنان شد.

آیا زمان آن نرسیده ، تدبیری برای ورزش این شهرستان اندیشیده شود و مردم و جوانان این شهرستان را امیدوار نمود؟

 امروزه انتظار و امید مردم وجوانان این شهرستان از مسئولان این است که واقعاً فکری به حال این جوانان بکند و نگذارد این سرمایه عظیم انسانی از دست برود که البته باز هم امیدواریم با درایت و مدیریتی مسئولان شهری این مهم را پی‌گیری نموده و تا حصول نتیجه از هیچ گونه تلاشی کوتاه نیایند

حدود دو سال هست که نماینده محترم شهرستان قول داده است که زمین چمن استادیوم تختی این شهرستان چمن مصنوعی گردد اما هنوز بعد دو سال هیچگونه اقدامی در این مورد نشده است.

دراین گزارش تنها به گوشه ای از مشکلات ورزش شهرستان پرداخته شده است،که به امید حق در گزارش دیگری به طور مفصل به مشکلات و کارهای انجام گرفته در بحث ورزش شهرستان پرداخته خواهد شد.

هاشم افشار مدیر سایت ورزش مشکین *

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


1 ديدگاه مطلب براي " نگاهی به مشکلات ورزش مشگین شهر " ارسال شده است.

  1. حبیب گفت:

    سلام بهتر است در رابطه با ورزش تیراندازی صلاح بادی هم گزارشی تهیه کنید که با وجود سالن مجهز و نیروی با استعداد مشگین شهر در رشته تیراندازی صد درصد امید قهرمانی می رود امام به خاطر بی خیالی مسئولین همچنان بلا استفاده مانده است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار