گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

ارشق را باید منطقه آزاد اعلام کرد

مردم با بصیرت کشورمان با رهبری داهیانه رهبر حکیم؛ صف خود را از اغتشاگران جدا کردند

کد خبر: 15146 | تاریخ انتشار: 15:53:29 - سه‌شنبه 3 آذر 1394 | 1 نظر | |

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل:

کلکسیون گیاهان دارویی شمال غرب کشور در استان اردبیل احداث شد

ایلقار نیوز:رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل حسین کربلاییگفت: در سال ۱۳۹۳ طرح ایجاد کلکسیون گیاهان دارویی شمال غرب کشور توسط محققین بخش تحقیقات جنگل و مرتع مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل تهیه و پس از تصویب در ستاد توسعه گیاهان دارویی کشور، اجرای آن در سال ۱۳۹۴ در پایگاه تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی سامیان آغاز گردید.
دکتر حسین کربلائی خیاوی اظهار کرد: انجام فعالیت های تحقیقاتی روی جنبه های مختلف گیاهان دارویی استان نیاز به عرصه تحقیقاتی مناسب دارد که وجود کلکسیونی از گیاهان دارویی یکی از موارد ضروری می باشد. بررسی سازگاری گونه های مختلف گیاهان دارویی که در عرصه های طبیعی استان پراکنش دارند به منظور اهلی سازی و کاشت در شرایط زراعی نیاز به عرصه ای مناسب دارد که بتوان جنبه های مختلف سازگاری گیاهان دارویی در شرایط زراعی را مطالعه نمود. با اجرای این طرح، یک مجموعه نستباً کامل و جامعی از گیاهان دارویی مناطق مختلف شمال غرب کشور در یک مجموعه جمع¬آوری خواهد شد.
دکتر کربلائی خیاوی بیان کرد: ایجاد یک مجموعه کامل از انواع گیاهان دارویی مناطق مختلف شمال غرب کشور؛ حفظ گونه¬های در حال انقراض و در معرض خطر؛ بررسی میزان و ترکیبات مواد موثره گیاهان دارویی، روش های نوین تکثیر و زاد آوری، استخراج و بررسی مواد موثره گیاهان دارویی، استفاده¬های آموزشی، پژوهشی و کاربردی از کلکسیون گیاهان دارویی؛ فرهنگ سازی و ترغیب به کاشت و تولید گونه¬های دارویی به جای جمع¬آوری از طبیعت و فراهم نمودن فضای مناسب برای اجرای پایان نامه¬های کارشناسی ارشد و دکتری در زمینه گیاهان دارویی از اهداف ایجاد کلکسیون گیاهان دارویی می باشد.
در ادامه دکتر کربلائی خیاوی اظهار کردند: تاکنون ۱۲۸ گونه گیاه دارویی اعم از بومی، غیربومی، زراعی و طبیعی از مناطق مختلف جمع¬آوری و کشت گردیده است و انتظار می¬رود تا پایان امسال، این تعداد به ۱۷۰ گونه افزایش یابد. طبق برنامه زمان بندی شده در پایان اجرای این طرح تعداد گونه های جمع آوری شده بالغ بر ۲۵۰ گونه خواهد بود.
رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل گفت: گونه¬های کاشته شده شامل۹۰ جنس و ۳۵ تیره بوده و بیشترین گونه ها به خانواده های نَعناعیان Apiaceac چَتریان، Lamiaceac و کاسنیان Asteraceae تعلق دارند. گونه های کاشته شده بیبشتر علفی، یک ساله، چند ساله و دائمی بوده و در نظر است در سال آتی انواع گونه های درختی و درختچه ای نیز به مجموعه کلکسیون گیاهان دارویی اضافه گردد.
وی همچنین گفت: با اجرای این طرح و شناسائی دقیق گونه های دارویی و معرفی آنها به علاقمندان و دست اندرکاران گیاهان دارویی، احتمال اشتباه در شناسایی این گونه¬ها به حداقل خواهد رسید.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


1 ديدگاه مطلب براي " کلکسیون گیاهان دارویی شمال غرب کشور در استان اردبیل احداث شد " ارسال شده است.

  1. داروخانه گیاه پزشکی باغچیلار گفت:

    چه خوب، این کلکسیون برای دانشجویان،کشاورزان و مردم علاقه مند به گیاهان دارویی مفید خواهد بود زیرا بیشتر اهالی منطقه بهتر میدانند که گیاهان دارویی در منطقه به وفور هست ولی از خواص و کشت نمودن آنها بی اطلاع هستند احداث این کلکسیون برای توسعه کشاورزی منطقه کمک شایانی خواهد نمود از ریاست مرکز تحقیقات و جهاد کشاورزی جناب آقای دکتر کربلایی خیاوی جای تقدیر و تشکر و قدردانی دارد که به فکر توسعه کشاورزی نه تنها برای منطقه مان بلکه برای توسعه کشاورزی شمالغرب کشور هست.
    انتظار می رود به امید خدا کلکسیونی از حشرات، بیماریهای گیاهی و علفهای هرز موجود در شمالغرب کشور در آینده نزدیک هم احداث گردد. انشالله

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار