تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

ارشق را باید منطقه آزاد اعلام کرد

مردم با بصیرت کشورمان با رهبری داهیانه رهبر حکیم؛ صف خود را از اغتشاگران جدا کردند

ساخت بیمارستان جدید مشگین‌شهر از سرگرفته شد

کد خبر: 15718 | تاریخ انتشار: 22:42:11 - چهارشنبه 18 آذر 1394 | 2 نظر | |

نشست خبری رئیس اداره اوقاف:

22000 متر از سند ترمینال در اختیار اداره اوقاف مشکین شهر است

ایلقارنیوز: نشست  خبری رئیس اداره اوقاف مشکین شهر به مناسبت هفته وقف با حضور خبرنگارن در مشگین‌شهر  برگزار گردید.

رئیس اداره اوقاف مشکین شهر فعالیت های اداره اوقاف را در سه بخش مساجد ، امام زاده ها و موقوفات دانست  و اقدامات و فعالیت ها ی انجام یافته در این سه حوزه را تبیین  نمود.

DSC_0323

در این نشست آیدین افزون رئیس اداره اوقاف مشکین شهر با اشاره به اهمیت وقت گفت : هفته وقف ،هفته انسانهای وارسته و آزاده می باشد و ما به آزادگی آنها می بالیم و باید نیت خیراندیشی این انسانها را در جامعه ترویج دهیم.

وی افزود: وقف از نظر اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی جزو مظاهر خاص و رفاه جامعه بدانیم با کمک وقف می توانیم ثروت را بین تمامی افراد جامعه تعدیل کنیم و در واقع وقف یک نوع تعدیل و تقسیم ثروت را بوجود می آورد که از اهداف وقف فقرزدایی و حمایت از مستمندان است و می توان به کمک وقف ثروت را تعدیل کرد و می توان گفت وقف زیربنای عدالت اقتصادی و اجتماعی جامعه است.

افزون با اشاره به بزرگترین موقوفات غیر مترصفی در شهرستان بیان کرد: موقوفات صدارنی که جزو علمای مجتهد در سال 42 بودند 55 رقبه شامل 20 باب مغازه واقع در مرکز مشگین‌شهر و رویروی کوچه برق و یک باب مغازه مغازبه مساحت 75 متر مربع در ابتدای کوچه بانک ملی است که اخیرا یک باب مغازه در مساحت 106 مترخلع ید شده که ارزش مادی آن  بیش از 3 میلیارد تومان برآورد شده است .

وی تصریح کرد :در سال 1375 که اداره اوقاف مشکین شهر تاسیس شد با 30موقوفه این اداره را تحویل گرفتیم وتوانستیم وقفهای مشکین شهر که به صورت پراکنده بود  را ساماندهی کنیم  واکنون  123 موقوفه که دارای 277 رقبه می باشند در اختیار اداره اوقاف می باشد و درآمد حاصل ازآن از زمان تاسیس اداره اوقاف ، از 200 هزارتومان در آن زمان به مبلغ 60میلیون تومان در سال افزایش پیدا کرده است .

رئیس اوقاف و امور خیریه مشگین‌شهر گفت: 9 باب مغاز موقوفه به انضمام 600 متر مربع زمین  در  میدان امام خمینی  مشگین‌شهر جزو موقوفات است که در تصرف می باشدو  پیشنهاد دادیم که باحالت توافقی با مستاجرین با اوردن سرمایه گذار پاساژوقف احداث کنیم که دارای پارکینگ طبقاتی خواهد بود و می تواند چهره شهر را نیز تغییر دهد.

افزون با اشاره به موقوفات خیابان آیت الله مشگینی تصریح کرد: بانگ‌های واقع شده در این خیابان، کوچه پست و ادره پست، زمین‌های معروف به زمین سید وافع در این خیابان نیز جزو موقوفه‌ها است که زمین شهری بعد از انقلاب به خاطرنبود اداره اوقاف در شهرستان  برخی از زمینها از جمله زمین دو بانک کشاورزی و مسکن و اداره پست را به صورت قانونی واگذار کرده بود که پس از تصرف توسط اداره  حق تملک اعیانی به آنها واگذار شده است .

وی با اشاره به ترمینال مشگین شهر نیز افزود: در حال حاضر  ترمینال مشکین شهر جزو موقوفات است و 22000 متر از سند در اختیار اداره اوقاف است  و  پس از تعیین تکلیف و احقاق حق نه تنها قشر محروم جامعه از آن بهره مند خواهد شد بلکه در کارهای فرهنگی و احداث طلاب خانه و مسجد می توان از آن بهره گرفت .

رئیس اوقاف و امور خیریه مشگین‌شهر با اشاره به برخی اموال موقوفه در دست متصرفان نیز بیان کرد: برخی از اموال موقوفه بیش از 40 سال در دست متصرفان است و تاکنون نسبت به تحویل امول اقدام نشده که در تلاش هستیم با همکاری مراجع قضایی نسبت به احقاق حقوق اوقاف اقدام کنیم  که در این راستا موفق شدیم برای 42 مورد موقوفه با همکاری رئیس ثبت اسناد مشگین‌شهر سند مالکیت اخذ کنیم.

وی افزود با موقوفه خواران از طریق قانون اقدام خواهیم نمود و نخواهیم گذاشت عده ای این موقوفات را به نام خود به تصرف خود درآورند و تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا این موقوفات از را از چنگ آنها خارج نموده و در کارهای عام المنفعه بکارگیریم .

وی با اشاره به برخی از موقوفات که در مرکز شهرقرارگرفته گفت : متاسفانه این موقوفات در حال تخریب قرارگرفته  و چهره ناخوشایندی به شهر بخشیده است و شهرداری باید در این زمینه همکاری لازم را بااداره اوقاف داشته باشد تا بتوانیم نسبت به ساماندهی آنها اقدام کنیم .

افزون گفت: 44 مورد وقف از سال 90 در اختیار اوقاف و امور خیریه شهرستان مشگین‌شهر قرار گرفته و 4 مورد وقف جدید مربوط به سال 94 است که وقف 18 هزار متر مربع توسط حاج رضا وهاب زاده در سال‌های اخیر جزو موقوفه‌های بزرگ محسوب می‌شود که هم  اکنون تبدیل به آرمگاه شهرستان شده و غسال خانه نیز در حال احداث است.

وی با بیان اینکه 90 درصد موقوفه‌ها در سطح شهرستان، وقف در امور مساجد و امام زاده ها می  است، تصریح کرد: از 10 درصد باقیمانده نیز 9 درصد برای تأمین جهزیه دختران بی سرپرست و خانواده‌های بی‌بضاعت، درمان بیماری‌های سرطانی و یک درصد وقف نیز در حوزه قرآن و معارف اسلامی است.

رئیس اوقاف و امور خیریه مشگین‌شهر بیان کرد: انتظار داریم با گسترش و ترویج امر وقف در سطح شهرستان، شاهد وقف مردم و خیرین در حوزه مسائل و نیازمندی‌های روز از قبیل درمان بیماری‌های صعب الاعلاج، کمک هزینه‌های تحصیلی و بهداشتی خانواده‌های نیازمند و ورود به حوزه‌های فرهنگی باشیم.

افزون فعالیت اوقاف و امور خیریه مشگین‌شهر را در حوزه‌های مساجد، امامزادگان و موقوفات را در سطح شهرستان خوب خواند و گفت: برگزاری طرح تابستانی نشاط معنوی در امامزاده‌ها و پذیرایی از مسافران در اماکن متبرکه، برنامه‌های فرهنگی مناسب در مساجد برای مقابله جوانان با جنگ نرم دشمنان و برگزاری سوگواره بصیرت عاشورایی شامل همایش شیرخوارگان حسینی و پیروان زینبیه و هم چنین احسان ایتام در مناسبت‌های مذهبی از جمله کارهای فرهنگی انجام شده در ستال اخیر است.

وی با تشکر از همکاری امام جمعه مشگین‌شهر و فرماندار، معاون فرماندار،نماینده مردم شهرستان ،رئیس دادگستری  ، رئیس اداره ثبت اسناد و املاک  اظهار کرد: همکاری در جذب اعتبارات و همچنین برگزاری برنامه‌های فرهنگی با همکاری مسئولان ارشد و دستگاه‌های اجرایی سبب شده تا امر وقف در شهرستان تقریبا شناخته شود که نیاز است در راستای ترویج امر نیکوکارانه وقف در سطح شهرستان، تلاش شود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


2 ديدگاه مطلب براي " 22000 متر از سند ترمینال در اختیار اداره اوقاف مشکین شهر است " ارسال شده است.

  1. علی امامعلیزاده میرک گفت:

    ضمن تبریک روز وقف و خسته نباشید به آقای افزون امیدواریم وضیعت ظاهری ساختمانهای موقوفه که در سراسر استان اردبیل به علت قدمت در حال تخریب هستند از لحظ قاونونی با حفظ سند موقوفه با نیت وقف تعغییر کاربری و تجدید بنا شود .

  2. محمد گفت:

    به استحضار میرساند اموال موقوفه مرحوم سید ناصر طبق وصیت نامه مرحوم باید عمل شود نه خواست اداره اوقاف و طبق شرع اسلام یک شخص فقط می تواند ثلث اموال خود را وقف کند پس سهم وراث در این وسط کجاست آقای افزون؟ ….

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار