تکمیل سد خورشیدآباد مشگین‌شهر نیازمند ۳۰ میلیارد ریال اعتبار است

۷۰ درصد واحدهای مسکونی روستایی مقاوم‌سازی شده است

مجموعه ۴۰ تنی پرورش ماهیان سردآبی در مشگین شهر افتتاح شد

۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

هنرمندان اردبیلی جوایز جشنواره تئاتر فجر را درو کردند

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

واریز ۱۶۵ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها برای توسعه عمرانی شهر

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

«امیر رجبی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل معرفی شد

کد خبر: 16980 | تاریخ انتشار: 19:50:48 - جمعه 2 بهمن 1394 | 23 نظر | |

یادداشت بر یک انشا:

به بهانه گوسفند خطاب دادن مردم توسط سلیم زحمت دوست + سند

ایلقار نیوز :در چند روز اخیر یکی از سایت های محلی اقدام به انتشار دل نوشته های سلیم زحمت دوست کرد که در این نوشته اگر چه خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی از بدو پیدایش بود اما با چاشنی توهین نیز همراه بود

در این نوشته که مردم گوسفند، نمایندگان متوفی و چوپان،مسئولین بالا دست نظام گرگ،خانه و کاشانه های مردم و شهر طویله قلمداد شده است نگارنده با افکاری مالیخولیایی سعی بر این داشته است که انتخابات ،آرای مردم را مورد مضحکه قرار دهد.

علیرغم این که این نوشته در ساعات اولیه توسط سایت محترم حذف شد اما این اقدام خود حاوی پیام هایی بود که دل هر بیننده را آزرده خاطر می کرد.

چیزی که نویسنده را مجبور به تحریر کرد این بود که آیا افرادی که سودای علم و فرهنگ را دارند و علیرغم آن نام سنگین صاحب قلم را با خود یدک می کشند چگونه به خود این اجازه را می دهند که اینگونه بی پرده به مردم توهین نمایند.

افرادی که به قول دوستان همیشه سعی کرده اند وامدار حزب باد باشند و چپ و راست را برای خود نگه دارند به طوری که از حزب دوم خردادی شروع کرده و از جریانات تندرو حمایت کردند و همین افراد  در این مسیر نه دست چپش پر از سود می شود نه دست راستش بلکه این دستان پینه بسته و رنجور مردم شهرستان مشگین شهراست که اینگونه مورد اهانت یک فرد قرار می گیرد.

جناب آقای زحمت دوست چگونه می شود که شما به خاطر نفع شخصیتان از این شاخه به آن شاخه می پرید خاطری از دل کسی آزرده نمی شود اما وقتی مردم کاندیدایی را نماینده خود انتخاب می کنند شما که تاب دیدن این ها را ندارید مردم را گوسفند خطاب می کنید.

دوست بزرگوارم جناب زحمت دوست مردم همیشه سره را از ناسره تشخیص می دهند و به قول امام خمینی ره ((در انتخابات مردم نیاز به قیم ندارند)) مردم با شعور،فرهنگی و ولایی شهرستان مشگین شهر همیشه در تمامی صحنه های حق علیه باطل نقش چشمگیری داشته  و جان خود را فدا کرده اند که نظام ما مستحکم تر و مستحکم تر شود نه اینکه جنابعالی با فرمایشات خود به شعور و فهم این مردم توهین کرده مسئولین نظام را گرگ،مردم را گوسفند و نمایندگان مجلس را چوپان قلمداد کنید.

برادر عزیزم همان مردمی که شما گوسفند خطابش می کنید همان کسانی هستند که 8 سال در دفاع مقدس از جان و مال خود گذشتند،همان کسانی هستند که به عنوان موکلین شما موجب انتخاب شما در شورای شهر شدند،شما با این سخنان خود نقطه وصل نظام و مردم را به سخره می گیرید.

آقای زحمت دوست ای کاش مطالعه ای می کردید فرمایشات رهبر انقلاب را که در ديدار با استانداران، وزير و مسؤولان وزارت كشور که در 27 آذر 1370 فرمودند: ((مسأله‌ى انتخابات، مسأله‌ى بسيار مهم و اساسى و تعيين‌كننده‌اى است. اهميت انتخابات از جهات گوناگونى است. يكى از آنها اين است كه نظام ما نظامى است متّكى به ايمانها و عواطف و علايق مردم. اساساً سرِّ شكست‌ناپذيرى اين نظام اين است كه به مردم متّكى است. اين چيز مهمّى است ))

استاد بزرگوار شما که سالها معلم علم و ادب بودید و شاگردان زیادی را تحویل جامعه داده اید، انتظار این هست که کاش یک بار دیگر موضوع انشاء خود را ((ادب مرد به ز دولت اوست)) تعیین کنید تا نتیجه ای عاقلانه از کلاس درس شما عایدی این مردم بزرگوار شود.

 گوسفند

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


23 ديدگاه مطلب براي " به بهانه گوسفند خطاب دادن مردم توسط سلیم زحمت دوست + سند " ارسال شده است.

 1. هادی مح گفت:

  با سلام حقیقتا بر نویسنده این مطلب بایn تاسف خورد که متن زحمت دوست را نخوانده و برایش نقد دیکته شده را نوشته.ضرب المثل در ادبیات ما عادی و رایج است و مثلا کتاب کلیه و دمله یا قعله حیوانات که سرتاسر تمثیل از حیوانات است
  اگر مثلا بگوییم کسی مثل عقاب نیز بین است واقعا به معنای توهیم است؟ یا…

  • فرشاد گفت:

   جناب هادی مح گوسفند!
   شما در این نوشته آن جانب ضرب المثلی میبینید عایا؟

 2. قیصر گفت:

  چه ربطی داره دوست عزیز، می تونین هر برداشتی بکنین. در ضمن رفتار بدون آگاهی به رفتار گوسفند تشبیه می شه، که اگه برداشت شما صحیح هم باشه پر واضح هست که عده ی کثیری از مردم با توجه به جو موجود رأی میدن. در ضمن رفتار سیاسی هر کسی به خودش ربط داره اگه، برداشت شما هم خالی از منفعت برای خودتون نیست. اگه به فکر اصلاح خودتون بودین وقتی برای انتقاد دیگران پیدا نمی کردید. حالا هم بهتره از فردی که کمی نوشته هایش در راستای آگاه سازی دفاع کنیم.

 3. گوسفند گفت:

  با سلام
  من یکی از گو سفندان انشای بالا هستم کمی هم سواد دارم از انشای استاد هم این نتیجه را گرفتم که بهتر است به جای اعتماد به متر سکی که روی به چپ و نظر به راست دارد و به شرق و غرب هم دست درازکرده اما از عهده تربیت فرزند بر نیامده و یا اعتماد به سگ زردی که برادر شغالان دهکده هست و به زردی طلا و پول علاقمند و یا دلقکان بزک کرده سیرکی که چهار سال یک بار به دهکده میایند به چوپان خودمان اعتماد کنم لا اقل چوپان از خودمان است به دادو هوارش عادت داریم زبانش زبان ماست مثل هایمان را هم بلد است تا الان هم بفکر آب و نان و علف و مهمانانمان بوده دروغگو هم اگر باشد باز چوپان خودمان است .

 4. فرشاد گفت:

  تاسف لر سیزه…
  همان بهتر کی سیزی دانشگاه دان آتدیلار چوله
  بلاری ایسدیردوز درس دیسوز جاوانلارا؟

 5. ف - م گفت:

  فکر کنم جناب ….. به یک روانپزشک احتیاج دارند متاسفم برات

 6. علی گفت:

  این آقا رو دیگه به هیچ ستادی راه نمی دهند داره فرافکنی می کنه

 7. نصیر گفت:

  دوست عزیز این افکار تواند که نان به نرخ روز می خوری و خوب بع بع می کنی. من به شخصه هیچ جای این مکتوب نشانی از اشارت به مسئولان ارشد نظام ندیدم و این توهم شماهاست. متن طنز بسیار زیبایی نگاشته شده و با وجود اینکه من از ایر آقای زحمت دوست خوشم نمی آید ولی این انشا ایشان را تحین می کنم.
  و اما بعد ایلقار!تیلقار! ایلقار من قبلا هم بارها گفتم و تو نشر ندادی. بد جوری داری به بیراهه می روی و اساسا حال هم زن شده ای.
  ادبیات من مشابه ادبیات این فرد منتقد بود و اگر این بار هم منتشر نشود دیگر هرگز و هرگز از ساید شما دیدن نخواهم کرد.

  • کیم فوت الیب عایا؟؟؟ گفت:

   ایلقار منتشر اله یوخسا قاچار بدبخت اولارسان… خخخخخخ

 8. ابراری گفت:

  دوست عزیر با عرض سلام و معذرت شما در حدی نیسنید که به قلم رسا و دلسوزانه استاد سلیم زحمت دوست نقدی وارد کنید.با تشکر

  • اصولی گفت:

   آیا ایشان در حدی هستند که به مردم نسبت گوسفند میدهند؟

 9. سلیم زحمت دوست گفت:

  از همه دوستانی که علیه یا له بنده نظر داده اند تشکر می کنم، چرا که همیشه گفته ام نوشتن خوب است، کاش به جای لال بودن همیشه نظراتمان را بنویسیم و ایکاش روزی برسد که با شجاعت تمام و چهره ای گشاده با اسم واقعی خود بنویسیم و از معرفی خود و امضا زیر نوشته خود هراس نداشته باشیم

 10. سجاد گفت:

  کسی که نمیدونه متعلق به کدام گروه و دسته است هر روز دنباله رو یک جناح و فرده پر واضحه که به دنبال منافع خودشه پس گوسفند خودشه که هر جا احساس می کنه براش علف داره به اون سمت تغییر جهت می ده .

 11. علی امامعلیزاده میرک گفت:

  با سلام به تمامی عزیزان . استاد زحمت دوست به کسی توهین نکرده و نوشته او نوعی طنز اجتماعی می باشد و هر کس نوعی برداشت از نوشته مذکور می کند و فقط از نوعی کلمات به عنوان قالب و سمبل جهت بیان افکارو دیدگاه خودش استفاده کرده است و فکر کنم به نظر حقیر منظور از کلمه چوپان و گوسفند مسئولین و مردم هستند که مسئولین نگهبان رعیت می باشند و نسبته به مسولیتشان در قیامت از مسئولین سئوال جواب می شود در احادیث امده است قال رسول اللَّه صلى الله علیه وآله وسلم : «كلّكم راع و كلّكم مسئول عن رعیته. فالامام یسأل عن النّاس و الرجل یسأل عن اهله و المرأة تسأل عن بیت زوجها و العبد عن مال یسأل» .
  همه شما نگهبان هستید و همه درباره‏ى آنچه را باید نگهبانى كنید مورد سؤال قرار مى‏گیرید. رهبر درباره مردم و مرد درباره خانواده‏اش و بنده به خاطر مال مولاى خود مسؤول مى‏باشد. (المیزان 8 / 12)

 12. محمود گفت:

  با توجه به نظر آقای میرک معنی راع : چوپان و نگهبان و حافظ می باشد و استاد زحمت دوست بااستناد به این حدیت از مسولین درقالب چوپان و مردم گوسفند یاد کرده و گرنه قصد و نیت خاصی نداشته و نداردو کشور هندوستان بخاطر قلم انتقاد ها از مسئولین پیشرفت کرده و گرنه اگر قلم انتقاد ها شکسته شوند چه کسی باید درد مردم را به مسئولین بگوید.طنز و انتقاد سازنده است.

 13. علی امامعلیزاده میرک گفت:

  با سلام به تمامی عزیزان . استاد زحمت دوست به کسی توهین نکرده و نوشته او نوعی طنز اجتماعی می باشد و هر کس نوعی برداشت از نوشته مذکور می کند و فقط از نوعی کلمات به عنوان قالب و سمبل جهت بیان افکارو دیدگاه خودش استفاده کرده است و فکر کنم به نظر حقیر منظور از کلمه چوپان و گوسفند مسئولین و مردم هستند که مسئولین نگهبان رعیت می باشند و نسبته به مسولیتشان در قیامت از مسئولین سئوال جواب می شود در احادیث امده است قال رسول اللَّه صلى الله علیه وآله وسلم : «کلّکم راع و کلّکم مسئول عن رعیته. فالامام یسأل عن النّاس و الرجل یسأل عن اهله و المرأه تسأل عن بیت زوجها و العبد عن مال یسأل» .
  همه شما نگهبان هستید و همه درباره‏ى آنچه را باید نگهبانى کنید مورد سؤال قرار مى‏گیرید. رهبر درباره مردم و مرد درباره خانواده‏اش و بنده به خاطر مال مولاى خود مسؤول مى‏باشد. (المیزان ۸ / ۱۲)

 14. پارسا گفت:

  با تشکر از استاد محترم جناب آقای زحمت دوست
  دست نوشته یا دل نوشنه طنز آمیز ،جنابعالی مرا بیاد داستان جورج اوول می اندازد که احتمالا ما انسانها بعد از نیم قرن درک صحیحی از مطالب فوق را داشته باشیم ومیخواهم این متن را اضافه کنم که اگر گوسفند می فهمید که چوپان دوست قصاب هست هرگز به چوپان اعتماد نمی کرد.

 15. روستازاده گفت:

  سلام دوستان همانطوری که دوستمان اشاره کرده اند در کلیله ودمنه تمام متن کتاب گفتگوی از زبان حیوانات است ودرد جامعه را بازبان حیوانات بیان میکند .وقتی سربیر محترم جند جمله سخن حق را بازبان حیوانات بر نمی تابد چطور می شود واضح وآشکار حرف زد!!؟؟ دوست عزیز من خود در آن 8سال دفاع مقدسی که شما اسمش را شنیده اید حضور داشته وجانباز همان جنگم .پس کاسه داغتر از آش نباشید ! هیچ توهینی به مردم مظلوم که خود ظالم پرور است نشده است.این نوشته دکتر زحمتدوست چه شما بپذیرید وچه نپذیرید حقیقتی است تلخ! متأسفانه نمایندگان ما بعد از انتخاب شدن به هیچ کدام از وعده های انتخاباتیشان عمل نمیکنند ودست مردم در پوست گردو میگذارند.

  • متولی گفت:

   من که هیچگونه شباهتی بین کلیله و دمنه و این متن ندیدم. صرفا کاراکترها قالب حیوانی به خود گرفته اند و همین…! وگرنه نه محتوا و نه ادبیات و نه هیچ جنبه ای از این متن با کلیله و دمنه سنخیتی ندارد.

 16. jourddan گفت:

  با سلام
  استاد زحمت دوست بدون غرض، نوشته هایتان را دنبال میکنم. از نظر کیفیت رفته رفته تنزل کرده است.این نوشته هم جزء ضعیف ترین ها بود.بحث توهین و .. به کنار
  ایده و طرح خوبی انتخاب کرده اید ولی در پیاده سازی لنگ میزنید. دقیقا مشخص است که ادا درمیاورید و این ذوق را پس می زند.

 17. اقرار ی گفت:

  توهین؟ دچار توهم شده اید آقای ایلقارنیوز. بنده تتفر خاصی نسبت به حضرت استاد دارم ولی انصاف را باید رعایت کرد!!

 18. سلیم زحمت دوست گفت:

  جناب نجف اوغلی، دوست عزیز و مدیر مدبر سایت وزین ایلقار نیوز، همه این نقدها ( توهین ها) را به جان و دل پذیرا هستم، فقط خواهش می کنم، کاری بکنید که رفته رفته افراد با اسامی واقعی خود مطلب بنویسند، بنده به شما و سایر دوستانی که زحمت شاق اداره سایت را بر عهده دارند، وکالت تام می دهم که هرگونه توهین و انتقاد و حتی بد بیراه را علیه بنده بنویسید، ولی با نام واقعی افراد. بگذارید ترس مردم از نوشتن مطالب انتقادی بریزد، این کار بدترین نوع خود سانسوری است. اگر این کار را به انجام برسانید، بزرگترین حق را بر گردن شهروندان خواهید داشت

 19. صمدی گفت:

  اقای زحمت دوست
  من هنوز هم بهت زده از این هستم شما که ادعای اصلاح طلبی دارید چطور برای عباسزاده فعالیت کرده اید

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار