افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

ارشق را باید منطقه آزاد اعلام کرد

ساخت بیمارستان جدید مشگین‌شهر از سرگرفته شد

کد خبر: 17048 | تاریخ انتشار: 20:34:04 - دوشنبه 5 بهمن 1394 | بدون نظر | |

عیسی پاشاپور

مدیریت خشم؛ همنشینی سنگ و شیشه

ایلقار نیوز:نزاع دو راننده بعد از برخورد کوچک خودروهایشان که در نهایت به مرگ یک عابر پیاده و پاشاپورمصدوم شدن دو نفر در جمعه بازار اردبیل منجر شد محصول عدم مدیریت خشم آنی بر خاسته از یک رویداد عادی است که می تواند برای هرکسی اتفاق بیفتد و مایه پشیمانی شود.
در این گونه موارد یک اختلاف و مشاجره لفظی ساده به درگیری فیزیکی منجر می شود و ضمن به نمایش درآمدن چهره کریه نفرت در ملا عام، چندین خانواده سنگینی داغ از دست دادن عزیزان خود را بر دل های خویش تجربه می کنند و در برخی موارد، ریشه رشد شاخه های مسموم و ساقه های مهلک، تسویه حساب های خونین بعدی می شود.
بر اساس اعلام دادگستری کل اردبیل خشونت و طلاق در صدر پرونده های قضایی این استان قرار دارد و در موضوع های ضرب، جرح، تهدید، نزاع و تخریب در سال جاری 40 هزار پرونده تشکیل شده است و این امر توجه به اخلاقیات و ترویج فرهنگ خویشتن داری و فروتنی در مواجهه با لحظه های برانگیزاننده غضب را ضروری می نماید.
قرآن مجید در سوره آل عمران فروخوردن خشم را نشانه انسان های هدایت شده و متقی می داند و از دوستی و محبت خداوند کریم نسبت به انسان هایی خبر می دهد که در هنگام خشم، لهیب نفرت و غضب خویش را فرو می خورند و بر زبانه های عصبانیت خویش پرده حجب و حیا می گسترانند.
ماجرای مولا علی (ع) و عمروبن عبدود در نبرد خندق از بهترین نمونه های مدیریت خشم در تاریخ بشر است که البته آن حضرت این کار را در افقی بسیار والاتر و برای انجام عملی جهت جلب رضای خدا و نفی هوای نفس در پرده حیرت بشر به نمایش گذاشته است.
امام موسی کاظم (ع) هفتمین ستاره منظومه علوی همچون کوهی استوار به کظم غیض و فروبردن خشم مشهور عام و خاص بوده و فرزندان و اطرافیان خویش را همواره به مدیریت خشم توصیه فرموده اند و بر ماست که به عنوان پیروان آن هدایتگر بزرگ، زمام عواطف خویش را محکم در دست بگیریم.
بسیاری را عقیده بر این است که فروبردن خشم و دیگر هیجانات، آثار منفی بر سلامت آدمی دارد اما حتی در صورت صحت این ادعا با توجه به گستره پی آمدهای فردی و اجتماعی خشونت، کنترل آن در مواقعی که آدمی را تحریک می کند ضرورت دارد.
باید قبول کرد که به همان اندازه که نمایان شدن خشم و نفرت در چهره، زبان و جوارح آدمی نشانه ضعف فرد خشمگین در کنترل این هیجان ناخواسته است شجاعت، بردباری، فروتنی و کظم غیض در هنگام بروز خشم نیز بیانگر عمق باور به اخلاق حسنه و استواری سنگ بنای تربیت خانوادگی و اجتماعی است.
به نظر می رسد برای جلوگیری از بر باد رفتن ارزش های اخلاقی در تظاهرات خشم و نفرت آدمی، یادآوری و بازخوانی خلق نیکو و توزیع شاخه گل مهربانی در گروه های اجتماعی و حلقه های مردمی ضرورت دارد، تا به جای مشاهده تصویر سیاه و سفید و متعفن نزاع دو نفر در معابر عمومی، کلیپی رنگین و معطر از دست بر سینه گذاشتن و فروتنی آنها را تماشا کنیم و حافظه پاک نشدنی کودکان و نوجوانان را از خراش خشم و نفرت بازداریم.
*خبرنگار ایرنا در اردبیل

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار