۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

درخشش دختران گلف‌باز اردبیلی در المپیاد استعدادهای برتر

اجتماع بزرگ امت رسول الله(ص) در اردبیل

استان اردبیل نیاز به دو برابر تخت بیمارستانی دارد

امام جمعه اردبیل: گره‌های ذهنی جوانان در فتنه اخیر را رفع کنیم

عملکرد مدیران و کارکنان به‌صورت عملیاتی ارزیابی می‌شود

کشاورزان و تولیدکنندگان، جهادگران عرصه جنگ اقتصادی هستند

17هزار و 500 خودروی سنگین و نیمه‌سنگین در اردبیل معاینه فنی شدند

پیدا شدن جسد غرق شده یک زن جوان در کانال آب پارس آبادمغان

کد خبر: 16714 | تاریخ انتشار: 12:21:45 - یکشنبه 20 دی 1394 | بدون نظر | |

مرگ خاموش 13 نفر در استان اردبیل

علی اسلامی مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: هشت نفر از شهروندان استان از ابتدای سال تا آذرماه جاری قربانی مرگ خاموش شده اند و پنج نفر نیز در دی ماه جاری بر اثر مسمومیت ناشی از استنشاق منواکسید کربن جان باخته اند.
به گفته وی ، در سال گذشته آمار قربانیان گاز منو اکسید کربن در استان ادربیل 14 نفر بود.
در این حال بر اساس اعلام مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان اردبیل، امسال 150 مورد گاز گرفتگی دراستان گزارش شده است که بر اثر آن 200 نفر در بیمارستانها بستری شده اند.
مدیرکل مدیریت بحران استان اردبیل بیشتر موارد گازگرفتگی را مربوط به مناطق روستایی ذکر کرد و افزود: رعایت نشدن موارد ایمنی ازسوی اهالی روستاهایی که تازه به شبکه لوله کشی گاز طبیعی پیوسته اند در افزایش اینگونه حوادث دخیل می باشند.
مسدود شدن راه خروج گاز منواکسیدکربن در مسیر دودکش به هر علت ، استفاده از دودکش های غیراستاندار موسوم به آکاردئونی ، اتصال ناقص دودکش ها به بخاری و یا دهانه خروجی آن در دیوار ، استفاده از اجاق های بزرگ خوراک پزی که فاقد دودکش می باشند برای گرم شدن فضاهای سربسته ، استفاده از اجاق های گازی موسوم به پیک نیک ، قرار دادن آبگرمکن در فضای درون حمام ها و یا معیوب بودن آبگرمکن ها که سبب نشت گاز خطرناک منواکسید کربن به درون فضای حمام های می شود و مواردی از این دست از علت های مهم وقوع حوادث ناگوار گاز گرفتگی می باشند.
همچنین بعضی از مغازه داران و صاحبان دفاتر کار از بخاری های بدون دودکش و یا اجاق های خوراک پزی برای گرم کردن فضاهای سربسته مکان کارشان استفاده می کنند و تعدادی از این افراد نیز انتهای دودکش را درون سطل و طشت آب قرار می دهند و تصور می کنند این کار سبب رفع خطر گازگرفتگی می شود درحالیکه به شدت خطرناک می باشد.
و اما در ارتباط با افزایش حوادث گازگرفتگی به هنگام تندباد باید گفت که وقتی هوا از جریان آرام برخوردار است گاز منواکسیدکربن ناشی از سوخت مواد سوختنی فسیلی به آسانی از راه دودکش امکان خروج می یابد اما هنگام وزش شدید باد و در هوای توفانی فشار سنگین ناشی از جریان باد مانع از این کار شده و برعکس گاز را در مسیر وارونه به درون لوازم گرمایشی بازگردانده و سبب پخش آن در درون فضاهای مسکونی می شود.
برای جلوگیری از ایجاد چنین خطری راه مناسب ؛ قرار دادن کلاهک های مناسب بر سر خروجی دودکش ها در پشت بام ها می باشد.
همچنین قرار دادن خروجی دودکشها به شکل افقی در شیشه های پنجره و یا دیوار خطرناک می باشد چراکه وقتی باد از جهت مقابل دهانه این دودکش بوزد مانع از خروج گاز منواکسید کربن خواهد شد.
یک راه مطمئن برای آزمایش خروج عادی گاز منواکسید کربن از لوازم گرمایش از راه دودکش آنها دست زدن به انتهای دودکش در مکانی که دودکش از طریق دیوار به پشت بام هدایت می شود است و اگر دودکش گرم بود نشان دهنده باز بودن مسیر و خروج عادی گاز منواکسید کربن می باشد و سرد بودن دودکش به معنی مسدود بودن راه خروج و یا اتصال ناقص آن می باشد.

انتهای پیام /تسنیم

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار