اجاره سوئیت در مشکین شهر

ساختار کشور با مشکل تمرکزگرایی روبروست

زندان مشکین شهر دیگر جوابگو نیست

۱۰ کیلوگرم مواد مخدر در مشگین‌شهر کشف و ضبط شد

تعرفه‌های نامتعارف و داد اهالی مشگین‌شهر

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

کد خبر: 16687 | تاریخ انتشار: 15:59:06 - شنبه 19 دی 1394 | بدون نظر | |

عیسی پاشاپور

منافع فردی و جمعی در صندوق آرا

ایلقار نیوز:به لحاظ جایگاه مجلس خبرگان رهبری نگاه و تصمیم به انتخاب چهره های مطرح در پاشاپورانتخابات مذکور به طور معمول با ملاحظه مصالح کلی ومنافع ملی صورت می گیرد اما در انتخاب نمایندگان مجلس شورای اسلامی در کنار منافع ملی یا منطقه ای، مصالح و معیارهای کوچک تری نیز حائز اهمیت است.
در شهرهای بزرگ شخصیت های مطرح از سوی احزاب و گروه های سیاسی برای نمایندگی مجلس شورای اسلامی مانند آهن ربایی که ذرات آهن را جذب می کند در میان مردم جلب توجه کرده و هواداران خود را ساماندهی می کنند اما در شهرهای کوچک، علاوه بر تعلقات حزبی و جناحی داوطلبان، گرایش های طایفه ای، فامیلی، منافع منطقه ای و در نهایت مطالبه های شخصی نیز در انتخاب داوطلبان تاثیرگذار است.
با آنکه احساس مسوولیت داوطلبان برای بر دوش کشیدن وکالت مردم در مجلس شورای اسلامی ارزشمند و قابل احترام است اما برخی از آنها در شهرهای کوچک برای جلب نظر مردم از تحریک محرکه های طایفه ای، قومی و یا انگشت گذاشتن بر مطالبه های فردی استفاده می کنند که این روند، کفه منافع شخصی را بر مصالح منطقه ای سنگین تر می کند.
بدیهی است که آحاد مردم هر اندازه در انتخاب نامزد اصلح منافع فردی خود را مدنظر قرار دهند ماحصل صندوق آرا چکیده فضائل و مطالبات منطقه ای نخواهد بود و به تبع، نماینده منتخب نیز بیش از توجه به نیازمندی های عمومی مردم و حوزه انتخابیه اش در صدد تامین اهداف و خواسته گروه های طرفدار خود برخواهد آمد.
در مناطقی که از دوره های گذشته گرایش های طایفه ای و خواسته های گروهی معیار انتخاب فرد اصلح بوده است نادیده گرفتن مطالبات آنها از سوی داوطلبان مجلس و ادعای برآورده کردن نیازهای منطقه ای حرکتی خطرناک و به مانند نادیده گرفتن سبدی از آرا تلقی می شود و کمتر داوطلبی پای در این مسیر صادقانه می گذارد، اما در این میان چهره های فعال و تاثیرگذار سیاسی در تغییر یا اصلاح نگرش مردم در انتخاب فرد اصلح بر اساس مصالح عامه نقش بارز و رسالت خطیری دارند.
اگر فعالان سیاسی در گروه ها و حلقه های مردمی شعاعی از عقلانیت لازم برای انتخابی فارغ از گرایش های فردی را بتابانند انتخاب فرد اصلح به مانند تیر در تاریکی نخواهد بود و هر رای با پشتوانه ای از تدبیر و درایت، سلولی از پیکره توانمند منتخبی اصلح و اعلم را تکمیل خواهد کرد.
به دست آوردن مطالبات فردی در سایه تامین خواسته های منطقه ای ارزشمند تر از قربانی کردن مطالبات منطقه ای به پای نیازهای شخصی است و دستاوردهای فردی حاصل از موفقیت های ملی و منطقه ای ماندگار تر خواهد بود.
به یقین مجلسی بر آمده از اراده جمعی مردم، قامتی به استواری مدرس خواهد داشت و اندیشه دوراندیش و کلی نگر نمایندگانی که بر اساس معیارهای ملی و منطقه ای انتخاب خواهند شد، هرگز منفعت طلبی های فردی را بر مصلحت اندیشی های کلی ترجیح نخواهد داد و برای برآورده کردن خواسته های ملت و دولت تصمیم هایی بی نقص وبی نظیرخواهد گرفت.
* خبرنگار ایرنا در اردبیل

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار