برقراری صلح میان طایفه‌های مشگین‌شهری/پرونده مختومه شد

برپایی ۱۰ نوروزگاه عشایری برای استقبال از مسافران در اردبیل

اجاره سوئیت در مشکین شهر

بحران کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش اردبیل

ستاد دیه و خیرین مشگین‌شهری ۲۰۰ میلیارد ریال به آزادی زندانیان کمک کردند

اقامت بیش از ۵۳ هزار نفر قبل از عید در اردبیل

تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری اردبیل به ۱۵۳ نفر رسید

حادثه دلخراش برای کودک ۲ ساله در اردبیل

تعیین قاضی ویژه برای رسیدگی به جرایم مربوط به چهارشنبه‌سوری در مشگین‌شهر

توزیع ناعادلانه امکانات شهری سبب مشکلات فرهنگی می‌شود

تمام اختیارات رئیس سازمان به استان‌ها تفویض شده است

حادثه رانندگی در مشگین‌شهر پنج کشته و مصدوم برجای گذاشت

کد خبر: 19322 | تاریخ انتشار: 15:58:19 - یکشنبه 5 اردیبهشت 1395 | بدون نظر | |

 به قلم  حجت الاسلام محمد ادریسی:

دیانت، رهبر سیاست است ونه سیاست، رهبر دیانت

ایلقار نیوز / حجت الاسلام محمد ادریسی:   حجت الاسلام محمد ادریسیحفظ حقوق تک تک افراد جامعه و مهم دانستن معیشت و معاد دراداره ی امور روزانه ي آن ها از ضروریات سیاست اسلامی است. بدون توجه به آرمان ها و اهداف متعالی اسلامی سخنی نگوییم و عملی را انجام ندهیم؛ چرا كه در اين صورت بی تردید شكست هم در مسائل مربوط به داخل و هم در ارتباط با خارج حتمی خواهد بود، بايد به گونه‌اي وارد صحنه‌ها شد كه اسير تحریم ها وتهدید ها وتطمیع های قدرت‌هاي پوشالی غرب و شرق نشد كه هيچ، بلكه پيروزمندانه از بحران ها بيرون آمد.

پر واضح است که سياست ما عين ديانت ماست و دیانت ما عین سیاست ماست، اين جمله کوتاه اما پر معنی از یک بعد، نشان دهنده بینش یک روحانی مسلمان شیعه بیدار یعنی شهید مدرس اعلی الله مقامه الشریف را در عمل و در جهت نسبت به مقوله دين و سياست اسلامي تبین می کند و از سوي ديگر وضعیت ناگوار حاکم بر زمانه آن شهيد بزرگوار است؛ که در روزگاری درصحنه حاضر بود که مردم، شاهد رويكرد اعتزال و کناره گزیدن و رهبانیت نخبگان مذهبی به سياست بودند.

اما اگر شهید مدرس امروز زنده بود با صدایی رسا می گفت: دیانت رهبر سیاست است ونه سیاست رهبر دیانت. یعنی دين به سياست‏ جهت مى‏ دهد ونه بالعکس. باید توجه داشت که نتيجه‏ ى سياست‏ با دیانت حداقلی شبیه طاغوتیان شدن است. و آنچه که ما در خطبه۴۱ نهج البلاغه می خوانیم و باید به آن عمل کنیم در حقیقت تبلور همین معنى است.

امیر مؤمنان على(علیه السلام) چنین مى فرماید:

من به خوبى از تمام ریزه کاری هاى سیاست مخرّب باخبرم، و راه هاى پیروزى بر دشمن را دقیقاً مى دانم و توانایى به کار بستن آنها را دارم، ولى مى دانم که حفظ ارزش ها هرگز اجازه بسیارى از این چاره جویى هاى سیاسى را که از اصول شیطانى سرچشمه مى گیرد نمى دهد! من چشم به اوامر و نواهى الهى دوخته ام، هر جا به من اجازه پیشروى بدهد مى روم، و هر جا مانع شود، باز مى ایستم.

در دوران قبل از انقلاب اساس همه فعالیت های سیاست مداران آن ها علاوه بر حفظ پادشاهی و گسترش نفوذ و قدرت، گاهی برای تظاهر به دیانت، به انتشار قرآن و کتب مذهبی می پرداختند و حج و مشهد وقم و کربلا می رفتند و بسیاری از اوقات نیز در مقابل آیات و روایات معصومین (ع) قد علم می کردند و زمانی نیز بی تفاوت از کنار آن دستورات الهی می گذشتند.

اختلاف دیدگاه ها باعث مى شود که گاه افراد بی اطلاع از اسلام یا کم اطلاع از آن به حامیان قوانین الهى خرده بگیرند و رفتار و اعمال آنها را از روی ساده دلی و خوش خیالی و عدم آگاهى کافی به روش ها و عرفیات و سنت های سیاست حاکم بر جهان حمل کنند، غافل از این که آن ها در عالم دیانت جهت دهنده به سیاست ها سیر مى کنند که اصول و ضوابط حاکم بر آن جز روش های برگرفته از اسلام اصیل را برای اصلاح مضر می دانند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار