اجاره سوئیت در مشکین شهر

ساختار کشور با مشکل تمرکزگرایی روبروست

زندان مشکین شهر دیگر جوابگو نیست

۱۰ کیلوگرم مواد مخدر در مشگین‌شهر کشف و ضبط شد

تعرفه‌های نامتعارف و داد اهالی مشگین‌شهر

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

کد خبر: 21633 | تاریخ انتشار: 13:52:21 - جمعه 22 مرداد 1395 | بدون نظر | |

در فصل گردشگری:

مراتع و جنگل‌های مشگین‌شهر در حال نابودی

ایلقار نیوز: شهرستان مشگین‌شهر دارای جنگل و مراتع بسیار بکری است که متاسفانه اخیرا به دلیل بی‌توجهی مردم و عدم رعایت برخی مسائل و صد البته نبود نظارت کافی و  همچنین عدم اطلاع‌رسانی به مردم توسط مسؤولان حوزه منابع طبیعی این شهرستان شاهد از بین رفتن روزانه چند هکتار از اراضی ملی و بکر هستیم.

بالغ بر 4 هزار و 200 هکتار از اراضی ملی در اختیار شهرستان مشگین‌شهر است و از این میزان اراضی، زیباترین مناطق این شهرستان شامل جنگل حتم مشه‌سی (بیشه‌زار حاتم)، شیروان دره، گردولی و گوداغ است.

مجموعه گردشگری حاتم مشه‌سی با مساحت 317 هکتار جزو مناطق 9 ‌گانه بیو سفر جهانی است که این جنگل از سال 85 با اعتبارات خاصی در قالب صیانت از جنگل‌های ارسباران در نظر گرفته شده است.

 


جنگلهای حتم مشه سی

 

اما متاسفانه در هفته‌های اخیر شاهد این بودیم که قسمت اعظمی از این جنگل‌ها بنا به اظهارات مسؤولان شهرستان به دلیل سهل‌انگاری گردشگران دچار آتش‌سوزی گسترده شده بود.

آتش‌سوزی که اگر توسط مردم و با امکانات اولیه مهار نمی‌شد، شاهد از دست رفتن قسمت بیشتری از این منطقه بکر بودیم.

در این میان آتش‌سوزی‌های گسترده‌ای مراتع نقدی علیا را نیز در برگرفته بود که طبق اظهارات مسؤولان 10 هکتار از جنگل‌های مشگین‌شهر در حتم مشه‌سی و 55 هکتار مرتع در اطراف نقدی و اونار بر اثر آتش‌سوزی از بین رفته‌اند.

 


تپه ی گردولی

 

اما اینها پایان ماجرا نبود به طوریکه دیروز شاهد آتش‌سوزی گسترده در مراتع گردولی و شیروان دره بودیم که بار دیگر با اقدام به موقع مردم و مسؤولان این آتش‌سوزی‌ها مهار شد اما مهاری که نوش دارویی بعد از مرگ سهراب بود و ما شاهد آن بودیم که زیبایی طبیعت با سفره سیاهی که بر اثر آتش‌سوزی آن سایه گسترده بود از بین رفته است.

در این میان قطع و یقین مردم مقصر اصلی ماجرا هستند به این دلیل که بدون توجه به آتش‌سوزی در مراتع، اطراق‌گاه خود را بدون اینکه آتش را خاموش کنند، ترک می‌کنند و این سبب فاجعه‌ای عظیم می‌شود.

عدم آگاهی مردم در این زمینه قابل تامل است و قابل تامل‌تر اینکه در طول دو ماه گذشته تابستان و با توجه به خیل عظیم گردشگر به این شهرستان، مسؤولان این حوزه هیچ‌گونه تبلیغی در زمینه آگاه‌سازی مردم نداشته است.

 


آتش سوزی تپه ی گردولی

 

مطمئنا عده‌ای به صورت غیر عمدی این آتش را می‌افروزند، بی‌احتیاطی در سوزاندن پسمانده زراعت و بی‌توجهی گردشگران و شکارچیان در خاموش کردن آتشی که برای رفع نیازشان روشن می‌کنند از دلایل غیر عمدی آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع است.

اما در برخی موارد نیز آتش‌سوزی‌ها هم عمدی است که بیشتر به خاطر اختلافات یا سودجویی برای تصرف اراضی رخ می‌دهد که در این موارد باید دستگاه‌های مربوطه وارد ماجرا شده و با شناسایی عوامل با آنها قاطعانه برخورد کنند.

فرماندار مشگین‌شهر: هر روز آتش‌سوزی داریم/مردم مراعات کنند

در این رابطه فرماندار مشگین‌شهر در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در اردبیل، اظهار کرد: متاسفانه ما هر روز در مراتع و جنگل‌ها حداقل دو مورد آتش‌سوزی داریم.

ابراهیم امامی گفت: از ساعت 10 صبح دیروز نیروهای امدادی به دلیل آتش‌سوزی در شیروان دره آنجا مستقر بوده و تلاش می‌کردند آتش را مهار کرده و از سرایت آن به دیگر مناطق جلوگیری بکنند.

 


آتش سوزی مراتع نقدی علیا

 

وی تصریح کرد: نیروها در حین آن عملیات بودند که گزارش آتش‌سوزی در گردولی به نیروها مخابره شد که سریعا اکیپی هم به آن محل اعزام شد.

فرماندار مشگین‌شهر افزود: متاسفانه مردم مراعات نمی‌کنند و با سهل‌انگاری موجب بروز این آتش‌سوزی‌ها می‌شوند.

امامی بیان کرد: از تمامی همشهریان و مسافران درخواست می‌کنیم که در این روزها از روشن کردن آتش کنار مزارع خودداری کرده و به طبیعت خسارت نزنند.

گزارش: سینا اسدی/خبرگزاری فارس

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار