مجموعه ۴۰ تنی پرورش ماهیان سردآبی در مشگین شهر افتتاح شد

۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

هنرمندان اردبیلی جوایز جشنواره تئاتر فجر را درو کردند

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

واریز ۱۶۵ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها برای توسعه عمرانی شهر

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

«امیر رجبی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل معرفی شد

آغاز فعالیت کمیته‌های ستاد خدمات سفر در اردبیل

تحقق ۷۵ درصدی اشتغال در اردبیل/۵ هزار نفر صاحب شغل شدند

کد خبر: 29042 | تاریخ انتشار: 12:57:45 - جمعه 11 تیر 1400 | بدون نظر | |

مدیرپایگاه ملی شهریئری گفت:

شهریئری هنوز چشم به راه است؛ عملیات نصب پنل‌های سقف محوطه به‌زودی آغاز می‌شود

ایلقار نیوز :  مدیرپایگاه ملی شهریئری گفت: اتمام پوشش سقف محوطه شهریئری منوط به رفع برخی مشکلات از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور است.

«شهریئری» منطقه‌ای در شهرستان مشگین شهر و به معنای سرزمین شهر و زندگی با قدمتی ۸ هزارساله که تا دو دهه پیش زیر خروارها خاک مدفون بود اینک به لطف پژوهشگران سر از خاک بیرون زده و شاید آوازه شود در جهان!
شهر تندیس‌های بی زبان که دستانشان کوتاه است از خنجری که به کمر بسته‌اند که نشان از لطافت و صلح طلبی قومی دارد که روزگاری در این منطقه زیسته‌اند.
اما حفظ و حراست از این میراث گرانقدر موضوعی است که در سال‌های اخیر به یکی از دغدغه‌های اهالی تبدیل و معرفی درست این ارمغان تاریخ و جایگاه آن به دنیا، مطالبه‌ای است که ساکنین این منطقه از مسؤولان میراث فرهنگی دارند.
پیش از این وضعیت منطقه شهریئری و آخرین وضعیت محوطه این مکان تاریخی توسط مردم در سامانه فارس من خبرگزاری فارس با عناوین«لزوم اطلاع‌رسانی در خصوص اتمام عملیات پوشش محوطه شهر یئری» و«آیا عملیات اجرایی منطقه شهر یئری به اتمام رسیده است؟» به‌عنوان مطالبه مردمی ثبت شده بود که در پیگیری‌های خبرنگاران خبرگزاری فارس، مسؤولان میراث فرهنگی اتمام پوشش سقف محوطه شهریئری را به ماه‌های آتی موکول کرده بودند که دوباره پس از گذشت چند ماه از این قول بار دیگر سراغ مسؤولان مربوطه رفته و از حال شهریئری پرسیدیم.
بیش از ۷ میلیارد تومان صرف فعالیت‌های عمرانی شهریئری شده است
مدیر پایگاه ملی منطقه شهریئری با اذعان به اینکه از سال ۹۷ به بعد بیش از ۷ میلیارد تومان صرف فعالیت‌های عمرانی از جمله سنگ‌فرش محوطه، تکمیل سازه، خرید مصالح، احداث نمازخانه و سرویس بهداشتی در منطقه شهریئری شده اما اتمام پروژه پوشش سقف محوطه شهریئری هنوز به پایان نرسیده و تحقق این موضوع منوط به رفع برخی مسائل و مشکلات مالی است که باید از سازمان برنامه و بودجه کشور و معاونت فنی این سازمان حل شود.
بابایی با اشاره به اینکه اعتباری که در سال ۹۹ به منطقه اختصاص داده شده بود به‌طور کامل به پایان رسیده، گفت: به محض تایید قیمت تمام شده تجهیزات خریداری شده توسط معاونت فنی سازمان برنامه و بودجه کشور، عملیات نصب پنل‌های سقف محوطه آغاز و به فاصله تقریبی دو هفته شاهد اتمام پروژه پوشش سقف محوطه شهریئری خواهیم بود.وی اظهار کرد: قبل از سال ۹۷ منطقه شهریئری صرفا به‌عنوان یک اثر ملی  مطرح بود  که از ۲۱ مرداد ماه سال ۹۷ طی تفاهم نامه‌ای تبدیل به پایگاه ملی در کشور شد و با همکاری تمام مسؤولان اجرایی منطقه برای حفظ و حراست و معرفی شهریئری به‌عنوان یک میراث ارزشمند در دنیا و تلاش برای ثبت در یونسکو می‌توان آینده درخشانی را برای این منطقه متصور شد.
گفتنی است، اما آنچه که از گفته‌ها پیداست تندیس‌های بی‌زبان شهریئری هنوز چشم به راهند! با وجود محوطه‌سازی و اقدامات مثبتی که در این منطقه در سال‌های گذشته انجام شده ولی حراست از نابودی تندیس‌ها از برف و باران نیازمند پوشش مناسبی است که متاسفانه تاکنون به اتمام نرسیده است.
مطالعه چگونگی وقایع زندگی در دوران مختلف که همواره مورد توجه بوده و پژوهشگران متعددی با مطالعه رویدادها و آثار دوران مختلف سعی در گشودن زوایای تازه‌ای از جهان هستی داشته و در هر نقطه‌ای از دنیا حفظ و حراست از این رگه و نشانه‌ها اهمیت بسزایی دارد.
انتهای پیام/۳۴۶۳/

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار