عاشقانه ای برای پاییز

کاوش باستان‌شناسی در تپه تاریخی بریس شهرستان نمین

برگزاری برنامه‌های متنوع در هفته گردشگری

اعتراض مردم اردبیل به اقدامات آشوبگران/ پشتیبان نظام جمهوری اسلامی هستیم

همه پروژه‌های راه‌سازی استان اردبیل فعال هستند

استان اردبیل نیازمند افزایش دو‌ برابری تخت‌های بیمارستانی است

عکس| اعتراض مردم اردبیل نسبت به ایجاد آشوب در کشور

عملکرد مدیران و کارکنان به‌صورت عملیاتی ارزیابی می‌شود

تعداد مراجعین ناشی از نزاع به پزشکی قانونی استان اردبیل کاهش یافت

مسابقه ای بدون خط پایان  

عشق و مصائب خبرنگاری

پیدا شدن جسد غرق شده یک زن جوان در کانال آب پارس آبادمغان

کد خبر: 32354 | تاریخ انتشار: 20:54:44 - جمعه 1 بهمن 1400 | بدون نظر | |

انتقاد و گله مندی امام جمعه اردبیل (آیت الله سید حسن عاملی) از مدیریت بحران در استان

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل گفت: انتظار این بود که وزیر کشور در حد مناطق سیل زده به بارش سنگین برف در اردبیل اهمیت می‌داد و پیگیر این اوضاع سخت می‌شد.

آیت الله سید حسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل با برشمردن ایرادات مدیریت بحران برف اردبیل اظهار کرد: مسئولان باید عمق بارش برف و سختی کار را به گوش مسولان کشور می‌رساندند تا بخشی از امکانات و تجهیزات کشور و استان‌های همسایه به اردبیل گسیل می‌شد.

وی بارش اخیر برف را رحمت واسعه خداوند عنوان و خاطرنشان کرد: خداوند از سر فضل و نه استحقاق رحمت واسعه خود را بر ما نازل کرد و ما را از بی‌آبی نجات داد.

امام جمعه اردبیل بیان کرد: ما از حیث آب شرب، آب کشاورزی و آب صنعت مشکل داریم ولی این بارش عظیم بالنسبه برای تأمین نیازهای آبی خیلی مفید است ما هزاران شکر قولاً و عملاً به درگاه خداوندی داریم در این چند روز همشهری‌ها در اردبیل و در شهرهای اطراف و روستاهای منطقه با مشکلات زیادی مواجه شدند.

آیت الله عاملی گفت: مسئولان تلاش کردند و تمام تجهیزات خود را به میدان آوردند ولی کافی نبود الان با ۴۰ اکیپ و ۲۰۰ دستگاه در داخل شهر تلاش می‌کنند ولی کافی نیست.

وی در بخش دیگری از خطبه‌های نماز با اشاره به دیدار اخیر رئیس بانک مرکزی با مراجع عظام تقلید افزود: این هفته رئیس بانک مرکزی در قم خدمت مراجع معظم رسید و از آنها دستورالعمل خواست رئیس بانک مرکزی حالا که به محضر مراجع رسیده باید به دلسوزی و صلاحدید فقهی آنها توجه کند والا اهانت به مراجع کرده است.

امام جمعه اردبیل گفت: تقریباً تمام مراجع تاکید کردند که ربا باید از بانک‌ها ریشه‌کن شود و اخذ سود ۲۰ درصدی برای ارائه تسهیلات در شأن جمهوری اسلامی نیست مراجع به عنوان عالی‌ترین مقام تشخیص خلاف شرع با صراحت اخذ سودهای فعلی را ربا نامیدند و با این سخن تکلیف سختی را برای دولت ایجاد کردند.

آیت الله عاملی تصریح کرد: این کار باید توسط مجلس مخصوصاً کمیسیون اقتصادی مجلس پیگیری می‌شد و نباید کار به اینجا می‌رسد که مراجع اعتراض کنند خسارت تأخیر تادیه که تصاعدی بالا می‌رود و حتی برای تأخیر خسارت هم خسارت می‌زنند.

وی ادامه داد: زندگی بسیاری از هموطنان و مخصوصاً سرمایه‌گذاران را آتش زده است مکانیزم بازگشت وجه پرداختی منحصر در اخذ خسارت‌های سنگین تأخیر تادیه نیست همچنان که ادعای بالا بودن هزینه نگه داری پول مجوز ربا خواری نیست ما قبل از اینکه به بانک مرکزی یا دولت در اصلاح نظام بانک داری امید داشته باشیم.

امام جمعه اردبیل اظهار کرد: از قوه قضائیه مطالبه جدی داریم از این قوه می‌خواهیم به دستور آقای رئیسی در دوران ریاستش به این قوه و به دستور دادستان کل کشور که هر دو تصریح کردند بانک‌ها نمی‌توانند به بهانه گرفتن سود بالاتر اموال وام گیرندگان را ضبط کنند عمل نمایند.

آیت الله عاملی خاطرنشان کرد: مصادره و ضبط کارخانه‌ای که پا برجاست یک فاجعه بزرگ اقتصادی است آقای رئیسی در دوران ریاست بر قوه قضائیه در یک ملاقات خصوصی به اینجانب فرمودند هر چه از بانک مرکزی خواستم تصویب کند که بانک‌ها به بهانه گرفتن سود بالاتر اموال مردم را ضبط نکنند اما آنها اعتناء نکردند.

وی ادامه داد: دولت قبلی با چاپ مکرر پول جهت تأمین جاری، تورم را بالا برد. اصلاح سیستم بانکی یکی از وعده‌های دولت محترم است و ملت ما و مخصوصاً اهل صنعت و کارآفرینان در انتظار اصلاح هستند دولت محترم در صدد ایجاد اصلاحات اقتصادی است اصل این کار خیلی خوب است و در دراز مدت دولت مردان به اجرای آن مضطر خواهند شد اما در همه اقدامات اصلاحی تحمل مردم و تاب آوری طبقه پایین باید لحاظ شود والاّ حرکت اصلاحی عقیم و بلکه منتج به نتیجه عکس خواهد شد.

خطیب جمعه اردبیل افزود: از تمام دوایر دولتی و غیردولتی که در بازگشایی مسیرها و جاده‌ها و رفع انسدادها کمک کردند قلباً تشکر می‌کنم مخصوصاً از سپاه معظم، بسیج، تشکر می‌کنم که علاوه بر بازگشایی معابر بسته‌های غذایی به بعضی از روستاها رساندند همچنین از پلیس، راهداری، هلال احمر، از مجموعه شهرداری از اورژانس و امداد و نجات، از تمام شرکت‌های راهسازی که دستگاه خود را به میدان آوردند و مخصوصاً از گروه‌های مردمی و بالخصوص از مجموعه آفرود تشکر می‌کنم.

آیت الله عاملی اظهار کرد: در مدیریت این حادثه چند اشکال بزرگ دیده شد اولاً مسئولان باید از استان‌های همجوار کمک می‌گرفتند همچنان که ما به آنها در زلزله و سایر حوادث غیرمترقبه کمک می‌کنیم و دوم اینکه باید عمق مصیبت را سریعاً به تهران منعکس می‌کردند چطور می‌شود وزیر کشور به سیل زدگان فلان استان فوراً سر می‌زند مصوباتی درست می‌کند و بعضی از مصوبات را به هیأت دولت می‌برد جبران خسارت‌های مالی را تضمین می‌کند اما به استان ما یک زنگ نمی‌زند تا از عمق مشکلات آشنا شود.

وی با انتقاد از این اقدام وزارت کشور خاطرنشان کرد: دستگاه مهندسی و هلیکوپترها و نیروهای کمکی سپاه ارتش به تمامی مناطق دچار بحران اعزام می‌شوند اما اردبیل را به چشم ناتنی نگاه می‌کنند.

آیت الله عاملی بیان کرد: آقای وزیر باید بداند یک و نیم متر برف در خلخال کمتر از فاجعه سیل نیست ایراد سوم این است که مسئولان باید از قبل آمادگی داشته و پیش بینی‌های همه چیز را بکنند و تجهیزات ضروری را آماده نگه دارند اردبیل اردبیل است یعنی هر سال ممکن است چنین اتفاقاتی داشته باشد در گذشته مشابه این حوادث رخ داده آیا آنها مایه عبرت نیست. استان ما از سه قسمت تشکیل می‌شود بوران موران آران در پیش بینی حوادث غیر مترقبه باید خصوصیت هر سه منطقه در نظر گرفته شود.

ایلقار نیوز

ilgarnews24@

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار