سال «مهار تورم، رشد تولید» پیش آهنگ پیشرفت و توسعه در اردبیل

برقراری صلح میان طایفه‌های مشگین‌شهری/پرونده مختومه شد

برپایی ۱۰ نوروزگاه عشایری برای استقبال از مسافران در اردبیل

اجاره سوئیت در مشکین شهر

بحران کمبود نیروی انسانی در آموزش و پرورش اردبیل

ستاد دیه و خیرین مشگین‌شهری ۲۰۰ میلیارد ریال به آزادی زندانیان کمک کردند

اقامت بیش از ۵۳ هزار نفر قبل از عید در اردبیل

تعداد مصدومان حوادث چهارشنبه‌سوری اردبیل به ۱۵۳ نفر رسید

حادثه دلخراش برای کودک ۲ ساله در اردبیل

تعیین قاضی ویژه برای رسیدگی به جرایم مربوط به چهارشنبه‌سوری در مشگین‌شهر

توزیع ناعادلانه امکانات شهری سبب مشکلات فرهنگی می‌شود

تمام اختیارات رئیس سازمان به استان‌ها تفویض شده است

کد خبر: 36652 | تاریخ انتشار: 19:34:14 - پنج‌شنبه 7 مهر 1401 | بدون نظر | |

آب‌دهی رود ارس به پایین‌ترین میزان در 50 سال اخیر رسید

معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: در ۵۰ سال اخیر آب‌دهی رود ارس به پائین‌ترین میزان رسیده تا زنگ هشدار بحران آب در شمال استان نیز به صدا درآید.
به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، حمید فضائلی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: به دنبال خشکسالی شدید در کشور، استان اردبیل نیز از این امر مستثنی نبوده و در شمال این استان دو مخزن اصلی ارس و خدآفرین با کمترین ذخایر آبی روبرو هستند.
وی به کاهش محسوس آورد رود ارس در نیم قرن اخیر اشاره کرد و افزود: آورد رود ارس به کمتر از نیم مترمکعب رسیده است که در ۵۰ سال اخیر سابقه نداشته و نشان می‌دهد باید کشاورزان و بهره‌برداران شمال استان در مصرف بهینه آب اهتمامی جدی داشته باشند.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل از ابلاغ نظام نامه کشت الگویی محصولات کشاورزی در شبکه پایاب ارس، خدآفرین و سایر سدهای استان خبر داد و بیان کرد: در سال آبی جدید تلاش بر این است تا از کشت‌های متفرقه و خارج از الگوی ارائه شده جلوگیری شود و کشاورزان باید دقت بیشتری را در این زمینه داشته باشند.
وی ادامه داد: برای سال زراعی آینده به هیچ وجه، تعهدی برای تامین آب برای کشت دوم داده نمی‌شود و کشاورزان نیز باید از کشت زودهنگام پائیزه خودداری کنند تا کشت خود را بعد از ۱۵ مهرماه و برطرف شدن تنش آبی در شمال استان انجام دهند.
فضائلی تصریح کرد: برای تامین آب پایدار شرب و کشاورزی شرکت آب منطقه‌ای برنامه سازه‌ای و غیرسازه‌ای را در دستور کار قرار داده که در برنامه سازه‌ای آبگیری سد خدآفرین و لاینینگ شبکه مغان به طول ۱۷۸ کیلومتر در اولویت قرار گرفته است.
وی از اخذ ماده ۲۳ برای اجرای این پروژه خبر داد و بیان داشت: تلاش می‌کنیم تا شبکه خاکی را به شبکه بتنی تبدیل کنیم تا از هدررفت منابع آب جلوگیری شود.
معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌ای اردبیل، پیاده سازی الگوی کشت را با شیوه نامه‌های تدوین شده کشوری از دیگر برنامه‌ها عنوان کرد و گفت: برای سال زراعی آینده این الگوی کشت باید به صوت دقیق و جامع مورد توجه قرار گیرد.
پایان پیام/3727/

source

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار