۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

هنرمندان اردبیلی جوایز جشنواره تئاتر فجر را درو کردند

واریز ۱۶۵ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها برای توسعه عمرانی شهر

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

«امیر رجبی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل معرفی شد

آغاز فعالیت کمیته‌های ستاد خدمات سفر در اردبیل

تحقق ۷۵ درصدی اشتغال در اردبیل/۵ هزار نفر صاحب شغل شدند

دولت اجرای رتبه‌بندی معلمان را با توان مضاعف پیگیری می‌کند

شبکه آبیاری و زهکشی سبلان؛ توسعه زنجیره آبیاری مدرن در مشگین‌شهر

کد خبر: 36764 | تاریخ انتشار: 20:15:36 - دوشنبه 11 مهر 1401 | بدون نظر | |

سیاه‌نمایی رسانه‌ها از زندگی ایرانیان از علل ایجاد ناراضایتی در جامعه است

استاد روابط بین الملل دانشگاه‌های اردبیل گفت: فضای سایبری سبک زندگی جدیدی به وجود آورده که واقعیت‌ها را به نحو دیگری نشان داده و فرصت سوءاستفاده برخی افراد را فراهم می‌کند چنان که سیاه‌نمایی رسانه‌ها از زندگی ایرانیان از علل ایجاد ناراضایتی در جامعه است.

بهنام صحرانورد، استاد روابط بین الملل دانشگاه‌های اردبیل عصر امروز در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در خصوص اغتشاشات اخیر اظهار کرد: با گسترش تکنولوژی این امکان مهیا شده تا افراد از هر نقطه دنیا با فرهنگ‌های دیگر آشنا شوند و همین موضوع در مواردی باعث ایجاد پیامدهای منفی مدنی و تصویرسازی اشتباه افراد از سبک زندگی خود شده است.
وی با انتقاد از پیامدهای مخرب سبک زندگی ایجاد شده در اثر فضای سایبری افزود: جلوه دادن ایده آل‌ها و نشان دادن بخش مثبت واقعیت‌های زندگی خارجی‌ها و مقایسه آن با زندگی خود، توسط جوان ایرانی، یک تصور اشتباه از جامعه‌ای که درونش زندگی می‌کند به وجود آورده و فرد در این مواقع سعی می‌کند با بروز احساسات هیجانی خود اقدام به اعتراض کند.
پژوهشگر روابط بین الملل بیان کرد: در موضوع اعتراضات با دو نکته اساسی مواجه هستیم؛ نکته اول مباحث درون جامعه‌ای و نکته دوم کنش‌های فرامنطقه‌ای.
صحرانورد ادامه داد: در اتفاقات اخیر کشور، نوع برخورد و سوء مدیریت است که این اجازه را به جوان دهه هشتادی می‌دهد تا صرفا بر اساس هیجانات و احساسات خود، دست به اعتراض یا حتی اغتشاش بزند‌.
وی تصریح کرد: بی‌عدالتی، تبعیض، شکاف طبقاتی و ناکارآمدی برخی از نهادها از جمله دلایلی است که باعث وقوع پیامدهایی مثل اعتراض یا حتی اغتشاش می‌شود.
پژوهشگر روابط بین الملل ااضافه کرد: باید با فرهنگ‌سازی مناسب و ایجاد ذهنیتی روشن در افراد جامعه، این پیام را انتقال داد که نه کشورهای خارجی در رفاه مطلق هستند و نه کشور ایران محل بدی برای زندگی است.
سلبریتی‌ها در زمینه‌ تخصص خود اظهار نظر کنند
وی به نقش سلبریتی‌ها در مسیر دادن به اذهان عمومی اشاره و اظهار کرد: هنرمند یا ورزشکاری که به واسطه استعداد، تلاش و پشتکار خود شناخته شده و صاحب محبوبیت است، باید در زمینه‌ای که تخصص دارد اظهار نظر کند و در مباحث اقتصادی، اجتماعی یا سیاسی مداخله نکند؛ همانطور که یک اقتصاددان یا جامعه‌شناس در فوتبال یا بازیگری نظر نمی‌دهد.
صحرانورد عنوان کرد: محبوبیت تبدیل به ابزار شده است که متاسفانه سلبریتی‌ها از آن به طور صحیح استفاده نمی‌کنند و اظهارنظرهای نامعقول می‌تواند علاوه بر خروش طرفداران، به شخصیت و حیثیت خود فرد نیز آسیب بزند و زمینه را برای مداخله و سوء استفاده عناصر بیگانه و شبکه‌های معاند فراهم سازد.
وی تاکید کرد: جوانان و نوجوانان از محبوبیت سلبریتی‌ها تاثیر می‌پذیرند و همین اتفاق، می‌تواند پیامدهای مصبت و منفی داشته باشد.
فراهم ساختن بستری برای گفتمان، حق جوان ایرانی است

استاد  دانشگاه‌های اردبیل، نبود پل ارتباطی مناسب بین جوانان و مسئولین را یکی از دلایل ترغیب جوانان به اعتراضات دانسته و گفت: یکی از اساسی‌ترین نیازهای افراد، نیاز به شناخته شدن و دیده شدن است. برخی جوانان ایرانی که آموزش‌های لازم مدنی و روش‌های اعتراض قانونی را درست نیاموخته و نیاز به رفع مشکلات خود دارند، به دلیل نبود بستر مناسب برای ابراز نیازهای خود، سعی دارند به هر نحوی خواسته‌های خود را اجابت کنند و همین مسئله می‌تواند باعث بروز اغتشاشات هیجانی و احساسی شود.
وی افزود: شبکه‌های معاند و رسانه‌های دشمن منتظر کوچکترین فرصت و بهانه‌ای هستند تا با ریختن بنزین بر روی آتش اختلافات، بر تنش و خشم در جامعه ایران بیفزایند.
صحرانورد گفت: در چنین شرایطی، راهکار درست در برخورد با معترضین، تفکیک مخالفان و معاندانی است که اهداف متنوعی را دنبال می‌کنند؛ باید سعی شود تا با جهت دادن به خواسته‌های معترضان، آنها را از معاندان و آشوبگران تفکیک نموده و با اجابت نیاز و ایجاد بستر مناسب، مخالفان را به موافقان نظام سیاسی تبدیل نمود.
پایان پیام/3727/

source

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار