معرفی روستای «موئیل» مشگین‌شهر برای ثبت جهانی در یونسکو

کارگاه زیست‌ عفیفانه در مشگین‌شهر برگزار شد

کلاهبردار حرفه‌ای اردبیل سر ۲۳ نفر کلاه گذاشت

تجلیل از ۲۴ اثر برتر در هنرواره «عباس زمان» در مشگین شهر

سهم اردبیل از ۳ درصد نفت ۵۰۲ میلیارد تومان است

غرامت کشاورزان مشگین‌شهری در کوتاه‌ترین زمان پرداخت می‌شود

دیجیتال علیه مطبوعات

خسارت سیل به کشاورزان مشگین‌شهر در حال ارزیابی است

تعداد ثبت‌نام کنندگان مسکن ملی استان اردبیل به بیش از ۱۱۶ هزار نفر رسید

سارقان سیم‌های برق در مشگین‌شهر دستگیر شدند

«موئیل» مشگین‌شهر در بین ۱۳ روستای مهم گردشگری کشور قرار گرفت

۱۰ نفر از اراذل و اوباش در اردبیل دستگیر شدند

کد خبر: 51616 | تاریخ انتشار: 12:08:31 - سه‌شنبه 26 اردیبهشت 1402 | بدون نظر | |

مشکلات عشایر کوچ‌رو مشگین‌شهر به دنبال بارش‌های گسترده

 به دنبال کوچ زودهنگام عشایر به دامنه‌های سبلان، بارش اواخر اردیبهشت ماه باعث تلف شدن دام عشایر و غافلگیری آنها در مسیر کوچ شد تا این اوضاع جوی شرایط سختی را برای عشایر رقم بزند.

با افت دما و بارش برف در ارتفاعات مشگین‌شهر به ویژه ییلاقات همچنین در جنوب استان اردبیل نه تنها در تردد روستانشینان و عشایر اختلال به وجود آمد بلکه سبب تلف شدن دام و سختی تأمین علوفه برای دامداران و عشایر شد که برخی‌ها سعی کردند علوفه مورد نیاز عشایر کوچ‌روی گرفتار در برف و سرما را تأمین کنند.

اما افت شدید دما که امشب و فردا نیز ادامه خواهد داشت در نیر، سرعین و خلخال نه تنها عشایر کوچ‌رو بلکه باغداران و کشاورزان این مناطق را نیز تهدید می‌کند که پیش‌بینی شده دمای هوا امشب و صبح فردا به کمتر از ۲ تا سه درجه زیر صفر برسد.

بیشترین ارتفاع برف در آلوارس سرعین با ۴۵ سانتیمتر بارش برف ثبت شده و بیشترین بارش باران نیز در نیر با ۶۵ میلیمتر در اواخر اردیبهشت ماه به ثبت رسید.

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان اردبیل بارش‌های ۲ روز اخیر تا حدی کمبود ۵۰ درصدی بارش‌ها را نسبت به سال زراعی گذشته جبران کرده و همچنان هفته‌های آینده با ورود سامانه بارشی بخش دیگری از این کمبودها نیز جبران خواهد شد.

با ورود سامانه بارشی به استان از دیشب بارش در اغلب مناطق شمالی، جنوبی و مرکزی آغاز شده بود که تا عصر امروز ادامه داشت و این بارش‌ها در کنار خوشحالی اهالی به ویژه کشاورزان و دامداران، در رفت و آمد روزانه مردم نیز اختلال ایجاد کرد که نشان از مدیریت ضعیف شهری در برخی شهرها و آبگرفتگی معابر، خیابان‌ها و کوچه‌ها بودیم که در رفت و آمد روزانه گروه‌های مختلف جامعه نیز اختلالی به وجود آورد.

در کنار برخی سختی‌ها در فعالیت‌های روزانه مردم بر اثر بارش برف و باران در مناطق مختلف استان، بارش بهاری حال و هوایی متفاوت به شهرهای استان اردبیل بخشید و با خروج این سامانه از فردا به تدریج دمای هوا افزایش یافته و اواخر هفته هوای گرم‌تری را در آخرین روزهای اردیبهشت ماه مردم این استان تجربه خواهند کرد.

اما عشایر کوچ‌روی دامنه سبلان که در تأمین علوفه احشام و برخی نیازمندی‌های خود با مشکلاتی روبه‌رو شدند خواستار امدادرسانی هوایی هلال احمر و سایر مسئولان شدند تا از این وضعیت بحرانی خلاصی پیدا کنند.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار