نفی پیشوا / آخرین تیر ترکش حلقه احمدی نژاد

منحصر به‌فردترین زیپ لاین شمالغرب کشور در لاهرود مشگین‌شهر کلنگ‌زنی شد

کوه سبلان محور برنامه‌های گردشگری زمستانی مشگین‌شهر

  کهنه قلعه نیازمند همکاری همه مردم فرهنگ دوست مشکین شهر است

دومیلیارد و چهارصد میلیون تومان اعتبار، بیش از ۱۷ میلیارد تومان حجم کارانجام شده

زمینه ایجاد استان آذربایجان شمالی فراهم شود

پایانی برای یک فتح / فتحی برکنارشد

وظیفه همه ما پیگیری سیاست های حاکمیتی و دولتی است

دومین پل معلق مشکین شهر افتتاح شد

اختتامیه شصت و یکمین جشنواره منطقه‌ای سینمای جوان مشگین‌شهر برگزار شد

شرکت مغان هویت ماست ، شرکت مغان مهریه مادران ماست ، شرکت مغان محل بازی سیاسیون نیست

مقام خبرنگار در این شهر توسط عده ای از مسئولان به شدت تحقیر می شود

کد خبر: 25915 | تاریخ انتشار: ۷:۵۵:۰۱ - یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶ | ۲ نظر | |

به مناسبت شهادت ناجوانمردانه شهید حججی

«احساس حقارت می کنیم!»

در روزهای اخیر خبر شهادت مظلومانه شهید محسن حججی، واکنش های انسان دوستانه و زیبای اقشار گوناگون مردم را به دنبال داشته است. بنده حقیر که توانایی مشاهده فیلم دردناک آن را نداشتم، ولی با دیدن تصویر آن بزرگ مرد در کنار داعشی خبیث، چند نکته به ذهن ناچیزم رسید که ذیلا عرض می شود:

۱- انسان با مشاهده این جنایات داعش، یاد شهادت مظلومانه یاران باوفای حضرت امام حسین علی السلام و مصائب جانکاه عظیم عاشورا می افتد؛ داعشی های امروز از نسل همان گُرگان درنده بی رحم هستند که حتی به کودک معصوم نیز رحم نکردند؛ ولی نام ننگینشان تا ابد در تاریخ باقی ماند.

۲- آن جملات امام راحل (ره) به ذهنم رسید که خطاب به رزمندگان اسلام می فرمود: «این جانب هر وقت با یکی از این چهره‏ها روبرو می‏شوم و عشق او را به شهادت در بیان و چهره نورانی‏ اش مشاهده می‏ کنم، احساس شرمساری و حقارت می ‏کنم… » واقعاً انسان با مشاهده جوان کم سن و سالی که کلی امید و آرزو برایش می توان تصور کرد و این چنین از تمام داشته های مادی خود می گذرد، احساس شرمندگی می کند و باید خطاب به این اسوه ایثار و همرزمان ایشان بگوییم: ما هم شرمساریم و احساس حقارت می کنیم!

۳- برای امثال بنده که وابسته دنیا و مشغول روزمرّگی شده ایم، کافی است چند دقیقه به این فکر برویم که اگر برای خود یا یکی از اعضای خانواده مان مشکلی کوچک پیش آید، آستانه تحمل و ظرفیتمان تا چه میزان خواهد بود؟! آری دلی بزرگ می خواهد از همسر و فرزند دلبند خردسال و خانه و وطن خویش جدا شوی و به دیار غربت بروی؛ آن هم خالصانه برای هدفی والا… چه می فهمند عمقِ «از همه چیزِ خود گذشتن» را، آن کج اندیشانی که جدای از اینکه عرضه ایثار ندارند، بلکه مدام این بزرگ مردان راه خدا را با تعابیر خودبزرگ بینانه! به سخره می گیرند؟! فهم تاثیر کارهای امثال شهید حججی ها، خود چشمی دگر می خواهد!… چه ناگفته ها در آخرین نگاه شهید حججی هست و ای کاش می شد سخنان آخرین نگاه های او را شنید..! شایسته است تصویر معروف آن شهید بزرگوار توسط اهل علم و ادب برای همگان تبیین شود و نسل های بعد با عمق فداکاری او آشنا گردند.

۴- حقیقتاً می توان گفت تاریخ نظیر ملت ایران را به خود ندیده است. امام بزرگوارمان به حق فرمودند که «من با جرأت مدعى هستم که ملت ایران و توده میلیونى آن در عصر حاضر، بهتر از ملت حجاز در عهد رسول الله- صلى الله علیه و آله- و کوفه و عراق در عهد امیرالمؤمنین و حسین بن على- صلوات الله و سلامه علیهما- مى باشند». حتی برخی از جوان هایی که شاید از نظر برخی ظاهری مناسب نداشته باشند، اما همچنان غیرت خود را دارند و به وقت خطر و نیاز، حتما به یاری امّت می آیند. رهبر عزیزمان در مهرماه سال ۹۱ در جمع روحانیون درباره برخورد با جوانان و زنان بدحجاب تاکید کردند: «مدارا کنید، ممکن است ظاهر زننده‌اى داشته باشد (خب) داشته باشد. بعضى از همین‌ هایى که در استقبالِ امروز بودند، در عرفِ معمولى به آن‌ها می‌گویند «خانم بدحجاب»؛ اشک هم از چشمش دارد می‌ریزد. حالا چه کار کنیم؟ ردش کنید؟ مصلحت است؟ حق است؟ نه، دل متعلق به این جبهه است؛ جان، دلباخته‌ ى به این اهداف و آرمان‌ هاست. او یک نقصى دارد، مگر من نقص ندارم؟ نقص او ظاهر است، نقص‌ هاى این حقیر باطن است؛ نمى ‌بینند. ما هم یک نقص داریم، او هم یک نقص دارد. با این نگاه و با این روحیه برخورد کنید…» شهید حججی برای دفاع از حدود و ثغور اسلام و امت اسلامی، آن گونه دردناک به شهادت رسید و یقیناً دغدغه تمام مسلمانان را داشت، نه فقط قشر خاصی.

برای خانواده شهید محسن حججی از خداوند متعال طلب صبر جمیل داریم و امید است قدر آنان و همچنین سردار سلیمانی ها و دیگر سربازان مخلص انسان دوست را بدانیم و اگر توان یاری نداریم، حداقل دعاگویشان باشیم و خدای ناکرده به راحتی فداکاری های آن عزیزان را زیر سوال نبریم.

    یونس اشرفی امین، عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۲ ديدگاه مطلب براي " «احساس حقارت می کنیم!» " ارسال شده است.

  1. مشکین من گفت:

    این مطلبتون عالی بود. دست مریزاد ایلقارنیوز

  2. علی گفت:

    مطلب خوبیه و این جمله اش خیلی زیبا بود که: چه ناگفته ها در آخرین نگاه شهید حججی هست و ای کاش می شد سخنان آخرین نگاه های او را شنید..!

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار