آیا فضای مجازی در خدمت انتخابات سال ۱۴۰۰ نیز خواهد بود؟!

دستگیری برگزارکنندگان نزاع سگها

سکوت یا انکار ۱۶ سال خدمت ؟!

خنجر سمی برگلوی سلطان؛دست اندازی به عروس کوه های ایران به بهانه توسعه گردشگری

کمبربند طلایی ؛ توسعه یا تخریب

تنهایی ساوالان

نباید سیاست بازی را با سیاست گذاری یکی بدانیم /باید ناز سرمایه گذار را کشید

سی و چهارمین اجلاس شورای عالی استانها برگزار می شود

افزایش بیماران کرونایی در مشگین‌شهر نگران کننده است

استان اردبیل نیز در ردیف استان‌های با شیوع بالا و قرمز قرار گرفته است.

وجود ۲۴۰۰ رقبه کشاورزی در استان اردبیل/ حمایت از سرمایه‌گذاری در املاک موقوفه

تاسیس شعبه جهاد دانشگاهی در شهرستان مشکین شهر

کد خبر: 27607 | تاریخ انتشار: 12:17:52 - یکشنبه 30 تیر 1398 | بدون نظر | |

مصاحبه با مخترع مشکین شهری:

عباس بشیرزاده جوان مشکین شهری مدال طلا و دیپلم افتخار جشنواره جهانی اختراعات سیلیکون ولی آمریکا را کسب کرد

ایلقارنیوز: جشنواره سیلیکون ولی آمریکا به لحاظ منطقه برگزاری و سازمان های بین المللی حمایت کننده که از ان جمله می توان به سازمان جهانی مالکیت معنوی ، فدراسیون جهانی مخترعین ، اداره ثبت اختراعات کشور آمریکا و مراکز علمی ، دانشگاهی معتبر آمریکا برترین جشنواره جهانی اختراعات محسوب می گردد این جشنواره با حضور بیش از ۴۰۰ مخترع از ۳۰ کشور دنیا از جمله آلمان ، روسیه ، کانادا ، سوئیس و …  در اوایل تیرماه برگزار شد و  عباس بشیرزاده  جوان مشکین شهری توانست  مدال طلا و دیپلم افتخار جشنواره جهانی اختراعات سیلیکون ولی آمریکا را کسب کرد

عباس بشیرزاده متولد ۱۳۶۸ در شهرستان مشکین شهر ودارای مدرک تحصیلی ارشد مدیریت بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی تهران  می باشد از جمله افتخارات کسب شده توسط این جوان مشکین شهری عبارتند از مدال طلا و دیپلم افتخار از جشنواره های جهانی اختراعات سیلیکون ولی آمریکا و صربستان –    مدال نقره و دیپلم افتخار از جشنواره های جهانی اختراعات کشورهای سوئیس – چین و کویت .

عباس بشیرزاده مدیرعامل شرکت نوآوران سلامت یار مشکین می باشدو از سال ۲۰۱۱ میلادی در مسابقات جهانی اختراعات شرکت نموده و تا کنون علاوه بر افتخارات کسب شده دعوت نامه هایی از کشورهای لهستان ، رومانی ، چک ، کانادا و کره جنوبی جهت شرکت در مسابقات جهانی دریافت کرده است

برخی اختراعات ثبت شده در اداره ثبت اختراعات : کفش طبی هوشمند برای بیماران دیابتی – طراحی ارگونومیک صندلی و محافظ سیستم نخاعی بدن در سوانح ، ابزار پزشکی تعیین محل انسزیون در جراحی های نخاعی و عمل دیسک، عصای طبی ویژه سالمندان و بیماران ترومای پا و نخاعی با قابلیت ذخیره انرژی

 

با او در رابطه با اختراعات و افتخاراتش به گفتگو می نشینیم :

 

 1. هدف و انگیزه اختراع کفش طبی هوشمند برای دیابتی ها؟

با توجه به رشد فزاینده ی تعداد افراد دیابتی و هزینه های بالای درمانی برای این افراد و عدم توجه جدی به بحث پیش گیری در موضوع زخم پای بیماران دیابتی، بر آن شدیم با کاربرد فناوری  های نوین در حوزه پزشکی طرحی را کار کنیم که با صرف هزینه ای کمتر ونقش پیشگیرانه ای که ما مدنظر داشتیم از یکسال پیش کارهای تحقیقاتی آنرا شروع کردیم و شروع به ثبت اختراع داخلی وپتنت آن کردیم تا در نتیجه ی تولید این محصول ارزشمند بتوانیم زندگی توأم با آسایش و راحتی بیشتر و رنج و درد کمتری را برای این عزیزان به ارمغان بیاوریم.

 1. نحوه شرکت در جشنواره سیلیکون ولی آمریکا؟

قبل از پاسخ به این سؤال بایستی عرض کنیم که از مدت ها قبل اعضای تیم اختراعی ما سابقه حضور در جشنواره های دیگر را نیز داشتند واز مدت ها قبل با جشنواره ها آشنایی کافی را داشتند.درباره جشنواره سیلیکون ولی آمریکا با توجه به اینکه این جشنواره به دلیل منطقه ی برگزاری آن(سیلیکون ولی) و تعداد مخترعین شرکت کننده و همچنین تعداد سازمان ها ، مراکز علمی،پژوهشی ونهادهای بین المللی حمایت کننده جزو برترین و بزرگترین رویدادهای علمی دنیا در عرصه نوآوری و اختراعات محسوب می شود بالتبع جزو اولویت های ما برای شرکت و حضور محسوب می شد.

 1. پیش از این هم اگر اختراعی داشتید توضیح دهید؟

بله.افراد تیم ما تقریبا در اکثر حوزه ها وفیلدهای پزشکی اختراعات مختلفی از جمله طراحی ارگونومیک صندلی و محافظ سیستم نخاعی بدن در سوانح ، ابزار پزشکی تعیین محل انسزیون در جراحی های نخاعی و عمل دیسک، عصای طبی ویژه سالمندان و بیماران ترومای پا و نخاعی با قابلیت ذخیره انرژی، کیت های اندازه گیری ۲۵-OH-VitD3 به روش HPLC و کیت استخراج پلازمید را در کارنامه­ی خود داشته اند.همچنین ایده های اولیه ی زیادی در حوزه ی تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی با قابلیت پتنت شدن در داخل و بین المللی داریم که در صورت حمایت مسئولان دانشگاه وکشور می توانیم علاوه بر پتنت کردن این ایده ها، آنها را به مرحله ی تولید انبوه برسانیم.

 1. آینده ی این اختراع را چطور پیش بینی می کنید؟ آیا به تولید خواهد رسید؟

با توجه به اینکه این اختراع هم قابلیت ثبت بین المللی و هم قابلیت تجاری سازی را دارد، ما در مرحله ی اول می خواهیم این اختراع را در صورت کسب حمایت های لازم ثبت بین المللی کنیم و در کنار آن کار تجاری سازی آن را شروع کنیم تا با تولید انبوه این محصول دانش بنیان بتوانیم کمی از دردها و رنج های بیماران دیابتی را بکاهیم و هزینه های درمانی آنها را نیز کاهش دهیم.

 

۵٫نحوه عملکرد؟

اختراع ما به صورت کفش طبی هوشمند با قابلیت مانیتورینگ روزانه و لحظه ای وضعیت پا از لحاظ میزان فشار و دما می باشد که در صورت قرار گیری پا در پوزیشن های نامناسب  با اعلام این وضعیت به شخص و اصلاح موقعیت از جانب بیمار، باعث تنظیم فشار و دمای پا ، که دو فاکتور اصلی در ایجاد زخم پای دیابتی محسوب می شود،  می گردد  و در نتیجه از ایجاد زخم و به تبع قطع عضو جلوگیری می نماید.

 

 1. چه انتظاراتی از مسئولین دانشگاه و یا غیر دانشگاهی برای حمایت از اختراع خود برای تولید دارید؟

 

 1. ایجاد کانال های حمایتی بویژه در زمینه حمایت مالی با ردیف بودجه ای مشخص و شفاف برای حمایت از ایده های نوآورانه دانشجویی . به طور شفاف، از آنجا که شرکت در این قسم جشنواره ها با هزینه های نسبتا بالایی و آن هم به شکل پرداخت ارزی میسر می باشند، از این رو ما در مسیر تامین مالی با چالش های زیادی مواجه بوده ایم. بدیهی است ایجاد سازو کاری شفاف و مشخص به منظور حمایت ویژه از دانشجویان راغب جهت شرکت در جشنواره های مختلف از سختی های مسیر کاسته و تا حدودی موانعی را برطرف می سازد.

۲٫استفاده از دانشجویان نوآور و مخترع دانشگاه در مراکز تحقیقاتی و همچنین به عنوان مشاوران علمی جوان برای مسئولین ارشد و میانی دانشگاه

 

 1. حذف بروکراسی های زاید اداری در مسیر حمایت از دانشجویان مخترع و حمایت از آنان در کمترین زمان ممکن و با اولویت اول معاونت پژوهشی به دلیل تأثیرگذاری این دانشجویان در تحقق دانشگاه نسل سوم وچهارم و اقتصاد دانش بنیان.
 2. حمایت ویژه و همه جانبه از اخذ پتنت های بین المللی و داخلی از طرح های برگزیده در جشنواره های بین المللی به منظور تجاری سازی و ثبت شرکت های دانش بنیان
 3. تشکیل کمیته ویژه حمایت از دانشجویان مخترع و نوآور در بدنه ی اصلی معاونت پژوهشی دانشگاه (اعضای کمیته از دانشجویان صاحب نام دانشگاه در حوزه اختراعات باشد) و با قدرت سیاست گذاری و تصمیم گیری در سطح معاونت پژوهشی دانشگاه.
 4. ارتباط دادن واتصال دانشجویان مخترع دانشگاه به سرمایه گذاران بزرگ کشوری و بین المللی برای تجاری سازی اختراعات آنها.
 5. تخصیص امتیاز علمی به برگزیدگان جشنواره های معتبر بین المللی اختراعات از طرف بنیاد ملی نخبگان
 6. حرف آخر؟

در نهایت ضمن تقدیر و تشکر از تمامی بزرگانی که در این مسیر ما را یاری نموده اند و یا در آینده کمک حال مان خواهند شد، با توجه به خروجی نهایی کار ما که می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر اقتصاد کشور داشته باشد و در تحقق اقتصاد مقاومتی و مبتنی بر دانش سودمند واقع گردد،   وهمچنین با تجاری سازی و کسب پتنت داخلی و بین المللی ایده ها و اختراعاتی که در دست داریم و به تبع فروش آنها در سطح بین المللی در کنار ارزآوری به کشور،  می توان موجبات ارتقای رتبه ی جمهوری اسلامی ایران در شاخص جهانی نوآوری( GII ) را فراهم آورد ، فلذا از مسئولین عزیز دانشگاهی و کشوری می خواهیم با حمایت مادی و معنوی از تیم ما، زمینه خلق حماسه ی ماندگار در جهت تبدیل کشورمان به یکی از قطب های نوآوری دنیا را توسط فرزندان این مرز و بوم فراهم سازند.

 

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار