دولت سیزدهم با تامین و تزریق نهاده های دامی به دامدارن، مانع از کاهش تولید لبنیات در کشور شود

عده ای در صدد انتقام از فرماندار بودند

دستگیری یکی از مدیران و دو نفر از کارکنان دستگاه عمومی در اردبیل

شهریئری هنوز چشم به راه است؛ عملیات نصب پنل‌های سقف محوطه به‌زودی آغاز می‌شود

واگذاری غارهای مشگین‌شهر به بخش خصوصی

مدیران جهادی و مخلص جهت خدمتگزاری به عرصه بیایند

باید برای تمامی زمینه های پیشرفت شهرستان برنامه داشته باشیم و آن را از رئیس جمهور مطالبه کنیم

اعلام نتایج انتخابات شورای شهر پارس آباد، مغانسر و اسلام آباد

  نتیجه نهایی  انتخابات ششمین دوره  شورای شهر مشکین شهر

«اسامی نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر مشگین شهر»

اینجا مشکین شهر است…

مشکل آب شرب روستای نقدی علیا ، و مسدود سازی جاده توسط اهالی

کد خبر: 29184 | تاریخ انتشار: 18:27:23 - سه‌شنبه 22 تیر 1400 | بدون نظر | |

شهروز خرمی - مشاور معاون وزریر  و  کارشناس ارشد اتاق پایش وزارت جهاد:

بحران کم آبی  و  معجزه آبخیزدار  و آبخوانداری

ایلقارنیوز: کشور ایران به لحاظ اقلیمی و آب و هوایی از مناطق گرم و خشک دنیا به شمار می رود به طوری که میانگین بارندگی سالانه حدود ۲۵۰ میلیمتر است  و  کاهش نزولات آسمانی  موجب تشدید این بحران شده است و در صورت وجود بارندگی مناسب،  تبخیر آب معضلی  است. که این کمبود را  دو چندان کرده است که به طوری که ۷۰ درصد آب‌های تجدید پذیر  در کشور تبخیر می شود و میزان تبخیر در کشور ۳ برابر  میانگین جهانی است.

از طرفی نیز  بارندگی  از آنجا که در زمان های مختلف توزیع نمی شود، به صورت سیل و رواناب جاری شده و از دسترس خارج می‌شود.  منطقه ما نیز  از این بحران مستثنی نیست. در  بررسی نام  این شهر  یکی از تعبیرها  از کلمه ” مشکین”   وجود پسوند  نسبت”ین”  می باشد و مانند کلمه زرین و  خونین.. اضافه شده است و معنی آن  مانند “مشک آب”  و یا  “محلی پرآب”  را  نشان می‌دهد. با وجود سدهای متعدد و منابع آب مناسب ، اما از  کم آبی و خشکی رنج می برد.

یکی از راهکارهایی که سالیان اخیر در منطقه رواج پیدا کرده، ساختن سد خاکی(که در جهان منسوخ شده) هست. با مدیریت آب  و ذخیره سازی سطحی و زیر زمینی می توان از آسیب و خسارات وقوع سیل جلوگیری کرد  و از آب جمع آوری شده در فصول گرم و خشک سال استفاده نمود. اما نگاه های افراطی به سدسازی با پشتوانه های سیاسی برای کنترل آب های تجدیدپذیر، خسارات فراوانی را به دنبال داشته است که از جمله مهمترین آن می‌توان به  هزینه زیاد، نابودی محیط زیست پایین دستی سد، تخریب محیط زیست برای سد سازی، از بین بردن زمین‌های کشاورزی و اکوسیستم و ایجاد کانون های ریزگرد با نابودی پوشش گیاهی برای ساخت این سدها اشاره کرد.

این در حالی است که،  یکی از راهکارهای موثر و به عنوان معجزه مبارزه با خشکسالی  می توان در منطقه در نظر گرفت، آبخیزداری و آبخوانداری است. آبخیزداری و آبخوانداری نه تنها معایب و مضرات سد سازی را ندارد ، بلکه با هزینه خیلی کم و در سطح وسیع و  ایجاد تعداد زیادتر،  نقش سازنده ای در مقابله با خشکسالی داشته باشد.

همچنین با سدسازی بسیاری از  سیل‌ها از جریان منحرف می شوند، ولی سیل باید اتفاق بیافتد، اما بایستی مدیریت شود. اگر سیل در دشت وارد نشود مشکلات زیادی پدید می آید. سدهای زیادی ساخته شده و تصور براین است که این سدها باعث رونق شده ولی نتیجه عکس آن رخ داده است. اگر این سدها نبود بخشی ازسیل هرسال وارد دشت می شد و مواد مغذی را وارد آن می کرد و باعث آبشویی و زهکشی می شد. در نهایت شوری زمین کم و پوشش گیاهی خوبی در منطقه پدید می آمد. علت اینکه در بسیاری از مناطق کانون گردو غبار وجود دارد هم همین است زیرا با فقدان پوشش گیاهی در آن مناطق مواجهیم. آبخیزداری با کاهش ضریب رواناب سطحی و افزایش نفوذ، در سرشاخه ها رواناب را کاهش داده و تاحدود زیادی سیلابهای مخرب را کاهش داده و در نتیجه در پایین دست به شدت از خسارات آن کاسته می شود.»

آثار و نتایج مثبت آبخیزداری و آبخوانداری در مهار آب و مقابله خشکسالی در حالی است که دولت های مختلف به این مساله مهم غفلت نموده و بیشتر به سمت سدسازی (و در سال های اخیر انتقال آب) متمایل بوده اند.  «تنها گزینه مدیریت کلان آب در کشور  و منطقه آبخیزداری و آبخوان داری است،«   ولی متاسفانه دولت به جای هزینه در این بخش فقط سد ساخته است. سدهایی که با جمع شدن آب پشت آنها حق آبه پائین دست خود را حذف می کنند.   همین امر باعث شده که  مناطق  پایین دستی از آب بی بهره بماند و حق آبه بخش کشاورزی نادیده گرفته شود. این موضوع منجر به مهاجرت های بسیاری به اطراف چابهار شده است. از طرفی در سیل های اخیر هم دیدیم که سدهای ساخته شده حتی نتوانست جلوی خسارت را بگیرد.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار