برخورد با متخلفین تخلیه نخاله های ساختمانی در حریم راه های حوزه استحفاظی

اسامی نامزدهای احراز صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد

اجرای طرح برخورد با موتور سواران متخلف در مشگین شهر

اتمام پروژه های ورزشی مشگین‌شهر با برنامه‌ریزی های مدون

آغاز عملیات اجرایی بهسازی و ساماندهی رودخانه بالیقلوی چای اردبیل

فرایند اجرایی چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد

هفدهمین جشنواره بین المللی «حرکت» در مشگین شهر برگزار شد

خط زمینی اردبیل – وان در اردبیل برقرار می‌شود

احداث ۲۵۲ سایت جدید ارتباطی در راستای بهبود شرایط پوشش آنتن‌دهی و اینترنت

اولین رویداد «صدرا »در دانشگاه آزاد اردبیل برگزار شد

مردان مومن بر سر عهدی که با خدا بسته اند صادقانه ایستادند

تلاش خالصانه رئیسی برآمده از سیره و منش انقلابی بود

کد خبر: 56484 | تاریخ انتشار: ۱۴:۱۹:۴۵ - پنجشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۲ | بدون نظر | |

قرار گرفتن «سد سبلان» مشگین‌شهر در وضعیت حجم مرده

 ارسلان فرجی مزرعه خلف ظهر چهارشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار کرد: سد سبلان مشگین‌شهر در حال حاضر ۱۷.۸ میلیون مترمکعب آب دارد که ۳ میلیون متر مکعب آن قابل بهره برداری است و با برنامه‌ریزی‌های‌ انجام‬ شده‬ در‬ تلاشیم‬ تا‬ آخر‬ شهریور‬ ماه‬ ‬ از‬ این‌ مقدار‬ آب‬ مورد نیاز کشاورزان را تأمین کنیم.

وی با اشاره به کاهش ۴ میلیون مترمکعب آب سد سبلان نسبت به مدت مشابه سال قبل خود افزود: سد سبلان تقریباً در حجم مرده قرار دارد و در شرایط نگران کننده‌ای قرار گرفته است که امیدواریم با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده در هواشناسی شاهد بارش باران در بالادست این سد باشیم.

مدیر امور منابع آب مشگین‌شهر ادامه داد: سایر سدهای این شهرستان که با عنوان سدهای کوچک شناخته می‌شوند نیز به دلیل بارندگی‌های نامناسب شرایط خوبی ندارند و تقریباً ۳۰ درصد حجم مخازن پر شده است.

فرجی مزرعه خلف با بیان اینکه کل پتانسیل منابع آبی شهرستان مشگین شهر ۳۴۸ میلیون مترمکعب است، افزود: از این مقدار ۴۳ میلیون متر مکعب سهم آب زیرزمین بوده و ۳۰۶ مربوط به منابع آب سطحی است.

وی خاطرنشان کرد: از حجم آب زیر زمینی در قالب یک هزار و ۷۷۴ حلقه چاه کشاورزی که در مشگین‌شهر در حال بهره‌برداری بوده برای مصارف کشاورزی و شرب و صنعت استفاده می‌شود و ۱۸۰ میلیون متر مکعب نیز به طرق مختلف از طریق سدهای احمد بیگلو و روش‌های سنتی در حال بهره‌برداری است.

مدیر امور منابع آب مشگین‌شهر ادامه داد: در سال‌جاری با توجه به وجود سختگیری‌های بیش از اندازه از «خیاوچای» به طرف مشگین‌شهر ۱۷ کیلومتر نهر جدید و لایروبی نهر انجام شد و یک میلیون آب هدایت کردیم و نیازهای آبی برخی مناطق مشگین‌شهر و اطراف شبکه احمدبیگلو را برطرف کردیم.

فرجی مزرعه خلف با اشاره به مخاطرات مختلفی از جمله سیل، رانش، خشکسالی که مشگین‌شهر تجربه کرده است، گفت: بحران آب در شهرستان مشگین‌شهر بسیار جدی است و باید به سمت تغییر الگوی کشت حرکت کنیم و مانع کشت برنج، صیفی‌جات آب‌بَر، احداث چاه‌های غیرمجاز در این شهرستان باشیم.

 

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار