بیانیه و متن تقدیر و تشکر مسعود خیرجو پس از استعفا و تحویل شهرداری :

محمود علیزاده جایگزین مسعود خیرجو به عنوان سرپرست شهرداری شد

خط قرمز دادستانی امنیت و آسایش مردم است / به هیچکس باج نمی دهیم

تیشه محرومیت بر پای درختان سیب مشگین‌شهر!

توضیحات دادستان اردبیل در مورد پخش یک کلیپ

مرکز ملی فرش در مشگین‌شهر راه اندازی می‌شود/ اشتغال یک هزار نفر در حوزه فرش در مشکین‌شهر

اختتامیه نمایشگاه نقاشی “نقاشان ریز نقش” برگزار شد

مدرسه مسکن مهرمشکین شهر از لحاظ ایمنی و ساخت و ساز هیچ مشکلی ندارد

میزان باسوادی در کشور به ۸۵ درصد افزایش یافته است/ کمتر از ۲میلیون و ۳۰۰ هزار بی سواد در کشور وجود دارد

مشگین‌شهر امن‌ترین شهرستان استان اردبیل است

گزارش تصویری(۲) مراسم شبیه خوانی مشکین شهر

گزارش تصویری مراسم شبیه خوانی مشکین شهر

کد خبر: 21198 | تاریخ انتشار: ۱۶:۲۷:۲۱ - پنج شنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۵ | ۱ نظر | |

به قلم پوپک قاسمی - دبیر استانی روزنامه همشهری

سفره خالی اهالی استان از حضور گردشگران

ایلقار نیوز:برآوردهای شورای جهانی سفر و گردشگری نشان می‌دهد که افزایش سهم گردشگریپوپک قاسمی در اقتصاد جهانی و اشتغال‌زایی بسیار تاثیر گذار است و در وضعیت کنونی گردشگری به نقطه درآمدزایی مناسبی در کشورها تبدیل شده است طوری که رقابت ها برای معرفی جاذبه های توریستی به نیت کسب درآمد به یکی از اولویت های کشورها تبدیل شده است.

استان اردبیل در سطح کشور به یک منطقه گردشگری معروف است و جاذبه های چهار فصل این استان گردشگران بسیاری را هر سال به سوی خود جذب می کند.

جاذبه های دامنه سبلان، چشمه های آبگرمی که در اغلب شهرستان های این استان وجود دارد، آب و هوای مناسب، جنگل فندقلو، گردنه حیران و جاده خلخال به اسالم، شیروان دره سی و پل معلق مشگین شهر، مناظرساحل رود ارس، گردشگری روستایی و عشایری و بناهای تاریخی در این سرزمین کهن که نشان از قدمت باستانی دارد همه و همه از اردبیل یک منطقه ایده آل برای گردشگر ساخته است.

آنچه با وجود جاذبه های گردشگری بی نظیر در استان قابل توجه است تاثیرکمرنگ حضور گردشگر در درآمدزایی و اقتصاد استان اردبیل است و به جز سرعین- آن هم نه در حد مطلوب- در بقیه شهرستان های استان بهره برداری اقتصادی مناسب از گردشگری نمی شود.

این استان در حالی که یک و ۹ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است که این مساحت یکی از پر تراکم ترین مناطق گردشگری کشور محسوب می شود و حتی با وجود معرفی و تبلیغ کم، باز هم گردشگران زیادی را به خود جذب می کند اما به دلیل نبود برنامه ریزی ها و فراهم نشدن زیرساخت ها درآمد کافی نصیب استان نمی کنند.

به گفته مدیر کل امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل درآمد سرانه استان اردبیل با جمعیت حدود یک میلیون و ۲۴۸ هزار نفر، در سالهای اخیر کمتر از متوسط کشوری بوده است.

در حال حاضر گردشگران استان اردبیل، از طبیعت و مواهب خدادادی این استان استفاده می کنند که در نهایت حتی محیط زیست استان محتمل هزینه هم می شود و به دلیل نبود و امکانات زیر ساختی برای سرمایه گذاری درآمدی اهالی استان از حضور این گردشگران کسب نمی کنند.

برنامه ریزی برای تامین زیرساخت های لازم در مناطق گردشگری استان باعث ترغیب سرمایه گذاران برای ایجاد پروژه های گردشگری می شود که باید در اولویت کارهای دستگاه های اجرایی قرار گیرد.

در کنار تامین زیرساخت بای جذب سرمایه گذار، آموزش نیروی انسانی برای جذب گردشگر و بهره برداری از موقعیت های گردشگری می تواند گام موثری در کسب درآمد باشد.

همچنین صنایع دستی استان به عنوان گنجینه هنر و تاریخ این منطقه می تواند با حضور گردشگران درآمدی نصیب هنرمندان صنایع دستی کند که اغلب در مناطق گردشگری استان کمتر نشانی از غرفه های عرضه صنایع دستی مشاهده می کنیم که ایجاد غرفه ها و بازارچه های صنایع دستی و سوغاتی های استان اردبیل در مناطق گردشگری می تواند به درآمدزایی اهالی استان از گردشگری بیانجامد.

البته در روزهای اخیر خبر «تدوین بسته های حمایت از گردشگری و صنایع دستی در استان اردبیل» خبر امیدوار کننده ای بود که امیدواریم مانند دیگر طرح های کاغذی و شفاهی نباشد و در عمل تاثیر حمایتی خود را بر وضعیت اقتصادی گردشگری و صنایع دستی استان داشته باشد.

انتهای پیام/تابناک

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ ديدگاه مطلب براي " سفره خالی اهالی استان از حضور گردشگران " ارسال شده است.

  1. عزیز گفت:

    باسلام
    ضمن عرض تشکر وسپاس از سرکار خانم قاسمی که مطالب مفیدی را ارائه نمودند لازم است عرض نمایم در استانی که شهرستانهای دیگر ان از رونق گردشگری مشگین شهر که اگر تمامی ظرفیتهای گردشگری دیگر شهرهای استان روی هم جمع کنند باز هم پتانسیل مشگین شهر از ان بالاتر است ناراحت وعصبانی شده اند وقتی که اهالی خلخال مستقیما به استاندار محترم شکایت میکنند که چرا مشگین شهر میخواهد پیشرفت نماید وقتی که در سرعین واردبیل تبلیغ مینمایند که مشگین شهر مکان های دیدنی ندارد وفاصله اش از مرکز استان خیلی دور است وقتی مشگین شهر داغترین چشمه ای معدنی دنیا یعنی قینرجه وسلطان اب گر مهای معدنی جهان یعنی قوتورسوئی را در خود دارد وبهترین پارک طبیعی دنیا رادارد وقتی طولانی ترین پل معلق خاورمیانه که از نظر زیبائی در دنیا بینظیر است در این شهر تاریخی وبافرهنگ ساخته شده است وشبکه سبلان هیچ وقت بطور شایسته از این همه ظرفیتهای مشگین شهر تبلیغ نمیکند وفقط وفقط اردبیل وسرعین و مکی هم شهر های دیگر غیر از مشگین شهر مگر ما مشگین شهریها هم استانی نیستیم خداوکیلی اگر ۵۰درصد ظرفیتهای مشگین شهر دست اردبیل یا سرعین ونیر ونمین بود گوش زمین وزمان را کر نمیکردند از تبیلغ . خواهر وسرور گرامی تا فرهنگ ودیدگاه اردبیل وشهرهای دیگر تغییر نکند وتا نفهمند که مشگین شهر وقتی میخواهد به پیشرفت در زمینه گردشگری وصنعت برسد از جیب انها خرج نمیکند وانها چیزی از دست نمیدهند وغرض ورزی وتنگ نظری مسئولین استانی پایان نیابد وضع به همین منوال است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار