تشکیل زنجیره انسانی در شهریری مشکین شهر

رویداد گردشگری مشگین ۹۷ همگام با تبریز ۲۰۱۸ افتتاح شد

تمامی استان‌های مرزی کشور امنیت سرمایه‌گذاری دارند

تا پایان سال ۹۷ پروژه تلی شابیل افتتاح می‌شود/ باید براساس استعداد شهرستان برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری کرد

عملیات اجرایی پارک آبی پل معلق مشگین شهر آغاز میشود/برگزاری ویژه برنامه عیدانه پل معلق

جناب آقای استاندار با وجود این همه ظرفیت های بکر گردشگری و کشاورزی چرا راه آهن ؟ !

« دو کلمه حرف حساب »

هیچ موقع جلوی سرمایه گذار نمی ایستیم / مشکین شهر پایلوت آبخیزداری می شود

از کویر کرمان تا سر ایران

اگر برجام نداشتیم دقیقا چه داشتیم؟

مسائل قرآنی در بین مسئولان شهرستان کم رنگ شده است

قدمت جام طلایی مکشوفه مشگین‌شهر ۳ هزار سال برآورد شد

کد خبر: 23800 | تاریخ انتشار: ۱۵:۳۱:۱۱ - جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ | ۹ نظر | |

به قلم  یحیی حمیدزاده خیاوی

 « معضل زیست محیطی « نزول برف » در ولایت مشکین! »

ایلقار نیوز: از مدّتهای مدید بوده که دست اندرکاران ذیربط در فصل زمستان ، زمانیکه نعمت نزول برف از جانب یحیی حمیدزادهخداوند بر منطقه حکمفرما میگردد ، کارگران شهرداری بامر مسئولین مافوق دست بکار گردیده و نسبت به نمک پاشی در معابر اصلی و فرعی ولایت بزرگمان دست بکار میگردند.تا شاید بدینوسیله جلو لغزندگی های احتمالی وسائط نقلیه و عابرین را گرفته و از بروز حوادث و لطمات احتمالی جلوگیری بعمل آورند و صد البته که رفاه همولایتی ها فقط در این مقوله خلاصه میگردید!؟ هر چند میتوان گفت:این قضیه در نوع خود طریقت دوستی!؟ و در چهارچوب اجرای وظیفه محوله باری بهر جهت بوده!؟ اما قضیه نمک پاشی ، بنوعی دیگر ذهن همولایتی های محترم دوستدار طبیعت را بخود مشغول داشته است و حال آنکه صد البته بحران زیست محیطی با ورود آلاینده های صنعتی و غیره توسط نوع بشر بر بستر پاک و بکر و بیگناه طبیعت که زندگی انسان و انسان نماها بعد از خدا از همین منظر تامین میگردد پس چگونه است که با دستان خود ، مادر طبیعت را نیشتر فرو کرده و مرگ و فنای خویشتن را سبب میگردیم.

لذا واضح است آثار نمک پاشی های صورت گرفته تا مدت های مدید بعد از آن ، چهره معابر را آلوده
جلوه داده و آسفالت آنرا در لایه ای از شوره زار آرایش داده که پی آمد آن دگرگونی و نابودی چندین جانبه میباشد. بطوریکه ترکیبات نمک صنعتی ، باعث صدمه دیدن رویه آسفالتها شده و سبب از بین رفتن آن قبل از عمر قانونی اش میگردد. این در حالیست که مسئولین مربوطه بهر دلیل ، دیگر رمقی برای ریزش و یا جابجائی آسفالتهای مستهلک قبلی و جایگزینی آنها با آسفالتهای مرغوب جدید برایشان باقی نمانده و منتظر روزمرگی و دریافت دستمزد ماهیانه شان را به انتظار مینشینند.

علی ایحال میتوان اینگونه نتیجه گرفت که با ندانم کاریهای افراد ناآگاه و بجهت اینکه خدمت بی منّت خویش را با این مقوله های مخرّب توجیه نمایند ، در هر نوبت نزول برف که برکت خداوندی است چندین تُن نمک صنعتی در کام معابر مخروب این ولایت بزرگ ریخته و ضمن اینکه زحمات انجام گرفته در رابطه با آسفالتهای نامرغوب قبلی ریخته شده خویش را بر باد میدهند ، صدمات جبران ناپذیر زیست محیطی را نیز بر طبیعت منطقه و انسانهای شریف وارد مینمایند و در این رابطه بایستی مراکز بهداشتی و سازمان های زیست محیطی و دوستداران طبیعت مردم نهاد با تحقیقات لازم ، نتیجه گیری های خویش را برای تنویر افکار عمومی بر مردم و مسئولین عرضه دارند و همچنین با این مقدار متنابه تزریق نمک صنعتی بر سطح و جوار کوچه ها و خیابانهای منطقه که انسانها از آب و هوای آن استنشاق و از محصولاتش ارتزاق میکنند ، عاقبت ناگوار و جبران ناپذیر برآیند موضوع ، بدون اینکه خودمان متوجه آن باشیم ، با دستان عده ای ناآگاه سلامتیها بخطر افتاده و زمینه بروز عوارض و بیماریهای متعدد را فراهم میآورند ، بدون اینکه از قِبَل بخطر انداختن سلامتی همولایتی های شریف ، دیناری هزینه در گذشته و حال و آینده پرداخت کرده باشند و یا مسئولیت کار ناصواب خویش را پذیرا گردند.

45c8e8eb-ad31-4cdc-93e3-d665d0378cd7_20151230_1122171

علیهذا سوار بر گُرده کامیون های سنگین و نیمه سنگین پر از محموله نمک صنعتی شدن و بیلی بر دست کارگران دادن و محیط زندگی همولایتی ها را آلوده کردن ، هیچ ارزش انسانی و عرفی و اخلاقی و توجیه قانونی و در خور نداشته و جا دارد برای خدمات رسانی در زمان یخبندان های احتمالی ، تدابیر خاصّ دیگر از جمله بکارگیری بموقع ماشین آلات های کوچک برف روبی در کوچه ها و یا خیابانها با آسفالتهای تخریب شده و یا حتّی استفاده از محلولهای مناسب و مؤثر در دستور کار قرار بگیرد. فردی که توان درست علمی و درک صحیح و لازم زیست محیطی وی به آن حدّ و اندازه نبوده که بداند چگونه سلامتی همولایتی های بیگناه را مورد بازیچه قرار داده و برای درج بیلان کاری خویش و گزارشات در جلسات شورای اداری و غیره منّت گذاری مینماید ، بیش این نمیتوان از آنان انتظار داشت و همان کار را کودکی نیز میتواند به سرانجام برساند. مهم اینست که با شگردهای کاملا منطقی و با استفاده از متدهای روز علمی ، عملا با موضوع مبتلابه برخورد و معضلات رفع گردد.

از مسئولین ذیربط بویژه فرمانداری بعنوان بالاترین مرجع اجرایی ، شهرداری ، سازمان حفاظت محیط زیست و اِن جی او های محلّی و دوستداران طبیعت شهرمان انتظار میرود ، لطفا به این قضیه مهم بی تفاوت نشده و پس از نمک باشی و ذوب شدن برفها در معابر ولایتمان گشتی زده و با تحقیق علمی تخصصی قبول زحمت فرمایند تا ببینند که شهرداری و کارگران تحت امرش ، چه بلای نابخشودنی عظیم را در معابر کوچک و بزرگ بر سر محیط زیست مردم این دیار مییآورند ، در حالی که علی الظاهر بزعم ایشان ، موضوع قابل اهمییتی نیست!؟ اما آیا از خود پرسیده اند که در هر نوبت بارش برف ، چند تن نمک صنعتی به خورد طبیعت سبز شهرمان از جمله درختان ، مزارع ، باغات ، سفره های آب زیر زمینی ، آبهای مشروب و موجودات زبان بسته که شریک معاش در کنار ما هستند و خودمان ، ارزانی میدارند؟ در حالی که از این نیز شاید خبر نداشته باشم که بقایای نمکهای صنعتی ریخته شده در معابر و کوچه ها که اکنون پسمانده ی حل نشده آن حالت گَرد مانند پیدا کرده و با فعل و انفعالاتهای شیمیایی و ترکیبی به سمومی مهلک بدل شده ، با هر وزش باد ، در کام و امحأ و احشأ مردم بیگناه جا خوش کرده و سلامتی نداشته آنها را نیز از هر طرف به مخاطره میآندازد و قوزِ بالا قوز شده که دیگر سلامتی نیز متورّم و ضربه ای سنگین و مهلک دیگر را بایستی متحمّل گردیم که حتی خودمان بر ضارب و پرتاب کننده سنگ ، بی تفاوت و حتّی گاها از خاطیان بر پاشیدن سموم « نمک صنعتی » در معابر و پیکره ولایت عزیزمان قدردانی هم میکنیم!؟ و بر آن صحّه میگذاریم.

خیر! این خدمات رسانی نیست ، این نه تنها کاملا بر خلاف قوانین زیست محیطی بوده ، بلکه بهر دلیل ، بایستی بعد از این جلو قضیه گرفته شود و بطریقی دیگر در رابطه با موضوع مورد بحث و به جهت جلوگیری از مخاطرات زیست محیطی و از به خطر افتادن سلامتی مردم در منطقه جلوگیری لازم بعمل آید و هم نباید جهت بخطر افتادن سلامتی عموم و قاطبه اهالی بی تفاوت باشیم و با دستان ناآگاه عده ای ، ضربات جبران ناپذیر را متحمّل گردیم.

حالا بیاییم بگوییم که مشکین شهر از نظر فلان بیماری در جایگاه اول قرار گرفته و یا اینکه درختان و گیاهان منطقه به امراض نباتی متعدد مبتلا گردیده و خشک میگردند و یا در بازار بدلیل عدم مرغوبیت محصولات کشاورزی و باغی فروش ندارد و این شاید یکی از دلایل باشد.پس بیاییم از هم اکنون دست بکار شده و علاج وقایع متعدد را قبل از وقوع آنها بگیریم. به امید آن روز.

اما سخن آخر اینکه: کو گوش شنوا که نظرات دلسوزان را ، پشت میز نشینان سفارشی جناحی و سیاسی به پشیزی نخ ریده اند. اما لااقل رضای خداوند را در انجام صحیح وظایف مان در نظر بگیریم. وا….سریع الحساب از منتقم واقعی غافل نباشیم. چوب خدا صدا ندارد آقایان مسئولین!

                                                                                 یحیی حمیدزاده خیاوی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۹ ديدگاه مطلب براي "  « معضل زیست محیطی « نزول برف » در ولایت مشکین! » " ارسال شده است.

 1. ایرج گفت:

  یحیی جان ممنون چه دلچسب. امید که امید که امید که چی بگیم وا…. خودمان هم در خویشتن ماندیم و شهر انگار ……..

 2. Zahra.m گفت:

  واقعا فکر کردن به قضیه سنگین است اما انصافا واقعیت دارد باید که نمک باشیها به حد اقل برسد و بعوض آن از امکانات دیگر استفاده شود چند روز پیش که برف آمده بود و قتی لاستیک ماشین ها ی عبوری را مشاهده میکردی میشد فهمید که چقدر نمک در معابر ریخته شده بود لاستیک ها سفیدک زده بودند

 3. رامتین گفت:

  زهرا خانم تو هم دلت خوشه ها دلت برای لاستیک ها نسوزه برای مردم بیچاره بسوزه که اینهمه نمک خودشان و طبیعت بیچاره شان آنهم از نوع تصفیه نشده نوش جان میکنند.ایلقار جان ممنون یاشاسین

 4. ایرضا گفت:

  اینها اکثیریت اینجورن تا زمانی که بر اسب مراد سوار نشده اند میگویند اِله میکنیم بِله میکنیم و وقتی اسبشان از پل گذشت و به مقصودشان رسیدند دیگر چه کشکی چه وعده ای معلوم میشود که همش سر خرمن بوده است وا… ما اینجورشو بجز این شهرستان در هیچ کجا شاهد نبوده ایم آخه ما دردمان را در رابطه با قصور مسئولان به چه کسی باید بگوییم کو گوش شنوا

 5. اردوان هاشمی گفت:

  ضمن تشکر از نگارنده و سایت محبوب ایلقار بنده نیز به سبب قصور مسئولین در امور پیشنهاد میکنم که با توجه به تراکم شهرمان در نقطه مرکزی و خارج کردن شهر از بافت سنتی آن دست بدامان دولت گردند که به غیر از این مشکین شهر جهت خارج شدن از بحران عمرانی به بن بست خورده است و سرمایه زیادی را جهت خارج شدن از بحرانهای متعدد را میطلبد اگر بشهرستان اهر نگاه کنیم واقعا از توابع این شهرستان بوده بریم ببینیم که که چگونه از هر لحاظ متحول شده است هم مردم قصور داشته اند و هم دولتمردان و هم اینکه تمامی مسئولان من جمله نمایندگان واقعا برای این شهرستان هیچ کاری انجام نداده اند و بقول معروف که میگویند: آش خالته نخوری پاته میخوری بخور خوری نخور.کو آن سرمایه گذارانی که آقایون ادعا میکردند.

 6. محمد گفت:

  بسیار متین و به حق نوشته ای جناب حمیدزاده . ولی کو گوش شنوا که مسئولین شهر به خود بیایند. بنده در زمستان گذشته در باکو بودم برف زیاد آمده بود ولی بدون رختن حتی دانه ای نمک مردم و رانندگان رعایت اوضاع را می کردند و هیچ شکایتی هم نداشتند.
  عاقبت این نمک پاشی ها طبیعت شهر ما را بخصوص در قسمت شمالی نابود خواهد کرد.

 7. sadegh.a.75 گفت:

  قطعا اگر شهرداری بفوریت و در همان دقایق پایان اتمام ریزش برف دست بکار شده و نسبت به برف روبی از معابر حتی با امکانات ساده اقدام نماید این معضل زیست محیطی نه تنها بوجود نمی آید بلکه در مشکلات عدیده نیز از این منظر بطور ساده قابل حل است اما واقعا مسئولین ذیربط در انجام وظایف خود سهل انگار هستند و این انصاف نیست که به اندازه حقوق دریافتی خود حتی در این جامعه برای مردم خدمت رسانی ندارند و بقول ما آذری زبانها « اینصافدا دینین یاریسی دی » در جایی که کارمند ، تحت مدیریت مسئول مافوق خودنیست نتیجه در امور اجرائی میشود همین. آقایان شورای شهر و شهرداری هنوز برای ۱۲۰۰تن قیر مفقود شده اعلامی در رسانه ها جواب مشخص و درست و حسابی نداده اند امتاسفانه به این امور حساس هم نپرداخته و وقت گرانبهای خود را در این مقولات مصروف نخواهند داشت.

 8. آلیشان گفت:

  دلم برای نویسنده مطلب و ایلقار عزیز میسوزد که مسئولی خریدار دلسوزان بی جیره و مواجب نیست.این شهر شهری سراسر سیاست زده بوده که با این کارها ره بجایی نخواهد برد. مشکین = سیاسی ترین شهر ایران که شایسته سالاری در آن جایی ندارد. پس شبهای یلدای همشهریان مبارک.

 9. مسعود گفت:

  سلام آقای حمیدزاده به نوبه ، من خودم از خواندن نوشته های شما انرژی مثبت میگیرم. منتظر دلنوشته های شما هستم خداوند توفیق خدمت عطا فرماید

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار