اجاره سوئیت در مشکین شهر

ساختار کشور با مشکل تمرکزگرایی روبروست

زندان مشکین شهر دیگر جوابگو نیست

۱۰ کیلوگرم مواد مخدر در مشگین‌شهر کشف و ضبط شد

تعرفه‌های نامتعارف و داد اهالی مشگین‌شهر

۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

کد خبر: 440 | تاریخ انتشار: 8:58:12 - سه‌شنبه 1 مهر 1393 | بدون نظر | |

فروش علم در اردبیل!

ایلقار نیوز: «فروش پایان نامه» توده ای که به جان علم افتاده است و با وجود تمامی تلاش ها، درمانی برای رفع این «غده سرطانی علم» پیدا نشده است طوری که این غده از «انقلاب» تهران به کوچه و پس کوچه های اردبیل رسیده است.

پایان نامه نوشتاری علمی و پژوهشی است که برای دریافت مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد ارائه شده و ۶ واحد درسی محسوب می شود که دانشجو با تهیه و تدوین آن به صورت کامل از این مقطع فارغ التحصیل می شود اما در سال های اخیر، این نوشتار از حالت علمی و پژوهشی خارج شده و در قالب تجارت مطرح شده است.

تجارت از آن جهت که یک طرف آن دانشجویی است که نمی خواهد دود چراغ خورده و پای تحقیق و پژوهش بنشیند بلکه می خواهد با هزینه کردن از زیر بار تحقیقی خارج شده و دست در جیبش، لقمه ای در دهانش گذاشته شود و طرف دوم آن افراد تحصیل کرده دیگری هستند که با دریافت مبالغ هنگفت و با دستکاری در تحقیقی دیگر، پایان نامه ای آماده کرده و با فروش آن به دانشجو به نان و نوایی می رسد.

 گستره فعالیت

این «تجارت علمی» از «انقلاب» تهران شروع شده و زمانی در نقاط محدودی از شهرهای بزرگ کشور ادامه حیات می داد اما به مرور دامنه این «تجارت علمی» از شهرهای بزرگ به شهرهای کوچک هم گسترش یافت طوری که امروز در اکثر شهرهای کشور افرادی هستند که از این طریق مدرک علمی گرفته و گروه دیگر از همین طریق امرار معاش می کنند.

شلوار کتان ات را به همراه پیراهن آستین کوتاه ات می پوشی، کیف ات را به صورت مورب از گردنت آویزان می کنی، عینک آفتابی بر چشم در خیابان های شهر قدم می زنی. دقیق تر که می نگری، مراکزی را می بینی که بدون ترس از برخورد قانونی از آگهی هایی مبنی بر تهیه و فروش پایان نامه زده اند.

وارد یکی از این مراکز می شوی. دختر جوان که سن اش به زور عدد ۲۵ را نشان می دهد پشت میزی نشسته است. سلام و علیکی می کنی و می پرسی: آگهی زده اید که در کار پایان نامه هستید، همچنان این کار را  می کنید؟ نگاه ات می کند و می گوید: بشینید تا خدمت برسم.

می آید و روبرویت می نشیند.

برای چه مقطعی پایان نامه می خواهید؟ کارشناسی ارشد. چه رشته ای؟ علوم ارتباطات. چرا کار نکنیم؟ تخصص هم تدوین پایان نامه است.

چقدر هزینه دارد؟ بستگی به عوامل مختلفی دارد.

 تاراج میلیونی

چه عواملی؟ عواملی مانند مدت زمان که هر چقدر زمانش محدودتر باشد هزینه اش افزایش می یابد. موضوع تحقیق، روش تحلیل و غیره.

یک پایان نامه با زمان و موضوع نرمال چقدر هزینه بر می دارد؟ ببینید اکثر پایان نامه نویسان ما از اساتید دانشگاه هستند و پایان نامه های نوشته شده به نوعی تضمینی بوده و جای شک و شبهه ندارد. یک پایان نامه را در طول ۶ ماه آمده می کنیم و ۲ میلیون تومان هم می گیریم. نصف این مبلغ را قبل از شروع کار و نصف دیگر را موقع ارائه پایان نامه دریافت می کنیم.

اگر مدت محدود بوده و خواستار دریافت پایان نامه در ۳ ماه باشیم؟ در این صورت هزینه افزایش یافته و با ارائه تخفیف بین ۲ تا ۳ میلیون تومان هزینه خواهد داشت.

و اگر بخواهیم در مدت یک ماه تحویل بگیریم؟ یک ماه؟

بله یک ماه. برای تدوین پایان نامه حداقل ۶ ماه زمان نیاز هست که ما برای خدمت بیشتر به دانشجویان گرانقدر این مدت را به نصف تقلیل داده ایم. یک ماهه در هیچ جایی نمی توانید پایان نامه دریافت کنید. ما هم حداکثر در ۲ ماه می توانیم ایم کار را بکنیم که در این صورت یک میلیون تومان هم هزینه شما افزایش خواهد یافت.

 خلا قانونی برای برخورد

خلا قانونی یا نبود انگیزه برای مبارزه با این «حراج علمی» سبب شده که هر فرد، شرکت و مراکز خدمات کامپیوتری به راحتی و با عنوان پرطمطراق «موسسه علمی و پژوهشی» دست به چنین حراجی بزنند و این در حالی است که چهره های علمی استان و کشور معتقدند این کار خطرناک تر از فسادهای دیگر است.

یکی از این افراد سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی و عضو هیات علمی دانشگاه تهران است که در گفت و گو با همشهری تصریح می کند که «مبارزه و مجازات فروشندگان پایان نامه باید سخت تر و شدیدتر از قاچاقچیان مواد مخدر باشد.»

«گودرز صادقی» با ارائه دلیل خود ادامه می دهد: قاچاقچیان مواد مخدر تنها سلامت عده معدودی را به خطر می اندازند اما با فروش پایان نامه شرافت علمی و آینده آموزشی و پژوهشی به خطر می افتد.

وی با بیان اینکه فساد علمی به مراتب بدتر از فسادهای دیگر است، اضافه می کند: فساد علمی اساس علم را به خطر می اندازند.

سرپرست دانشگاه محقق اردبیلی می گوید: اگر تصمیم گیر بودم با فروشندگان پایان نامه با اشد مجازات برخورد کرده و تمامی مراکز فروش پایان نامه را قاطعانه قلع و قمع می کردم.

خلا قانونی یا نبود انگیزه برای مبارزه با پایان نامه فروشی باعث تکثر مراکز شده است و اگر این روند ادامه داشته باشد دور از ذهن نیست که در آینده نه چندان دور «پایان نامه هم به مانند هله و هوله سر از قفسه سوپر مارکت ها در بیاورد.»

به قلم/توحید مهدوی

منبع: :  پایگاه تحلیلی خیاونیوز

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار