چرای زودهنگام ویرانگر مراتع استان اردبیل

دستگاه‌های اجرایی اردبیل در تبیین موازین حجاب کوشا باشند

طرح آبرسانی مشگین شهر نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است

سدهای نیمه‌خالی شهرستان مشگین‌شهر؛ تنش آبی در کمین است

«پویش همدلی» همزمان با عید فطر در اردبیل اجرا می‌شود

حمایت از بخش خصوصی راهکار مؤثر بر جریان رشد تولید

سرمای بهاره بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال به باغات مشگین شهر خسارت وارد کرد

خروش چشمه‌های جوشان در دل کوه سبلان/مشگین‌شهر قطب گردشگری مسافران

ساختار کشور با مشکل تمرکزگرایی روبروست

۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

کد خبر: 779 | تاریخ انتشار: 14:55:23 - سه‌شنبه 22 مهر 1393 | بدون نظر | |

حاجی زاده مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان:

مشگین شهر ظرفیتهای متعددی در حوزه گردشگری دارد

ایلقار نیوز : به گزارش روابط عمومی شهرداری جلسه ای با حضور مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان ، رئیس جدید میراث فرهنگی شهرستان ، اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار مشگین شهردر ساختمان شورای اسلامی شهر برگزار گردید.

ایمانی رئیس شورای اسلامی شهر در آغاز ضمن تبریک عید سعید غدیر خم وهفته ولایت و تبریک به مدیر کل جدید میراث فرهنگی و گردشگری استان و همچنین انتصاب حیدری بعنوان رئیس جدید میراث فرهنگی و گردشگری مشگین شهر حضور این عزیزان را نوید بخش توسعه طرحهای گردشگری عنوان و بیان داشت :

مشگین شهر بدلیل واقع شدن در منطقه ای تاریخی و فرهنگی نیازمند توجه بیشتر مسئولان می باشد تا این شهر به رتبه واقعی خود در این حوزه دست یابد وی با بیان مشکلات موجود در ساماندهی بقعه شیخ حیدر و لزوم بازگشایی خیابان آیت اظهار داشت : مکاتبات متعددی در خصوص حل مشکلات خیابان آیت با استانداران و مسئولان قبلی صورت گرفته بود که متاسفانه منجر به نتیجه نگردیده است که امیدواریم با انتصاب مدیران جدید مشکلات فوق حل و فصل گردد .

وی در ادامه خواستار ساماندهی حمام عدل و کهنه قلعه به لحاظ موقعیت خاص آنان و قرار گرفتن در مرکز شهر بدلیل ضرورت موضوع مهم دانست ایمانی گفت : حمامهای تاریخی و قدیمی مرکز استان اکنون تبدیل به مکانهای فرهنگی شده اند و در معرض بازدید علاقمندان حوزه تاریخ و گردشگری قرارگرفته است و ما می توانیم با حمایت مسئولان و رفع موانع پیش رو از حمام عدل به نحو مطلوب بهره برداری فرهنگی نمائیم تا با این کار از تخریب آن نیز بتوانیم جلوگیری نمائیم .

رئیس شورای اسلامی شهر احیای کهنه قلعه را یکی دیگر از خواسته های اصلی شهروندان مشگین شهر خواستار شد وی تصریح کرد : این مکان که به یقین بزرگترین آثار باستانی شمالغرب کشور می باشد اکنون تبدیل به محل تجمع زباله و معتادین شده است و این باعث تاسف است که چنین قلعه ای مورد بی مهری قرار گیرد .

ایمانی بحث پارکهای مسافر را نیز از برنامه های در دست اقدام شهرداری عنوان و افزود : محل پارک ولایت می تواند مکان مناسبی برای این کار باشد و اگر این امر محقق شود با احداث آبشار گردولی میتوانیم منطقه ای ایده آل در زمینه گردشگری ایجاد نمائیم .

در ادامه محمدحسینی عضو شورای اسلامی شهر ضمن آرزوی توفیق خدمت رسانی برای مدیران جدید خواستار توجه بیشتر مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان به ادامه فعالیت بقعه شیخ حیدر و بازگشایی خیابان آیت شد وی بیان داشت : با توافق اولیه با مالکین این خیابان و بازگشایی می توانیم کمک شایانی در حل مشکلات ترافیکی شهر و تسهیل عبور و مرور شهروندان نمائیم . محمدحسینی همچنین با بیان اینکه ساکنین خیابان آیت با مراجعات مکرر خواستار اتمام کارهای باقی مانده مسجد جنت سرا که ملحق به این پروژه در حال اجراست هستند تاکید کرد : بدلیل نیاز اصلی ساکنان منطقه ضروری است هرچه سریعتر مشکلات مسجد فوق حل گردد تا شهروندان بتوانند امورات خود را در ارتباط با فعالیتهای معنوی و مذهبی در آن مکان مقدس انجام دهند .

DSC02960

وی در ادامه با تائید سخنان رئیس شورای اسلامی شهر در احیای بافت کهنه قلعه بیان داشت : این قلعه رفته رفته در حال نابودی است فلذا ضروریست نگاه ویژه ای به این مقوله از جانب کلیه مسئولین دخیل صورت پذیرد .

فاطمی یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر با اظهار اینکه حضور مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری و انتصاب ریاست جدید میراث فرهنگی و گردشگری مشگین شهر می تواند منشاء خدمات ارزنده ای برای شهرمان باشد اظهار امیدواری کرد : با همت و پشتوانه مسئولان انتظارات شهروندان تبدیل به احسن گردد وی با عنوان مشکلاتی در زمینه گردشگری خواستار تعبیه دکل مخابراتی در نقاط کور پارک جنگلی بدلیل نیاز مسافرین و گردشگران شد تا مشکل آنتن دهی در این مسیرها مرتفع گردد .

ولی قاسمی عضو شورای اسلامی و رئیس کمیسیون حقوقی با عرض تبریک به منتصبین جدید اظهار داشت: امیدواریم با روی کار آمدن کابینه جدید تعامل شان با اعضای شورای شهر بهتر از قبل باشد. وی با بیان اینکه مشگین شهر ظرفیت های بالقوه ای در حوزه گردشگری و سرمایه گذاری دارد اظهار امیدواری کرد : با عنایت مسئولین استانی و شهرستانی و حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی مشگین شهر می تواند به قطب اصلی گردشگری شمالغرب کشور تبدیل شود. وی خواستار اختصاص سرویس های بهداشتی سیار جهت تعبیه در پارکهای شهر توسط اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان شد و اظهار داشت:توجه به این امر و اختصاص سرویس های بهداشتی سیار می تواند تا حدود زیادی از مشکلات مسافرین و گردشگران را حل نماید.

فانی دیگر عضو شورای اسلامی شهر ضمن تبریک و اظهار خرسندی از حضور مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری استان در جمع اعضای شورای اسلامی شهر خواستار برطرف شدن مشکلات اساسی در ارتباط با بازگشایی خیابان آیت شد وی اذعان داشت : تلاشهای زیادی جهت بازگشایی خیابان فوق صورت گرفته که بدلیل عدم پیگیری و تغییر و تحولات استانداران این امر تاکنون مسیر نگردیده است.

فانی از مشگین شهر بعنوان معدود شهرهای تاریخی کشور نام برد که وجود آثار متعدد تاریخی و قلعه های ثبت شده را دلیل براین ادعا دانست .

وی از اجرای طرح تفضیلی و نقشه اجرایی آبشار گردولی نیز خبرداد و تصریح کرد: با اجرای این طرح و نظرات مشاوران این منطقه می تواند بعنوان بهترین مکان برای یخ نوردی در سطح کشور باشد.

فانی در ادامه با اشاره به جان باختن تعدادی زیادی از هموطنان در قله سبلان اظهار داشت: امیدواریم با تحویل پناهگاه سبلان به هیئت کوهنوردی مشگین شهر وبکار گماردن نیروهای خبره و صاحب فن از وقوع این حوادث تا حد ممکن جلوگیری بعمل آید.

خواسته دیگر فانی تبدیل نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری مشگین شهر به اداره بود تا این شهر به جایگاه اصلی خود در این حوزه دست یابد.

پناهی عضو دیگر شورای اسلامی شهر با اشاره به آمار و ارقام مرتبط با موضوع گردشگری گفت : صنعت توریسم سومین صنعت مهم جهان می باشد و توجه به حوزه گردشگری می تواند اقتصاد هر کشوری را دستخوش تغییرات اساسی نماید کشورهایی چون ترکیه اکنون مشاهده می شود که با رونق گردشگری از موفق ترین کشورهای جهان در این حوزه می باشد.

پناهی در ادامه با اشاره به اینکه آوازه مشگین شهر فقط در زبان هاست لیکن در تحقق عملی شدن خواسته ها در حد شعار عمل نموده ایم و کمتر به واقعیت ها توجه شده است . وی با بیان اینکه هرسال به تعداد مسافرین و گردشگران مشگین شهر افزوده می شود تصریح کرد: بدلیل عدم توجه به زیر ساخت فرهنگی و گردشگری متاسفانه حاصل حضور گردشگران جز تخریب منابع طبیعی و زیست محیطی چیز دیگری عاید این شهرستان نمی شود.

DSC02962

پناهی از مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری خواست در تحقق وعده ها شعاری عمل ننمایند و عنایت خاص به پروژه های شهردای داشته باشند.

فرجی یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر نیزبا عرض خیرمقدم و ابراز خرسندی از حضور مدیران جدید میراث فرهنگی و گردشگری در جمع اعضای شورای اسلامی شهر اذعان داشت : اعضای شورا ی اسلامی شهر بدلیل ارتباط مستقیم با شهروندان می توانند انعکاس دهنده مشکلات آنان به مسئولان باشند همچنانکه در این مدت مراجعین متعددی برای حل مشکلات مسجد جنت سرا به شوراها مراجعه می نمایند و خواستار حل وفصل مسائل مربوط به این مکان مقدس هستند وی ادامه داد: حل مشکلات پارگینگ مجتمع شیخ حیدر هم از نیازهای اصلی و اساسی شهر می باشد که امیدواریم هرچه سریعتر مشکل فوق نیز حل و فصل شود.

نادری سادات و تقی زاده دوعضو دیگر شورا نیز هرکدام با ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات خود در خصوص موانع و راهکارهای پیش رو در خصوص مسائل گردشگری خواستار عملی شدن وعده های مسئولین شدند .

بعد از اتمام خواسته ها و بیان مشکلات توسط اعضای شورای اسلامی شهر آذرمی شهرداری مشگین شهر با ایراد سخنانی در باب مشکلات منطقه خواستار توجه مدیران جدید به مشگین شهر شد وی افزود : امیدواریم قدوم مدیران جدید برای شهرما پربرکت باشد .

شهردار مشگین شهر پیگیری بازگشایی خیابان آیت از سال ۱۳۸۷ تاکنون را مشکل اساسی اعضای شورا و شهرداری ذکر و اظهار امیدواری نمود با عنایت و توجهاتی که مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری به این موضوع خواهند داشت بتوانیم در اسرع وقت شاهد بهره برداری و بازگشایی از این خیابان باشیم .

 DSC02973

در ادامه جلسه حاجی زاده مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان با بیان اینکه اقتصاد گردشگری اقتصاد غالب آینده خواهد بود تصریح کرد : توجه به مقوله گردشگری با دارابودن جاذبه های متنوع گردشگری و تاریخی ایران می تواند منبع مهم درآمدزایی و اشتغالزایی باشد و در این بین ایران سهم مهمی در اقتصاد جهان خواهد داشت .

حاجی زاده با اذعان اینکه هنوز در حوزه گردشگری به جایگاه واقعی خود نتوانسته ایم برسیم اظهار داشت : ایران از لحاظ جاذبه های طبیعی پنجمین و از لحاظ جاذبه های تاریخی دهمین کشور جهان محسوب می شود که این امر خود گویای تمدن کهن کشورمان می باشد .

وی عدم وجود تفاهم بین نهادهای جامعه را از مشکلات اساسی عنوان و افزود : وقتی تفاهم در سطح کلان وجود نداشته باشد نمی توانیم به خواسته های اصلی خود در زمینه های گردشگری برسیم .

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان با اشاره به اینکه در ارتباط با مسائل مطروحه باید به موضوعات نگاه فراملی و فرامنطقه ای داشته باشیم در مورد نکات مورد اشاره درباره شهرستان مشگین شهر بیان داشت : این شهرستان قابلیت ها و ظرفیت های بالایی در حوزه گردشگری و توریستی دارد و این ظرفیتها به مراتب بالاتر از سرعین و سایر شهرهای استان می باشد . وی با انتقاد از تخریب بیش از حد منابع طبیعی سرعین و تغییر کاربری های غیرمتعارف این امر را عدم مدیریت صحیح عنوان کرد .

حاجی زاده دید کارشناسی و بررسی تمام جوانب در اجرای طرح های گردشگری را از عوامل اصلی عملی شدن خواسته ها ی شهروندان عنوان و اشاره کرد : چنانچه در روند اجرایی طرح های تاریخی و گردشگری مشگین شهر کار کارشناسی و رعایت اصول مهندسی صورت گیرد یقیناً این شهر در کنار جاذبه های طبیعی و گردشگری تبدیل به قطب مهم توریستی استان و حتی کشور خواهد شد و این عمل (کار کارشناسی ) باعث خواهد شد مشگین شهر مانند سرعین دستخوش تخریب و ساخت و سازهای بی رویه نگردد .

حاجی زاده از نهایی شدن مطالعات هویت شهری مشگین شهر نیز خبرداد و تاکید کرد : بدلیل نیاز اساسی به انجام مطالعات هویت شهری با تعدادی از همکاران خود اقدام به این کارکرده ایم .

وی در ادامه با پاسخگویی به سئوالات مطروحه اعضای شورای اسلامی شهر و شهردار، اجرای ادامه پروژه شیخ حیدر را از کارهای مهم میراث فرهنگی و گردشگری ذکر و بیان داشت : ادامه فعالیت پروژه شیخ حیدر اولین اقدامی خواهد بود که در سطح استان پیگیری و شروع خواهد شد .

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان ، بازگشایی خیابان آیت ، آغاز مطالعات ساماندهی کهنه قلعه ، پیگیری احداث موزه ، حل مشکلات مسجد جنت سرا ، توسعه ورزش های هوایی و زمستانی ، پیگیری تخصیص سرویس های بهداشتی سیار ، دفاع از تبدیل نمایندگی میراث فرهنگی و گردشگری مشگین شهر به اداره را از اهم اقداماتی عنوان کرد که برای تحقق بخشیدن به این وعده ها از تمام توان استفاده خواهد شد .

حاجی زاده در پایان با اعلام آمادگی برای طراحی سیمای فنی مشگین شهر و استفاده از مهندسین مجرب را برای الهام بخشیدن به نمای ساختمانهای شهر ضروری دانست و بیان داشت : شایسته نیست شهری با چنین قابلیتهای بالقوه مورد رسیدگی قرار نگیرد .

 انتهای پیام / سایت شهرداری مشکین شهر

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار