اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال برای راه‌اندازی مرکز هوشمند ترافیک در مشگین‌شهر

بقعه شیخ حیدر مشگین‌شهر نماد معماری ایلخانان

چرای زودهنگام ویرانگر مراتع استان اردبیل

موزه خصوصی نگارخانه اسناد تاریخی در مشگین‌شهر افتتاح شد

دستگاه‌های اجرایی اردبیل در تبیین موازین حجاب کوشا باشند

نسخه الکترونیکی شماره 107 دوهفته نامه ایلقار

طرح آبرسانی مشگین شهر نیازمند هفت هزار میلیارد ریال اعتبار است

سدهای نیمه‌خالی شهرستان مشگین‌شهر؛ تنش آبی در کمین است

«پویش همدلی» همزمان با عید فطر در اردبیل اجرا می‌شود

حمایت از بخش خصوصی راهکار مؤثر بر جریان رشد تولید

ثبت ششمین ژئوسایت طبیعی

سرمای بهاره بیش از ۴۰ هزار میلیارد ریال به باغات مشگین شهر خسارت وارد کرد

کد خبر: 889 | تاریخ انتشار: 19:24:12 - شنبه 26 مهر 1393 | بدون نظر | |

موج سرما و بارش از عصر یکشنبه در استان اردبیل

ایلقار نیوز: هوای ملایم بهاری که در پی نفوذ جریان هوای کم فشار مدیترانه ای و همراهی آن با جریان های گرم جنوبی از چند روز قبل در استان اردبیل حاکم شده است از عصر فردا (یکشنبه) جای خود را به توده هوای سرد و قدرتمند می دهد.

نقشه های هواشناسی نشان می دهند هوای پرفشار اروپایی از جانب دریاهای سیاه و مدیترانه بر روی دریای خزر گسترش می یابد و این شرایط در سواحل خزر و شمال غرب ایران سبب ریزش هوای شمالی و شکل گیری گرادیان مناسب فشاری در منطقه می گردد.

در نقشه های جو فوقانی ، یک واچرخند روی پهنه دریای مدیترانه دیده می شود که هسته جبهه قطبی روی اروپا را به عرض های جنوبی تر می راند و ادغام آن با جریان جنب حاره سبب کشیده شدن اغتشاشات ناشی از جبهه قطبی به سطح زمین و تشدید ناپایداری ها در منطقه می شود.

بنابراین از اواخر وقت یکشنبه بارش های سیستمی از جانب شمال غرب ایران آغاز می شود و هسته بارش ها در استانهای آذربایجان های شرقی و غربی ؛ سواحل جنوب غرب خزر و استان اردبیل با بیشنه ۷۰ تا ۷۵ میلی متر در ۲۴ ساعت متمرکز خواهد بود.

روز دوشنبه بر شدت ناپایداری ها افزوده می شود و اوج بارش های ایران در همین نواحی با بیشینه بارش ۲۴ ساعت ۹۰ الی ۱۰۰ میلی متر قرار دارد.

برونداد نقشه ها نشانگر آن است که در روزهای یکشنبه و دوشنبه در نواحی مستعد استان اردبیل از جمله شهرستانهای اردبیل ، خلخال، سرعین ، نیر ، نمین و مشگین شهر بارش ها به شکل برف خواهد بود و سطح زمین ها را سفیدپوش خواهد کرد.

اداره کل هواشناسی استان اردبیل روز شنبه با صدور اخطاریه ای درباره سیلابی شدن رودخانه ها و آبگرفتگی گذرگاهها در بعضی از شهرهای گرمسیر این استان از اواخر وقت یکشنبه تا سه شنبه هشدار داده است.

کارشناسان هواشناسی اردبیل همچنین با اعلام اینکه با رخنه این سامانه سرد و ناپایدار دمای هوا در بعضی نقاط این استان تا ۱۸ درجه کاهش می یابد درباره ایجاد اختلال در تردد وسایل نقلیه در گردنه ها و جاده های کوهستانی این استان به خاطر شدت ریزش برف و در پی آن قوع یخبندان هشدار داده اند و از رانندگان خواسته اند هنگام گذر از این نقاط بطور حتم زنجیرچرخ و تجهیزات کامل زمستانی همراه داشته باشند.

تسریع در کشت پاییزه و برداشت باقی مانده محصول ها و حمل آنها به انبارهای سرپوشیده ؛ تنظیم دمای گلخانه ها ؛ دامداری ها و مرغداری ها و خودداری از به چرا بردن احشام در حاشیه رودخانه ها و نقاط کوهپایه ای از دیگر توصیه های کارشناسان هواشناسی اردبیل به مردم این استان تا خروج کامل این سامانه قوی از روی منطقه است.

پیش بینی می شود این سامانه از عصر سه شنبه از استان اردبیل خارج شود ولی اثرهای آن به شکل هوای سرد و آسمان کم و بیش ابری و مه آلود تا اواخر هفته ادامه می یابد.

در شامگاه شنبه آسمان اردبیل نیمه ابری است و باد با بیشنیه سرعت ۵۳ کیلومتر در ساعت از جانب جنوب غرب می وزد و دمای هوا ۱۴ درجه سانتیگراد بالای صفر می باشد.

انتهای پیام/ایرنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار