پیله های پرواز ، نسلی که پوست انداخت

درخشش دختران گلف‌باز اردبیلی در المپیاد استعدادهای برتر

اجتماع بزرگ امت رسول الله(ص) در اردبیل

استان اردبیل نیاز به دو برابر تخت بیمارستانی دارد

امام جمعه اردبیل: گره‌های ذهنی جوانان در فتنه اخیر را رفع کنیم

عملکرد مدیران و کارکنان به‌صورت عملیاتی ارزیابی می‌شود

عاشقانه ای برای پاییز

کشاورزان و تولیدکنندگان، جهادگران عرصه جنگ اقتصادی هستند

17هزار و 500 خودروی سنگین و نیمه‌سنگین در اردبیل معاینه فنی شدند

عشق و مصائب خبرنگاری

پیدا شدن جسد غرق شده یک زن جوان در کانال آب پارس آبادمغان

محور مشگین شهر-کنگرلو از محورهای دارای بیشترین تخلف تردد سرعت غیرمجاز است

کد خبر: 1900 | تاریخ انتشار: 11:16:48 - دوشنبه 26 آبان 1393 | بدون نظر | |

توحید مهدوی:

ارابه مرگ در شهربازی های اردبیل

ایلقار نیوز:شهربازی های اردبیل در سال های اخیر حوادث تلخی را به خود دیده است و همین عامل سبب شده است حساسیت ها بر روی استاندارد سازی این شهربازی ها بیشتر از گذشته باشد.

استان اردبیل از استان هایی است که در شهربازی هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت دارای فقر است، شهربازی هایی که کمتر جوانی را می توان سراغ داشت که راضی از امکانات و تجهیزاتش باشند هر چند که در سال های اخیر چند شهربازی سرپوشیده در مرکز استان راه اندازی شده است اما این شهربازی ها بیشتر برای رده نونهالان و کودکان بوده و جوانان کمترین سهم را در این مورد داشته اند.

شورابیل را می توان تنها شهربازی اردبیل برشمرد که نسبت به شهربازی های دیگر استان از تجهیزات و امکانات بازی بیشتری برخوردار است هر چند که حوادث تلخ این شهربازی در سال های گذشته سر و صداهای داشته است و در بقیه شهرستان های استان هم شهربازی های بزرگ وجود ندارد که جوانان را جذب کرده و در تخلیه هیجان و احساسات جوانان و نوجوانان نقش قابل توجهی ایفا کند.

در اکثر پارک هایی که برای برخی از آنها به ناحق از کلمه «شهربازی» استفاده می شود، تجهیزات بازی وجود دارد اما استاندارد بودن یا نبودن آنها محل بحث است و تا زمانی که حادثه ای ناگوار رخ ندهد مسئولان حساسیتی از خود نشان نمی دهند و حساسیت مردم هم راه به جایی نبرده و مورد بی لطفی قرار می گیرد.

اخیرا مدیر کل استاندارد استانان اردبیل از غیر استاندارد بودن 20 درصد از تجهیزات شهربازی های استان خبر داده است که حاکی از نظارت ناکافی بر شهربازی های استان است.

به گفته «هاشم علایی» در 400 مورد بازرسی از شهربازی های استان مشخص شده که 80 درصد از تجهیزات این شهربازی ها گواهی ایمنی دریافت کرده اند.

وی با بیان اینکه کل شهربازی های فعال استان 14 مورد است، اضافه کرده است: فعالیت 5 دستگاه بازی غیراستاندارد در این شهربازی ها متوقف شده است.

غیراستاندارد بودن 20 درصد از تجهیزات شهربازی های استان اردبیل یادآور چند نکته است:

اولین نکته در این مورد آن است که یک پنجم تجهیزات این شهر بازی ها «ارابه مرگ» تلقی می شود و هر لحظه ممکن است شهروندی را به کام مرگ بفرستد که نباید از کنار این «ارابه های مرگ» به آسانی عبور کرد بلکه باید با اراده ای پولادین از مرگ و میر ناشی از تجهیزات غیراستاندارد جلوگیری کرد تا خانواده یا خانواده هایی به دلیل کم توجهی و بی خردی عده ای از مسئولان داغدار فرزندانشان نباشند، اتفاقی که در سال های گذشته در شورابیل رخ داد.

دومین نکته نبود نظارت کافی و برخورد جدی با بهره برداران شهربازی های استان است که می توان از نبود گواهی ایمنی 20 درصد تجهیزات به آن پی برد. اگر نظارتی در کار بود قطعا اجازه نمی داد به خاطر منافع چند شخص، با جان بچه های و جرگوشه های مردم بازی شود بنابراین باید بازوی نظارت را تقویت کرده و تنها به «حرف بدون عمل» اکتفا نکرد بلکه باید بدون تسامح با بهره بردارانی که به منظور هزینه کم و سود بیشتر از تجهیزات غیراستاندارد استفاده می کنند، برخورد شود قبل از اینکه خانواده هایی سیاه پوش شوند وگرنه «نوشدارو پس از مرگ سهراب» دردی را دوا نخواهد کرد.

سومین مساله در این مورد مشخص نبود ناظرین تجهیزات شهربازی ها است. در زمان مرگ یک پسر جوان در شورابیل هیچ کس تقصیر را به گردن نمی گرفت. شهرداری، سازمان فضای سبز شهرداری، شورای اسلامی شهر اردبیل، اداره کل استاندارد و بهره بردار بخش خصوصی تقصیر را به گردن هم می انداختند. علت اصلی این کار مشخص نبودن ناظران است. اداره استاندارد ادعا دارد که بازدید و صدور گواهی ایمنی کار این اداره بوده و برخورد کار دستگاه دیگری است.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار