مجموعه ۴۰ تنی پرورش ماهیان سردآبی در مشگین شهر افتتاح شد

۳۰ هزار پرونده با مصالحه در اردبیل مختومه شده است

تحقق ۹۰ درصدی برنامه‌های ابلاغی اداره استاندارد اردبیل

افزایش سرعت وزش باد در اردبیل/بارش برف در ارتفاعات انتظار می رود

توسعه و محرومیت‌زدایی روستاها در اولویت قرار گیرد

هنرمندان اردبیلی جوایز جشنواره تئاتر فجر را درو کردند

گردشگری مشکین شهر باید ها و نبایدها

واریز ۱۶۵ میلیارد تومان به حساب شهرداری‌ها برای توسعه عمرانی شهر

تعرفه گاز در مشگین‌شهر باید تغییر یابد

«امیر رجبی» مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اردبیل معرفی شد

آغاز فعالیت کمیته‌های ستاد خدمات سفر در اردبیل

تحقق ۷۵ درصدی اشتغال در اردبیل/۵ هزار نفر صاحب شغل شدند

کد خبر: 2299 | تاریخ انتشار: 20:01:00 - پنج‌شنبه 6 آذر 1393 | 1 نظر | |

جوابیه شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل به یک خبر/توضیحات ایلقار نیوز

 ایلقار نیوز : شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل در واکنش به خبر  «فاجعه تصفیه خانه فاضلاب مشگین شهر :کشاورزی با طعم فاضلاب »  جوابیه ای ارسال نموده است  متن این جوابیه به شرح ذیل است:

مدیر مسئول  محترم سایت خبری ایلقار نیوز

موضوع : ارسال جوابیه

با سلام و احترام

بدینوسیله در خصوص درج مطلب «فاجعه تصفیه خانه فاضلاب مشگین شهر: کشاورزی با طعم فاضلاب » کد خبر 1623 که در تاریخ 24 آبان 1393 در سایت خبری ایلقار نیوز درج گردیده طبق ماده 23 قانون مطبوعات ، جوابیه این شرکت به شرح ذیل جهت تنویر افکار عمومی و درج آن در اولین شماره و در همان تیتر و در همان صفحه اعلام می گردد .

بدنبال درج مطلب به کد خبری 1623 در سایت خبری ایلقار نیوز در مورخه 24/8/1393 پاسخ شرکت آب و فاضلاب در خصوص «فاجعه تصفیه خانه فاضلاب مشگین شهر کشاورزی با طعم فاضلاب » متاسفانه چند سالی است که با وجود اینکه سیستم تصفیه خانه فاضلاب مشکین شهر به صورت کامل به بهره برداری نرسیده ولی از آن استفاده می گردد و خروجی فاضلاب شهر در آن جمع شده و پس از آشغالگیری بدون رعایت هیچگونه استانداردی  به مصارف کشاورزی می رسد .، ضمن تکذیب مطلب فوق به اطلاع همشهریان عموم همشهریان محترم می رساند .

  • مدول اول تصفیه خانه فاضلاب مشکین شهر در شهریور ماه 1391 با حضور وزیر محترم نیرو افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفته است . نوع سیستم تصفیه بکارگرفته شده در مدول اول ، برکه های تثبیت فاضلاب از نوع هوازی – اختیاری بوده که در مدول های بعدی هوادهی هم انجام خواهد گرفت . این نوع سیستم در صورت بهره برداری صحیح و اصولی و داشتن آب و هوایی مناسب ( نور ، خورشید ، درجه حرارت ،شدت وزش باد و … ) دارای راندمان بالا بوده و پساب خروجی از برکه ها از نظر کیفیت میکروبی و شیمیایی در حدی است که از آن می توان برای آبیاری زمین های کشاورزی و دیگر مصارف استفاده نمود .
  • ایجاد سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب هزینه بر و راه اندازی آن در شهری همچون مشگین شهر زمان بر است و از سوی دیگر در این زمینه مشکلات بودجه ای نیز وجود دارد که همین عوامل موجب کندی روند ایجاد شبکه جمع آوری و تصفیه فاضلاب در این شهر شده است ، موضوع دیگر نوع سیستم جمع آوری فاضلاب است که بر اساس توپوگرافی منطقه و سطح آبهای زیر زمینی ، مشخصات و تحت الارضی خاک ، هزینه اجرایی ، مسایل بهره برداری و نگهداری ، تاسیسات زیر بنایی و شرایط ترافیک شهری و … نوع روش جمع اوری فاضلاب مشکین شهر به صورت مجزا انتخاب شده است یعنی در این طرح آبهای سطحی ناشی از بارندگی ها نبایستی وارد شبکه فاضلاب شوند که بر این اساس شرکت های آب و فاضلاب موظف به جمع اوری و تصفیه فاضلاب های خانگی هستند و سامان بخشی و دفع آبهای سطحی مطابق قانون جزو وظایف شهرداری هاست .

البته مشکلی که در هنگام بارندگی با آن مواجه هستیم در بین اقشار مردم رواج یافته ، این است که عملا سهمی مساوی برای فاضلاب های خانگی و آبهای سطحی قائل هستند و پس زدن فاضلاب از محل منهول ها را ناشی از عدم پاسخگویی لوله های اجرا شده در شهر قلمداد می نمایند ، در صورتی که واقعیت امر چنین نیست و این شبکه صرفا برای فاضلاب های خانگی اجرا شده است نه برای آبهای سطحی ناشی از بارندگی ها ، بنابراین بایستی مردم به نحوی نسبت به تفکیک خروجی فاضلاب های خانگی شامل حمام ، دستشویی و آشپزخانه و خروجی آب ناودان و کف شورها اقدام نمایند و این تفکیک انشعاب ها و جلوگیری از عدم اتصال آب باران به شبکه فاضلاب شهری بدون اطلاع رسانی و فرهنگ سازی و سایر اقدامات قانونی میسر نخواهد بود .

1 016

ضمن تشکر از پاسخگویی شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل در مورد خبر ” کشاورزی با طعم فاضلاب ” سایت ایلقار نیوز وظیفه خود می داند جهت تنویر افکار عمومی  توضیحاتی را  ارائه نماید :

1- همانگونه که مستحضرهستید وظیفه یک رسانه اطلاع رسانی دقیق بر پایه اسناد و مدارک می باشد فلذا اینگونه که از جوابیه آن اداره مذکور استنباط می شود تکذیب کردن کل ماهیت خبر می باشد که در این مورد قضاوت را به مردم و اهل فن می سپاریم که خبر مذکور تا چه حدی به واقعیت نزدیک می باشد .

2- شما کل خبر را تکذیب نموده اید در صورتی در خبر اشاره شده است که سیستم تصفیه خانه فاضلاب مشکین شهر به صورت کامل به بهره برداری نرسیده است و شما در بند اول این امر را مورد تایید قرارداده اید که « مدول اول تصفیه خانه فاضلاب مشکین شهر در شهریور ماه سال 91 با حضور وزیر نیرو افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفته است » و در بند دوم نیز علت آن را هزینه بر بودن آن دانسته اید و با این حساب هنوز هم امیدی به بهره برداری کامل آن وجود ندارد

3- در بند اول اشاره نموده اید که« برکه های تثبیت فاضلاب از نوع هوازی – اختیاری بوده که در مدول های بعدی هوادهی هم انجام خواهد گرفت . این نوع سیستم در صورت بهره برداری صحیح و اصولی و داشتن آب و هوایی مناسب ( نور ، خورشید ، درجه حرارت ،شدت وزش باد و … ) دارای راندمان بالا بوده و پساب خروجی از برکه ها از نظر کیفیت میکروبی و شیمیایی در حدی است که از آن می توان برای آبیاری زمین های کشاورزی و دیگر مصارف استفاده نمود .»  و طبق گفته شما  این نوع سیستم تصفیه فاضلاب معمولا در  مناطق  گرمسیر بیشتر استفاده می گیرد و در محیط های سردسیر نیز باید مطالعات و کارشناسی لازم برروی آن صورت گیرد و در کنار عواملی که برشمردید و اذعان داشتید که در صورت بهره برداری اصولی می تواند به راندمان کامل برسد . با این وجود به نظر نمی رسد پروژه نیمه کاره با آب و هوای منطقه سردسیر راندمان قابل توجهی داشته باشد .

4- در بند دوم جوابیه اشاره نموده اید « ایجاد سیستم جمع آوری و تصفیه فاضلاب هزینه بر و راه اندزی آن در شهری همچون مشگین شهر زمان بر است” ایا مشکین شهر جزو کلان شهر می باشد که بیش از یک دهه از شروع لوله گذاری آن می گذرد و هنوز هم به اتمام نرسیده است و علت عدم جذب اعتبارات لازم برای اتمام این طرح چیست. گذشته از اینکه این تصفیه خانه که به گفته شما جزو تصفیه خانه های غیر هوازی می باشد جزو کم هزینه ترین تصفیه خانه ها می باشد .

5- اما در بحث لوله گذاری و پس زدن آب از منهول های  فاضلاب اشاره نموده اید که «واقعیت امر چنین نیست و این شبکه صرفا برای فاضلاب های خانگی اجرا شده است نه برای آبهای سطحی ناشی از بارندگی ها  » حال با فرض صحت داشتن این مورد و اینکه با فرهنگ سازی و غیره  جلوی ورود آب های جاری و ناودان و حمام را بگیریم آیا این لوله ها جوابگو خواهد بود چرا که اکنون کمتر از 50 درصد مردم  از انشعاب فاضلاب استفاده می کنند و اگر صددرصد شهر از انشعاب فاضلاب استفاده کنند و با  گسترش شهرنشینی و ایجاد شهرک های جدید بدون شک امری روشن است که این لوله ها جوابگو نخواهد بود و حتی شاید پس زدن فاضلاب از محل منهول ها نه در بارندگی بلکه در روزهای عادی نیز به  امری روزمره تبدیل شود.

6-  مورد آخر که نمونه آزمایش خروجی فاضلاب می باشد که مربوط به 17/02/1393 می باشد در صورتی این آزمایشها طبق استاندارد باید حداقل هرماه نمونه برداری گردد و ای کاش در صورت وجود  آخرین نمونه آن ارسال میگردید .

و در آخر اینکه مردم بهترین قاضی هستند و امیدواریم مسئولین با تلاش و پیگیری جدی مشکلاتی را که در  آینده نه چندان دور گریبانگیر این شهر خواهد شد از هم اکنون به فکر چاره اندیشی باشند فردا دیر است .

انتهای پیام

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


1 ديدگاه مطلب براي " جوابیه شرکت آب و فاضلاب استان اردبیل به یک خبر/توضیحات ایلقار نیوز " ارسال شده است.

  1. عضو بنیاد ایده گفت:

    با سلام. اعضای بنیاد ایده و ابتکار نوین خیاو نیز چند ماه پیش در بازدیدی که از تصفیه خانه صورت داده بودند، آبیاری کشاورزان را با آب فاضلاب مشاهده کرده بودند، به این صورت که آب فاضلاب بدون هیچ گونه مراحل تصفیه مستقیما به مزارع کشاورزی وارد می شدند، و مقاله ای را در این راستا به خبرگزاری های منطقه و سراسری ارسال کردند. مدیرکل پدافند غیرعامل استان نیز پیگیر این قضیه بودند و حتی بودجه ای کلان برای تکمیل تصفیه خانه تصویب شد. ولی باز میبینیم که هنوز اقدامی انجام نشده است. http://zistnews.com/News.aspx?ID=11904

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار