هتل‌ ساوالان مشگین‌شهر در اختیار افراد بی‌سرپناه قرار گرفت

سارق تحت تعقیب در مشگین‌شهر به دام افتاد

شهرداری مشگین شهر به ماشین آلات سنگین تجهیز شد

مشگین شهر قهرمان مسابقات مینی‌فوتبال جام پرچم آقایان استان اردبیل شد

بلاتکلیفی ۶ ساله استخر مشگین شهر قابل قبول نیست

منشور سازمان ملل متحد قربانی اهداف شیطانی وخبیث امریکای جنایتکار شده است

ساماندهی سد اینچه‌نو مشگین‌شهر نیازمند ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار است

رهاسازی ۲ بهله عقاب طلایی در مشگین‌شهر

مشگین شهر قهرمان مسابقات لیگ برتر والیبال بانوان اردبیل شد

ارشق را باید منطقه آزاد اعلام کرد

مردم با بصیرت کشورمان با رهبری داهیانه رهبر حکیم؛ صف خود را از اغتشاگران جدا کردند

ساخت بیمارستان جدید مشگین‌شهر از سرگرفته شد

کد خبر: 1623 | تاریخ انتشار: 16:45:04 - شنبه 24 آبان 1393 | 6 نظر | |

فاجعه تصفیه خانه فاضلاب مشگین شهر:

کشاورزی با طعم فاضلاب!

متاسفانه چند سالی است که با وجود اینکه سیستم تصفیه خانه فاضلاب مشکین شهر به صورت کامل به بهره برداری نرسیده ولی از آن20140509_135547 استفاده می گردد و خروجی فاضلاب شهر در آن جمع شده و پس از آشغالگیری بدون رعایت هیچگونه استانداردی   به مصارف کشاورزی می رسد .

به گزارش ایلقار نیوز: با گسترش شهر نشینی و افزایش جمعیت سیستم تصفیه خانه فاضلاب شهری امری ضروری و انکارناپذیر است . امروزه سیستم های تصفیه فاضلاب شهری دارای کاربردها و مزایایی ازجمله بازیافت دوباره آب های الوده و استفاده از لجن های تصیه شده جهت باروری خاک می باشد .

اما آنچه که حائز اهمیت است اینکه اگر این آب ها به صورت اصولی و بدون رعایت استانداردهای لازم تصفیه نشود می تواند فاجعه زیست محیطی و بهداشتی را برای ساکنان آن منطقه به همراه داشته باشد . طرح جمع آوری فاضلاب شهری مشکین شهر که از سال 1383 آغاز شده است و متاسفانه هنوز هم به اتمام نرسیده است و بحث لوله های استفاده شده که خود جای تامل دارد و از اکنون نیز جوابگوی جمعیت رو به رشد شهر نیست و هنگام بارندگی ها نیز شاهد فوران فاضلاب با بوی تعفن در خیابان های اصلی شهر هستیم .

متاسفانه چند سالی است که با وجود اینکه سیستم تصفیه خانه فاضلاب مشکین شهر به صورت کامل به بهره برداری نرسیده ولی از آن استفاده می گردد و خروجی فاضلاب شهر در آن جمع شده و پس از آشغالگیری بدون رعایت هیچگونه استانداردی   به مصارف کشاورزی می رسد .

حوض های تصفیه خانه

بحث تصفیه فاضلاب دارای مراحل مختلفی است و سیستم های تصفیه فاضلاب دارای استانداردهایی می باشد اين استاندارد باستناد ماده 5 آئين نامه جلوگيري ازآلودگي آب و با توجه به ماده سه آئين نامه و با همكاري وزارتخانه هاي بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، نيرو، صنايع، صنايع سنگين، معادن و فلزات، كشور و كشاورزي توسط سازمان حفاظت محيط زيست تهيه و تدوين گرديده است که به شرح ذیل می باشد.

  1- تخليه فاضلابها، بايد براساس استانداردهايي باشد كه بصورت حداكثر غلظت آلوده كننده ها بيان مي شود و رعايت اين استانداردها تحت نظارت سازمان حفاظت محيط زيست ضروريست.

 2- مسئولين منابع آلوده كننده بايد فاضلابهاي توليدي را با بررسي هاي مهندسي و استفاده از تكنولوژي مناسب و اقتصادي تا حد استانداردها تصفيه نمايد.

 3- اندازه گيري غلظت مواد آلوده كننده و مقدار جريان در فاضلابها بايد بلافاصله پس از آخرين واحد تصفيه اي تصفيه خانه و قبل از ورود به محيط انجام گيرد.

4اندازه گيري جهت تطبيق با استانداردهاي اعلام شده قبل از تاسيسات تصفيه فاضلاب بايد بر مبناي نمونه مركب صورت گيرد. در سيستمهائيكه تخليه ناپيوسته دارند اندازه گيري در طول زمان تخليه ملاك خواهد بود.

تصفیه خانه در مراحل ساخت

 5- لجن و ساير مواد جامد توليد شده در تاسيسات تصفيه فاضلاب قبل از دفع بايستي بصورت مناسب تصفيه شده و تخليه نهايي اين مواد نبايد موجب آلودگي محيط زيست گردد.

 6- فاضلاب تصفيه شده بايد با شرايط يكنواخت و بنحوي وارد آبهاي زيرنده گردد كه حداكثر اختلاف صورت گيرد.

 7- فاضلاب خروجي نيابستي داراي بوي نامطبوع بوده و حاوي كف و اجسام شناور باشد.

 8- رنگ و كدورت فاضلاب خروجي نبايد ظواهر طبيعي آبهاي پذيرنده و محل تخليه را بطور محسوس تغيير دهد.

 9- روشهاي سنجش پارامترهاي آلوده كننده بر مبناي روشهاي ذكر شده در كتاب Standard Methods for the Examination of Water and Waste Water خواهد بود

 10- استفاده از سيستم سپتيك تانك و ايمهوف تانك با بكارگيري چاهها و يا تراشه هاي جذبي در مناطقي كه فاصله كف چاه يا تراشه از آ سطح آبهاي زير زميني كمتر از 3 متر مي باشد ممنوع است.

 11- ضمن رعايت استانداردهاي مربوطه خروجي فاضلابها نبايد كيفيت آب را براي استفاده هاي منظور شده تغيير دهد.

 12- رقيق كردن فاضلاب تصفيه شده يا خام بمنظور رسانيدن غلظت مواد آلوده كننده تا حد استانداردهاي اعلام شده قابل قبول نمي باشد.

 13- استفاده از روشهاي تبخير فاضلابها با كسب موافقت سازمان حفاظت محيط زيست مجاز است.

 14- استفاده از كنارگذر ممنوع است، كنارگذرهائيكه صرفاً جهت رفع اشكال واحدهاي تصفيه اي بكار رفته و يا در زمان جمع آوري توام فاضلاب شهري و آب باران مورد استفاده قرار مي گيرند مجاز است.

 15- تاسيسات تصفيه فاضلاب بايستي بگونه اي طراحي، احداث و بهره برداري گردد. تا پيش بيني لازم جهت به حداقل رسانيدن آلودگي در مواقع اضطراري از قبيل شرايط آب و هواي نامناسب، قطع برق، نارسايي تجهيزات مكانيكي و …. فراهم گردد.

 16- آن دسته از فاضلابهاي صنعتي كه آلودگي آنها بيش از اين استانداردها نباشد مي تواند فاضلاب خود را با كسب موافقت سازمان بدون تصفيه دفع نمايند.

آشغالگیر

متاسفانه آنچه ما شاهد هستیم این است که حتی حداقل استانداردها نیز در سیستم تصفیه خانه فاضلاب مشکین شهر رعایت نمی گردد . علاوه بر اینکه استفاده از این آبهای فاضلاب تصفیه نشده موجب خطرات زیست محیطی می شود در آینده نزدیک سلامت مردم را نیز به خطر می اندازد چرا که به صورت غیر مستقیم اهالی شهر نیز از محصولات کشاورزی که با آب فاضلاب آبیاری می شود استفاده می کنند . اما گویا مسئولین در بازدید های خود برخی مسائل را نمی بینند و یا نمی خواهند ببیند . آیا کسی جوابگوی به خطر افتادن سلامت مردم هست ؟ چرا هیچ یک از طرح ها در شهر ما بدون رعایت کارشناسی های لازم و یا حداقل استانداردهای لازم انجام نمی گیرد . با توجه به اینکه فرماندار محترم نیز در آخرین اظهار نظر خود از اختصاص یکصد میلیارد ریال جهت تکمیل این تصفیه خانه فاضلاب خبرداده اند و قول افتتاح آن را در دهه فجر داده اند پس چرا تاکنون قبل از تکمیل این پروژه خروجی فاضلاب به آن وصل شده و بدون رعایت مراحل تصفیه از آن در کشاورزی استفاده می گردد

20140509_135547 .20140509_135717

20140310_154646

20140509_134124

20140509_134111

20140509_134242

20140509_134057

امیدواریم مسئولان رده بالا، الالخصوص آن مسئولانی که در زمینه سلامت مردم  احساس مسئولیت دارند جوابگو باشند .

لازم به ذکر است تمامی عکسها مربوط به تابستان 93 می باشد

انتهای پیام

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


6 ديدگاه مطلب براي " کشاورزی با طعم فاضلاب! " ارسال شده است.

 1. farshid گفت:

  اقای فرماندار پس چرا به مردم دروغ گفتی در چند ماه اینده افتتاه میگردد.پس این فضولات از کجا میاد

 2. سلیم گفت:

  نکند این همان پایلوت کشاورزی است

 3. مهدی انوری آذر گفت:

  با سلام
  فاضلاب مشگین نه تنها در این مزارع بدون تصفیه مورد استفاده قرار می گیرد بلکه با یکم بارندگی که در سطح شهر رخ می دهد بیشتر خانه هایی که بوسیله لوله های مثلاً فاضلابی که حتی یک موش هم داخل آن گیر می کند لوله ها مسدود شده و لجن و بوی این فاضلابها بعضی از خانه ها را در سطح شهر فرا می گیرد. به نظر بنده مثل سالهای قبل اگه در هر خانه ای چاه وجود داشت بهتر از این لوله کشی های مهندسانه مسئولین محترم بود تصفیه خانه که همانطور ماند حداقل برای کارگران باش چاراه (میدان آزادی) هم با حفر چاه اشتغالزایی می شد.

 4. تاري وردي زاده گفت:

  نماينده محترم و نازنين ما بجاي اينكه آن محدود اعتبار خود را پيش وزير نيرو صرف گرفتن اعتبار كلان براي تكميل پروژه فاضلاب شهري و تصفيه خانه نمايد صرف عزل مدير كل آب و فاضلاب روستايي استان اردبيل كرد كه يك مدير مشگين شهري بود البته تقصيرش هم اين بود كه با يكي از رقباي انتخاباتي اسدي فاميل بود و ته مانده اعتبارش را هم هزينه نمود كه اب سد سبلان آلوده است و قابل شرب نيست و بديوسيله ٨٩ روستاي تشنه ارشق را از آب آشاميدني محروم كرد !

 5. بابک گفت:

  البته اینها همه نشانه ای از پایلوت نماینده می باشد پایلوتی که زیربنای آن پساب و فاضلاب آن هم از نوع کفی است مبارک است آقای اسدی

 6. حسن گفت:

  سلام علیکم اولاً اضافه گردد در صورت تکمیل پروژه فاظلاب اکثر چاهها ی پایین دست شهر خشک خواهد شد و در باب استفاده از فاضلاب بدون تصفیه موجب آلودگی انگلی در این منطقه تشدید خواهد شد قبل از این هم آبهای منطقه مشگین شهر آلودگی به انگلهای زیادی دارد که جای بسی تامل است

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار