یکصدوهشتمین شماره دوهفته نامه ایلقار منتشر شد

خسارت ۲ هزار میلیارد تومانی بلایای طبیعی در مشگین‌شهر

معرفی روستای «موئیل» مشگین‌شهر برای ثبت جهانی در یونسکو

کارگاه زیست‌ عفیفانه در مشگین‌شهر برگزار شد

کلاهبردار حرفه‌ای اردبیل سر ۲۳ نفر کلاه گذاشت

تجلیل از ۲۴ اثر برتر در هنرواره «عباس زمان» در مشگین شهر

مرکز هوشمند ترافیک مشگین‌شهر با اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال راه اندازی می شود

سهم اردبیل از ۳ درصد نفت ۵۰۲ میلیارد تومان است

غرامت کشاورزان مشگین‌شهری در کوتاه‌ترین زمان پرداخت می‌شود

دیجیتال علیه مطبوعات

خسارت سیل به کشاورزان مشگین‌شهر در حال ارزیابی است

تعداد ثبت‌نام کنندگان مسکن ملی استان اردبیل به بیش از ۱۱۶ هزار نفر رسید

کد خبر: 2777 | تاریخ انتشار: 10:37:37 - دوشنبه 17 آذر 1393 | 2 نظر | |

وای به روزی که بگندد نمک

ایلقار نیوز : امام  علی (ع) : پرهیز از قطع کردن درختان سرسبز، برطول عمر انسان می افزاید( بحار الانوار،ج ۷۶صفحه ۳۱۹)

امام صادق (ع) : درختان را قطع نکنید که خداوند بر سر شما عذاب سختی فرو می ریزد. ( الکافی،ج ۵، صفحه ۲۶۴)

در شهری که شهردارش شبانه دور از چشم مردم درختان شهر را قطع می کند نباید چندان هم انتظار داشت هنگامی که ده ها اصله درخت تنومند در تنها پارک توریستی اش قطع می شود کسی خود را مقصر بداند ویا اصولا کسی پیدا شود که دنبال مسئول و پاسخگو بگردد.

اکثر مردم عاقل وبالغ این شهر به نوعی در ماجرای  تاسف بار قطع گسترده درختان پارک جنگلی مقصر هستند. همین ها بودند که این اعضای شورای شهر را انتخاب کردند تا پس از شش ماه که شهر را بدون  شهردار اداره کردند کسی را بر مسند کار بنشانند که طبیعت و فضای سبز پشیزی برایش ارزش نداشته باشد ودر عرض یک سال قطع وریشه کن کردن درختان سطح شهر را تبدیل به یک بیماری واگیر دار ی کند که پس از استیضاح وبرکناری اش نیز همچنان دامنگیر شهر گردد.

دلالان چوب و درخت در این چند ماه اخیر به قدری گستاخ شده اند که در روز روشن تنه های قطور درختان چندین ساله پارک زیبای شهرمان را با دندانه های تیز اره برقیشان مثله می کنند و کسی اعتراضی نمی کند چرا که قبلا مجوز قطع این درختان را از دستان مبارک مقامات مسئولی گرفته اند که انگار قرار است تا ابد دربرابر تصمیم های اشتباه انها تمکین ومدارا کنیم.

عکس العمل منفعلانه مردم شهر نیز در این بین جای تامل دارد. مردم عافیت طلب شهرمان با وجودآنکه از امحائ طبیعت بکر تنها پارک توریستی شهر ناراضی به نظر می رسند اما همچنان ترجیح می دهند کسانی غیر از آنها پیگیر این موضوع باشد و آنها را به حال خود رها کنند تا به مسائل و مشکلات شخصی خود رسیدگی کنند. منتظرند کسی از جایی پیدا شود و عاملان این تخلفات گسترده را به مجازات اعمالشان برساند اما به هیچ وجه خود را وارد این عرصه نمی کنند، می خواهند بقیه دوستان زحمت این اعتراض را بکشند …همه منتظرند کسی جایی محاکمه شود ، کسی جایی محکوم شود، کسی….

سخنم را واضحتر بگویم: تمامی عاملان قطع گسترده درختان شهر باید در پیشگاه قانون پاسخگو باشند، از معاون شهرداری که در گیرودار عزل شهرداری چنین عجولانه مجوزقطع درختان پارک جنگلی را امضاء می کند، از اعضای کمیسیون قطع اشجار که واقعا معلوم نیست بر پایه چه منطق و انگیزه خیر خواهانه ای مجوز قطع این همه  درخت را در زیباترین بخش پارک صادر نموده اند ، از صاحب ملکی که تنها یک روز پس از قطع این همه درخت باقیمانده تنه های بریده شده آنها را به کلی سوزاند تا از رویش مجدد آنها جلوگیری به عمل آورد وشرایط را برای رشد نهال سیب های تازه کاشته شده اش مهیا کند و بالاخره از ماموران نگهبان شهرداری با وجود اینکه در قبال حفظ و صیانت از فضای سبز و درختان پارک از بیت المال حقوق می گیرند اما با تسامح های معنی دارشان فضا را برای فعالیت دلالان و تاجران درخت باز می گذارند، همه باید از بابت عملکردشان پاسخگو باشند .

به نظر می رسد باید مسئولان دستگاه قضایی و شخص داستان شهر وارد این ماجرا شود و فکری به حال درختان این شهر کند چرا که مسئولان قبلی و فعلی شهرداری نشان دادند که قدر ومنزلت  این موهبت الهی را هنوز به درستی درک نکرده اند و عملکرد ضعیفشان در این مورد بارزترین مصداق این موضوع می باشد.

یادداشت / غفور امامی زاده / وراوی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


2 ديدگاه مطلب براي " وای به روزی که بگندد نمک " ارسال شده است.

  1. صبر گفت:

    باز داد میزنم فریاد میزنم که بابا غیر تخصصی به موضوع نگاه نکینید مسئولین باید به فکر احیای پارک جنگلی باشند درختان دوره دیرزیستی خود را سپری کرده اگر قطع نشود خواهد افتاد و غیر قابل استفاده خواهد شد ساماندهی باید شود.

  2. اکبر خیاوی گفت:

    کسی به داد درختان این زمین برسد

ارسال نظر

نظراتی که حاوی توهین و تضییع حق بوده یا ضعیف و دارای بار حقوقی باشد، تائید نخواهند شد


آخرین اخبار