منطقه ویژه اقتصادیایلقار نیوز : استاندار اردبیل گفت: با تصویب نهایی برای تعیین محدوده منطقه ویژه اقتصادی نمین بیش از ۲ هزار هکتار اراضی برای رونق گرفتن این منطقه اختصاص یافته است.

مجید خدابخش در نشست با جمعی از مدیران و مسئولان اردبیل اظهار کرد: ما در درک و فهم وضعیت بیکاری و همچنین مطالبه حقیقی مردم در حوزه اشتغال و کارآفرینی به آمار و ارقام بیکاری توجهی نداریم چرا که در هر محفل و مجلسی سخن از آمار بالای بیکارانی است که به هر نحو تقاضای شغل داشته و خود آنها و خانواده‌هایشان به شدت معذب هستند که در این بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیاز مبرمی به ایجاد فرصت‌های اشتغال و کار آفرینی دارند.

وی ایجاد اشتغال را مستلزم سرمایه‌گذاری و جذب بخش خصوصی اعلام کرد و گفت: وظیفه دولت ایجاد اشتغال مستقیم نیست بلکه تامین و تدارک زیرساخت‌های مورد نیاز است تا سرمایه‌گذار به راحتی بتواند حضور پیدا کرده و کارآفرینی انجام دهد.

رئیس شورای اداری استان این زیرساخت‌ها را شامل راه، راه‌آهن، فرودگاه، آب برق و گاز و دیگر تاسیسات اعلام کرد و ادامه داد: امسال به نسبت سال گذشته ما در تامین این زیرساخت‌ها بودجه استان را تا ۱۷ برابر افزایش دادیم که این امر در سایه سفر رئیس جمهور به استان اردبیل و به برکت این سفر ارزشمند اتفاق افتاده است.

خدابخش تصریح کرد: ما برای حاضر شدن بخش خصوصی و شبه دولتی در مسیر سرمایه‌گذاری نیاز به خلق مزیت و معرفی آنها داریم تا در بسته حمایتی بتوانیم از سرمایه‌گذاران حمایت لازم و کافی را انجام بدهیم.

این مسئول افزود: ما اگر نتوانیم این مزیت‌ها را فراهم کنیم چه سرمایه‌گذار بخش خصوصی و چه شبه دولتی سرمایه‌گذاری در استان اردبیل را به سرمایه‌گذاری در سایر شهرها نظیر کرج، قزوین، قم و مناطق نزدیک به پایتخت ترجیح داده و هیچ انگیزه‌ای را پیدا نمی‌کند که در اردبیل حضور داشته باشد.

استاندار اردبیل یکی از این مزیت‌های سرمایه‌گذاری را راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی بیان کرد و گفت: به رغم آنکه این منطقه در سال‌های گذشته به تصویب رسیده بود اما به حالت بلاتکلیف به حال خود رها شده بود که ما در این یک سال سعی کردیم تا محدوده ۲ هزار هکتاری آن را مصوب کنیم که امروز نامه نهایی آن به استان ابلاغ شده و قرار است هفته آینده در شورای عالی مناطق آزاد به تصویب نهایی رسیده و شرکت سرمایه‌گذاری شاهد کار خود را آغاز کند و ما نیز در تامین زیرساخت‌ها آماده هرگونه همکاری هستیم.

خدابخش این منطقه ویژه اقتصادی را بهترین بستر برای حضور سرمایه‌گذاران و مزیت برای رونق اقتصادی منطقه اعلام کرد و یادآور شد: در کنار آن اتصال شمال استان به منطقه آزاد تجاری ارس مزیت دیگری را برای این استان در جذب سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است.

وی به مصوب شدن راه‌اندازی پارک علم و فناوری در فضای ۱۰ هکتار زمین خبر داد و بیان کرد: وزارت علوم مجوز آن را صادر کرده و ما در کمیسیون آموزش عالی مجلس با تلاش نمایندگان مجلس سعی کردیم تا برای این پروژه ردیف اعتباری مستقلی را در نظر بگیریم تا بتوانیم از سال آینده این پارک علم و فناوری را به عنوان یکی از مزیت‌ها و زیرساخت‌های جذب سرمایه‌گذار به انجام برسانیم.

رئیس شورای برنامه‌ریزی استان از تلاش برای راه‌اندازی دانشگاه صنعتی نیز خبر داد و افزود: ما آمادگی داریم در کنار تامین این زیرساخت‌ها از هر سرمایه‌گذاری نیز برای برخورداری از تسهیلات بانکی و صندوق توسعه ملی آنها را یاری و همکاری کنیم و من استاندار تا مدیران و مسئولان اجرایی آماده هستیم تا سرمایه‌گذاران را همراهی کرده و زمینه ایجاد واحدهای تولیدی و اقتصادی و به تبع آن ایجاد فرصت‌های اشتغال را فراهم کنیم.

خدابخش در پایان سخنان خود در مورد تعهدات بیمه و برخی از محدودیت‌ها در حوزه ارائه خدمات دندان‌پزشکی و عینک از سوی برخی بیمه‌ها نیز گفت: ما در پوشش بیمه‌ای کارگران و ارائه خدمات رایگان به آنها در بیمارستان‌های زیرپوشش تامین اجتماعی در استان هیچ مشکلی را نداریم.